Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.12.2014., 20:29   #1
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
Homemade vodeno hlađenje

btw ovo mi je prvi post koji postavljam,novi sam na forumu pa ovom priliklom pozdravljam sve
da navedem moj komp-
maticna--asrock n68c-gs fx
cpu--amd fx quad core,trenutno radi na 4,22 ghz
grafa--nvidia geforce gts 250 256bit 512mb
hd--seagate barracuda 2000GB
ram-g-skill ripjaws 2 x 4GB 1600mhz
napajanje--mislim da je ms 550w
case--titus x

nedavno sam uzeo ovu maticnu-proc i rame i stvarno sam odusevljen brzinom naspram dual core koji sam prije imao
uglavnom digao sam proc sa 4x3,6 na 4x4,2 ijer mi tako stabilnije radi tj. igre mi rade bez stekanja ali mi je nastao jedan problem-pregrijavanje..tako da sam se upustio u projekt vodenog hladjenja
pa ovako,prvo sam napravio blok od aluminija koji je bio malen i jedva pokrivao proc,zatim sam napravio duplo veci blok ali naravno bez cnc stroja to nije to
napokon nabavio bakar i zamolio kolege sa posla da mi naprave kanalice za vodu i izbuse rupe i urezu navoj,te jucer izbusio rupe urezao navoj za prikljucke-brze spojnice
hladnjak sam nabavio od auta od grijanja kabine na kojeg idu 2 venta..napravljeno kuciste za hladnjak i izbusene rupe za hladnjak
mislio sam ga postavit bocno na stranicu ali ipak ide gore na komp
pumapa je narucena,cekam da mi stigne,uglavnom pumpa je za akvarije ali se nadam da ce potjerat dobro vodu u sistemu samo moram rijesiti relej jer pumpa radi na 220v
uglavnom evo neke slike,postat cu dalje slike kako projekt bude napredovao
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2014., 20:30   #2
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
moze pomoc oko uploada slika? nece se uploada-pise mi "invalid file"
arrow je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.12.2014., 20:56   #3
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Čitaj malo koji format i koju veličinu slike možeš uploadati.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2014., 21:27   #4
NinX
Premium
Moj komp
 
NinX's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Lyon/Zagreb
Postovi: 296
Bilo bi dobro za zamjeniš to napajanje i OC na toj ploči definitivno nije pametna ideja.
__________________
NinX je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 00:03   #5
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
evo slika
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_08511111.jpg‎
Views:	870
Size:	130.3 kB
ID:	14195   Click image for larger version

Name:	DSC_08561111111.jpg‎
Views:	831
Size:	123.7 kB
ID:	14196   Click image for larger version

Name:	DSC_0861111111.jpg‎
Views:	865
Size:	119.8 kB
ID:	14200  

Zadnje izmijenjeno od: arrow. 05.12.2014. u 19:11.
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 00:04   #6
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
imam jos jedno napajanje,jel codegen 400w ista bolje?
i zato asrock n68c-gs fx nije dobra za oc?
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 01:18   #7
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Napajanje je loše ko i svi ms.. A ploča ima tro fazu regulaciju, nema heatsink za vrm, i ima samo 4pinski utor za napajanje proca.. Cetverojezgreni fx možda i uspiješ malo overclockat ali prati temperature vrm-a.. Sve u svemu prvo uloži u bolje napajanje i ploču pa onda amo ovo vodeno proradi kak treba možeš overclockat do mile volje..
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 02:02   #8
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
ok,znam da skidam zracno hladjenje i stavljam vodeno,time se gubi strujanje zraka na vrm-ovima ali zar nije dovoljno veliki 220mm bocni vent koji puse po cijeloj maticnoj?
naveo sam da imam kuciste titus x
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 12:38   #9
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
da je to dovoljno tko bi onda kupovao ploče od 1000+ kn? da, zrak će pomoći, ali tvoja ploča nema nikakvo hlađenje na VRM-u poput ovog a i ima samo trofaznu regolaciju, dok recimo neke mid-ploče s kojima se da overclcokat poput asus m5a97 imaju 4+2..sve u svemu 4,2Ghz je jako umjerni overclock za FX-eve i ako nisi dirao voltažu sve bi trebalo biti ok, samo ti kažem da će te prije nego temperature procesora ograničavati ploča pa ti je bilo bolje prvo to riješit..
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 14:20   #10
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Razmisli si o tome da si istokariš kakav hladanjak za te vrm-ove. Možda da izrežeš iz neki stari bakreni cpu hladnjak.

