Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.10.2008., 01:37   #1
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,660
Arrow SSD - optimizacija i namještavanje operativnog sustava

Evo ovako, pošto vidim da su ljudi počeli traziti neke korisne "hintove" vezane uz instalaciju Windowsa 7 na SSD i optimiziranja istog za rad na sedmici, malo sam se potrudija naći neke informacije..
Pokušat ću ih podiliti sa svima na najjednostavniji način koji znam.. Prije svega valja napomeniti da instalacija Windowsa 7 na SSD nije ništa drugačija nego instalacija na "obični" mehanički disk
(osim mozda u brzini same instalacije).
Prije instalacije (može se i nakon iste) treba uključiti AHCI mod umisto IDE u Biosu i to je to. Neću pisati kako se to radi posebno za svaku matičnu ploču jer je na svakoj za nijansu drugačije,
ali pošto posjedujem Gigabyteovu, navest ću je kao primjer:

-Ući u Bios stiskanjem tipke Delete (dovoljno je stisnuti jednom kad se pojavi Boot screen)


-Integrated Peripherials


-PCH SATA Control mode: odabrati AHCI

Na slici se vidi opcija koja nas zanima, znaci umisto IDE odabrati AHCI, zatim izaći iz bios-a sa "Save & Exit Setup" ili jednostavnije stisnuti tipku F10 i potvrditi sa Yes
(ove instrukcije mogu varirati, ovisno o verziji biosa koju imate - ali sve je to više-manje slično)

Da se vratim on topic, znači nakon (uspješne) instalacije windowsa na vaš novi/stari SSD, valjalo bi (naravno uz instalaciju drivera i omiljenih vam aplikacija/igara ) izgasiti neke servise/programe koji su inace aktivni..
Samo da napomenem, Windows sedmica bi trebala sama "skužiti" kad je SSD prisutan te izgasiti Indexing, Prefetch, Defragmenter i sl. programe koji u ovom slučaju nisu od potrebe
(ali to nije slucaj kod svakog korisnika)... Za one koji nisu sigurni, evo lista stvari koje bi bilo poželjno ugasiti radi dugotrajnosti (danas jos uvjek skupih) SSD-a:

Disable Indexing
Opis: Indeksiranje stvara i održava baze podataka za atribute datoteka. To može dovesti do velikih kolicina zapisivanja/brisanja malih datoteka prilikom izrade/brisanja/izmjene istih, sto dakako nije potrebno kod SSD-a radi bezobrazno malih pristupnih vremena.. Pretraga datoteka i dalje će raditi.
Upute: Start Menu -> Desnom tipkom miša kliknite na My Computer -> Manage -> Services and Applications -> Services -> Windows Search (dva puta kliknuti) -> Startup Type: odabrati Disabled -> OK

Disable Defragmentation
Opis: Defragmentacija hard diska korisna je stvarcica za mehaničke diskove s pristupnim vremenima (latencijom) mjerenim u desetinama milisekunda.. Defragmentacija sa opcijom "Free Space" može biti korisna za SSD, ali ova značajka nije dostupna u Windows Defragmenteru (moze se naci u specijaliziranim alatima poput Diskkepera, O&O Defrag, Perfect Disk i slicnima). Moja preporuka je gasenje defragmentacije.
Upute: Start Menu -> Desnom tipkom miša kliknite Computer -> Manage -> Services and Applications -> Services -> Desni klik na Disk Defragmenter -> Startup Type: Disabled -> OK

Disable Write Caching
Opis: Write cache kao takav ne postoji na SSD-u, tako da nema koristi od istoga. Postoje kontradiktorni izvještaji o tome hoće li SSD dobiti na brzini ili ne, ali moja preporuka je ipak ugasiti Write Caching.
Upute: Start Menu -> Desnom tipkom miša kliknite Computer -> Manage -> Device Manager -> Disk drives -> Desni klik na sistemski disk -> Properties -> Tab Policies -> odznačiti Enable write caching -> OK

Konfiguriranje SuperFetch-a
Opis: SuperFetch je tehnologija koja "inteligentno" prati koje aplikacije koristite u koje vrijeme i u kojim vremenskim intervalima, te ih "pre-loada" kad "ocekiva" da bi mogli pokrenuti jednu od tih aplikacija...
Upute: ja bih preporučio da ostavite ovu opciju upaljenu ali ne u smislu u kojem standardno radi na SSD-u.. Naime, postoje neke prilagodbe SuperFetch-a koje cu napomenuti ispod ove liste...

