Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.04.2010., 03:00   #61
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 879
Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
Nekako sumnjam da ciljaju na tu publiku i obje teme su poprilično promašene ovako koncentrirane na minuse koji to - nisu,bar ne potencijalnim kupcima. Za ostale koga briga,valjda je to taj bahati stav
o kojem je mcG pričao..imamo svoje fanboie i hebe nam se što smo skupi,
price/$ na dnu, Watt/performance na dnu itd itd. Računaju da će ih razgrabiti,i najžalosnije,mislim da su u pravu. Tako da reći da je Fermi promašaj,i je,i nije. Treba pričekati dolazak u trgovine,da vidimo jel taj hype opravdan.

Koliko sam skužio,najveći problem u cijeloj priči nije čak ni zagrijavanje,potrošnja i cijena..već preveliki troškovi proizvodnje i izvedeno iz toga yield. Ne znam jesam dobro pratio ali to se nameće i na domaćim(mast3r,mcG itd)i stranim raspravama.
neupučeni korisnici, fanboy-evi i slična ekipa će kupiti opet nvidiu, a i bi'će najskuplja opet po segmentu. A laiku, što skuplje to bolje.
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2010., 16:54   #62
BSA<AK-47>
Napokon dočekao DNF :)
Moj komp
 
BSA<AK-47>'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,453
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Pametni korisnici
ma ni nemoraš bit pametan ,dosta je bit normalan,pa makar i malo,pogotovo kad odvagneš očite za/protiv faktore..
__________________
I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.
BSA<AK-47> je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 02:58   #63
Overhaul
Premium
Moj komp
 
Overhaul's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: zg
Postovi: 517
Citiraj:
Autor Igor_Zg Pregled postova
neupučeni korisnici, fanboy-evi i slična ekipa će kupiti opet nvidiu, a i bi'će najskuplja opet po segmentu. A laiku, što skuplje to bolje.
Nebih se baš složio. Najlakše je kiseliti susjedovo grožđe i generalizirati.
Ne kažem da će biti i fanatika i razmaženih sinova, kakve upravo viđamo u redovima za Ipad, no ove kartice su vrlo dobre za Cuda aplikacije i kako je Nvidia vlasnik i Mental Imagesa, njena kartica mi je jedini izbor da bih vrtio nešto ovakvog, barem dok netko ne napravi (ne računam na onu šalu za prvi april) drivere za Cudu na Aticama.
Overhaul je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 03:05   #64
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
no to ne umanjuje činjenicu da ove grafe neće doživjet ni kraj garantnog roka... xfx je pametno napravio i to imho pokazuje stvarno stanje stvari.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 09:05   #65
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Ma sve se to da progutat, pa i ATi-jeve kartice su se grijale kao lude, sjetite se single slot hladnjaka, pa ih je ekipa svejedno kupovala, i po želji stavljala jače hladnjake.
Meni je jedini i definitivni minus jednostavno preogromna razlika u cijenama u odnosu na performanse.

Možda netko i nađe idealnu primjenu za takvu karticu, nešto tipa ovoga što je Overhaul linkao, i vidi u tome nekakvu isplativost (premda neznam zašto i takve zadatke ATi nebi mogao odrađivati, pogotovo kada usporedimo cjenovnog suparnika HD5970), ali meni kao običnom korisniku koji igra igre, tu i tam encoda nekakav film i slično, jednostavno je preskupa za ono što nudi.

Možda kasnije kad izdaju jeftinije modele kartica i nekakve direktne konkurente HD5770/50 odluče spustiti cijene za te modele,i tu postignu nekakvu konkurentnost, ali u samom vrhu su debelo preskupi.
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 10:58   #66
fran123456
Premija
 