Ili si napravi vodeni blok koji će ih hladiti.
Amepshi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.12.2014., 19:11   #11
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
ekipa hvala na pomoci ali kako da ovdje uopce postavim ikakav hladnjak kad je sve zbrkano i malo
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	yk3Be7O.jpg‎
Views:	577
Size:	60.9 kB
ID:	14204  
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 19:36   #12
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
arrow

Hladnjake za VRM možeš napraviti i sam.
Pogledaj post
http://forum.pcekspert.com/showpost....7&postcount=36
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 19:47   #13
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
e super,sad si mi dao ideju,imam par komada ovih vecih hladnjaka pa cu ih ispilat na manje, hvala

nego,zaglavio sam na vodenom hladjenju
danas mi stigao paket sa tri vodene pumpe,sve su potapajuce i rade na 220v
hladnjak sam planirao staviti gore na kutiju a spremnik dole u kutiju,sad se bojim da se sva voda nebi vratila iz hladnjaka i crijeva nazad
imate li kakvu ideju,neki primjer?
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 20:16   #14
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Koliko je kućište? Ustvari glupo pitanje - s 3 pumpe u seriji možeš radijator staviti u Vransko jezero, a ne na vrh kućišta. Tako da te visinska razlika, s 3 pumpe u seriji, ne bi smjela brinuti. No računaj da će 3 pumpe u sustav baciti veliku količinu topline.

Kakvu posudu misliš koristiti za potopnu pumpu?
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 20:42   #15
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
necu koristit sve 3 pumpe,stavit cu samo jednu i to najjacu od 1300l/h
to mi i jest problem-posuda..planirao sam one prozirne posude sa poklopcem za hranu ali je problem kad je malo nagnem voda curi vani
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 21:52   #16
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Citiraj:
Autor arrow Pregled postova
necu koristit sve 3 pumpe,stavit cu samo jednu i to najjacu od 1300l/h
to mi i jest problem-posuda..planirao sam one prozirne posude sa poklopcem za hranu ali je problem kad je malo nagnem voda curi vani
Imaš dvije opcije. Prva je uzeti Tupperware koji ima gumeni obrub na poklopcu. Kroz to voda ne bi smjela curiti. Druga je opcija da narežeš navoje (ako ima mjesta) na usisnom i tlačnom vodu pumpe pa si ušarafiš uvodnice (spojnice).

Ako je ikako moguće, rupe buši bočno, tako da uvijek lako možeš skinuti poklopac.

1300l/h je strašna brojka. Vrlo često takve pumpe imaju dosta velike visine dobave, tako da tu ne bi smjelo biti problema čak i da imaš extra big tower.
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 22:54   #17
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
ma po meni se bzvz trudiš..ta ploča nije dobra za overclock i to je to..prodaj to, nadodaj par sto kuna i uzmi Asus m5a97, ima na njuški R 2.0 sa hladnjakom na vrm-u kakav nikada nećeš napravit imaš i gigabyte 970a-ds3p koja je ok ploča za oc'at a nije skupa..ono važnije s te dvije ploče uvijek možeš računati na to da možeš nakeljiti FX6300 ili 8320 na njih, overclockat i bit siguran da će to radit kak treba
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2014., 02:01   #18
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Potpis za tu ploču, gotovo mi je bilo ža šta sam je proda zbog nabave jačeg Intel procesora.

U pola godine nikad nikakvih problema, i s pravom je tu na forumu preporučuju (npr. u temama koju konfu za xxxx kn kupit).

Nažalost nisam clocka FX6300 na njoj, ali ima hrpetinu opcija za OC.
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2014., 10:40   #19
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Nije sve u OC-u kad si radite vodeno Pogotovo kad te uhvati.

Kakve su ti cijevi u radijatoru? Bakrene il aluminijske? Jer ako su aluminijske, pojest će ti ga.

Sviđa mi se industry look, to se danas više ne viđa. Samo naprijed, i što više slika. (Ako hoćeš stavit veće slike, možeš koristit http://www.pohrani.com/ )
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2014., 12:11   #20
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,035
Citiraj:
Autor arrow Pregled postova
ekipa hvala na pomoci ali kako da ovdje uopce postavim ikakav hladnjak kad je sve zbrkano i malo
Imam ti ja tu plocu,samo stariju reviziju.Nemoj klokat proc s njom,rade kupi postenu plocu.Na nju ti je bolje staviti zracni hladnjak koji ce hladit i vrmove.recimo ,ja imam Thor hammera koji je jedan od boljih,i dva venta na njemu,koji opet pusu koliko toliko po ploci,ali ne ide s njom oc.To ti je ploca za neki htpc,i nista vise od toga,i na stocku ce sve uredno odraditi.Barem je tako kod mene vec preko 3 godine.stavi si gore ove nove ee vishere,i ne trebas niti klokati,radit ce ok!
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2014., 21:26   #21
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
koliko sam vidio na slikama na google radijatori tj cijevi radijatora su aluminijski,znaci mnogi ih koriste
moj je od nekog auta takodjer aluminijski-zasto mislis da ce aluminij posjesti bakar?
ploca ce cekati jos neko vrijeme jer nisam bas pri novcima

