Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.11.2022., 04:20   #1
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Seoba na novi komp

Obzirom da mi je komp u birou zastario (FM2 čipset), došlo je vrijeme za update hardvera (cpu, mbo, ram).
Problem je u tome što bih želio zadržati OS i sve programe. Dakle, trebam saznati koji je najelegantniji način da maknem stare drivere i stavim nove, a da ne zadirem u ostatak softvera.
Pretpostavljam da bi se sve moglo napraviti i kroz Safe Mode.
Svojevremeno mi je neki programer spomenuo da u winsima postoji takva funkcija, ali sam joj zaboravio ime.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 04:42   #2
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Obzirom da mi je komp u birou zastario (FM2 čipset), došlo je vrijeme za update hardvera (cpu, mbo, ram).
Problem je u tome što bih želio zadržati OS i sve programe. Dakle, trebam saznati koji je najelegantniji način da maknem stare drivere i stavim nove, a da ne zadirem u ostatak softvera.
Pretpostavljam da bi se sve moglo napraviti i kroz Safe Mode.
Svojevremeno mi je neki programer spomenuo da u winsima postoji takva funkcija, ali sam joj zaboravio ime.

I najbitniju stavku ne kažeš. Koji OS?


Linux? Tu nisam imao beda, samo sam uštekao disk u novi komp.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.11.2022., 06:17   #3
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Obzirom da mi je komp u birou zastario (FM2 čipset), došlo je vrijeme za update hardvera (cpu, mbo, ram).
Problem je u tome što bih želio zadržati OS i sve programe. Dakle, trebam saznati koji je najelegantniji način da maknem stare drivere i stavim nove, a da ne zadirem u ostatak softvera.
Pretpostavljam da bi se sve moglo napraviti i kroz Safe Mode.
Svojevremeno mi je neki programer spomenuo da u winsima postoji takva funkcija, ali sam joj zaboravio ime.

Safe Mode > deinstaliras stare drivere > izbaci SATA driver kroz driver manager > gasi komp > rebuild kante > boot > drzi fige. Sa Windows se nikad nezna. Ak ides sa AMD > AMD je bezbolnije. Ak mislis upgrejd na Intel napravit veca je sansa da budes morao ve ispocetka reinstalirat
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 06:38   #4
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ako je Win10, on može preživit svašta To bi napravio s acronisom il nečim sličnim image diska i samo ga ispustio na novi. Poslije eventualno počistiti malo kad se sve digne na novoj kanti.

Ako je win7, onda safe mode pa počistiti prije. U biti, svakako napraviti image kompa sada kako je dok ti radi sve. Da možeš vratit zlu ne trebalo.
Onda safe mode, počistiti drivere, pa image toga i prebaciti na novi komp, pa recovery.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 08:21   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Zaboravih napisati OS - W10 Pro.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 08:40   #6
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Ja bi na tvom mjestu nabavio neki hdd, kloniro postojeci pa isprobao sa njim.

Ako prodje bez problema, onda origigi disk prebacio.

Malo vise posla, ali sigurnije. ��
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera

Zadnje izmijenjeno od: nino. 05.11.2022. u 10:21.
nino je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 09:58   #7
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,060
Izseljakao sam W10 boot disk po pol tuceta različitih kompova, nikad problema.
Svakako clean install drivera za grafu napravit.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 10:02   #8
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
@kopija
Jedno je imati boot disk bez drivera, a drugo već instalirane winse na kompu.

Nemam grafu. Koristim APU CPU i namjeravam nabaviti APU CPU.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 10:11   #9
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Seljakam win10 sa kompa na komp oduvijek bez problema, doveli su stvar na razinu Linuxa što
se toga tiče, sam sve drivere pronađe i poinstalira
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 11:16   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Ne kontam. Šta će mi boot disk kada već imam nstalirane winse i namjeravam ih zadržati? Ja samo hoću maknuti drivere od stare mbo (čipset, audio, lan,..), ugraditi novu mbo, cpu i ram te onda staviti njihove drivere kako bi mogao nastaviti koristiti postojeće winse i sve instalirane programe.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.11.2022., 12:37   #11
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
ljudi pretpostavljaju da ćeš koristiti novi disk za novi kompjuter, odnosno da ćeš raditi kloniranje diska.
U tom slučaju, moraš cijeli disk klonirati, što uključuje boot particiju, jer u protivnom se windowsi neće upaliti.

No ako ćeš koristiti postojeći disk, samo ga uštekaj i pali komp. Trebalo bi sa Windows 10 Pro biti toliko jednostavno.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 12:46   #12
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Lijepo sam napisao u prvom postu da mijenjam samo cpu, mbo i ram. Sve drugo, pa tako i SSD sa OS-om, ostaje.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 12:48   #13
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Ako prelaziš na isti tip proca, npr. intel i noviju matičnu, samo uštekaj disk i on će updejtat drivere za tu ploču i proc ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 14:14   #14
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Ako prelaziš na isti tip proca, npr. intel i noviju matičnu, samo uštekaj disk i on će updejtat drivere za tu ploču i proc ...
ako i ne prelazi sve ce biti OK.
Ja presao sa Intela na AMD, windowsi sve odradili automatikom
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 14:49   #15
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216



Da sam otkaz zbog bolje ponude ali ne mogu rec da me prisila clean installa i frustracije nenalazenja stvari gdje su bile te pad produktivnosti nije dodatno potakao

-->
Ja sam se prebacivalo sa laptopa na laptop na poslu 6 godina, win 10, sve bez ikakvog problema doduse sve HP laptopi sa intelom.
Komp sam isto od 2010 ja mislim par matičnih i procesora, sve intal i upgrade sa 7 na 10. Grafa nvidia amd nvidia
Zadnji laptop mi direktor nije dao da stavim stari disk nego je inzistirao na clean installu, da "bolje radi" . Dao sam otkaz za misec dana




Da sam otkaz zbog bolje ponude ali ne mogu rec da me prisila clean installa i frustracije nenalazenja stvari gdje su bile te pad produktivnosti nije dodatno potakao

OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 15:14   #16
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444
Da u birou 😀😀😀


Nedavno sam rodjaku stavio SSD sa Win 10 instalacijom sa Intel Dual Core/AMD konf., na Ryzen 5900/Nvidia, i sve se diglo od prve.
Zaboravio sam uopce da je ista i bilo instalirano na tom prastaroj konfi tj SSDu, ubacio samo disk, i sve se diglo. Win10 svasta trpi.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 21:00   #17
vladjan1901
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Ja sam ti to nedavno radio. pobriši samo vga drivre sa removal toolom za vga, ja mijenjao i gpu nvidia na amd, tako da sam morao. Ti možda ni to ne moraš. ostale drivere ne moraš ništa micat za mbo i slično. to će sve novo povući.

Ja prebacio sa intela na amd. spojio hdd i digo se win bez problema.
Jedino što sam napravio je pratio uputu sa ovog videa https://www.youtube.com/watch?v=3Jv8zf2RJq8 dio sa update drivera za hdd u device manageru. sad jel to treba ili ne nisam siguran, ali ja sam to promjenio, bezbolno je, Prije gašenja kompa. staviti hdd na native driver.
vladjan1901 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na