Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.10.2011., 09:30   #121
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,528
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Da ne ulazim u financijske trice i kucine, jer sve spada u domenu rekreativne analize - nije li AMD kupio ATI? Poprilicno glup potez, no postavlja se pitanje zasto onda nisu ulozili pare u "R&D" dio ili doeducirali disgruntled DEC inzinjere?
Čini mi se da im posao s GPU i integracijom grafike dobro ide.

Citiraj:
Clock race se zadnji puta zbio u ozujku 2000. godine; AMD je citavih dva dana zajahao na 1GHz prije Intela.
Od tada cak i PC eksperti znaju da nije u megahercima sve. Dobro, ne bas svi, ali ajde, vecina...
Ciljao sam na povećavanje broja jezgri i threadova koje još uvijek vrlo malo softwarea dobro koristi.


Citiraj:
A usporedjivati ARM jezgre s x86 monstrumom tipa ovog (pa puta 8 u nekoj opskurnijoj kombinaciji) je blago receno deplasirano.
Da, slažem se. No poanta je u tome da bi ARM, koji je trenutno najbrže rastuća CPU industrija, kroz par godina mogao ponuditi jeftino i kvalitetno CPU rješenje koje bi zadovoljilo barem 70% korisnika u X86 segmentu, a uz višestruko manju potrošnju energije. Čak će i Win8 podržati ARM. Pri tome, naravno mislim na home korisnike i home/small office korisnike.


Ne ulazeći u dubinu problematike, AMD je failao u startu samom činjenicom da procesori njihove nove arhitekture ne mogu nadmašiti niti njihovu staru generaciju procesora. To si nisu trebali dopustiti.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 10:59   #122
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Pa svi znaju da je nova AMD-ova arhitektura podbacila. Ali njezin uspjeh će ovisiti striktno o cijeni, odnosno pravilnom plasmanu na tržište naspram Intela.
Misliš ovako nešto?

FX-8150 vs x6 1090T BE vs i5 2500K
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 11:06   #123
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Misliš ovako nešto?

FX-8150 vs x6 1090T BE vs i5 2500K
Pa da, za sad nije dobro. Budemo vidjeli za koja dva mjeseca kada se cijene stabiliziraju.
  Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 11:11   #124
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
Ma da se i izjednače s Phenom II X6 opet bolje uzet PhII X6 nego taj fail od procesora.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 11:20   #125
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
jedino ako se stabilizira sa soma šesto na soma
syss je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 11:33   #126
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Pa svi znaju da je nova AMD-ova arhitektura podbacila. Ali njezin uspjeh će ovisiti striktno o cijeni, odnosno pravilnom plasmanu na tržište naspram Intela.
Nisam bas siguran u tu teoriju; ima i Intel low end procesore. Jedina razlika je sto je AMD-ov relativni high end apsolutni low end.

Citiraj:
BTW. Kaj nije "sličnu" idiotariju sa cacheom intel svojevremeno napravio sa netburstom i svojim pristupom "manje je bolje" (ne govorim o L2 cacheu) ?
NB je imao bitno drugacijih problema (bolje receno - neispunjenih prednosti) od AMD-ovog trenutancog pulena. Cache hierarhija upravo i jest bila napravljena tako kako je bila napravljena zbog planiranog uvodjenja Jackson Hyperthreading gdje je nedostatak cachea i predugacak pipeline trebala kompenzirati brutalno brza memorija (u to vrijeme godista, krajem 2000, DDR je bio sramezljiv i jednako brz/spor kao i SDRAM, dok je Rambus ucetverostrucivao svoju 16 bitnu sabirnicu i postizao 5-6 puta vece bandwidthe).

Sjeti se samo performansi Willamettea sa SDRAM-om, koji su bili ispod razine tadasnjih Coppermineova, a kamo li Tualatina...