fran123456's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,631
Citiraj:
Autor D-I-A-B-L-O Pregled postova
Ma sve se to da progutat, pa i ATi-jeve kartice su se grijale kao lude, sjetite se single slot hladnjaka, pa ih je ekipa svejedno kupovala, i po želji stavljala jače hladnjake.
Samo što je stock cooler jedan od najjačih coolera, tako da baš nemaš neki preveliki izbor aftermarket hladnjaka koji ce biti bolji, a ako ce biti bolji, biti ce bolji za par stupnjeva.
__________________
K: 7950GX2, 8800 Ultra, GTX295
fran123456 je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 12:26   #67
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor fran123456 Pregled postova
Samo što je stock cooler jedan od najjačih coolera, tako da baš nemaš neki preveliki izbor aftermarket hladnjaka koji ce biti bolji, a ako ce biti bolji, biti ce bolji za par stupnjeva.
Po čemu je taj cooler jedan od najjačih coolera uopće? Pa AC Extreme serija je bar duplo veća od tog stock coolera kojemu baš nepomaže tih 5 heatpipeova kad je površina listića mala u odnosu na količinu HPova...

Citiraj:
Autor syss Pregled postova
no to ne umanjuje činjenicu da ove grafe neće doživjet ni kraj garantnog roka... xfx je pametno napravio i to imho pokazuje stvarno stanje stvari.
Vrijeme će pokazati kako će se ponašati i (ne)crkavat kartice u garantnom roku (koje me nepere nimalo, jer je u garantnom roku) ili (ne)će rikavat poslije garantnog roka i koliko poslije...
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 12:31   #68
fran123456
Premija
 
fran123456's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,631
Teško ćeš ti ohladit VRMove bez pravog hlađenja, navodno Thermalright radi nešto svoje.

Nisam baš oduševljen sa AC Extreme serijom, ne mogu naci nacina za hlađenje VRMova, i to se ponavlja kroz sve vrste njihovih hladnjaka iz extreme serije.

EDIT: Evo nešto kao AC Extreme ide samo na GTX470, 480 je ipak preveliki zalogaj

http://www.hardwarecanucks.com/news/...ockup-spotted/
__________________
K: 7950GX2, 8800 Ultra, GTX295

Zadnje izmijenjeno od: fran123456. 08.04.2010. u 16:24.
fran123456 je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 14:36   #69
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Vrijeme će pokazati kako će se ponašati i (ne)crkavat kartice u garantnom roku (koje me nepere nimalo, jer je u garantnom roku) ili (ne)će rikavat poslije garantnog roka i koliko poslije...
povijest i zdrav razum su pokazali kako svi ovi kaloriferi završe, nevezano za brand.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 16:41   #70
Gjurovski
P.E.B.K.A.C.
 
Gjurovski's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,300
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
povijest i zdrav razum su pokazali kako svi ovi kaloriferi završe, nevezano za brand.
Dobro zavrse
__________________
Master: E7200, 3MB L2, M0 {TT Big Typhoon VX @3500mhz}/Gigabyte P35-DS3P/2x1GB SuperTalent CL4 Overclock DDR2 800Mhz + 2GB Kingmax/Coolermaster Extreme Power 430W/XFX 8800GTX {Arctic Cooling Accelero Extreme} /Seagate Barracuda 250GB/Pioneer DVD-RW/
Periferija: LG W2242T 22"/Logitech X-230/Razer - Death Adder/LCD TV Toshiba WL66Z Regza 32"/Thrust Keyboard+Mouse Wifi/Logitech ChillStream/Sharkoon Rebel12

Gjurovski je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 19:06   #71
m&n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 888
Molim samo jedno objasnjenje gtx480...

vidimo da je avg fps nekih 10-20% bolji od hd5870

e sad minimalni fps je u vecini slucajeva bolji i od hd5970 kako to??

di ona gubi bitku?? jer po min fps razlika bi trebala biti veca od 20% u korist gtx480 nasprem hd5870..

cisto da vidim o cemu se tu tocno radi..

a meni je iskreno min fps vazniji od avg fpsa jer bitnije mi je da igra nejde ispod 25 fpsa nego da recimo ima avg 60 a pada ispod 25 ...
m&n je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 19:43   #72
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor m&n Pregled postova
Molim samo jedno objasnjenje gtx480...

vidimo da je avg fps nekih 10-20% bolji od hd5870

e sad minimalni fps je u vecini slucajeva bolji i od hd5970 kako to??

di ona gubi bitku?? jer po min fps razlika bi trebala biti veca od 20% u korist gtx480 nasprem hd5870..

cisto da vidim o cemu se tu tocno radi..

a meni je iskreno min fps vazniji od avg fpsa jer bitnije mi je da igra nejde ispod 25 fpsa nego da recimo ima avg 60 a pada ispod 25 ...
Mislim da to ima HD5970 neki glitch u nekim igrama jer evo gledam na hardwarecanucksu ako se na najvećoj rezi u FC2 upali 4X AA, average pada sa 108 na 80, a minimum s 80 na 28 (!!!).

A AvP se još čudnije ponaša.

Stvar drivera, rekao bih.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 22:00   #73
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
Citiraj:
Autor m&n Pregled postova
Molim samo jedno objasnjenje gtx480...

vidimo da je avg fps nekih 10-20% bolji od hd5870

e sad minimalni fps je u vecini slucajeva bolji i od hd5970 kako to??

di ona gubi bitku?? jer po min fps razlika bi trebala biti veca od 20% u korist gtx480 nasprem hd5870..

cisto da vidim o cemu se tu tocno radi..

a meni je iskreno min fps vazniji od avg fpsa jer bitnije mi je da igra nejde ispod 25 fpsa nego da recimo ima avg 60 a pada ispod 25 ...
Ja sam zamijenio 880gts512 SLI s gtx260 i bio prezadovoljan jer je davala glađi fps i veče minimume.
Mislim da to ovdje nije slučaj i da je gtx480 u današnjim igrama preslaba za tak nešto u usporedbi s 5970 koja ju u igrama koje srču zadnji atom iz grafi šiša poprilično(bf bc2,stalker cop,crysis,metro2033...).
Mislim da je s druge strane preslaba i u usporedbi s 5870 jer rijetko kad može nešto što 5870 ne može(da je igrivo,a ne ova ide s 10 a ovo s16fps).Još kad se k tome doda temp,potrošnja , buka i cijena pametnome dovoljno
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2010., 03:44   #74
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
povijest i zdrav razum su pokazali kako svi ovi kaloriferi završe, nevezano za brand.
Hm, ovoj izjavi moram proturječit.
Naime kako se i sam bavim sastavljanjem i rastavljanjem računala, mogu potvrdit da baš i ne umiru nemilice, dapače, dečki kojima sam stavljao 3850/3870 te 4850 modele sve redom single slot, još uvijek voze te kartice, dok je meni moja powercolor PCS++ riknula netom nakon isteka garancije, a nije vidjela niti približno tako visoke temparature poput ovih jadnica.

Druga stvar je kad netko kupi komp i onda ga ne otvara godinu dana, normalno da će se sve unutra pregrijavat, ali uz redovito održavanje problema nema.

Nije da sad opravdavam nvidiu, ili bilo kojeg proizvođača kartica, nego samo kažem, uopće nemora biti da će se to tako kvarit, bilo bi bolje da su hladnije, naravno, ali valjda su ipak malo kalkulirali dok su nabrijavali karticu pa su ipak povukli nekakvu sigurnosnu granicu što se tiče temparatura.
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2010., 10:28   #75
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
šta je 3850 u usporedbu sa ovime ili nekadašnjim gx2... pričam o malo većem uzorku nego 5-6 komada.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2010., 11:48   #76
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
U stvari-ja baš ne vidim gdje je tu sad problem sa temperaturama budući da to nije ništa novo za Endivia grafe-svaki ponosni vlasnik neke 28x serije to može potvrditi jer uredno voze svoje krampove na 80c-90c

Kako ja gledam na to-jedini "problem" je cijena i eventualni trošak za novo napajanje.

U stvari se ništa nije promjenilo za nekog tko preferira Endiviu, zagrijavanje, potrošnja i svinjska cijena novog top-modela su uobičajena stvar.

Ja se fakat ne sjećam da su cijene bile niske kod svakog izlaska novih grafa...

Cijela buka se digla uglavnom zbog velikog kašnjenja za ATI 5xxx serijom i bahatog navlačenja kupaca za nos predstavljanjem nekakvih kršina skovačenih sa šarafima za drvo, potrošnja i zagrijavanje nisu stvari zbog kojih bi ljubitelj jačih Endivia grafa odustao od kupnje
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2010., 12:09   #77
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,323
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
28x serije to može potvrditi jer uredno voze svoje krampove na 80c-90c
Moja GTX280 veselo kuca na 60-70° u loadu dok je kramp HD4850 koji je prije bio u 2. konfi vozio i preko 80° bez problema
maX je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2010., 12:38   #78
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Max.
Kaj bi ti sad ja trebao quotat postove sa našeg foruma gdje ljudi navode takve temperature?

A nije ni poanta u tome nego u činjenici da temperature koje se spominju za Thermi ne znače ništa onom tko želi Endiviju i takav ne misli da je to nekakav minus...

Citiraj:
potrošnja i zagrijavanje nisu stvari zbog kojih bi ljubitelj jačih Endivia grafa odustao od kupnje
Koji ti dio nije tu jasan?

Nije to samo moje mišljenje nego bar 50% endivijaša koje poznam.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2010., 18:54   #79
Overhaul
Premium
Moj komp
 
Overhaul's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: zg
Postovi: 517
Pa ja želim termi endiviju, ali morat ću ipak pričekati da se malo stabilizira ponuda iza ovih prvih yieldova jer sad će biti i precijenjene i sa dječjim bolestima.
A cijena nije previsoka, uvijek su bile takve cijene za top modele.
Grijanje i buka bi mi ipak smetale, pa nadam se da će upravo to biti ciljano sa custom rjesenjima i PCB revizijama partnerskih proizvodjaca.
p.s. jel mi se cini ili ovaj thread pocinje odlaziti u identicne komentare kao u ovom threadu? Mislim, ako nemamo vise pitanja uz konkretan test, da ne zafloodamo informacije s testiranja? Da lockate temu?
Overhaul je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 01:01   #80
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
šta je 3850 u usporedbu sa ovime ili nekadašnjim gx2... pričam o malo većem uzorku nego 5-6 komada.
Pa možeš uzeti i malo veći uzorak, i uvjeren sam da bi situacija ostala prilično jednaka.
Mi ovdje samo čitamo o problemima sa visokim temparaturama, ali uvjeren sam da je postotak kartica koje još uvijek rade daleko veći od onih koje su crkle, a pogotovo od onih koje su crkle slijedom OC-anja, volt modanja i tih stvari, tako da se što se toga tiče potpuno slažem sa jelcom, i ponavljam, onome koji zna svakih par mjeseci fino otvorit komp i počistit prašinu sa hladnjaka će takve kartice sigurno raditi bez problema.

Malo si krivo postavio stvari, nije uopće bitno koja kartica je u igri jer ovdje govorimo o visokim temparaturama, a što se toga tiče modeli koje sam ja naveo se nimalo ne razlikuju od nove gtx-ice.

No da, krenuli smo totalno u offtopic, pa bi bilo bolje da zašutim
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 01:28   #81
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
svakako da je u opticaju više ispravnih nego krepanih, ali generalno takav nabrijan hardver u mom skromnom iskustvu ne doživljava dalje od garantnog roka... bio to utjecaj prašine, loše ventilacije ili nečeg trećeg.

jesi svjestan ti šta takva grafa radi od temp mbo, čipseta, ram-a, cpu-a itd.? generalno unosi dodatno (osjetno) zagrijavanje u sistem i čini ga, kao kompletan sustav, toplijim i "povodljivijim" pregrijavanju - ergo nestabilnijim.

nisam uopće krivo postavio stvari:

Citiraj:
Autor syss Pregled postova
povijest i zdrav razum su pokazali kako svi ovi kaloriferi završe, nevezano za brand.
oke je to sve za nekog tko ganja 3dmarkove i igra se svakodnevno sa takvim hardverom u prostranim i dobro ohlađenim kućištima (da ne spominjem vodu i ln2), ali gledano kao mainstream proizvodi za daj-najskuplje-kupcima je ovo upravo što sam spominjao i na početku - mrtva grafa kad-tad.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 01:59   #82
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Svjestan sam ja svega, ali ima jedna caka, ovi trenutni hladnjaci na fermiju izbacuju sav taj zrak van iz kućišta, tako da jako mali dio te topline u biti i dodirne matičnu.

Kad sam rekao da si krivo postavio stvari pri tome sam mislio na izjavu koju sam ja quotao a ne na ovo što si ti.

Također i vezano uz tvoj quote, tom logikom nećeš nikuda doći, jer svaka će riknuti jednom, kvragu, pa meni je riknula grafička sa dobrim hladnjakom i to par mjeseci po isteku garancije, a i dosta se ljudi žalilo na te PCS++ modele da im se memorije pregrijava, baca artefakte i šta sve ne, a te kartice su daleko od kalorifera zbog stvarno dobrog hlađenja.

Po meni, to je više stvar sreće i pravilnog rukovanja komadom hardvera nego što je nekakvo pravilo, ali dobro, svatko ima svoje mišljenje, i očito se naša mišljenja ne slažu
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 02:38   #83
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
cisto par rijeci o temperaturama.
imao sam par dana 8800 Ultru, dan danas jos uvijek vise nego jaku karticu. i definitivno potvrdujem ovo sto syss prica. ona radi na 55-65 stupnjeva u idleu, na loadu i do 80, ali meni je digla temperature svega za 10-12 stupnjeva, opcenito. chipset skoro do 50 (inace je ~35), diskove sa ~25 na ~35, cak i kabuta je uspjela zagrijati 3-4 stupnja. mislim, nebi nista rekao da je rijec o midi kucistu sa nikakvom ventilacijom, ali ipak naprijed 120mm, straga 120mm i bocno 120mm moraju raditi propuh, tako da ventilacija nije problem. da ne kazem da svakih 6 mjeseci cijeli komp prode polugeneralku, i da je u kucistu zanemarivo malo prasine...... i da su paste promjenjene prije par mjeseci. i da je hladnjak vise nego dobar za stock hladnjak.....


dalje, diablo, ovo sto pricas za svoju PCSicu. sorry, ali zar tvoja 4870 nije krepala zbog paste koja ti je pobjegla na jedan cip memorije? tj, da je prakticki tvoja krivica krepavanja graficke? ovo jest sve lagano offtopic, no tvrditi da visoka temperatura nimalo lose ne utjece na dugotrajnost elektonicke opreme je sve samo ne logicno. samom vecom temperaturom je veci i otpor, je veca i struja (recimo laicki). osobno da mogu birati mrcinu u perfomansama koja se grije ko svinja, ili slabije 15-20% i podosta hladniju graficku - uvijek hladniju.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 14:08   #84
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
cisto par rijeci o temperaturama.
imao sam par dana 8800 Ultru, dan danas jos uvijek vise nego jaku karticu. i definitivno potvrdujem ovo sto syss prica. ona radi na 55-65 stupnjeva u idleu, na loadu i do 80, ali meni je digla temperature svega za 10-12 stupnjeva, opcenito. chipset skoro do 50 (inace je ~35), diskove sa ~25 na ~35, cak i kabuta je uspjela zagrijati 3-4 stupnja. mislim, nebi nista rekao da je rijec o midi kucistu sa nikakvom ventilacijom, ali ipak naprijed 120mm, straga 120mm i bocno 120mm moraju raditi propuh, tako da ventilacija nije problem. da ne kazem da svakih 6 mjeseci cijeli komp prode polugeneralku, i da je u kucistu zanemarivo malo prasine...... i da su paste promjenjene prije par mjeseci. i da je hladnjak vise nego dobar za stock hladnjak.....


dalje, diablo, ovo sto pricas za svoju PCSicu. sorry, ali zar tvoja 4870 nije krepala zbog paste koja ti je pobjegla na jedan cip memorije? tj, da je prakticki tvoja krivica krepavanja graficke? ovo jest sve lagano offtopic, no tvrditi da visoka temperatura nimalo lose ne utjece na dugotrajnost elektonicke opreme je sve samo ne logicno. samom vecom temperaturom je veci i otpor, je veca i struja (recimo laicki). osobno da mogu birati mrcinu u perfomansama koja se grije ko svinja, ili slabije 15-20% i podosta hladniju graficku - uvijek hladniju.
Ovo nema veze s vezom,ali sa ostalim se slažem. Kad govorimo o struji obično podrazumijevamo potrošnju,dakle veća potrošnja = veće zagrijavanje = veća temp. Ne vodi veća temperatura do veće struje ,nego obrnuto,veća potrošnja/struja do većeg zagrijavanja.

