Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.12.2015., 11:07   #1
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
VNC i port forward problem

poz svima.

moze savjet ako vam stagod padne na pamet.
stari mi ima net preko fastweb.it u Italiji, napravljen neki dan. dobio router ADB DV2200.
nikako da uspijem otvorit/forwardat port da se mogu spojit na njegov komp odnosno da konekcija preko VNC-a proradi.

probali napravit rule u routeru da forwarda port (TCP 5900) na njegov komp.
probali disable firewall.
probali napravit DMZ za njegov komp/IP.
probali deaktivirat firewall na kompu (ESET; interactive mode).

komp je spojen preko LAN kabela na router, wi-fi deaktiviran. probali auto i manual IP na kompu.

dali moze bit da taj provider blokira u potpunosti to na svome kraju i dali bi mogle postojati nekakve opcije za to aktivirat na korisnickim stranicama?

P.S. na korisnicke stranice nismo jos uspjeli uci jer nam nisu dali username i password, a na net se moze spajat jer je dobio router sa ukucanim postavkama od providera.

dali je moguce koristiti sa VNC-om neke po defaultu otvorene portove?
do sad sam uvjek koristio po defaultu 5900 do 5905 uz namjestanje rule-a u routeru i nikad nikakvih problema osim sa vrazjim Technicolor TG788ivn v2 od VIP-a koji iz nekog razloga izbrise/deaktivira postavku.

hvala.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2015., 11:26   #2
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,076
Provjeri koji mu se vanjski IP dodjeljuje. Ako je u podrucju privatnih IP adresa, uzalud vam trud; sve dok od providera ne dobije javnu IP adresu nazalost nema pomoci...
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.12.2015., 11:29   #3
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Hm, ajmo redom. Ima li tvoj stari podešen DynamicDNS na routeru? Tj da li se IP adresa routera svakih 24h veže uz neku domenu tipa dyndns.org/tataizitalije?

E ako to ima, onda je slijedeći korak odrediti fiksnu IP adresu tog računala, znači upaliti DHCP na routeru i definirati da mac adresa tatinog računala dobiva ip adresu 192.168.1.x

Korak poslije je na firewallu routera omogućiti otvoren port 5900 i routati ga na IP adresu 192.168.1.x

I onda ti sa svog računala pališ VNC viewer i upisuješ dyndns.org/tataizitalije:5900
To bi tako trebalo funkcionirati.

Ako to ne radi, onda postoji potencijalan problem da VNC server na tatinom računalu nije dobro podešen (ne prihvaća konekcije, neki drugi port otvoren, servis ugašen) ili neki AV software/Firewall blokiraju pristup izvana.
Također bilo bi dobro i pingati iz command prompta ping dyndns.org/tataizitalije pa da vidiš da li uopće dyndns radi...

Pogledaj ovo, da li si to dobro napravio.


btw jedno vrijeme su provideri mrzili VNC (i njegove standard portove) zbog velikih sigurnosnih rupa u samoj aplikaciji, postoji mogućnost da je port blokiran od ISP-a. Probaj koristiti drugi port, npr 20000.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2015., 12:27   #4
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
@prezime, pod podrucje privatnih adresa mislis 192.168.x.x range ili? nije u tom obliku nego su random brojevi kao i kod nas iako sam primjetio da se ne mjenja uvjek kod restarta routera ko kod nas.

@guls, DynDNS i slicne vise ne koristim i nije mi potrebno.
user kod kojeg se spajam, ocita IP adresu (what's my IP), javi i spajanje moze poceti. tako vec godinama koristim. sve drugo sto si naveo sam gore u postu opisao i napravljeno je.
VNC na kompu od caleta radi i sve je ok jer na drugim mjestima radi bez beda.
po meni problem je ili u routeru ili kod providera jer sve drugo sam probao i trebalo je proraditi.
probat cu navedeni port.
nego dali ima smisla i dali to moze raditi uopce da probam portove od SSH, HTTPS i od neta (80,22,443)?

edit: ono sa linka koliko kuzim je standardno stavljanje port forwarda za taj router i tako smo i napravili. stime da smo probali obe opcije (i manualnu i izabrat pod popisom za odredeni program).

Zadnje izmijenjeno od: geronimo_2. 01.12.2015. u 12:56.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2015., 13:11   #5
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
hm, dal bi mozda ovo funkcioniralo, samo za to moram imat komp kod sebe za podesit prvo sve:

http://www.science.smith.edu/~ejensen/vncssh.html
http://crl.ucsd.edu/handbook/vnc/
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2015., 13:36   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
A da odradiš šta trebaš preko TeamViewer - a ?
Ima i Portable verzija koju ne treba instalirati, samo raspakiraš u neki folder.
Obično radi bez posebnih namještanja, eventualno da je u routeru uključen UPnP.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2015., 13:41   #7
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
to mi je zadnja opcija. nisam ga nikad koristio jos.
ak se ne varam on ide preko 80.

meni je nezamislivo da mi provider napravi takvu glupost da nemogu otvorit port. sta da ocu igrat neku online igru ili nesto takvoga gdje je to isto potrebno? tako da nekako mi je sumnjivo da bi provider to namjerno mogao blokat bez opcije otvaranja preko nekakvih user stranica ili nesto?
problem je vjerovatno sta god ih se bude pitalo ce ko i nas tkoma po defaultu iskenjat: "mi ne podrzavamo takvo spajanje"...

poz
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2015., 13:58   #8
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,076
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
@prezime, pod podrucje privatnih adresa mislis 192.168.x.x range ili? nije u tom obliku nego su random brojevi kao i kod nas iako sam primjetio da se ne mjenja uvjek kod restarta routera ko kod nas.
Ne, mislim na IP adresu koju mu dodijeli provider kad se spoji na net, dakle vanjsku (na WAN strani). Vidi objasnjenja razlika dodjeljenih IP adresa od strane provider-a:
https://www.iplocation.net/public-vs-private-ip-address
https://technet.microsoft.com/en-us/.../cc958825.aspx

Ovo sto si primjetio da se IP ne mijenja uvjek nakon restarta upucuje na upotrebu privatne IP adrese.

Dodjeljivanje privatnih IP adresa nije nikakva glupost, nego nacin kako pojedini provajderi "nadoknadjuju" manjak zakupljenih javnih IP adresa.
Kod na provajderi koji koriste privatne IP adrese dodjeljuju javne na valjani zahtjev, recimo radi video nadzora, online igranja, itd...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2015., 14:14   #9
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922

Ok, nisam za to znao. Znao sam samo da se moze imat staticna od strane providera sto je nekad bilo dosta skupo i adresa koja se npr. kod nas (bar donedavno) mjenjala/mjenja svakih 24 sata (ili kod restarta routera).
Ako je kod mog caleta ijedan od 2 navedena, on ocita sa whats my IP, javi meni i to je to.

Ovo sto ti spominjes je znaci nesto u stilu adresa koju whats my IP javlja nije "prava" adresa usera/PC-a spojenog na server providera sa kojom te neko iz svijeta moze "kontaktirat" vec je to IP za vezu sa providerom, i zato je nemoguce postici konekciju sa VNC-om ili bilo kakvih drugim port forwardima.

to je u biti kao VPN onda?




Dali je to “dodjeljivanje prave IP adrese” useru od strane providera nesto normalno u svijetu ili to mozemo samo odsanjati ako se pokaze da taj fastweb koristi tu opciju sto mi sad vec pomalo smrdi da je tako?

Nisam stigo jos pogledat ona 2 linka kak spada jer sam na delu. Kad dodem doma proucim.

Poz I fala svima za info
-->
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Ne, mislim na IP adresu koju mu dodijeli provider kad se spoji na net, dakle vanjsku (na WAN strani). Vidi objasnjenja razlika dodjeljenih IP adresa od strane provider-a:
https://www.iplocation.net/public-vs-private-ip-address
https://technet.microsoft.com/en-us/.../cc958825.aspx

Dodjeljivanje privatnih IP adresa nije nikakva glupost, nego nacin kako pojedini provajderi "nadoknadjuju" manjak zakupljenih javnih IP adresa.
Kod na provajderi koji koriste privatne IP adrese dodjeljuju javne na valjani zahtjev, recimo radi video nadzora, online igranja, itd...

Ok, nisam za to znao. Znao sam samo da se moze imat staticna od strane providera sto je nekad bilo dosta skupo i adresa koja se npr. kod nas (bar donedavno) mjenjala/mjenja svakih 24 sata (ili kod restarta routera).
Ako je kod mog caleta ijedan od 2 navedena, on ocita sa whats my IP, javi meni i to je to.

Ovo sto ti spominjes je znaci nesto u stilu adresa koju whats my IP javlja nije "prava" adresa usera/PC-a spojenog na server providera sa kojom te neko iz svijeta moze "kontaktirat" vec je to IP za vezu sa providerom, i zato je nemoguce postici konekciju sa VNC-om ili bilo kakvih drugim port forwardima.

to je u biti kao VPN onda?




Dali je to “dodjeljivanje prave IP adrese” useru od strane providera nesto normalno u svijetu ili to mozemo samo odsanjati ako se pokaze da taj fastweb koristi tu opciju sto mi sad vec pomalo smrdi da je tako?

Nisam stigo jos pogledat ona 2 linka kak spada jer sam na delu. Kad dodem doma proucim.

Poz I fala svima za info
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2015., 14:22   #10
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,076


to je u biti kao VPN onda?

Dali je to “dodjeljivanje prave IP adrese” useru od strane providera nesto normalno u svijetu ili to mozemo samo odsanjati ako se pokaze da taj fastweb koristi tu opciju sto mi sad vec pomalo smrdi da je tako?
To je skoro kao kad sam slozis VPN

Kod nas je upotreba privatnih IP adresa redovita kod svih mobilnih provajdera, te kod pojedinih na fiksnim linijama. Uglavnom svi na valjano obrazlozen zahtjev dodjeljuju javnu IP adresu.
-->
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova


to je u biti kao VPN onda?

Dali je to “dodjeljivanje prave IP adrese” useru od strane providera nesto normalno u svijetu ili to mozemo samo odsanjati ako se pokaze da taj fastweb koristi tu opciju sto mi sad vec pomalo smrdi da je tako?
To je skoro kao kad sam slozis VPN

Kod nas je upotreba privatnih IP adresa redovita kod svih mobilnih provajdera, te kod pojedinih na fiksnim linijama. Uglavnom svi na valjano obrazlozen zahtjev dodjeljuju javnu IP adresu.
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.12.2015., 14:40   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
@geronimo_2
Zato sam ti i rekao da probaš TV, možda prođe.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na