Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.01.2020., 14:05   #1
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Linux Mint ne boot-a bez usb sticka

Krenuo sam sa upoznavanjem Linux Mint i instalirao u dual bootu sa Win10. Instalirao sam ga sa USB sticka. Međutim, pojavio se problem. Sada kad god startam komp, prije učitavanja grub-a pojavi mi se unable to read poruka. Tek kada priključim usb stick sa kojeg sam instalirao LM mogu normalno odabrati Win10 ili LM. Izgleda da je tijekom instalacije grub zapisan na sticku i sada ga stalno traži tamo.

Pokrenuo sam iz LM boot-repair (Yann) i ništa nije popravio.
Probao sam instalirati grub iz terminala u LiveUSB bez uspjeha.

sudo su
mount /dev/sda5 /mnt
grub-install --root-directory=/mnt /dev/sda


Već se satima zajebavam sa time. Svaka pomoć je dobrodošla. Apsolutni sam početnik sa Linuxom.
U biosu je boot redosljed ispravno postavljen.
__________________
the secret

Zadnje izmijenjeno od: de sign. 06.01.2020. u 14:16.
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 15:09   #2
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,890
Jesi li siguran da je sad5 hdd na koji je instaliran linux odnosno onaj s kojeg bootaš?
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.01.2020., 16:25   #3
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
https://imgur.com/moiyEbM


Na jednom disku imam samo jednu Ext4 particiju na kojoj sam instalirao LM. Na slici sam selektirao sda5 particiju na kojoj je LM. Jedino mi nije jasno otkud Extended Partition odmah do nje koja je iste veličine kao Ext4 a zapravo je nepostojeća u fizičkom smislu.
__________________
the secret
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 18:07   #4
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Extended je jer imaš previše primary particija na MBR disku.
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 18:11   #5
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
U uvodnom postu sam naveo šve što sam pokušao.
__________________
the secret
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 18:16   #6
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Probaj

sudo grub-install --target=i386-pc /dev/sda

S time da ištekaj usb prije toga. Naravno bootaj LM instalaciju
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 18:27   #7
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Ništa. Loading operating system..........read error.
__________________
the secret
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 20:17   #8
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,270
Da li je instalacija windowsa legacy ili uefi?

Sent from my Huawei P10 Lite using Tapatalk
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 20:17   #9
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
legacy
__________________
the secret
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 23:24   #10
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,890
Ovo je neka zavrzlama s tim particijama. Postoji li opcija da ovaj drugi ssd posvetiš linuxu? Podržava li tvoje računalo UEFI?
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.01.2020., 23:31   #11
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Ne podržava UEFI. Ne mogu posvetiti drugi SSD, imam na njemu dosta podataka a i dosta je sporiji od ovoga.
Pa i nije zavrzlama sa particijama. Problem je što se grub zapisao na usb stick i trebalo bi naći načina kako ga premjestiti na Linux particiju.
__________________
the secret

Zadnje izmijenjeno od: de sign. 06.01.2020. u 23:39.
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 00:20   #12
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,890
Pa i nije zavrzlama, ali satima čačkaš po tome?

https://www.google.com/search?q=linu...on+uefi+system
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 00:25   #13
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
U ovom problemu postoji samo jedna particija i jedan usb stick.

Kopam satima zato što nemam pojma o linuxu. Prvi install.
__________________
the secret
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 06:20   #14
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,013
Prvo pitanje - je li isključen fast boot u Windowsima 10? ... ako nije onda on može zezati, ako je isključen onda idemo na drugi dio problema a to je da je GRUB prilikom instalacije završio na USB-u.

Najjednostavniji način za početnika je ponovna instalacija Linux Minta s time da paziš gdje ćeš što i kako instalirati (ovo nemoj shvatiti kao pametovanje već kao pomoć) pa idemo dalje (slike u postu nisu moje već s interneta, ali će poslužiti):

1. prije instalacije isključi sve diskove sa MBO osim ovog SSD-a na koji misliš instalirati LM jer sigurno je sigurno (ako su na njemu i Windowsi nema veze, paziiti ćemo na to u kasnijim koracima).

2. sad kad su ostali diskovi sigurni i ne smetaju, idemo na ovu sliku koju si postao (ADATA SSD od 240 GB) i na kojemu se vidi brdo particija. Tri particije ćeš morati ostaviti (65GB, 499MB i 120GB) jer su primarne i njima se koristi Win10 tako da ti ostaje još jedna mogućnost za stvaranje četvrte primarne particije, odnosno ovih 54 GB (biti će ti vidljivije iz instalacijskog čarobnjaka kad ponovno pokreneš instalaciju).