Disable Page File
Opis: Disableanje Page File-a znaci onemogućiti zapisivanje memorije na SSD te na taj način se moze osloboditi (prijeko potrebni) dodatni prostor na disku.
Upozorenje: ako vam ponestane radne memorije (RAM-a) program koji trenutno koristite će se najvjerojatnije srušiti..
Upute: Start Menu -> Desnom tipkom miša kliknite Computer -> Properties -> Advanced System Settings -> Tab Advanced -> Settings (Performance) -> Advanced Tab -> Change -> Odznačiti Automatically manage...
-> No paging file -> Set -> OK -> Restartati kompjuter
Alternativno, ako želite igrati na sigurno, možete postaviti prilagođene veličine Page file-a na 250Mb (min i max) do 1Gb (min i max) iako neki govore da je najbolje drzati max vrijednost jednaku (ili vecu) kolicini instaliranog Ram-a. Znaci, za primjer ja imam 4Gb rama, min velicinu PF-a mogu staviti npr. 100-200Mb a max bi treba biti 4000Mb (sto ne znaci da ce windowsi u startu zauzeti tih 4Gb, nego da jednostavno mogu "strpati" sav Ram u PF te da imaju "mjesta" za sirenje PF-a po potrebi)
Ne gasiti Page File u potpunosti! Ovo je preporuceno za ljude koji imaju manju količinu RAM-a u kompu (1Gb i manje).
Preporuka je "preseliti" Page File na drugi fizički disk u smislu da ga ne gasimo na sistemskom disku (SSD-u), već ga smanjimo na neke minimalne vrijednosti (min: 1Mb <> max: 50Mb). Zatim kreiramo "pravi" Page File na drugom disku na sljedeći način: Start Menu -> Desnom tipkom miša kliknite Computer -> Properties -> Advanced System Settings -> Tab Advanced -> Settings (Performance) -> Advanced Tab -> Change -> Odabrati disk koji je predviđen za PF -> odabrati Custom size (u ovom slučaju upisati min i max vrijednost) ili System managed size (u ovom slučaju sistem će sam određivati veličinu PF-a)

Disable System Restore
Opis: . System Restore, sve je poznato i manje-više svi znaju čemu sluzi.. Disejblanje System Restore-a može osloboditi od nekoliko MB do nekoliko GB prostora.
Upozorenje: iako je malo vjerojatno, ali ako vam instalacija drivera/aplikacije/igre nekako poremeti windowse, neće biti automatskog načina da povratite sistem u prijašnje stanje.
Upute: Start Menu -> Desnom tipkom miša kliknite Computer -> Properties -> Advanced System Settings -> System Protection Tab -> Configure -> Turn off system protection -> Delete (za brisanje već postojećih kopija koje je System Restore tokom vremena napravio) -> OK

Disable Hibernate
Opis: Ovisno o količini RAM-a, mozete osloboditi 1, 2, 4 ili više Gb prostora na disku. Disejblanjem Hibernacije ćete naravno izgubiti funkcionalnost te tehnologije koja omogućuje brzo bootanje i gašenje sistema.
Oni koji koriste Hibernaciju i zadovoljni su učinkom iste, ostavite je upaljenu po vašem izboru...
Upute: Start Menu -> Search programs and files -> Upišite "cmd" -> kliknite desnom tipkom miša na cmd ikonu -> Run as Administrator -> Upišite "powercfg -h off" -> Upišite exit -> Enter

Za korisnike Firefoxa:
Opis: Ako koristite Firefox, postoji način kako zapisivati cache-ane datoteke u RAM umjesto na hard disk (u nasem slucaju SSD). To nije samo brže, već će se značajno smanjiti zapisivanje na SSD dok surfate netom...
Upute: Otvorite Firefox -> Upišite "about: config" u adresnoj traci -> Enter -> dvoklik na "browser.cache.disk.enable" postavite vrijednost na False -> kliknite desnom tipkom miša bilo gdje -> New -> Integer -> Preference Naziv "disk.cache.memory.capacity" -> vrijednost veličine memorije u KB. Unesite 32768 za 32MB, 65536 za 64MB, 131072 za 128 MB itd. -> restartajte Firefox i to je to.

SuperFetch nastavak:
Opis: Znači, umjesto da ugasimo SuperFetch u potpunosti, možemo ga konfigurirati da cachea samo boot datoteke. Imho, gašenje SuperFetch-a nema prevelike koristi osim sto bi dobili nešto diskovnog prostora
(ali pod uvjetom da se sami sjetite izbrisati cacheane datoteke nakon što ugasite SuperFetch). Nadalje, gašenje SuperFetch-a će uzrokovati usporavanje kompa dok ovaj swappa datoteke sa diska u RAM..
Iako se u našem slučaju ne radi o mehaničkom disku nego o SSD-u, ne znači da se swappanje neće pojaviti ili da neće biti primjetno (uzimajući u obzir brzinu SSD-a)...
Upute: Otvoriti Registry Editor na sljedeći način: Start menu -> Search programs and files -> upisati "regedit" u prazno polje -> kliknite desnom tipkom miša na regedit ikonu -> Run as Administrator ->
Navigirajte do sljedećeg unosa:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ control \ Session Manager \ Memory Management \ PrefetchParameters

-Nađite "EnablePrefetcher" unos na desnoj strani editora, zatim promijenite vrijednost (dvoklikom) na jednu od ponuđenih:

0 - za potpuno gašenje prefetchera
1 - prefetcher je aktivan samo za aplikacije
2 - prefetcher je aktivan samo za boot datoteke
3 - prefetcher je u potpunosti funkcionalan (defaultna/standardna vrijednost)

Potrebno je restartati komp prije nego bilo koja od opcija dobije ikakav učinak. Također moguće je isprazniti \Windows\Prefetch folder nakon ovih promjena, da bi Prefetcher dobio "svjež" cache.
Sljedeći boot-up će vjerojatno trajati duže jer Windowsi moraju cache-ati sve potrebne fileove nanovo...

Toliko za sada od mene, nadam se da će ove informacije biti korisne onima koji imaju ili namjeravaju imati SSD disk.


Napomena: Nisam odgovoran za ove informacije, samo prenosim ono sto sam uspio saznati, sami odgovarate za moguću štetu uzrokovanu primjenom informacija iz ovog teksta...

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 02.02.2019. u 19:25.
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2008., 18:41   #2
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
pitanje oko ssd-a. razmisaljal sam kupiti acer aspire one koji ima ssd. kao idemo naprijed sa tehnologijom i onda citam malo po netu da na taj ssd nije prpeorucljivo stavljati /swap particiju na linuxu isto ko ni neki file system koji ima journaling zbogcestog pisanja po disku. dal to fakat skracuje tolko zivot ssd-ima da se ne preporuca stavljati swap( virtualnu ammoriju) na njega. ako ej to tak onda je stavrno ubitno dal je to korak naprijed. i da, znamd a je ssd na aspir one los , samo mi odgovorite na ovo pitanje, hvala
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed
devil_kc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.11.2008., 19:12   #3
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
da, ssd ima konacan broj zapisivanja u svaku memorijsku celiju. kako je swap memorija stvar koja se brzo mijenja zbog toga nije preporucljivo imati swap particiju/file na ssd-u.

ukoliko volish zivjeti na kating edž softwareu onda koristi nilfs koji automatski rijesi problem neujednacenog "troshenja" mem. celija kod ssd-a. takodjer ispravlja prakticno jedni performance nedostatak kod ssd-a(uglavnom je to izrazeno kod jeftinih modela kakav je i taj u aceru), a to su random writes gdje su performanse katastrofa (a sto je realan scenariji cak i u svakodnevnom zivotu desktop korisnika (iako ne tako izrazen kao u multiuser okruzenju)). proguglaj o nilfs-u. nova stvar. jako dobra za ssd. (fs napisan za uporabu s ssd-om)
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2008., 10:09   #4
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
da, ssd ima konacan broj zapisivanja u svaku memorijsku celiju. kako je swap memorija stvar koja se brzo mijenja zbog toga nije preporucljivo imati swap particiju/file na ssd-u.

ukoliko volish zivjeti na kating edž softwareu onda koristi nilfs koji automatski rijesi problem neujednacenog "troshenja" mem. celija kod ssd-a. takodjer ispravlja prakticno jedni performance nedostatak kod ssd-a(uglavnom je to izrazeno kod jeftinih modela kakav je i taj u aceru), a to su random writes gdje su performanse katastrofa (a sto je realan scenariji cak i u svakodnevnom zivotu desktop korisnika (iako ne tako izrazen kao u multiuser okruzenju)). proguglaj o nilfs-u. nova stvar. jako dobra za ssd. (fs napisan za uporabu s ssd-om)
Nije bas sve crno/bijelo. Kako SSD postaje sve interesantniji, razvijaju se i s jedne strane algoritmi i s druge moguci FS-ovi koji bi rijesili taj problem. Radi se i na drugim stvarima (overprovisioning itd.), no prosjecan korisnik treba samo pripaziti kakav SSD ima ili kupuje i koji su kriticni parametri istog.

