Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.05.2023., 09:10   #781
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Uzeo sam iz lidla kave u zrnu Tanzania&Brazil i Colombia&Brazil, Zasad probao samo tanzaniju, prekiselo, samo kiselinu osjecam, okusa nema po ničemu, a nije ni jeftina za lidlov proizvod, 400g 57kn. Nadam se da ce Colombia bit bolja
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 09:54   #782
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Nisu ti to bas kave za aeropress, pogotovo s fellow filterom. Probaj s papirom, mozda bude bolje kad se isfiltrira sav talog. Ne pomaze ni ako blendas u blade grinderu (puno prasine). Uostalom, tanzanijske kave su u pravilu kiselije s vocnim notama (slicno etiopijskim). Brazil, one normalne/bolje kave su niske kiselosti. E sad, sto je Bellarom tu skemijao, strah me i pogadjati. Bojim se da ce to biti SiSo. Shitty input, shitty output :/

Kolumbija/Brazil bi ti trebala biti miljama manje kisela, barem na papiru, a papir svasta trpi
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 10:43   #783
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Jap jap blade grinder, imam i ručni al nemam živaca za to ujutro, jedino da ga na aku bušilicu spojim

Sam talog mi nije ni problem jer je vrlo fin, Prosla kombinacija mi je bila Segafredo Crema i Mokka Premium iz "craft trgovine" , i to mi je bilo super, valjalo bi da je okus cokolade bio izrazeiniji, al nije bilo loše, isto blade grinder, 20s

A na pakiranju obe imaju Acidity 4/5. Mislio sam da ce mozda bit ok al tanzanija stvarno uzas, nadam se ca ce kolumbija bit bolja, jer ovo mi je stvarno bezveze, mislim ko voli kiselu kavu vjerojatno bi mu bilo ok, al gore mi je od Minas kava koje kostaju 60kn po kilu, a ovo kosta 140...
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 11:05   #784
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Problem je sto imas talog u kavi i fellow ti to ne zaustavi. Kod kiselih kava i cesto kod ovakvih jeftinijih to bas zna smetati jer talog u casi pogorsava okus. Zbilja probaj s papirom i probaj skratiti vrijeme ekstrakcije za 15-30 sekundi (ne znam koliko dugo "kuhas" kafe u aeropressu, nemoj previse skratiti, drzi se do barem 1:30min)

Drugi problem je previse fino mljevene kave u aeropressu. Imao sam blade grinder i nikad nisam mljeo 20 punih sekundi (osim kada radim secer u prahu ). Mlinac napunim preko pola, meljem oko 3-4 sekunde, pa pauza i muckanje, pa jos par sekundi, pauza i muckanje, pa jos par sekundi. Kad ima (pre)malo kave u njemu onda je rezultat mljevenja koma i ostaje dosta velikih komada kave koji samo plesu po mlincu dok se melje. Moras ga lagano muckati/mijesati inace u sredini dobijes desert storm, a grublji komadi ostaju zarobljeni na obodu.

Vjerojatno se i ta Tanzanija da dovesti do ukusn(ij)e kave ako imas volje malo cackati Daj upregni taj rucni mlinac, ne moras forsirati espresso grind size i misice, pogotovo ne kod dark roastova iz lidla ili sl, god no! Kreni od neke sredine. Iz mog nekog iskustva, aeropress bas voli dobro i konzistentno samljevenu kavu.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 11:12   #785
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,162
@xlr kad čitam kako pišeš o kavi, dođe mi da zapalim do Pule na jednu
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 11:17   #786
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Ma dada nisam ni ja 20 s u komadu samlijem 5s, stanem, protresem, i tako 4-5 puta, citao sam to negdje da kad u komadu da prigrije kavu.

A brewam uvik ~60s mislim da nebi bilo dobro da je krace. Probat cu i sa paprinatim pa cemo vidit, iako mi je fellow drazi za korištenje.

Iskobminirat cemo nesto, ako nista uzet cu skroz ne kiselu kavu i pomještat ih sa tanzanijom i eto zlatne sredine
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2023., 14:39   #787
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Da da, 60s je dovoljno kratko, mislim da nema smisla krace. Bas me zanima hoces li uspjeti spasiti tu kavu ikako

Citiraj:
Autor d0X Pregled postova
@xlr kad čitam kako pišeš o kavi, dođe mi da zapalim do Pule na jednu
Ta jedna kava na dan mi mora biti dobra i uzivam u tim malim ritualima pripremanja kave i caja, da, kriv sam! A volim i citati o kavi, to mi je kao neki hobi sta ja znam... Nista barista smjer, cisto amaterski i za guste.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2023., 09:00   #788
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Samo da javim da sma. probao kolumija/Brazil, puno bolja kava, profil okusa je vocni, meni su draži orašasti ali je dobra kava, sutra ili u pon cu probat izvuxlc tanzaniju, iako sumnjam.