3. sad (preventivno) ponovno napravi novi instalacijski USB sa LinuxMintom i pokreni ga u live modu, kad digneš live OS klik na ikonu za instalaciju

4. kad dođeš do dijela gdje te pita kakvu vrstu instalacije želiš označi zadnju stavku (piše nešto drugo ako s na HR ili something else ako si na EN)



... i otvoriti će se novi diaološki prozor čarobnjaka u kojem ćeš vidjeti sve trenutne particije na disku (tu ćeš vidjeti one tri gore navedene + ove proširene) - slika ispod je samo za primjer:



5. sad oprezno - označi jednu po jednu ext4 particiju i obriši je (klik na prvu da je zacrniš i potom klik na minus kojeg vidiš dolje lijevo, potom slijedeću pa minus) kako bi dobio slobodni prostor za novu instalaciju LM

Ako nisi siguran u ovaj dio kaj smiješ obrisati dođi do tog dijela instalacije i napravi screenshot ili poslikaj ekran pa daj sliku ovamo da vidimo kakvo ti je točno stanje s particijama na disku - nakon slikanja prekini proces instalacije i ništa se neće dogoditi podacima na disku.

6. Ako si ipak odlučio sam dalje označi/zacrni slobodni prostor kojeg si sad dobio i klik na + kako bi ti se otvorio čarobnjak za izradu particije - kad se otvorio kompletnu veličinu daj za root i postavi particiju da bude primarna:



root je ova / crta na slici iznad pa kad si označio > primarna > ext4 > root tj. / => potvrdi klikom na ok

7. sad imaš jednu ext4 particiju ispred koje je kvadratić označen sa x i to je jedina particija koja će se tijekom instalacije formatirati (ako imaš x u joj kojoj kućici moraš ga ugasiti kako se te particije ne bi formatirale).

8. zadnja provjera prije nastavka i to je ono gdje si vjerojatno promašio je provjera kamo ide GRUB, a to je ova kućica ispod "Device for boot loader installation:" i tu ti mora pisati naziv tvog diska (tebi je tu ostao vjerojatno ime/naziv USB-a i GRUB je otišao na njega)

9. ako je sve ok, klik na Install now pa će ikoćiti upozorenje koje će se particije formatirati (smije biti samo jedna koju si malo prije toga napravio), potvrdi upozorenje i za par minuta ćeš imati frišku instalaciju LM na disku.

E sad, ako si čitao i proučavao onda si vidio da treba prilikom instalacije raditi swap, home i još poneku particiju, a ti je sad nisi napravio... pa kratko objašnjenje zašto ih nismo radili
- swap unazad godinu dvije kod ubuntoida dolazi u obliku swap fajla
- za odvojenu root i home particiju nemaš mjesta s obzirom da imaš samo 54 GB na raspolaganju (moglo bi se nategnuti sa jednom primarnom za root i jednom proširenom za home) ali čemu komplicirati i bolje je ovako za prve korake i lagano učenje, kasnije ćeš ionako sve srušiti i ići ispočetka pa ćeš i disk particionirati bolje tj. pametnije.

EDIT:
Nakon završetka instalacije, reboota i pokretanja Linuxa, ako je sve ok rebootaj ponovno pa digni Win10 i ako je i s njime sve ok spoji natrag sve diskove na MBO.

Zadnje izmijenjeno od: bertone. 07.01.2020. u 06:32.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 10:39   #15
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,308
Fali ti par komandi...

1. mountaj sve sta nije home (boot, root)
2. Slijedi ove upute:

https://howtoubuntu.org/how-to-repai...ubuntu-live-cd
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 18:54   #16
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
@de sign
Nemoj odustati, takve stvari su "normalne"
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2020., 19:21   #17
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Riješio sam problem. Kada sam davno instalirao Win, napravili su malu skrivenu particiju gdje su smjestili boot manager. Premjestio sam ga na C particiju i sve radi normalno. Pojavljuje mi se grub izbornik i bez uštekanog USB-a.
Znači da se grub nije zapisao na USB. Ovo liči na epizodu iz dosje X

Hvala svima na pomoći. Posebno bertone-u.
__________________
the secret
de sign je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na