evo slika pumpe,preradio sam je na vanjsku,sad moram cekati da se ljepilo osusi,mozda bi bilo bolje da sam koristio silikon al eto
posuda je za prvu ruku da vidim kako radi,kasnije ce doci neka prozirna
http://www.pohrani.com/?3/RC/1P6GnmEz/dsc08781111.jpg
http://www.pohrani.com/?2O/Tp/1OSJlDKQ/dsc087911111.jpg
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2014., 21:47   #22
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Sad malo razmisli o zagrijavanju pumpi kad nisu potopljene u vodu...
A i o buci koju će proizvoditi...
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2014., 00:23   #23
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Po meni, najslabija karika cijelog sustava je - radijator. Naravno, to je pretpostavka - testiranje će ti dati pravu sliku stvari. OK, i matična ploča je veliki upitnik, ali s čim imaš, s tim klimaš.

Imao sam pred više od 10 godina sličan radijator (bakrene cijevi je imao i aluminijske lamele). Najveća je mana što je radijator j*beno gusti i treba poprilično moćne ventilatore. Ti radijatori obično imaju plastični poklopac na strani suprotnoj od ulaza. Kada to otvoriš, vidiš jel bakrena cijev ili aluminij.

Kada sve složiš i siguran si da nigdje ne curi, da je relej dobro izoliran, da ti je sav zrak istisnut iz sustava, da blok čvrsto stoji na CPU, naloži ga nekim od testova (samo CPU). Ruku prisloni na radijator, najbolje na lamele. Ako ti radijator postane nakon nekog vremena dosta topao ili vruć, znaš da ti je tu kočnica. To znači, ili nabavi ventilatore koji se brže okreću, ili dodaj još jedan par na dno.

Budući da je radijator poprilično gust, moja je topla preporuka staviti još jedan par ventilatora, s donje strane, da izvlači zrak ili tu po forumima potražiti savjete koje ventilatore uzeti umjesto ovih koje imaš, a da se mogu boriti s ovako gustim radijatorima.

I dalje tvrdim da ti je pumpa suludo prejaka, koliko vata troši? Koji brand? Lobo je dobro primjetio, ako radijator ne bude stizao izbaciti toplinu iz sustava, pumpa je ugrožena. Mislim da većina tih pumpi za kućnu uporabu ima max temperaturu vode 60 stupnjeva Celzija. A eliminacija buke / vibracija spada u zadnji dio optimizacije sustava - fine tuning.

Naravno, sve su ovo dobronamjerni savjeti. Najbolje će reći sam pacijent. Kada ga upogoniš, javi rezultate.
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2014., 17:00   #24
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
100% sam siguran da su mi cijevi u radijatoru aluminijske i naravno kad sam ga uzimao pazio sam na gustocu tih lamela,ovaj je bio nekako najbolji sto se tice protoka zraka kroz njega..ako bas bude problema sa hladjenjem vode poslusat cu tvoj savjet i ubaciti jos jedan par ventova odozdola
pumpa je "atman 103" radi na 220v 25w i protoka 1300l/h, imala je na sebi regulaciju protoka ali sam to skinuo kad sam postavljao ovaj zatvoreni sistem kao vanjaska pumpa..naravno,uzeo sam i relej i napravit cu paljenje pumpe preko kompa da kad se pali komp da se pali i pumpa
na ovoj pumpi je rotor potopljen u vodu (nemam sad sliku) tako da ima i dalje nekakvo hladjenje same pumpe
hvala svima na savjetima i pomoci
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2014., 17:20   #25
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Tih 1300l/h piše na papiru, to je daleko do istine tako da mu pumpa neće bit prejaka

Pošto ti jesu cijevi aluminijske, obavezno neko antikorozivno sredstvo unutra stavi jer bakar odnosi aluminij bez problema, i dugoročno može doći do curenja. Imaš više tema na forumu o tome, a ima i nešto slika.