Cak ne mljevena tanzanija lose mirise a kolumija super. Moram priznat da se tanzanija osjecala cskni kroz zatvorenu kesu, oa moguće da je bila probusena...
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2023., 09:42   #789
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2023., 10:15   #790
Avan7garde
Premium
Moj komp
 
Avan7garde's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 235
Jucrr sam čistio Philips ep4321/50 po ko zna koji put i sad mi se više rinsing ne radi preko rupe di ide kava nego odma u otpad. I čini mi se sa manje kave napravi. Naišao sam na video di je rekao da su problem gumice unutar aparata koje treba samo zamjeniti. Jel ima netko sličan problem i do se mogu rezervni dijelovi naruciti
Avan7garde je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2023., 08:54   #791
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Meni se isto dogodilo na Krupsu, morao naručiti cijeli piston tj trenutno je u fazi dolaska. Piston koji na sebi ima gumice, jel. Te gumice su se potrošile i sad voda curi svuda po ploči.
Piston sam naručio na ebayu, trebalo mi je par sati dok sam našao model...

ovako je izgledao moj macan nakon godinu dana nečišćenja, a piston sam naručio ovdje
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard

Zadnje izmijenjeno od: Guls. 22.05.2023. u 09:00.
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2023., 10:31   #792
Avan7garde
Premium
Moj komp
 
Avan7garde's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 235
Kontaktirao sam servis pa cemo vidit, ta gumica na tom pistonu je dobra, mala gumica di curi kava je izjedena. pa predpostavljam da je to problem.
Avan7garde je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2023., 13:11   #793
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Moj Philips je završio na servisu. Crkla ploča neka, nije se htio aparat više upaliti, čekamo već 4. tjedan da im dođe nova i poprave.

Iskreno, mislim da ćemo se ubrzo vratiti na početak. Prekomplicirano mi je to sve čistiti i pratiti servise. Prah, tablete, mast, čuda božja...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2023., 13:20   #794
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Ne znam kako izdrzavate s tim aparatima. Meni je samo pranje moke vise od 5 godina u nizu postalo tlaka bozja. Sad s aeropressom napravim kavu u 3 minute + 1min pripreme i 1min pranja (ako se ispiranje vodom moze zvati pranjem).

Malo sam se najezio na sliku unutrasnjosti aparata. Isto kao kada u moki perem onaj stup kroz koji izlazi kava - to u principu nitko ne pere, a iznutra bude crnooo. Blah!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2023., 14:04   #795
fran123456
Premija
 
fran123456's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,631
Moka je katastrofa za čistit, em je mala em je ta cjevčica unutra.

Ne znam što radite s aparatima, kod nas se koristi isključivo voda iz brite i to radi godinama bez problema. Od čišćenja, čisti se samo limunskom. Kava se kuha barem pet puta dnevno (Delonghi ec685). Prije toga gaggia classic, ista stvar. Gume najčešće odlaze zbog kamenca ili neispravnog čišćenja (pogled prema octu). U kafićima one mrcine čiste percaffeom, nisam vidio da netko raskopava aparat radi čišćenja.
__________________
K: 7950GX2, 8800 Ultra, GTX295
fran123456 je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2023., 14:17   #796
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Ne znam kako izdrzavate s tim aparatima. Meni je samo pranje moke vise od 5 godina u nizu postalo tlaka bozja. Sad s aeropressom napravim kavu u 3 minute + 1min pripreme i 1min pranja (ako se ispiranje vodom moze zvati pranjem).

Malo sam se najezio na sliku unutrasnjosti aparata. Isto kao kada u moki perem onaj stup kroz koji izlazi kava - to u principu nitko ne pere, a iznutra bude crnooo. Blah!
I utiče itekako na okus.
Neznam da se dvije kave mogu skuhat nakon čišćenja.
Moka kad se očisti kako treba taj funnel, daje sasvim pristojnu kavu. Govorim o okusu. Poslije samo podiže gorčinu.
Ja sam radi želje za dobrom kavom težio cafelat robotu prije odvikavanja.
Kažu dobar espresso, i lako održavanje. Računao sam komplet ulaganje oko 1000€.
Ručni mlinac koji može za espresso, robot, vaga, wdt.
Jedino, neide nego double shot.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2023., 14:37   #797
thesaint255
Premium
Moj komp
 
thesaint255's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Graz
Postovi: 535
Za ljude koji imaju vremena i zelje, savjetujem EC685 ili Bambino (zna biti na akciji novi po 160-170€). Uz to uzeti rucni grinder za 100-130€ ili odmah se iskesirati 250-300€ na neki eureka mignon grinder.

Ja imam osobno Sage Bambino i Eureka Mignon Silenzio, cistim grinder jednom mjesecno (ukupno 10 min ako i toliko).

