Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.01.2010., 11:19   #1
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,519
Mjerenje potrosnje el. energije...

Sad jel sam u pravom podforumu, ne znam...

enivejz, ja bi si sredio aparatic za mjerenje potrosnje, al ne dam cca 150 kn za gotovi... imadem doma unimer, utikace, uticnice, kabla... i ja bi sad to DIY...
Pa ako mi sad mozete malo pomoc... naime, unimer nema Watte vec struju i napon... pa pretpostavljam da bi trebalo mjerit struju (dakle spojit instrument u seriju s potrosacem) pa po P=UI formuli racunat potrosnju...

Ono sto bi htio da to nije komplicirano za slozit da mogu to vuc okolo od potrosaca do potrosaca u kuci da mogu sve izmjerit...

Jel mi moze neko skicirat kako bi to mogo spojit? mislio sam recimo da koristim, ako bi se dalo, onaj T-razdjeljnik, pa njega spojim u uticnicu, u jednu stranu potrosac a u drugu nekako mjerni instrument... al pretpostavljam da unutra moram nekaj zbrikat da bi ga dobio tako da instrument spajam u seriju...

jel moze pomoc po tom pitanju?

ili da koristim samo neku uticnicu, komad kabla i utikac, pa taj utikac ubodem u zid, u uticnicu upiknem potrosac i nekako odostraga spojim ampermetar...

EDIT: po nekim mojim sjecanjima, ovaj UI umnozak daje prividnu snagu u VA... sto je sa jalovom i radnom snagom, odnosno za ovaj moj "eksperiment", u kojem ce ona odnosu u stvarnosti biti sa ovom prividnom? tj, koju toleranciju mogu uzeti na ovo sto sam izmjerio pa da mogu reci vise-manje tocno da znam koliko mi trosilo trosi? Da napomenem, htio bi izmjeriti pojedinacnu potrosnju za svaki el. uredjaj u kuci, od racunala do frizidera i sudjerice...
perich je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2010., 19:51   #2
FujiLim
Premium
 
FujiLim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: -
Postovi: 103
Kupi wattmetar, nisu skupi a jednostavni su za koristit (izvedbe koje idu u utičnicu), ovako samo kompliciraš.
Snagu potrošača u W možeš mjeriti tako da s ampermetrom (unimer) mjeriš struju i pomnožiš sa 230, no to ne vrijedi za uređaje(strojeve) koji imaju faktor snage cos Phi kojeg imaju uređaji sa namotima (znači bilo što što u sebi ima motor i na takvim uređajima je faktor snage deklariran) tada je P=U*I*cos Phi (Phi od 0 do 1, za pc možeš uzeti 1) - dovoljno ako ne želiš ulazit u detalje.
Sada ako baš želiš, kupi buksne i neki mali produžni tako da ga možeš raskopat i stavit buksne umjesto standardong kabela da možeš lagano uključit ampermetar (svejedno je dal ga pukneš na fazu ili nulu, uvjek mjeri struju koju vuče potrošač iz mreže).
FujiLim je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.02.2010., 20:32   #3
majk
Premium
Moj komp
 
majk's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Ri
Postovi: 300
Citiraj:
Autor FujiLim Pregled postova
Kupi wattmetar, nisu skupi a jednostavni su za koristit (izvedbe koje idu u utičnicu), ovako samo kompliciraš.
Snagu potrošača u W možeš mjeriti tako da s ampermetrom (unimer) mjeriš struju i pomnožiš sa 230, no to ne vrijedi za uređaje(strojeve) koji imaju faktor snage cos Phi
To je tocno, ali on ne zeli mjeriti radnu snagu trosila nego potrosnju el. energije. Ti ga navodis upravo na suprotno...

Citiraj:
Autor FujiLim Pregled postova
(Phi od 0 do 1, za pc možeš uzeti 1) - dovoljno ako ne želiš ulazit u detalje..
Volio bih vidjeti uredjaj sa cos(fi) = 0

@Perich - ampermetar je pravi put za mjerenje potrosnje el. energije. Pazi samo da je za izmjenicnu struju, jer vecina jeftinijih unimera ima samo istosmjerni ampermetar.

Dakle, spojis ampermetar u seriju, izmjeris struju, odspojis, izmjeris napon (220-250V ovisno koliko si daleko od lokalne trafostanice).

To ti je snaga u VA, a prema tome izracunas iznos u kWh koji placas HEP-u. Njih ne zanima koji cos(fi) trosila imas.
majk je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2010., 02:09   #4
FujiLim
Premium
 
FujiLim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: -
Postovi: 103
Citiraj:
Autor majk Pregled postova

Volio bih vidjeti uredjaj sa cos(fi) = 0
U praksi ne. Svejedno mu je dal mjeru snagu ili potrošnju (rastom struje proprcionalno raste i radna snaga), a ovako može vidjeti snagu u W i eventualno radit grube usporedbe...
FujiLim je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2017., 11:43   #5
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,333
Da ne otvaram novu temu, htio bi vidjeti koliko mi troši računalo, klima, neki punjači itd.
Kod nas su oko 100kn, dok je izvana (praktički isti) koštaju oko 60kn.

Koji mjerač da kupim od ova dva?
https://www.aliexpress.com/item/LCD-...814588570.html

https://www.aliexpress.com/item/Plug...686837214.html
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2017., 11:56   #6
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,514
ajd ne cicijaj
kupi kod nas i imas garanciju
koja dobro dođe

znaju ti "kineski" kineski i gluposti kazat

ja svojeg kupio u lidlu .. i radi svoj posao več 5 godina ok kad ga zatrebam
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2017., 11:57   #7
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,845
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Da ne otvaram novu temu, htio bi vidjeti koliko mi troši računalo, klima, neki punjači itd.
Kod nas su oko 100kn, dok je izvana (praktički isti) koštaju oko 60kn.

Koji mjerač da kupim od ova dva?
https://www.aliexpress.com/item/LCD-...814588570.html

https://www.aliexpress.com/item/Plug...686837214.html
Ja sam. Uzeo ovaj gornji i radi super

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2017., 12:13   #8
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,521
Ja isto imam ovaj prvi (skuplji) i preko godinu dana radi super, još se ništa nije istopilo a bila je čak i TA peć od 2kw spojena preko njega
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2017., 12:35   #9
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,333
Ovaj skuplji liči na
https://www.mall.hr/ampermetri/emos-...-p5821?src=sug
s dostavom 100kn ali kada isti/sličan je 65kn iz Kine.

S time da meni treba čim manji, da vidim koliko troši punjač odnosno neka stvar.
Čak više naginjem manjem/jeftinijem, da ima prikaz trenutne potrošnje i ukupne, to mi je sasvim dovoljno.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2017., 15:33   #10
rock00
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 323
kupio u bauhausu ima memorije rayne funkcije 129 kn.

6x570 780w iz uticnice , ostale nisam mjerio
rock00 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.10.2017., 14:14   #11
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,333
Da li se kvare?
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na