Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.11.2017., 18:52   #2161
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
prijedlog je da si kupiš gigabitni switch i zaboraviš to smeće od uređaja osim za pristup netu...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2017., 18:54   #2162
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Jeli ti dostupno / jeli možeš negdje posuditi neki 5 - 8 portni GB switch ?
Usput pretpostavljam da imaš i neki pc sa GB mrežnom.
Sa time bi mogao testirati i naći šta zeza ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.11.2017., 19:00   #2163
Snopes
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Čakovec
Postovi: 9
Ali već koristim D-Linkov GO-SW-5G 10/100/1000 Gigabit Ethernet Switch, na njega je zašterka LAN do servera i Dune HD, dok je NAS direkt na routeru ?
Jedino što prema serveru imam stari kabel, 6m, i prema njemu ne 100 mbps.

Mogu ujutro skočiti do lokalne trgovine i kupiti neki 8 portni Gb Switch?
Snopes je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2017., 19:12   #2164
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Po opisu nema potrebe kad već imaš jedan GB switch.
Prva pretpostavka je (u tvom slučaju vjerojatno kriva) da zeza router ili nema GB portove,
tada se svi klijenti spoje sa ispravnim kabelima na taj "dodatni" GB switch + 1 kabel prema routeru.

Malo si loše / ne razumljivo napisao gore u vezi "kabela prema serveru" ...
Ako na toj "dionici" ne radi kao GB onda prvo tu treba tražiti razlog problema.
Na kraćim dionicama uredan Cat5e kabel bi trebao davati GB link.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2017., 19:21   #2165
Snopes
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Čakovec
Postovi: 9
Stvarno imam brdo grešaka, pišem sa moba (jurim na trening) :-(
Ali da li ima potrebe da bude gigabitna veza od GB switcha prema kompu, ako mi se podaci vuku sa NASa prema media playeru, a kod NASa i kod media playera su sada cat6 kablovi?
Ako ima veze, najmanji problem sutra kupit 6m Cat6 da povezem komp i GB switch sa cat6. Hvala na pomoći!
Snopes je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2017., 19:41   #2166
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Hm, da, zaboravio gore napisati da bi neka skica mreže pomogla ...
Znači da na dionici NAS - media player treba biti (nužan je / poželjan je) GB link.
Uđi u web konfig jednog i drugog te pogledaj jeli mreža detektirana / postavljena kao GB.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2017., 19:44   #2167
Snopes
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Čakovec
Postovi: 9
Može, šaljem večeras! Puno hvala!
Snopes je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 08:10   #2168
Snopes
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Čakovec
Postovi: 9
Evo provjerio sam u NAS postavkama, prikazuje 1000 mbps, a u media playeru to ne mogu pronaci..
Shema bi isla ovako:
ONT -> cat6 speedport LAN1/Link
Speedport:
LAN2-> cat6 GW switch lan1
LAN3-> cat5e MaxTV
LAN4-> cat6 NAS
D-Link GB switch:
LAN1 (gorenavedeno cat6 iz speedporta)
LAN2 -> cat6 Dune HD media player
LAN3 -> cat5 prema kompu u drugoj sobi,6m
LAN4 i 5 free.
Da li ovo pomaže?
Hvala,
Ivan
Snopes je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 08:51   #2169
Danči22
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Trebaju mi savjeti znalaca. Nedavno sam se prebacila na optiku i postavljen mi je ruter Speedport W724V Type Ci 11ac. Koliko sam shvatila, radi na 5GHz (ne znam da li radi i na 2,4GHz, ali mi je čovjek koji ga je uključivao napravio dvije wi-fi mreže - jednu za starije uređaje, sporiju, i drugu za novije uređaje, bržu, nešto u svezi nečega što se zove ac).
Kako nisam stručnjak za ovo područje (totalni nestručnjak, sve izraze kojima se ovdje služim pokupila sam u zadnja 24 sata koliko čitam o ovome na netu), treba mi hitan savjet. Naime, wi-fi signal mi ne dopire na dva mjesta na kojima mi je potreban (a ta dva mjesta jako su udaljena jedno od drugog).

Za prvo od ta dva mjesta htjela bih kupiti običan pojačivač wi-fi signala (repeater mode). Dakle pojačalo koje bi wi-fi putem primalo signal i prosljeđivalo ga na mjesto na kojem mi je potreban (na tom mjestu moja bi ga kćer koristila za laptop i mobitel). Možete li mi preporučiti neko takvo pojačalo (ili nekoliko njih), kompatibilno s ruterom koji imam?

Gledam ovo pojačalo kao moguće rješenje za to prvo mjesto: D-Link DAP-1520 Wi-Fi AC750 Dual Band

Je li ono ok ili možda neko drugo da uzmem?