Samo naprijed, jer nema većeg zadovoljstva nego kad sam sve složiš i napraviš. A i svi smo mi krenuli na taj način. Za prvi puta sklopiš od onog što imaš, a onda poslje sve bolje i bolje. Jedino povratka nema, kad se jednom uhvatiš
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2014., 21:42   #26
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
cek,hoce li aluminij pojesti bakar ili ce bakar pojesti aluminij? cuo sam za obje nuspojave
kazes antikorozivno sredstvo,tipa antifriz? koliko odprilike se stavlja na npr. 1 litru destilirane vode?
samo da navedem,pumpa ce ipak morati u vodu jel lagano pusta,nezelim poplavu u kompu i sto je super,buka pumpe je jako jako niska gotovo zanemariva
spremnik nije nesto ali posluzit ce za prvu ruku

http://www.pohrani.com/?B/62/30zwlgt6/dsc0881111111.jpg

ubrzo bi mogla biti i montaza

http://www.pohrani.com/?1p/vt/2WBr8t...8211111111.jpg
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2014., 22:03   #27
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Aluminij nestaje s vremenom. Kupi neki gotovi antifriz i naspi. Obično su crveni s tom zaštitom.

Probaj si naći neku posudu s gumom oko ruba i kopčama, ova na slici izgleda dosta krhko i nema nikakve gume. A morat ćeš ju otvarat kad tad tako da nemožeš ljepit.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2014., 22:22   #28
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Bakar je plemenitiji, ali odgovor nije tako jednostavan - na površini aluminija se razvija aluminijev oksid koji štiti sloj aluminija ispod. Najugroženija mjesta su gdje ti se stvaraju turbulancije, jer će ti tamo voda mehanički skidati taj sloj oksida pa otapati aluminij.

Nadalje, ovisi i površina bakra i aluminija u kontaktu. Dok je Al daleko veće površine od Cu, galvanska korozija je sporija. Kada kažem površina, računaj samo ono što voda dotiče.

Imao sam Innovatekov X-Flow vodeni CPU blok. Baza od bakra, poklopac od prelakiranog aluminija. Nakan jedno dvije godine sam rastavio taj blok i imao sam što za vidjeti. Voda je na mjestima gdje se razvijaju turbulencije (iza ulaza i nasuprot bakrenim izbočenjima) doslovce odvalila sav lak i otopila djeličke aluminija. Izgledalo je kao da je Alien tamo iskrvario. No kod mene je bila situacija da sam koristio ogroman bakreni radijator, tako da je Aluminij stvarno bio u manjini.

Što to tebi u konačnici znači? Nekoliko godina bezbrižnog rada, ali računaj da za 2-3 godine uzmeš novi radijator.

25 vata pumpa i dalje tvrdim da će biti opaka.

Antikorozivno sredstvo traži kod prodavača auto dijelova, valjda će znati reći što da uzmeš. Samo opet budi upozoren, anti korozivno sredstvo samo usporava koroziju.

Kada ti je spremnik propustan, nije samo problem što će voda curiti iz njega. Dovoljno je da se samo malo vlaži po tim rubovima, a vodena para će zalaziti u tu pukotinu, i imat će cijeli zološki. Od modrozelenih algi, nadalje. A jednom kada dođu do tamo, neće stati tamo. Da ne duljim, sustav obavezno mora biti zabrtvljen. U najmanju ruku, oblijepi taj rub nekakvom ljepljivom trakom.

Zadnje izmijenjeno od: Amepshi. 07.12.2014. u 22:33.
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2014., 22:19   #29
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
lijepo si se raspisao.hvala na objasnjenju
protok vode i nije opasan ali prtok zraka kroz hladnjak i nije nesto
uglavnom evo slika i video kako sad to sve izgleda

http://www.pohrani.com/?3Z/k3/2lGLUa...0884111111.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=XZUf...ature=youtu.be
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2014., 13:08   #30
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Nda, rekao sam - to je gusti radijator. Kod svih tih gustih radijatora je problem, od kojeg god materijala bili, da trebaju snažne ventilatore. Imao sam u sustavu jedan strašan gusti radijator, komplet bakar, ali dok ventilatori nisu radili na min. 1600 o/min, nije ni bilo koristi.

Pumpu gušiš uskim cijevima. Vidio bi ti kakav volumni protok ona može dati da joj daš cijevi s 13mm unutarnjeg fi. Mada, ako ti voda cirkulira, ostavi kako je.

Ne kužim zašto mi yt viče da je video private? Ne mogu ga pogledati:-(
Amepshi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na