Sam espresso aparat pratkicki niti ne cistim (osim protiv kamenca itd), jer sam uzeo shower screen (baci se na vrh u kosaricu tako da kava nema uopce kontakta s masinom).
__________________
5800X3D @ Scythe Fuma 2
ASUS ROG Strix B550-I Gaming
2x16 GB Crucial Ballistix 3600 MHz
RTX 4070 ti Gamerock
Corsair SF750
Cooler Master NR200P
thesaint255 je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2023., 10:29   #798
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Ima li tko iskustva sa Kamirom?
Koliko vidim to je naprednija verzija moke koja bi trebala napraviti bolji espresso...
Uzeo bih ga za probu ali me boli shipping koji je skoro ko i sam uređaj (35€) pa ako je tko zainteresiran za grupno naručivanje pa da podijelimo shipping jer za svaki slijedeći kom raste svega 5€...

Trenutno koristim čeličnu moku iz Ikee (mislim da ih više ne prodaju) i to na indukciji, i muka mi je skuhat ok kavu: grijem ju na 3/4 snage i kad krene curiti za jedno 2min smanjim snagu na skroz malo, tipa 1/6 snage i tako onda jako sporo curi bar jedno 5 min i na kraju još jedno min-dvije pušta pjenu. Ne dopustim da vrelina iskipi do kraja u šalicu jer onda pobere gorčinu. Ima netko bolji plan kako poboljšati taj proces? Ova kamira mi se čini da to bolje odradi jer na videu lik prvo zagrije vodu u komori a onda makne lonac s vatre i pusti tu užarenu paru da prođe kroz kavu gdje se očito u procesu para hladi prema kraju i zato se onda onako lijepo gusto pjeni i vjerojatno ne uspije pobrati tu krajnju gorčinu
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Zadnje izmijenjeno od: telefunken. 23.05.2023. u 10:49.
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2023., 10:57   #799
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Pa ne bi trebao držati na vatri nakon što voda zakuha.

Zakuhaš vodu na laganoj vatri i kad se krene izlijevati na vrhu skineš s vatre i ostaviš tako.

Nikako ne tiskati kavu u filter jer ti blokira paru i kava bi trebala biti grublje mljevena jer ti fino mljevena kava opet blokira put pari te se ne može kvalitetno ekstrahirati pošto moka pot radi na manjem pritisku (cca 2 bar).
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je online   Reply With Quote
Staro 23.05.2023., 11:05   #800
thesaint255
Premium
Moj komp
 
thesaint255's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Graz
Postovi: 535
Pogledaj ovaj video:

https://youtu.be/rpyBYuu-wJI

Dok sam kuhao kavu u moka pottu, koristio sam ovaj gore tutorial kako dobiti prolaznu kavu.
__________________
5800X3D @ Scythe Fuma 2
ASUS ROG Strix B550-I Gaming
2x16 GB Crucial Ballistix 3600 MHz
RTX 4070 ti Gamerock
Corsair SF750
Cooler Master NR200P
thesaint255 je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2023., 11:14   #801
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
@thesaint255: to je uvjet za uopce krenuti s mokom, topla preporuka!

@telefunken: Koju kavu koristis? O tome ti ovisi hoces li uopce dobiti nekakvu kremu u Kamiri. U moki je ne trebas ni ocekivati.

Imho, moka je super kad je naucis dobro spremiti NA SVOM KUHALU. Nije isto je li struja ili plin.

Moku na indukcijama i struji opcenito gdje nemas nikakvu kontrolu nad temperaturom kuham samo i iskljucivo na sljedeci nacin - prethodno zakuham vodu u kuhalu na 100C, ulijem u moku, stavim moku na vec zagrijano grijace tijelo, nekada stavim samo pola moke na grijac. Cim krene kava dignem moku na 10ak cm iznad grijaca. Tok kave mora biti stalan, ne smije stani, ne smiju se stvarati baloncici. Ako se tok uspori, malo spustim moku da se dogrije. Vrijeme kuhanja nije bitno, sporije je sigurnije. Kada moka dodje pred kraj, ohladim je pod vodom i prekinem kuhanje. To napravim prije onih zadnjih mjehurica. Ne smijes potrositi svu vodu iz moke. Voda ti ne smije zakuhati da pocne sistati i raditi mjehurice.

Na ovaj nacin sprjecavas da ti kava izgori dok cekas da se voda uopce zagrije u enormno vrucem tijelu. Aluminij se uzari, kava gori, a vodi treba jos 3-4min da zakuha, to je cesto problem gorcine u kavi, pogotovo s kupovnim mljevenim kavama koje su i ovako gorke.

Moka nije espresso, nema tu nista slicno tome jer radi na puno nizem tlaku. Shodno tome ne treba od moke ocekivati ni kremu kao kod espressa. To je pjenica koja ti samo govori da je ekstrakcija u toku i dobro napreduje.

Imho, ja bih probao poboljsati proces kuhanja moke umjesto kupovanja novog uredjaja.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote