Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.03.2016., 13:51   #1
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Osiguranje ili neki drugi vid štednje za dijete?

Ima u ovom podforumu svega, al odgovor na ovo pitanje nisam nasao...

Uglavnom, htio bih za 5.-godišnju kćer složiti nešto, dugoročno, gdje će joj sa 18-20-25 godina, nebitno, ostati na raspolaganju kakva korisna svota.

vidim da su kamate na dječje štednje, ovisno o valuti, tako 2-4%, mrvicu gore dolje, pa me zanima ima li kakva isplativija alternativa?

Životno ne mogu ugovoriti na ime djeteta od 5. godina no mogu na svoje ime pa nju staviti pod dopunsko, i nako 18.-e godine prepisati kao korisnika police, al to pod uvjetom da ja otegnem papke u tom nekom periodu.

Ima te li vi kakva iskustva, preporuke? Što se tiče uplata, trenutno sam na nekom iznosu od cca 50-ak € mjesecno, dalo bi se nategnuti malo vise, ovisno o cemu se radi.
perich je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2016., 14:25   #2
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa zemi na sebe životno od 15-20g i kao nasljednika navedi nju + vjerovatno ima neko rješenje da je ona "vlasnica" police, tj. da ima punomoć povlačenja para prije/nakon roka bez da moraš pružat papke
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.03.2016., 15:55   #3
Bodisson
Premium
Moj komp
 
Bodisson's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Ti osiguranik, dijete korisnik police.
Ako ti se nešto desi, ona dobiva lovu. Ako ti se ne desi, ti joj daš lovu.
Police osiguranja tako i tako više nisu porezne olakšice.

Riješen problem.
Bodisson je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2016., 15:59   #4
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
ja sam svojima stavio u banku, kamata je nekih 3.5% i polako im ide gore. Da ima nekih dobrih fondova, razmislio bih i o tome.
Životno sam si isto uzeo i naveo zakonske nasljednike tako da su sigurne s dvije strane.
Možda bi bilo najpametnije uzeti kredu, kupiti neki manji stan u zg, dati ga u najam i godinama plaćati razliku do rate kredita. Kad napune 18, taman isplatiš kredu i dobiju stan. Bolje od ijedne štednje
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2016., 16:06   #5
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
Ima u ovom podforumu svega, al odgovor na ovo pitanje nisam nasao...

Uglavnom, htio bih za 5.-godišnju kćer složiti nešto, dugoročno, gdje će joj sa 18-20-25 godina, nebitno, ostati na raspolaganju kakva korisna...
Napravi joj još braće i sestara, mislim da ti to nosi najveći prinos. :-)
Osim toga, nekih pametnijih opcija od kamate od 3,5% baš i nisam vidio.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2016., 17:09   #6
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Zahebi sva ta osiguranja i ostalu maglu koju ti prodaju bankarski hoštapleri i otvori novi račun na sebe u nekoj drugoj banci i uplaćuj na njega svaki mjesec koliko možeš/želiš i kad dođe vrijeme, digni novce i daj ih djetetu.

Ja sam imao prvo tri stambene štednje sklopljene u korist djece pa su tu shebali (što država, što banka) dogovorene bonuse i kamate i na kraju sam jedva uspio izvuči novce iz banke bez odlaska u Centar za socijalni rad i obrazlaganja zašto želim novce namijenjene djeci potrošti na djecu...

... onda sam se dao nagovoriti da uzmem tri životna osiguranja na sebe te ukoliko se meni nešto dogodi, police idu u korist djece + neki bonusi... naravno, nakon par godina sam dobio obavijest da nisam platio ugovorene iznose za zadnja tri mjeseca (wtf, pa plaćanje je išlo trajnim nalogom) i da raskidaju ugovor zbog nepoštivanja ugovora s moje strane...

Nakon par mjeseci natezanja, neslužbeno su priznali svoju grešku ali i da ne mogu nastaviti s plaćanjem starih ugovorenih polica životnog osiguranja, već da moram sklopiti nove... da bi na kraju saznao da su u dva navrata smanjili prvo ugovoreni prinos (istina da su me o tome obavijestili pisanim putem ali na jedan šugavi i ucjenjivački način... da sad ne idem u detalje )... uglavnom, izvukao sam koliko sam uspio izvući svojih novaca (naravno manje nego sam im do tada uplatio) ... i sad imam otvoren posebni račun na svoje ime na koji mjesečno uplaćujem koliko mogu/želim i mogu te novce koristiti kad i kako želim bez da se ikome moram pravdati... kamate su "nikakve", ali me nakon proživljenih iskustava zaboli za njihova ružičasta obećanja i kamate...

Nisam ti pomogao u odabiru kako štedjeti za djecu, ali se nadam da ćeš dobro razmisliti i provjeriti što banke/osiguranja doista daju i po kojim uvjetima jer ipak živimo u državi na kojoj zakoni funkcioniraju samo na papiru
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2016., 09:56   #7
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
a čini se da onda ostajem na običnoj štednji... kamata kakva je da je.

Neće mi se baš izgubit sve dogovorene pogodnosti ukoliko pukne trajni nalog ili tako nesto.

hvala
perich je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2016., 11:55   #8
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
Ma normalno, obična štednja, pusti ove fondove, prevelik je rizik za 10 plus godina ostanes bez svega, vidiš i sam kojih situacija je bilo u proteklih 20 godina, pravilo je da pravila i logike nema
  Reply With Quote
Staro 20.03.2016., 19:54   #9
Moshus
Premium
Moj komp
 
Moshus's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 141
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Zahebi sva ta osiguranja i ostalu maglu koju ti prodaju bankarski hoštapleri i otvori novi račun na sebe u nekoj drugoj banci i uplaćuj na njega svaki mjesec koliko možeš/želiš i kad dođe vrijeme, digni novce i daj ih djetetu.

Ja sam imao prvo tri stambene štednje sklopljene u korist djece pa su tu shebali (što država, što banka) dogovorene bonuse i kamate i na kraju sam jedva uspio izvuči novce iz banke bez odlaska u Centar za socijalni rad i obrazlaganja zašto želim novce namijenjene djeci potrošti na djecu...

... onda sam se dao nagovoriti da uzmem tri životna osiguranja na sebe te ukoliko se meni nešto dogodi, police idu u korist djece + neki bonusi... naravno, nakon par godina sam dobio obavijest da nisam platio ugovorene iznose za zadnja tri mjeseca (wtf, pa plaćanje je išlo trajnim nalogom) i da raskidaju ugovor zbog nepoštivanja ugovora s moje strane...

Nakon par mjeseci natezanja, neslužbeno su priznali svoju grešku ali i da ne mogu nastaviti s plaćanjem starih ugovorenih polica životnog osiguranja, već da moram sklopiti nove... da bi na kraju saznao da su u dva navrata smanjili prvo ugovoreni prinos (istina da su me o tome obavijestili pisanim putem ali na jedan šugavi i ucjenjivački način... da sad ne idem u detalje )... uglavnom, izvukao sam koliko sam uspio izvući svojih novaca (naravno manje nego sam im do tada uplatio) ... i sad imam otvoren posebni račun na svoje ime na koji mjesečno uplaćujem koliko mogu/želim i mogu te novce koristiti kad i kako želim bez da se ikome moram pravdati... kamate su "nikakve", ali me nakon proživljenih iskustava zaboli za njihova ružičasta obećanja i kamate...

Nisam ti pomogao u odabiru kako štedjeti za djecu, ali se nadam da ćeš dobro razmisliti i provjeriti što banke/osiguranja doista daju i po kojim uvjetima jer ipak živimo u državi na kojoj zakoni funkcioniraju samo na papiru
potpis na ovo.
bejž od tih lihvara.
Moshus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na