Recimo, u nekim specificnim okruzenjima, SSD ima puno bolji random read od HDD-a, no puno losiji random write od istog. Jos kako ima i brdo elemenata izmedju (cache, queueing itd.) SSD jos nije toliko isplativ, no noviji modeli ce imati opcije koje bi trebale rijesiti neke probleme (npr. mid-stageing itd.).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2008., 11:55   #5
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
100% istina

zbog loshih performansi ssd kod random writea sam i predlozio da pogleda nilfs. kako sam ja skuzio teoriju tog fs-a:

* svi podaci se zapisuju slijedno (dakle nema ili je vrlo mali random write)
* kako se podaci uvijek zapisuju jedan iza drugog nemoze se desiti da je jedna mem. celija koristena recimo 3 puta dok se sve celije na disku(particiji) nisu koristile barem 2 puta

te dvje stvari mi se cine kao vazne kod ssda. nisam bash dobro upucen u teoriju diskovlja tako da ti za vecinu stvari vjerujem na rijec
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2008., 17:37   #6
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
evo imam samo jedno pitanje da mogu pratit priču.

što je FS? free software ili?

a što se tiče algoritama za pisanje po memoriji, ako je istina to što se piše onda je taj dio već riješen baš zbog toga što memorijske čelije imaju ograničen broj zapisivanja
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2008., 17:40   #7
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor Tomy B. Pregled postova
što je FS? free software ili?
File System

Citiraj:
Autor Tomy B. Pregled postova
a što se tiče algoritama za pisanje po memoriji, ako je istina to što se piše onda je taj dio već riješen baš zbog toga što memorijske čelije imaju ograničen broj zapisivanja
Sve ima ograničen vijek trajanja
Samo je pitanje koliko je taj vijek i da li je dostatan za neku funkciju.
Mar je online   Reply With Quote
Staro 11.11.2008., 15:40   #8
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
novi file system za SSD-ove

citiram dio iz teksta: “This feature might not show up in benchmarks, but we believe it is the right thing to do for end-users.”

ovu rečenicu ne kužim pa me zanima kakvog smisla ima nešto mjenjati ako to neće donijeti nikakve promjene?
ili će te promjene biti vidljive nakon još nekakvih promjena?
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2008., 16:12   #9
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Tomy B. Pregled postova
novi file system za SSD-ove

citiram dio iz teksta: “This feature might not show up in benchmarks, but we believe it is the right thing to do for end-users.”

ovu rečenicu ne kužim pa me zanima kakvog smisla ima nešto mjenjati ako to neće donijeti nikakve promjene?
ili će te promjene biti vidljive nakon još nekakvih promjena?
Prema opisu, ovo vise odgovara povecanju sigurnosti od read errora, manje mogucnosti povecanja brzine od 100x (cak nije ni navedeno u kakvom modu rada), no kako proizvodjaci takve podatke skrivaju k'o zmija noge iz toga se ne da procitati nista pametno.

Trebalo bi testirati (s IOmeterom, recimo) i vidjeti koliko je random write stvarno poboljsan.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2009., 14:54   #10
borgy
kenova
 
borgy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: München / Dubrovnik
Postovi: 893
Problemi s intelovim MLC-om na duge staze:

http://www.pcper.com/article.php?aid...e=expert&pid=1
borgy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.02.2009., 16:39   #11
darQ
I'm nightrider
Moj komp
 
darQ's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 718
Citiraj:
Autor borgy Pregled postova
Problemi s intelovim MLC-om na duge staze:

http://www.pcper.com/article.php?aid...e=expert&pid=1
kul, mene sam pati malo ovo što se kao torrenti ne preporučuju...


pejđ fajl znam da treba isključit, znam da ne treba defragmentirat, znam da ovaj neki pratišn alajment treba napravit, al sam zaboravio što je to zapravo
uglavnom, kolko se sjećam, potrebno je kreirat systemsku particiju kod instaliratnja windozera...ili nešt takvo

hmh...
ev ja sad trebam dobit svoj samsung kroz kojih 10-ak dana...
što ja moram sve napravit u win7 da ne strgam disk i da mi to sve ok radi...
__________________
plug & pray

Lenovo L440

Intel iCore i7 4702MQ
16GB DDR3
Intel HD 4600 GPU
14-inch LED-backlit fHD IPS (1920 x 1080, 300 nit) matte display
Intel Wireless-N 7260, BlueTooth
Samsung 850PRO 1TB
Logitech M705
6cell baterija
Windows 10 Pro 64bit

Pošteni trgovci: 1, 2, 3, 4
darQ je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2009., 17:12   #12
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Konacno se netko uspio malo detaljnije pozabaviti ovim "problemom" i ponoviti ostatku svijeta postojanje SSD "fragmentacije".

Jedini mozebitni nedostatak u tom review-u je izostanak koristenja IOmeter aplikacije sa svrhom mjerenja performansi (ne samo za potrebe defraga).

Sto je najzanimljivije, cak je i sa tim "sporonastajucim" (visemjesecnim) problemom Intelov MLC debelo u prednosti (multitask/multiuser/enterprise use) nad ostatkom konkurencije, pogotovo uzevsi u obzir nedostatak dugorocnog iskustva/rada/reviewa kada su u pitanju ostali SSD diskovi.

IMO iz cijelog tog linka najbitnijim se pokazalo to da trenutacno postoje nacini za povremeno resetiranje ove "fragmentacije", dok ne stigne konkretno rijesenje iz Intela u vidu nekakvih modifikatora/optimizatora LBA tablica.

Mozda bi Intelovci najelegantnije prosli sa modifikacijom firmware-a koja bi omogucavala reorganizaciju manjih fragmenata u vece tijekom SSD idle-a (kontinuirani on-the-fly SteadyState).

Do tada ce se ljudi bolje upoznat sa kombinacijom povremenog rada u IOmeter-u/HDDErase-u i Acronisu

Citiraj:
Autor darQ Pregled postova
... znam da ovaj neki pratišn alajment treba napravit, al sam zaboravio što je to zapravo
uglavnom, kolko se sjećam, potrebno je kreirat systemsku particiju kod instaliratnja windozera...ili nešt takvo
Koliko me pamcenje sluzi Vista je defaultno vec bila sredjena po tom pitanju, a za 7-icu se ne prica jos ... uglavnom mora se poklopit startni sektor OS-a sa blokom na disku (ukratko), premda je to bilo vazno i kod obicnih HDD-a (polja).
__________________
The Secret ...

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 15.02.2009. u 17:22.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2009., 18:47   #13
darQ
I'm nightrider
Moj komp
 
darQ's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 718
fragmentacija kod ssd-a ?
ajmo ovak...(ovo je malo više laički)
ssd memorija se dijeli na dvije bitne skupine, slc i mlc...
single level cell i multi level cell.
svaka čelija im "rok trajanja" tj, nakon što neki određeni broj puta izmjeni stanje, postane neupotrebljiva, i sad, ak imaš ssd, rukneš na njega windoze i radiš recimo stalno tak da ti ostane slobodno 10 gigi diska, ostatak diska koji je popunjen će se stalno koristiti za brisanje i pisanje, i onda na kraju dobiješ disk kojem radi sam 10gb čelija o ove ostale su krepale...

eh, baš zato ima neš što se implementira u kontrolere kod ssd-a, da se to ne dogodi, a to se zove wear leveling algoritam, koji se brine o tome da svaka čelija ima jednak broj izmjenjenih stanja...
međutim, to je nemoguće postići bez fragmentiranja diska...jer wear leveling upravo radi to, fragmentira podatke u svrhu povećanja trajnosti diska

Međutim, ssd-ovima fragmentirani podatci nikako ne bi smjeli stvarati probleme s obzirom da je vrijeme dohvata nasumičnog podatka oko 0.2 ms, tako da, ssd-ovi praktički nemaju latencije i kašnjenja i slično...
__________________
plug & pray

Lenovo L440

Intel iCore i7 4702MQ
16GB DDR3
Intel HD 4600 GPU
14-inch LED-backlit fHD IPS (1920 x 1080, 300 nit) matte display
Intel Wireless-N 7260, BlueTooth
Samsung 850PRO 1TB
Logitech M705
6cell baterija
Windows 10 Pro 64bit

Pošteni trgovci: 1, 2, 3, 4
darQ je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2009., 19:21   #14
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
U ovom clanku nije problem u Wear leveling algoritmu (metodi), vec druga vrsta SSD "fragmentacije" koja je definirana na slijedeci nacin:

"This write combination also significantly reduces the effects of what Intel calls “Write Amplification”.
While MLC flash can be written in small pages (~4KB), it can only be erased in blocks (~512KB). Think of each flash block as a CD-RW – you can write a little at a time to it, but when it is full you must erase the whole disc and start over. If you were to write only 1KB to a previously occupied flash block, that entire block of flash (512KB) would have to be read into memory, cleared, and its contents rewritten, just to get your 1KB of data saved to it."


...


"Write combining sounds like a great idea on the surface, but things that seem too good to be true normally are, and there is no free lunch here either.

Since the flash locations are isolated from the OS by a lookup table, these fragments can not (presently) be directly manipulated by the OS, leaving any defragmentation efforts to the SSD itself. These fragmented areas will remain until they are overwritten by larger contiguous files. The end result is that the drive is not so much ‘adapting’ as it is approaching a steady state level of internal fragmentation as a result of the mix of small / large files being written to it. When we put the screws to the X25-M in the lab, we found that a ‘used’ X25-M will always perform worse than a ‘new’ one, regardless of any adaptive algorithms that may be at play. We also found that in some cases, the drive would drop to significantly below manufacturer specs."


EDIT:

Bojim se da ni SLC nije ovoga postedjen LINK!, ali je dobra stvar sto se vec radi na rijesavanju ovog ... "problemcica".

Sto se kontrolera tice ... ako je Intelov ovakav, kakvi su onda drugi

E da, a evo i (trenutno) najjaceg SSD-a na trzistu, takodjer sa ovim "djecjim bolestima" LINK!

Nekako mi se cini da je nastao toliki skok u performansama diskovnih flash podsustava, da su jednostavno ostali cimbenici vazni za ostvarivanje kvalitetnih performansi uhvaceni nespremni (ATA protokoli, SSD kontroleri, komunikacija i metode na liniji OS - SSD kontroler, bandwidth onboard kontrolera ...)

EDIT:

Jedna od glavnih prednosti SSD tehnologije je sposobnost multitaskinga (koji je direktno proporcionalan IOPs specifikaciji, odnosno ukupnom broju mogucih ulazno-izlaznih operacija).

Brojke u Random prometu govore slijedece:

Random Write (najzahtjevnija IOPs specifikacija):

Samsung SLC <900 IOPs

Intel X25-E <3,300 IOPs

Random Read (vrlo bitno prilikom recimo podizanje OS):

Samsung SLC <3,500 IOPs

Intel X25-E <35,000 IOPs


Brojke ne lazu, a Intelova primarna i osnovna prednost jest solidan (10-kanalni) kontroler koji koristi svoj dovoljno velik cache ... e sad uzevsi u obzir ove prije spomenute probleme koje SSD diskovi prolaze (iznimno velik i dugotrajan multitasked random promet) njihove se brojke otprilike prepolove.

Za usporedbu jedan standardni 7,200 RPM disk ima ~100 IOPs-a u Read-u/Write-u, iz cega proizlazi njegova (poznata) ogranicena sposobnost multiple read i write operacija odnosno manifestira se kroz zastajkivanje prilikom pokretanja i rada sa vise aplikacija odjednom (kao i poznato trzanje kod losijih SSD diskova).

Samo mala napomena: IOPs specifikacija je obrnuto proporcionalna sa pristupnim vremenima prilikom citanja i pisanja podataka.
__________________
The Secret ...

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 04.11.2011. u 13:59.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 02:05   #15
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
bravo, svaka cast na trudu

tnx
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 02:07   #16
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Disable Wright Caching
Opis: Wright cache kao takav ne postoji na SSD-u, tako da nema koristi od istoga. Postoje kontradiktorni izvještaji o tome hoće li SSD dobiti na brzini ili ne, ali moja preporuka je ipak ugasiti Wright Caching.
Ovo je brkanje pojmova: write cache nema veze s diskom, već s RAM-om koji služi optimizaciji zapisa na disk. Na SSD-u se neće vidjeti toliko performansno, ali bi trebalo smanjti broj zapisa i "trošenje" diska.
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Disable Page File
Opis: Disableanje Page File-a znaci onemogućiti pisanje memorije na SSD te na taj način se moze osloboditi (prijeko potrebni) dodatni prostor na disku.
Isto tako, kod swapa je problem načina rada i posebno količine zapisa. Sam kapacitet nije toliki problem kao kod drugih opcija.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 02:13   #17
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,660
Zahvaljujem kolega Iggy na objasnjenju, znaci nisam puno fulao
Sve mi se cini da si ti onaj koji je triba napisati sticky za ovu temu, posto imas dosta znanja o istoj, ali i pokoji savjet ce dobro doci..

@Astral
Thx
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 02:18   #18
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Zahvaljujem kolega Iggy na objasnjenju, znaci nisam puno fulao
Sve mi se cini da si ti onaj koji je triba napisati sticky za ovu temu, posto imas dosta znanja o istoj, ali i pokoji savjet ce dobro doci..

@Astral
Thx
Ma nažalost imam i "internal use only" informacija pa nikad ne znam što smijem a što ne reći.
SSD-ovi su dosta "tricky" tema, ako malo pogledaš općenite rasprave jako je malo vendorskih primjena SSD-a u odnosu na hobističku, iliti još se malo čeka...
Inače, baš je recimo swap stalni kamen spoticanja: jest, SSD drastično pomaže (u odnosu na HDD). Opet, ne znam da li bi ga koristio za to, radije bi nadogradio RAM, a one aplikacije koje moraju raditi sa swapom znaju kako će to i iskoristiti... Ma priča je duga, idem doma leć...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 09:56   #19
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
pa iggy raspisi se daj si oduska
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 10:05   #20
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Sn4k3, svaka čast na trudu!

Što se tiče page file-a, podesio sam da minimalna vrijednost bude 16 MB, a maksimalna 4096 MB, tako da ako se nešto i zapiše i naraste page file, nakon restarta će on opet biti 16 MB.
Eto čisto ono još jedna ideja kako se to može podesiti.

Na laptopu, gdje imam 3 GB RAM-a, sam par puta prije gašenja pogledao veličinu page file-a i nisam nijednom primjetio da je bila veća od 16 MB.
Na mališi je isto tako podešeno, ali ima 1 GB RAM-a i trenutno je page file 664 MB. Neznam da li ima kakve veze, ali nije gašen dva tjedna.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 11:18   #21
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,660
Hvala Tomy!
Da, postoje razne kombinacije kako konfigurirati PF.. Koliko ja kuzim, u pravilu sto vise rama imas manja je potreba za PF-om te koristenjem istoga - zato malisha ima nesto veci PF od lapa.. Sto se tice vracanja PF-a na min vrijednost, nisam siguran da je to tako kod svih.. Znam da postoji opcija da winsi isprazne PF tokom shut-downa, ali isto tako ne mora znaciti da je to svima aktivno (ovisi o namjeni kompa i koristenju istog). Sto se tice velicine samog PF-a, sjecam se one "stare" M$-ove formule, 1.5 x RAM ... U danasnje vrime kad vecina ljudi ima 2-4Gb rama, to je mozda nepotrebno - a mozda i nije? Neki "experti" na stranim forumima tvrde da je preporucljivo imati upaljen PF osim ako imas cak 12+Gb rama .. Kazu da je bolje upaliti opciju da winsi sami kontroliraju PF, nego ga ugasiti potpuno (jer postoje vece sanse za crashanje, bsod-e itd). Osobno mislim da u velikoj vecini slucajeva kolicina instaliranog rama cak i ne igra neku ulogu, upravo radi nacina na koji mnoge danasnje aplikacije funkcioniraju.. Preporucam ostaviti PF upaljen pa makar staviti neku malu min. vrijednost poput tebe (16Mb), za max vrijednost barem 1Gb..
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 11:55   #22
Perki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: VG
Postovi: 774
Nemoj se ljutit, ali meni je ovo sve skupa potpuno besmisleno. U pricipu, isključeni su procesi koje "u pozadni" brljaju po disku. Upravo takve stvari mi se čine kao idealna (i jedina logična) zadaća za SSD u jednom desktop sistemu. Kaj buš inače s njim? Malo preskupa igračka samo za pornjavu i Kol of djuti.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
Perki je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 12:14   #23
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,156
Citiraj:
Flash-memory drives have limited lifetimes and will often wear out after 1,000,000 to 2,000,000 P/E cycles (1,000 to 10,000 per cell) for MLC, and up to 5,000,000 P/E cycles (100,000 per cell) for SLC
source:
http://en.wikipedia.org/wiki/Solid-s...#Disadvantages

i rest my case
domis je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 13:19   #24
Perki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: VG
Postovi: 774
Da, i? Shvaćaš li da je 99,9% računala na ovom forumu čisti hedonizam, hobi i zabava. U tom smislu SSD je samo nadogradnja na to. Stoga je apsurdno ne dati mu da radi. Zašto bi ga štedio? Kad je pri kraju, kupiš novi.
Jasno, podrazumijeva se da novci nisu u pitanju. Ako pak netko jedva skuca soma i pol do dva kuna, sigurno će više zabave imat s novom grafom nego s diskićem kojeg mora mazit i pazit.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
Perki je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 13:27   #25
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Perki Pregled postova
Da, i? Shvaćaš li da je 99,9% računala na ovom forumu čisti hedonizam, hobi i zabava. U tom smislu SSD je samo nadogradnja na to. Stoga je apsurdno ne dati mu da radi. Zašto bi ga štedio? Kad je pri kraju, kupiš novi.
Jasno, podrazumijeva se da novci nisu u pitanju. Ako pak netko jedva skuca soma i pol do dva kuna, sigurno će više zabave imat s novom grafom nego s diskićem kojeg mora mazit i pazit.
Zašto misliš da je 99,9% mašina ovdje zabava?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 13:50   #26
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,156
Citiraj:
Autor Perki Pregled postova
Da, i? Shvaćaš li da je 99,9% računala na ovom forumu čisti hedonizam, hobi i zabava. U tom smislu SSD je samo nadogradnja na to. Stoga je apsurdno ne dati mu da radi. Zašto bi ga štedio? Kad je pri kraju, kupiš novi.
Jasno, podrazumijeva se da novci nisu u pitanju. Ako pak netko jedva skuca soma i pol do dva kuna, sigurno će više zabave imat s novom grafom nego s diskićem kojeg mora mazit i pazit.
gle, raid 0 za kucne korisnike je hedonizam, hobi i zabava. nema nikakve koristi i u to sam se uvjerio iz prve ruke. sad samo cekam neki veci disk da napravim backup i da rastepem raid polje jer mi nema smisla. SSD najvise smisla ima u latopima radi smanjene potrosnje i vece brzine pristupa podacima. na mom lenovu s10-3 se sistem s ovog diska vleče ko crknuta kokoš tak da ozbiljno razmisljam o ssd-u od 60-100gb.

nemam love, pa se patim trenutno, jbg

ali reci da 99.9% ljudi ovog foruma koristi racunala samo za igre? vecu glupost nisam cuo. da si to izjavil na bug-ovom forumu, jos bi bil u pravu, al neovdje
domis je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 14:07   #27
Overhaul
Premium
Moj komp
 
Overhaul's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: zg
Postovi: 517
Okej, pretpostavljam da sam ja krivac za ovaj thread, i svaka čast Sn4k3 što je odlučio podmetnuti leđa i utrošiti truda Dakle, sve što se bude konstruktivnog dodalo, updatealo i stručno potvrdilo, pretpostavljam onda bude ueditirano u originalan ... .
Time će svakako PC EKSPERT potvrditi da je site eksperata, a sad, kome ssd treba, čemu ( i jel ičemu) služi, tko mu ga je kupio i jel preskup, što na njemu nevalja, i jel u pitanju zeitgeist zavjera, to bi bilo zgodno za neku drugu temu, kao što kolege lijepo tumače. neću offtopicat više, idem si lijepo prostudirat savjete
Overhaul je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 14:26   #28
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,660
Hvala Overhaul, samo se nadam da ce ljudi zaista imati neke koristi od ovih informacija - te naravno, da ova tema nece prerasti u neku spammaru

Citiraj:
Autor Overhaul Pregled postova
Time će svakako PC EKSPERT potvrditi da je site eksperata, a sad, kome ssd treba, čemu ( i jel ičemu) služi, tko mu ga je kupio i jel preskup, što na njemu nevalja, i jel u pitanju zeitgeist zavjera, to bi bilo zgodno za neku drugu temu, kao što kolege lijepo tumače.
Btw, dobro receno...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 14:27   #29
Overhaul
Premium
Moj komp
 
Overhaul's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: zg
Postovi: 517
E sad kad sam pročitao, nešto pitanja:
-Imat ću neke svoje upite u vezi ahci-a posebno na amd sistemima, pa me zanima čime radite screenshotove biosa?
-ako može, inkorporiranje i onog tomyjevog savjeta o raidu ssd-ova, jer pretpostavljam da će dobar postotak korisnika sad kad su malo počeli jeftiniti ssd-ovi, ići na neko uparivanje onih sa manjim kapacitetima, kupljenih ranije. Znam da zasad nema puno informacija takvog tipa, no možda netko zna; kako se ponaša raid0 sa zbrojenim diskovima različitih generacija, različitih veličina, kako se ponaša sa jednim djevičanskim i jednim pisanim i brisanim koju godinu...
-ako se ssd formatira za reinstalaciju, jel pomaže išta onaj hardovski low level format sa nulama, prije instalacije sistema? Ili u teoriji to samo još više haba čelije? Dakle, koji je najmudriji postupak za reformatiranje diska za drugu namjenu?
-koje alate preporučate za dijagnostiku stanja diska? Radi li intel toolbox na diskovima drugih proizvošača, i gdje se sve i kako vidi trim na djelu?
-sata standardi; dakle
3.1 SATA Revision 1.0 (SATA 1.5 Gbit/s),
3.2 SATA Revision 2.0 (SATA 3 Gbit/s),
3.3 SATA Revision 3.0 (SATA 6 Gbit/s)
imaju li ikakvog utjecaja ili limitacije na moderan SSD?
p.s.
samo si mislim kako će njuškalo biti krcato ssdovima na izdisaju čelija kroz koju godinu
Overhaul je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2010., 15:26   #30
raliSHA
Premium
Moj komp
 
raliSHA's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 970
Samo da čestitam na super temi, ovo je taman ono što sam se pitao sada kad sam u planu za uzimanje ssd-a

@Overhaul:

Pa jasno je vidljivo da sata standardi imaju veze, sata2 ima maksimalnu propusnost od 3Gbit/s što je nekih 375MB/s u nekakvim idealnim uvjetima, realno najvjerojatnije treba smanjiti nekih 10% barem dok najnoviji ssd-i imaju maksimalne brojke za čitanje i pisanje koje se približavaju 300MB/s i pitanje je kada će, ako već i nije sata2 postati usko grlo
raliSHA je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na