Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.11.2021., 14:50   #721
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Problem je kad se to desi - a ne bi se trebalo desiti.
Naravno, sami PODACI se mogu izgubiti koji su trebali biti zapisani, konzistencija fajla koji se pisao, i sl... ali sami FS mora to prezivjeti bez problema.
Tu ste me najviše i zabrinuli. Nije mi bitno za podatake koji se eventualno u tom trenutku zapisuju, ali mi je jako bitno da podaci koji su već zapisani ostanu tamo neoštećeni. Jedino što se može zapisivati u trenutku nestanka struje je snimak od kamere. Ostali svi podaci mi na NAS dolaze isključivo ili preko Drive aplikacije ili dizanjem slika i videa s mobitela na NAS. Ukoliko NAS nema struje, onda nije dostupan, neće se niti podaci prebacivati.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2021., 13:41   #722
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Da imam takav setup (storage + kamera) to bih razdvojio na dvije grupe diskova, jedne za storage, druge za kameru. Tako da se ukloni mogućnost da se nešto zapisuje na storage kad nestane struje.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 06:58   #723
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Zapeo sam sa komponentama.
Ne vidim baš neku ponudu matićnih sa integriranim cpu-om - nešto kao ova j4105
Bila je u ponudi takva RMA u Hardsoftu, ali nisam siguran isplati li se s tim riskirati.
Tražim nešto da mogu smjestiti u što manje kučište pa ako neko zna gdje pogledati nek napiše. (google mi nije pomogao ili tražim krivo).
Pošto sam noise freek fanless je želja, a ako baš mora biti ventilatora želim da se ne čuju
Čak bih i u situaciji kad sam kupio novi Odroid XU4 + NAS case Cloudshell2, a imam problema s tim groznih, pristao i na gotovo NAS rješenje uz uvjet da mogu gore instalirati Openmediavault i da mu cijena nije ko fanless qnapu
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 10:12   #724
grizli1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Daruvar
Postovi: 246
Joj... Sretno...
U istom smo košu koji je mene doveo do ozbiljnog razmišljanja o gotovom nasu jer je stanj s takvim matičnama nikakvo. A ako baš hoćeš DIY onda će ti najjednostavnija solucija biti kako je Nikky meni predložio, uzeti ITX ili M-ATX desktop matičnu, desktop procesor i složiti nešto.
Dosta mi se sviđa ideja Cooler Master NR200 kućišta za nas
https://www.thingiverse.com/thing:4723425
Čini mi se da bi ovakva 2 nosača morala stat u kućište, kad bi se išlo na neki low profile cpu cooler
Vidjet ćemo šta će ovaj black friday reći, ako se nađe nešto pametno u "čišćenju skladišta" a sniženo, možda bude i takva solucija
grizli1 je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 11:44   #725
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Ne sviđa mi se komcept gotovog nasa tipa Synology jer koliko sam skužio razbaca OS na sve diskove koji su praktički stalno aktivni, a i uvjek se netko žali na preglasne ventilatore.
Ima nekih Qnapa koji navodno mogu vrtiti Openmediavault sa USBa ili m.2 SSDa, ali sve što gledam (2 bay) ima zujalicu od ventilatora.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 12:33   #726
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,795
Ps: Synology je moguce napraviti kompletno pasivnim u normalnom radu:
https://return2.net/how-to-make-syno...-fans-quieter/

Fan se pali na 41C (diskovi) ili 57C (chipset). To je moguce nastimati kako ti pase. Pali se na quiet mode. Moram priznati tocno ga cujem kad se fan upali, a to je vrlo vrlo rijetko u mom normalnom koristenju. Just sayin
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 12:44   #727
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
u sakom slučaju interesanto, ali pitanje koliko bi disk/ovi išli u hibernaciju sa dockerom, plexom, radarrom, bazarrom, yackettom, ...
To se sve kod mene odrađuju ili na usb sticku ili na ssd-u, a onda kad je gotovo prebacuje na hdd koji je samo za storage.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 12:58   #728
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
To i jesu cake / razlike gotofo ili DIY build

Jeli možda netko složio na bazi onog Shuttle barebone šta sam ga spominjao x postova gore ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 13:51   #729
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Zato se i ubijam zadnjih dana da nekako ipak osposobim Odroid XU4 i Cloudshell2 da mi to odrađuje kako želim. Imam razne probleme s tim tipa gubljenje NASa sa mreže, "nestajanje" Hdda/SSDa iz konfiguracije, smrzavanje koje nakon par minuta prestaj pa smrzavanje totalno kad pomaže samo odpajanje iz struje, ...
Ne mogu dokučiti što ga "davi" jer malo radi ok pa počne zezati.
Imam na Cloudshell2 ploči jedan SSD za docker + sve što treba tiho odraditi (bio je i OS jedno vrijeme gore) i jedan HDD za storage.
Zadnja sumnja je da mu ne paše da je docker na SSDu, ali ne mogu 100% potvrditi.
Prebacujem sad docker na USB stick da probam još i to.
Prvo sa USB stickom na USB3 konektor kamo je spojena i Cloudshell2 ploča, a ako to ne bude dobro ostaje mi još da prebacom stick na USB2 konektor.
Ako ni to ne proradi morat ću definitivno od toga odustati
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 14:56   #730
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor tintin Pregled postova
u sakom slučaju interesanto, ali pitanje koliko bi disk/ovi išli u hibernaciju sa dockerom, plexom, radarrom, bazarrom, yackettom, ...
To se sve kod mene odrađuju ili na usb sticku ili na ssd-u, a onda kad je gotovo prebacuje na hdd koji je samo za storage.

S takvim kombinacijama male su šanse da disk na kojemu su ti dockeri uopće ode u standby Navedeni svako malo čačkaju po netu i pišu u svoje interne baze podataka. Imam setupsa svim nabrojenim + još nekoliko aplikacija, custom složena kanta, na SSDu su instalacije, a podaci su na HDDovima i ne gase se diskovi uopće

Osobno niti nisam pobornik da diskovi idu u standby - osigurati im kvalitetno hlađenje i nek se vrte stalno.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 14:08   #731
grizli1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Daruvar
Postovi: 246



Ugrabio NR200 za 460kn u linksu pa kad je stiglo kućište mi je došlo da glavni pc složim u njega ali mi se nije dalo zezat sa zamjenom matične i napajanja.
Genijalno i jako kvalitetno napravljeno kućište.
Jedino što po defaultu nema baš smišljeno za više 3.5HDD-a ali ima na thingverseu nosač za 2 hdd-a, za više od toga treba malo kreativnosti ali mjesta ima

Sad kad bi se napokon po nekoj normalnijoj cijeni našla neka asrock itx ploča to bi bilo super....
grizli1 je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2021., 12:54   #732
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor grizli1 Pregled postova

Sad kad bi se napokon po nekoj normalnijoj cijeni našla neka asrock itx ploča to bi bilo super....
Moja preporuka su Supermicro ploče bazirane na Avoton ili Denverton procesorima, koštaju više ali po meni i vrijede...moja ima fan, ali slabije varijante imaju i sa pasivnim hlađenjem

Npr:

https://www.idealo.de/preisvergleich...upermicro.html

Zadnje izmijenjeno od: segregator. 30.11.2021. u 13:01.