Citiraj:
Pa ne vidim baš da je potez glup bio. Dapače, od kupnje, grafički odjel samo cvijeta (4xxx, 5xxx, 6xxx serija) te na sebi ima i perfomanse i malu potrošnju naspram konkurencije!
Ali kakve to veze ima s AMD-om kao takvim? Mamic moze kupiti kosarkaski klub xyz i dobiti na posudbu kondicionog trenera, ali ce svejedno jesti govna s Dinamom bez obzira sto kosarkasima ide dobro. Dakle, navijaci/konzumenti Dinama su jos uvijek u kurcu, neovisno o nekim segmentima iz akviziranog tijela.

Zato i kazem - potez je potpuno glup, jer se mijesaju babe i zabe. Sto nisu kupili Tilerau, Calxedau, VIA-u, SiS ili nekog od slicnih igraca koji bi im mogli pomoci u core businessu.

Pogledaj listu proizvoda AMD-a (sada vise ne proizvode ni flash, IIRC, u cemu su nekad bili jaki) pa pogledaj listu Intela. E sad pogledaj sto je Intel akvizirao (i za koliko para - malo!) a sto AMD...

Citiraj:
Također im taj dio trenutno izvlačit APU-e (iako je to tržište za sada mizerno, ali evo na ultraprijenosnicima se već hvata).
Otom potom. Ali to im definitivno nije bio razlog za akviziciju ATI-ja...

Citiraj:
Autor cccp Pregled postova
Smisao ove nove arhitekture kod CPU-a i GCN arhitekture kod GPU-a je potpuna integracija. http://insidehpc.com/2011/07/07/deep...-topple-intel/
Da li imaju znanja za to izvesti, nemam pojma.
Ma gledaj, to su sve floskule.

Intelova Timna je bila gotova prije vise od 12 godina (opet - Rambus drkanje ju je ubilo) i tu nije bilo nikakvih tajni ili mistike.

BD ima oko 2 milijarde tranzistora, isto tako i high end GPU-ovi. Nece jos proci puno vode ispod Savskog mosta kada ce poceti ozbiljno cohanje po glavi gdje dalje s laserima i litografijom, a sam AMD je nesposoban u ovom trenu napraviti ista pametno s 32nm (BD je eklatantan dokaz). Tako da mi njihovi sareni info pamfleti u maniri moje-zelje-moji-snovi uopce nisu obecavajuci.

No poanta svega nije fanboyzam jer me boli kurac i za jedne i za druge - ali glupavim potezima AMD "tjera" Intel u stagnaciju i bojim se da ce ta nadmoc samo rezultirati u pusenju po svim ostalim tehnoloskim napredcima.

Jer kojeg rezona Intel ima izbaciti 22nm (ili koliko vec) IB vani, kad sa trenutnom ergelom (i sitnim tuningom marketinskih imena i drkavih tehnologija) moze drzati status quo boljega jos... nedefinirano dugo?

Citiraj:
Čini se da CMT dobro radi. Usporedi 4M/4C i 2M/4C rezultate (http://www.hardware.fr/articles/842-...acite-cmt.html). Druga stvar je to što su performanse po jezgri gore od onih Phenoma II. Svi, kao i ti, upiru prstom u cache znači da mora biti nešto u tome.

I meni se čini da u AMD-u vlada rasulo i da je menadžment katastrofa, ali svejedno imaju (donekle) kvalitetne proizvode (Llano i posebno grafički odjel). Bulldozer je još mlad, ja bi im dao vremena da vidimo da li će biti kakvog napretka.
Pogledaj kako su nekada izlazili procesori (tempo) a kako danas.

Cini mi se da vise nema sanse za "popravak", jer je jedini konkurent (Intel) poceo opako ispljuvavati sve i svasta vani.

Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Čini mi se da im posao s GPU i integracijom grafike dobro ide.
Kao sto sam prije rekao - nije to neka prevelika pamet.

No pitanje je dokle daleko to moze ici i u koju svrhu, a toga se i bojim...

Citiraj:
Ciljao sam na povećavanje broja jezgri i threadova koje još uvijek vrlo malo softwarea dobro koristi.
Pojavom modernih consumers OS-eva (Vista tj. 7) ovaj dio uopce vise ne stoji. Niti malo.

Citiraj:
Da, slažem se. No poanta je u tome da bi ARM, koji je trenutno najbrže rastuća CPU industrija, kroz par godina mogao ponuditi jeftino i kvalitetno CPU rješenje koje bi zadovoljilo barem 70% korisnika u X86 segmentu, a uz višestruko manju potrošnju energije.
Raspberry Pi i slicne varijante ce tek doci, u to nema sumnje.

Ali da ce ozbiljno preuzeti PC trziste - ne. Nikada. Pa cak ni onda.

Hell, pa nije li ti "cudno" da se Intel (i AMD) nikako ne *zele* trsiti x86 arhitekture kao takve. Niti jedna nije toliko dugo zivjela kao sto zivi x86. I pitanje je kada ce napokon krepati...

Citiraj:
Ne ulazeći u dubinu problematike, AMD je failao u startu samom činjenicom da procesori njihove nove arhitekture ne mogu nadmašiti niti njihovu staru generaciju procesora. To si nisu trebali dopustiti.
Svakako. I kao sto rekoh, nisam siguran kako ce se izvuci iz ovoga, jer njihova stagnacija nije nova stvar, nego proces koji traje vec 5-6 godina...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 12:06   #127
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,528
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Nisam bas siguran u tu teoriju; ima i Intel low end procesore. Jedina razlika je sto je AMD-ov relativni high end apsolutni low end.
Ovo je žalosna istina u cijeloj priči

A što se tiče jezgri i threadova, pa 80% korisnika uopće ne treba više od dvije jezgre (ne računam profi ili high end tržište), ali ih marketing dobro prodaje, kao i P4 računala...

Citiraj:
Raspberry Pi i slicne varijante ce tek doci, u to nema sumnje.

Ali da ce ozbiljno preuzeti PC trziste - ne. Nikada. Pa cak ni onda.
Svjestan sam toga, to je više moja želja negoli stvarno stanje stvari. Nadam se da bi ipak ARM konkurencija mogla natjerati Intel (ajde, dobro, i AMD ) na neke radikalnije promjene.

Tu je i Nvidijin Denver, mada nisam baš u zadnje vrijeme pratio u kojoj je fazi razvoja, nadam se će biti nešto od toga...
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 12:33   #128
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Sjeti se samo performansi Willamettea sa SDRAM-om, koji su bili ispod razine tadasnjih Coppermineova, a kamo li Tualatina...
OT:
O da Tada mi je bilo bolje kupiti bržu memoriju i cooler pa je moj Coppermine od 800 zakucao na skoro GHz (još mi nedostaje ta Iwill WO2-R ploca koja je bila brutala)
http://www.anandtech.com/show/650
nego preći na sljedeću platformu (nije bilo isplativo). Dok sam došao na svoje za upgrade u kompu je bio 35W mobilni Barton "već", a intel neželjena crna ovca do dolaska nove arhitekture (osim tulac home servera ofkors).

Nego, veoma interesantna mi je suradnja AMD-a na grafičkom frontu sa Rambusom. Bilo bi zanimljivo vidjeti da li će se ta suradnja za par godina možda pretočiti u CPU vode.
(ebga, uvijek sam optimist kad su AMD CPU u pitanju jer želim vidjeti konkurenciju)
  Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 12:52   #129
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
A što se tiče jezgri i threadova, pa 80% korisnika uopće ne treba više od dvije jezgre (ne računam profi ili high end tržište), ali ih marketing dobro prodaje, kao i P4 računala...
Oni jednostavno procesor napravljen za servere uz minimalne izmjene prodaju na desktop tržištu. A 8 threadova itekako ima smisla u serverskom svijetu, puno manje kod desktopa. To je još jedan od zajeba. Meni se čini da njih previše niti ne zanima high-end desktop tržište koje je sve manje i manje i puno više ulažu u prijenosnike i desktop srednju struju koje je puno veće od high-enda. Zašto trošiti lovu na R&D kada će se ona teško vratiti.

Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Nego, veoma interesantna mi je suradnja AMD-a na grafičkom frontu sa Rambusom. Bilo bi zanimljivo vidjeti da li će se ta suradnja za par godina možda pretočiti u CPU vode.
(ebga, uvijek sam optimist kad su AMD CPU u pitanju jer želim vidjeti konkurenciju)
Nemoj se previše oslanjati na glasine o XDR2. Iako je ATI uvijek bio taj koji gura sa novim tehnologijama ima puno razloga zašto XDR2 nebi bio dobra opcija.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 18:59   #130
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
@kuky... predviđam budućnost
Znaci AMD je sluzbeno oznaka za sirotinja i socijalu. Hoces reci da ce se i oni grejati na Ča'plinu

AMD-jac podbacio morti, ali da smo postali razmazeni u tega nema sumnje. Prije koju godinu bi Zambezi Craya osigurao mnogim socket A čarapintosima
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 19:15   #131
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor cccp Pregled postova
Nemoj se previše oslanjati na glasine o XDR2. Iako je ATI uvijek bio taj koji gura sa novim tehnologijama ima puno razloga zašto XDR2 nebi bio dobra opcija.
Pa nije to toliko "nova" tehnologija, a i ne vidim apsolutno ništa negativno zbog čega bi to bila loša opcija? Pogotovo zato jer ati za razliku od nvidije ima običaj furati se na bržu memoriju, a kraću sabirnicu te time smanjiti cijenu kartulja (i ostale prednosti) naspram da koristi sporiju memu, a širu sabirnicu!
  Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 19:53   #132
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
Mislim da je ta 256bit sabirnica stalno prisutna iz ciste potrebe. Nvidija je to gradivo bolje savladala i imali su odlicnih 256bit, 512bit i izmedu, grafi. AMD je imal izlet u 512bita koji je rezulturao sa 2900xt koja je imala samo jedan pravi fail a to su perf u sitacijama gdje je bas bandwidth najbitniji kao i kolicina vrama.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 19:54   #133
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Nisam mislio negativno u smislu da XDR2 nevalja (premda se i tu vode rasprave oko latencija i slično), mislio sam na loše za ATI zbog nekih drugih stvari. Jedna od važnijih je ta da nitko ne proizvodi XDR2 memoriju, znači da bi ih AMD morao sam proizvoditi i to samo za svoje kartice. Ako ne uleti još neki veliki igrač (možda Sony sa PS4?) ne znam koliko bi to bilo financijski isplativo. U tehnikalije ne bih ulazio jer ih i sam previše ne kužim.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 23:55   #134
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
OT:
O da Tada mi je bilo bolje kupiti bržu memoriju i cooler pa je moj Coppermine od 800 zakucao na skoro GHz (još mi nedostaje ta Iwill WO2-R ploca koja je bila brutala)
http://www.anandtech.com/show/650
nego preći na sljedeću platformu (nije bilo isplativo). Dok sam došao na svoje za upgrade u kompu je bio 35W mobilni Barton "već", a intel neželjena crna ovca do dolaska nove arhitekture (osim tulac home servera ofkors).
http://active-hardware.com/images/xa100plus.jpg

Igrao se UT99, a ploče još nisu imale izgled igrački za metrosexualce
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2011., 00:22   #135
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Znaci AMD je sluzbeno oznaka za sirotinja i socijalu. Hoces reci da ce se i oni grejati na Ča'plinu
pa po cijenama i nije neka socijala
syss je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 17:19   #136
G.D.I. Info
Registered User
Moj komp
 
G.D.I. Info's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 30
Uff umorih se čitajući sve ovo Neznam što reći na sve osim da je možda prerano za definitvne odluke i recenzije te da će AMD ipak izaći sa rješenjem samo je pitanje vremena. Po meni nikad AMD ni nije bio konkurent Intelu te nemaju istu ciljanu skupinu potrošača. Sad gledajući Overclockere to je jos i imalo smisla na konfama p2,p3 i p4 dok danas ne vidim poantu dizanja procesora snage 4,6x 3,4ghz na 4-5-6ghz jer kad pogledam aktivnosti proca na svojim tvorničkim postavkama dok igram igre, skidam s neta , pustam zeni film na 107cm u isto vrijeme ni jedna od 4 jezgre ne prelazi 50% opterecenja i sve ide glatko tako da nevidim potrebu za overclockom radi 3fps ili 20sec brze izvedene radnje. Potrošnja struje mislim ko to više gleda napajanja od po 1200 -1500w grafičke dugačke pol metra sa turbinama za hlađenje te cpu-i sa hladnjacima ko kileri za auto 15 ventova big tower ,27 incha ekrani zvučnici itd itd a svi kukaju kak cpu troši kog pati potrosnja acer aspire one baterija za walkman i pjesma nema brige oko struje. AMD vs Intel nema usporedbe isto ko ni BMW i Mercedes dva različita sektora ja sam osobno nakon 10 god intela presao na AMD+AMD grafika i pre zadovoljan sam jer isto to u izvedbi i7 sa nvidiom bi me koštalo bar za 40% više za iste preformanse stoga za AMD sam nek ekipa radi na novitetima jer tak se pljuvalo i po Athlonu i Phenomu pa sad rasturaju.
G.D.I. Info je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 17:48   #137
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
Neznam što reći na sve osim da je možda prerano za definitvne odluke i recenzije te da će AMD ipak izaći sa rješenjem samo je pitanje vremena.
Imali su 4 godine pa nisu ništa složili. A što će dalje odugovlačit krparanje to će Intel dalje otići - to je činjenica.


Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
Po meni nikad AMD ni nije bio konkurent Intelu
Pa sad ne bi se složio da nikad nije bio konkurent, s939 je svojevremeno bio i više no konkurentan. A i s.A Bartoni su se dobro nosili sa s478 P4 barem s onima bez HT-a.


Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
te nemaju istu ciljanu skupinu potrošača.
Kakvu to skupinu ima? Što su ciljana skupina kupaca AMD-a sobarice i kuharice? Uozbilji se, i jedan i drugi proizvod ima istu namjenu, problem je što trenutno jedan radi kako treba dok drugi skoro pa nikako. Nema to veze s ciljanom skupinom potrošača.
Bulldozer se trebao nositi sa SandyBridge procesorima a ispalo je da se teško nosi i sa sadašnjim Phenomima. Koja je onda njegova ciljana skupina potrošača?

Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
Sad gledajući Overclockere to je jos i imalo smisla na konfama p2,p3 i p4 dok danas ne vidim poantu dizanja procesora snage 4,6x 3,4ghz na 4-5-6ghz
Ima jednakog smisla kao i ranije. Ne razumijem zašto ne bi imalo smisla dići recimo i7 2600K sa tvorničkih 3,5 GHz na 4,5 GHz uz minimalno podizanje napona?

Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
jer kad pogledam aktivnosti proca na svojim tvorničkim postavkama dok igram igre, skidam s neta , pustam zeni film na 107cm u isto vrijeme ni jedna od 4 jezgre ne prelazi 50% opterecenja i sve ide glatko tako da nevidim potrebu za overclockom radi 3fps ili 20sec brze izvedene radnje.
Pa nemaju svi komp samo da skidanje stvari s net-a i gledanje filmova. Neki nekog vraga i rade na računalima. Zašto si onda uzeo X4 965 kad to sve može odradit i neki X2 Athlon

Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
Potrošnja struje mislim ko to više gleda
Svi koji plaćaju račune za struju
Procesor i grafička su najveći potrošači i meni barem, a vjerujem i velikoj većini je bitno troši li im procesor bez razloga 100 W više od konkurenta. Reci mi imaš li ti onako bez veze upaljena svjetla u kući? Nemaš. Zašto? Pa što te briga za potrošnju.


Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
ja sam osobno nakon 10 god intela presao na AMD+AMD grafika i pre zadovoljan sam jer isto to u izvedbi i7 sa nvidiom bi me koštalo bar za 40% više za iste preformanse stoga
Ma s kojim je to Core i7 procesorom tvoj PhII X4 usporediv? Niti sa jednim, daj pročitaj što pišeš. O kakvih 40% razlike u cijeni za iste performanse pričaš.
Daj baci oko na cijene FX-procesora pa onda na usporedive Intelove i AMD Phenom II X6.

Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
tak se pljuvalo i po Athlonu i Phenomu pa sad rasturaju.
Rasturaju što?
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 18:06   #138
G.D.I. Info
Registered User
Moj komp
 
G.D.I. Info's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 30
Evo odgovora zagrizenog inteliste sa AMD CPU-om u konfi

AMD cilja na one plićeg novčanika pošto i7 2600 košta cca 2,5k kunića dok x6 1100t košta 1.5k kuna što je osjetna razlika u cijeni a daj navedi nešto od novih igri što taj i7 može a x6 ne može a da razlika bude veća od 3fps i 10 sec? AMD čisto dobro radi na svemu a ako već radiš na kompu ( ne mislim na igranje ) onda ti je izbor PC FAIL. Overclock kao što sam i rekao nema smisla jer osim skraćuje vjek komponenti i rezultira hrpom uništenih komponenti jer danas su svi overclockeri svi sve znaju zato su i servisi puni (bogu hvala) posao cvate Intel-previše para za ime a i te razlike koje se pojavljuju na testovima kaj imas komp da vrtiš testove i diviš se??Jer očigledno sve komponente koje nisu najbrze i najače su FAiL . Niko ne kaže da je Intel loš ali je definitivno preskup a i dalje sve sto moze intel moze i AMD za osjetno manju cijenu.
G.D.I. Info je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 18:13   #139
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Ovdje se ne radi o igrama samo. Pogotovo ne u ovom cjenovnom rangu. (Barem kaj se tiče 95% igrače populacije).

Proc od 900 kuna će bolje raditi u igrama ako razliku u cijeni između njega i nekog proca od 1.5-2.5K kuna utopiš u jači GPU. Toliko o igrama u kojima što veću rezoluciju stavio i detalje povećao bu išlo više na teret GPU-a. Dolaskom novijih naslova to će biti samo više naglašeno!
  Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 18:15   #140
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
AMD cilja na one plićeg novčanika pošto i7 2600 košta cca 2,5k kunića dok x6 1100t košta 1.5k kuna što je osjetna razlika u cijeni...
Ne cilja AMD na one plićeg džepa, nego nije u stanju naplatiti performanse koje aktualni procesori nude. Misliš da oni ne bi rađe prodavali Phenom II X6 po cijeni od 2.500 ili 3.000 kn? Vrati se par godina natrag, pa provjeri kakve su bile cijene AMD FX-57, FX-74 ili 4800+ X2 procesora - od višestotina do skoro $1.000 po komadu, ali u to vrijeme je AMD stvarno i konkurial Intelu. Danas nisu u toj poziciji i ne mogu prodavati procesore po basnoslovnim ciframa, kad performanse nisu, tj. ne bi bile u skladu s cijenom i konkurencijom. Da je kojim slučajem Bulldozer ispal naj-naj i da lomi Intel Core-i7 uzduž i poprijeko, cijena jednog FX-8150 ne bi bila sadašnjih ~$250, već tri ili četiri puta veća. AMD je (baš kao i Intel) u stanju jako dobro naplatiti svoje proizvode kad znaju da imaju hit.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 20.10.2011. u 18:24.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 18:33   #141
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
Evo odgovora zagrizenog inteliste sa AMD CPU-om u konfi
Ak sam ja zagriženi Intelista kako kažeš onda k vragu i sve
Samo sam realan. Nit sam intelovac nit AMD fanboy. Na sreću imam prostup hardveru i iz prve ruke isprobam ono što me zanima.


Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
AMD cilja na one plićeg novčanika
A što Intel nema jeftinije procesore? Što si zapeo za Core i7. Pogledaj Core i3 i Pentium G.

Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
i7 2600 košta cca 2,5k kunića dok x6 1100t košta 1.5k kuna što je osjetna razlika u cijeni a daj navedi nešto od novih igri što taj i7 može a x6 ne može a da razlika bude veća od 3fps i 10 sec?
U startu si fulao jer koliko god ti želio da X6 bude konkurent I7 2600(k) on je u biti konkurent modelu i5 2500(k). Kako cjenovno tako i po performansama.

Dalje zašto se vraćaš na Phenom kad ovdje govorimo o Bulldozeru i njegovu podbačaju koji je očit svima osim onima koji ne žele to vidjeti.

No Ok ako te već zanima X6 vs i7 2600k evo par rezultata.
Svi procevi na default postavkama

Cinebench R10
X6 1090T BE - 18179
2500k - 20371
2600k - 26948

x264encode
x6 1090T BE - 74,85 FPS
2500k - 98,23 FPS
2600k - 140,5 FPS

WinRAR
x6 1090T BE - 2324 kB/s
2500k - 2678 kB/s
2600k - 3600 kB/s

To su testovi koje sam iz prve ruke dobio na svojim testiranjima. Dakle X6 je u biti bez obzira što ima 6 jezgri po performansama konkurentan modelu i5 2500 koji se cijenom ne ističe toliko u odnosu na PhII X6.

No opet mi govorimo o FX procesorima!

Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
AMD čisto dobro radi na svemu a ako već radiš na kompu.
A tko uopće to želi diskreditirati? Radi dobro, no ovi Bulldozer je jednostavno fail od procesora kako po pitanju performansi tako po pitanju energetske iskoristivosti.


Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
Overclock kao što sam i rekao nema smisla jer osim skraćuje vjek komponenti i rezultira hrpom uništenih komponenti

Imaš li ti zbilja toliko godina koliko ti piše u profilu? Ako da, onda nemam riječi.
Skraćuje život koliko? Tjedan dana, mjesec, godinu? Do sada mi niti jedan procesor niti kartica nije crkla od overclockinga. Razlikuj ekstreman OC za potrebe natjecanja kada se vadi mast iz komponenti i normalan oveclocking uz minimalna podizanja radnoga napona jer jedno s drugim nema nikakve veze.
Ovdje ne govorimo o šopanju ranim naponom nego o podizanju za cca 150-200 mV u odnosu na stock napon.

Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
Intel-previše para za ime a i te razlike koje se pojavljuju na testovima kaj imas komp da vrtiš testove i diviš se??
O čemu ti pričaš?

Ako je procesor A bio brži od procesora B u recimo Cinebenchu onda će mi u Cinema4D procesor A raditi brže i normalno da mi je bolji odabir.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1



Zadnje izmijenjeno od: Wolverine. 20.10.2011. u 18:41.
Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 18:51   #142
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Samo da se nadovežem na raspravu, u svemu pa tako i u ovom segmentu života emocije igraju veliku ulogu, tako da tko je zapeo za buldožera bude ga i kupio bez obzira na performanse. Na određene stvari dobijem žgaravicu bez obzira na testove tablice i grafove. Da rezimiram, nekad je duševni mir ispred brzine isto kao i boja laptopa, kose( nitko ne gleda performanse, a troši recimo ko Volga ), itd itd....
gil je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 19:04   #143
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
tako da tko je zapeo za buldožera bude ga i kupio bez obzira na performanse..
Naravno. No to je ekipa koja se želi sama uvjeriti kako to radi. I ja sam takav, samo što hvala Bogu ne moram platit za tu igru. Mislim da bi žile rezao da sam kao neki prodao PhII X6 i uzeo Zambezi.
No najgora je sorta koja i nakon takve kupovine još uvijek živi u uvjerenju kako su napravili dobar deal.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1



Zadnje izmijenjeno od: Wolverine. 20.10.2011. u 19:16.
Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 19:06   #144
G.D.I. Info
Registered User
Moj komp
 
G.D.I. Info's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 30
nećemo se tu sad svaditi da su podbacili sa procevima jesu bit ce bolje valjda gledam to sa druge bolje strane to što su lošiji će ih natjerati na niže cijene i ja sam razočaran čekao sam te proceve da malo obnovim mašinu a sad ce izbor ipak pasti na Phenoma x6 1100t što sam mogao već odavno
G.D.I. Info je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 19:12   #145
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
nećemo se tu sad svaditi da su podbacili sa procevima jesu bit ce bolje valjda
Uopće se ne svađam već vodim normalnu argumentiranu raspravu. Odnosno dajem svoje viđenje kao reakciju na tvoje izjave. Nešto posve normalno.

Citiraj:
Autor G.D.I. Info Pregled postova
i ja sam razočaran čekao sam te proceve da malo obnovim mašinu a sad ce izbor ipak pasti na Phenoma x6 1100t što sam mogao već odavno
Sad pak sam sebi skačeš u usta. Prvo izjaviš kako ti nikad opterećenje tvog četverojezgrenog procesora nije prešlo 50% a sad bi već kupovao X6.
Protiviš se overclockingu koji kao nema smisla jer su procesori dovoljno snažni ali planiraš dati pare za još snažniji procesor koji ti već u startu ne treba.

I onda još gledaš X6 1100T BE, što to X6 1100T BE ima a da nema gotovo 150 kuna jeftiniji 1090T BE?
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 19:17   #146
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Rasturaju što?
Phenom II rasturi ekvivalentan Bulldozer npr.!
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 19:19   #147
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
Phenom II rasturi ekvivalentan Bulldozer npr.!
Rasturačinu u vlastitom dvorištu ne uzimamo kao relevantan podatak
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 19:39   #148
G.D.I. Info
Registered User
Moj komp
 
G.D.I. Info's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 30
E to ti već nema veze sa time dali mi je proc opterecen nego sa bolesti u glavi isto kao i kad sam ovog Phenoma uzeo taj je bio najači i to je jednostavno to isto tako pada izbor na x6 koji mi iskreno ne treba ali opet se javlja bolest da ja to moram imati i to je to
G.D.I. Info je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 20:10   #149
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Ali meni zbilja nije jasno kako je AMD mogao tako sfušati, pa nisam radio ja taj procesor nego ljudi koji se kuže u taj posao ili se možda varam. Kako je moguće da nova arhitektura tj. dizajn CPU_a može biti lošiji od starog kad se dizajn simulira i prije nego se fizički proizvede ili je možda problem u novorazvijenom simulatoru koji ima grešku, mislim ono četiri godine nešto razvijati pa za očekivati je bar 10% bolje performanse a ono podbaci u svemu od brzine do potrošnje, nema logike nikakve, pa kao da su ga hrvati jetkali
gil je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2011., 21:07   #150
NinX
Premium
Moj komp
 
NinX's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Lyon/Zagreb
Postovi: 296
@gil
Faildozera nisu radili isti ljudi koji su radili A64, nego ljudi koji nikad prije nisu napravili/dizajnirali procesor, tolko sam bar ja skužio i ovi koji su radili A64 su davno otišli iz AMD-a...
__________________
NinX je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na