Za drugo mjesto treba mi pojačalo koje će s ruterom biti spojeno LAN žicom (dakle access point) jer do tog mjesta imam već sprovedenu takvu žicu, ali mi na njemu treba uređaj koji će davati wi-fi signal za dva laptopa i mobitele. Dakle, pojačalo bi s ruterom bilo spojeno žicom i davalo bi wi-fi signal, tj. radilo bi u access point modu. Molim preporuku i za to pojačalo, tako da bude kompatibilno s ruterom koji imam i da može biti s njime spojeno LAN kabelom te davati wi-fi signal.

Za to mjesto gledam ovaj AP: D-Link pristupna točka DAP-2020/E, unutrašnji N 300 Access Point, 802.11b/g/n načini rada AP, Client, Bridge with AP, Repeater; 1x10/100 Fast Ethernet port, WPA, WPA2 PSK i EAP sigurnostni protokoli, RP-SMA, 2x 5dbi gain antene s RP-SMA konektorima, napajanje vanjski adapter, QoS, Wi-Fi Multimedia (WMM) , WPS

Bi li taj bio u redu za to što mi treba?

Nije mi samo jasno da li ta oba pojačala daju istu wi-fi mrežu kao i ruter, tj. mrežu istog naziva i iste lozinke? Ili uspostavljaju neke svoje mreže koje tek moram nekako nazvati i staviti lozinke?

Također ne razumijem baš koju od dvije mreže koje su mi postavili (sporija za starije uređaje i brža za novije) bi prenosila ova dva pojačala?

Hvala na svakom savjetu.
Danči22 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 11:54   #2170
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
@Snopes
Prebaci / prespoji NAS na switch Lan4 ili Lan5.
Na (T-Com) routeru Lan1 i Lan2 su "predviđeni" za Internet / Lan, a Lan3 i Lan4 za MaxTv,
to bi mogao biti razlog problema.

@Danči22
Polako, povatat ćeš / naučit ćeš
Ako na routeru imaš dvije WiFi mreže znači da simultano rade jedna na 2.4 i 5 Ghz.
Ova na 2.4 Ghz zbog niže frekvencije obično bolje pokriva prostor signalom, dok ova na 5 Ghz nudi veće brzine.
Zbog moderne konstrukcije uređaja sa internim WiFi antenama std. je problem pokrivanja većeg prostora dobrim WiFi signalom, stoga si dobro zaključila da ti trebaju WiFi Repeteri.

Ovaj prvi šta navodiš (općenito ta izvedba kao "utikač igračka") mi nije draga jer je zbog izvedbe ne možeš dobro pozicionirati u prostoru i često su zbog pameti "svojeglave" za podešavanje.

Za bolji / možda pametniji prijedlog bilo bi dobro da napraviš neku skicu prostora sa pozicijama routera i svih klijenata.

Umjesto navedenih uređaja predlažem 1 ili 2 kom TP-Link TL-WR843N(D).
Zaviri u Nabavu:
https://www.nabava.net/routeri__750/...s-2x__23562761
https://www.nabava.net/routeri__750/...ss-1x__3824861
To je u osnovi router ali može raditi kao Universal Repeter šta tebi treba.
Uoči da ima vanjske WiFi antene pa time bolje radi svoj posao.
Može raditi i kao AP (tvoja zamišljena 2. lokacija) i pri tome klijenti mogu biti spojeni bežično ili žično jer ima integriran Lan switch.

Ovisno o pameti / izvedbi uređaja kojeg nabaviš ovisi hoće li na "proširena mreža" biti sa istim ili različitim imenom (SSID).
U oba slučaja nije neki problem klijente spojiti / "nakačiti" na 1. ili 2. ili 3. mrežu pa da po potrebi (čitaj lokaciji) biraš na koju će se spojiti.

Samo podešavanje novog(ih) uređaja nije komplicirano ako znaš i imaš nekog iskustva. Istina, zna biti štoseva koje treba znati kako riješiti.
Ako tu nisi doma onda zamoli nekog sa iskustvom lokalno da ti pomogne.

Ako zapneš možeš pitati ...

That's it

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 16.11.2017. u 14:53.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.11.2017., 11:57   #2171
Snopes
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Čakovec
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Snopes
Prebaci / prespoji NAS na switch Lan4 ili Lan5.
Na (T-Com) routeru Lan1 i Lan2 su "predviđeni" za Internet / Lan, a Lan3 i Lan4 za MaxTv,
to bi mogao biti razlog problema.
Odlično, mnogo hvala, kad dođem kući pokušat ću pa javim!

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 16.11.2017. u 13:37.
Snopes je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 12:22   #2172
dani9
Premium
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: zg
Postovi: 82
Koji bi router preporucili za zamjenu speedporta do 900kn?
dani9 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 14:05   #2173
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,750
A što točno trebaš od routera? što bi trebao sve imati? Što će se na njega spajati? Koliko korisnika?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 16.11.2017. u 14:22.
alengrosevic je offline   Reply With Quote