Tim slijedom,a ne od kraja prema naprijed. Ne znam gdje si uspio i otpor ubaciti,Fermi je dizajniran da radi na 100c loada,ali je problem - koji to možda i nije, kako utječe na temperature ostalih komponenata,što si sam spomenuo.

Dosta sam mozgao kako ohladiti na zraku Thermi,pa sam se i s ono nešto default bistrine dosjetio,pa zašto ne bi postavio/okrenuo jedan 120mm vent na/prema ovaj radijator dio koji služi za disipaciju topline,i time mu olakšao muke,mislim da bi temp pale sigurno 5,6 stupnjeva. Svakako ću probati ako dođem u posjed dotične ikada. Mislim,ovako kad prićamo već,žalosno je da na karticu od 4 000kn moraš bacati dosjetke u vidu ventova od 100kn da bi ju hladio,ali svašta mi pada na pamet,a jeftinije je od vodenog još uvijek.

Jelc dobro kaže,ali i "sam" sam to rekao na početku,to su sve mane - koje to nisu potencijalnim kupcima. Ostali su ionako,ili će - od ovoga okrenuti glavu,prvo zbog cijene,onda zbog svega ostalog.
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 18:42   #85
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
E jbg sad znao sam da nisam trebao ništa ni pisati

Prvo u vezi moje pcs-ice.
Ne, kartica je već prije počela štucati, što je i bio razlog skidanja bakrenih pločica sa memorije i postavljanja accelerovih ježeva, prilikom čega se mojom nepažnjom podlilo malo paste pod jedan čip. Da je sve radilo normalno nebih ništa niti dirao.

A sad o temperaturama.
Ja nigdje nisam rekao da visoke temparature ne utječu na trajnost hardvera, dapače, normalno je da se sa povećanjem temperature skraćuje životni vijek, sve što sam rekao je da po mojem sudu te temparature igraju daleko manju ulogu u vijeku trajanja komada hardvera nego što igraju pravilno rukovanje i redovito održavanje istoga.

I sam kažeš da si imao tu ultricu, koliko sam upoznat i ona se grije poprilično, dalje, to je isto tako sad već starija serija kartica, pa svejedno radi, nisu joj te temparature naškodile.

Upravo zato govorim da visoke temparature ne moraju odmah značiti da će ove nove kartice rikavat nemilice, naravno da bi se to dešavalo puno rijeđe da se ne griju tako jako, ali i ovako problema nebi smjelo biti ukoliko se komp redovito čisti.

Naravno da ću i ja odabrat karticu koja se manje grije, jednog lijepog dana kad budem kupovao novu, ali meni osobno uopće ne predstavlja problem to fermijevo zagrijavanje, već je jedini i osnovni njen problem pre pre previsoka cijena, i što se mene tiče tu je kraj priče.

Da imaju imalo soli u glavi spustili bi cijene, pa makar radili u neznam kakvom gubitku, i požurili sa planovima za slijedeću generaciju kartica u kojoj bi performanse mogle opravdat tako visoku cijenu.
Ovako nam samo preostaje da pratimo kako će se to sve skupa na kraju završiti.
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 19:24   #86
fran123456
Premija
 
fran123456's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,631
Citiraj:
Autor D-I-A-B-L-O Pregled postova
I sam kažeš da si imao tu ultricu, koliko sam upoznat i ona se grije poprilično, dalje, to je isto tako sad već starija serija kartica, pa svejedno radi, nisu joj te temparature naškodile.
Pogledaj temu sa pećnicom

8800GTX/Ultra je serija koja je najviše rikavala, dijelom zato jer se i dosta grijala, dijelom zato jer su navodno koristili loše komponente pri sastavljanju.

Ali 850$ za jednu karticu, prebrutalno
__________________
K: 7950GX2, 8800 Ultra, GTX295
fran123456 je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2010., 22:11   #87
VulcanRaven
Premium
Moj komp
 
VulcanRaven's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Rijeka-Belveder
Postovi: 741
Mene zabrinjava trenutno stanje jer daje mogucnost Ati-u da napucava cjene svojim grafama. Da je Nvidia izbacile koji svoj dobar proizvod srusila bi cijene 5xxx serije kartica. Jer koliko se sjecam 3870 i 4870 radeoni nisu kostali 3000kn kad su izasli(kao 5870 sada),jer je nvidia imala izbacene grafe tog ranga po povoljnijoj cijeni. A da ne pricam o cijeni 5970 kartice, zadnja koja je kostala toliko je bila 8800ultra i GTX i bas iz razloga jer nisu imale konkurenta po performansama od strane Ati-a kad su bile aktualne.

Ispravite me ako sam negdje pogrijesio.
VulcanRaven je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2010., 22:25   #88
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Uopce nisi pogrijesio..sad se rasklimalo i trziste polovnih grafi!
Nikak da si ubodem gtx260/4870 po normalnoj cijeni. Vec prokletih godinu i pol dana drze skoro istu cijenu (pogotovo gtx260- cak i 192sp verzija) tu i tamo uleti neka bez garancije ali nestane ubrzo od strane ljudi kojima je trznica/njuskalo homepage od browsera

Nadao sam se padu cijena nakon izlaska gtx 4xx ali ocito nista od toga, na kraju se dogodio cak i lagani porast cijena...
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2010., 22:32   #89
VulcanRaven
Premium
Moj komp
 
VulcanRaven's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Rijeka-Belveder
Postovi: 741
GTX 260 drzi cijenu u ducanima 1500kn cak,sto je ludost,trebalo je to pasti odavno da imaju sta za izbacit. Cekao sam gtx3 ili 4 seriju jer sam ju mislio kupit pa mi je vec puko film i uzeo sam 5850 radeonku i clockaju se ko blesave.
VulcanRaven je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2010., 12:37   #90
s3t hooligan
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Šibenik
Postovi: 144
Moje misljenje je ovakvo: Jos uvijek stoji ona izjava nvidie da novi fermi moze podnijeti RADNE temperature i do 115 stupnjeva, to bi znacilo da ako kartica svaki dan radi na 115 da joj nece nista bit u roku od 5 godina, to meni zvuci besmisleno ali to bi ttrebao testirati, kao sto sam vec reko, neko je treba kupiti,spustit hladenje na 60% i pustit je da radi 20 dana pod furmarkom na extreme burningu,ako to prezivi onda ekipa iz nvidie nije lagala, ja osobno ne vjerujem da moze to podnijeti, ali ima 2. svar, osobno smatram da na forumu niko ko ima puno pameti nece uzet novog fermija, jer to ej totalno glupo, kupis karticu koja trosi nuklearnu elektranu struje, grije se ko toster, jer bez obzira sto oni govore ja se nebi osijecao ugodno igrajuci crysis a u kutu pise 100C, a nasuprot tome jedva je nesto malo bolja od 5870, pa zasto jednostavno ne kupiti 5870 vapor x i miran si lol, ima 3. stvar, moze fermija uzeti neki nvidia fan sa foruma, ali on ce cistiti prasinu, dodati jos koji vent i odrzavati komp, a moze je uzet neki mali kreten kojemu tata kupi novog fermija i koji nosi komp na servis da mu covjek ugradi karticu jer nezna otvoriti komp, i onda ce se taj fermi naravno nakon godinu dana gusiti u prasini i pregorit, sto uopce nije cudno,nasuprot tome imam prijatelja koji nezna nista nego upalit komp i igrat cod,lik ima 4850, i taj negov 4850 se grozno gusi u prasini(ja mu otvorio komp pa vidio) i opet smo ga clockali i nije prelazio 85 i njega lijepo boli neka stvar jer mu sve uredno radi, ima 4. stvar koja ide atiju u korist, ako su temperature ovakve, nesmije mi ni past napamet da eventualno idem clcokat karticu, sto se kod atija bez straha moze, pa trebalo bi usporedit ovakvog fermija i clockanu 5870 LOL.
s3t hooligan je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na