Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.03.2020., 22:33   #31
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor kalu Pregled postova
Iskreno, mislim da jesam ali vise nisam siguran. Sad znam da hocu. Vratiti cu na defaultni, clearat cmos i izabrat da loada defaultne postavke u njemu prije startanja.
Stravicno mi je cudna i cinjenica da izbacuju te bios verzije a da nisu 100% sigurni da sve funkcionira. Pa nije BIOS pizdarija
Kao netko tko 20god+ radi s poslovnim računalima i HP/Dell/Lenovo/Supermicro serverima, reći ću ti da naši složenci doma i jesu pizdarije kao i naši BIOSi. Kad vidiš tko kupuje ta računala, jednom IT profesionalcu je sve jasno i ništa čudno pogotovo kad to možeš svaki dan usporediti sa poslovnim i profi radnim stanicama.

Ja bi dao ruku u vatru da si nehotično ili eksperimentirajući stisnuo nešto što nisi trebao i obrisao particijske tablice sa starih diskova. Čisto sumnjam da ti je driver, OS ili UEFI to učinio. To se jednostavno ne događa. Čak su i Win10 imali dva puta bug s brisanjem fileova, ne particija.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2020., 22:44   #32
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Kao netko tko 20god+ radi s poslovnim računalima i HP/Dell/Lenovo/Supermicro serverima, reći ću ti da naši složenci doma i jesu pizdarije kao i naši BIOSi. Kad vidiš tko kupuje ta računala, jednom IT profesionalcu je sve jasno i ništa čudno pogotovo kad to možeš svaki dan usporediti sa poslovnim i profi radnim stanicama.

Ja bi dao ruku u vatru da si nehotično ili eksperimentirajući stisnuo nešto što nisi trebao i obrisao particijske tablice sa starih diskova. Čisto sumnjam da ti je driver, OS ili UEFI to učinio. To se jednostavno ne događa.
Sta sam to nehoticno stisnuo?

Nisam bas neki plain Joe prosjecni korisnik i ovaj sam postupak napravio puno puta jer sam se i sam prije bavio slicnim. Kako to nisam radio vec par godina, obratio sam se ovdje za updated help.

Na kraju sam nasao svoj stari hirens boot 15.2 cd jer mi stari komp nije loadao puppy linux sa usba, loadao onaj njegov parted magic na linux platformi i sa TESTDISKom na njemu analizirao particije i odmah nasao podatke i upravo kopiram jedan po jedan iako bi mogao vratiti particijske tablice s njim i odmah bi se sve vratilo, ali ne radim to bas zato sto sam pazljiv.
Otkrio sam i da svaki disk particiju ima kao boot particiju sto nema nikakve logike i ja to nisam sigurno napravio.
Ono sto sam isto otkrio je to da od 4 sata kabela koje sam dobio sa novom plocom, dva ne rade ako ih minimalno nagnes u stranu.
Zamisli kakve su to jebene stvari
__________________
sTay tUned
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 01:19   #33
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Sreća pa sve ide u dobrom smjeru, mada usporeno.
Ovo za boot flag = no comment.
Za sata kabele, nažalost često dolazi šroteks, uloži malo nofčića u one kakti SATA3 i da imaju "štipalica" konektor na obje strane.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 01:21   #34
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Imaju imaju onu kao metalnu klik kvacicu ali tipa spojim jedan i ne ocitava disk, spojim drugi pa ga ocitava. Strasno
__________________
sTay tUned
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 07:56   #35
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Citiraj:
Autor kalu Pregled postova
Imaju imaju onu kao metalnu klik kvacicu ali tipa spojim jedan i ne ocitava disk, spojim drugi pa ga ocitava. Strasno
Koje je napajanje? Moguće da je i ono neispravno pa ne daje diskovima dobre napone, pa se "gube"
Citiraj:
Autor kalu Pregled postova
Otkrio sam i da svaki disk particiju ima kao boot particiju sto nema nikakve logike i ja to nisam sigurno napravio.
Zato je izuzetno bitno prilikom instalacije windowsa iskopčati sve ostale HDD-ove. Kad budeš radio reinstall na novi pc, isključi sve osim tog glavnog nvme diska, pa nakon instalacije vraćaj ostale jedan po jedan. Bilo bi idealno i da ih kako ih vraćaš i formatiraš i sve vraćaš nanovo na njih, jer si očigledno napravio džumbus.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 08:20   #36
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,692
pa jel nije već mogo napravit ponovo novu clean instalaciju na taj novi disk bez ijednog drugog ukopčanog i onda poslije pokopčat ostale diskove i napravit što je htio sa tim podacima...
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 14:57   #37
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Koje je napajanje? Moguće da je i ono neispravno pa ne daje diskovima dobre napone, pa se "gube"

Zato je izuzetno bitno prilikom instalacije windowsa iskopčati sve ostale HDD-ove. Kad budeš radio reinstall na novi pc, isključi sve osim tog glavnog nvme diska, pa nakon instalacije vraćaj ostale jedan po jedan. Bilo bi idealno i da ih kako ih vraćaš i formatiraš i sve vraćaš nanovo na njih, jer si očigledno napravio džumbus.
Napajanje je na starom kompu XFX 550 pro, na novom je CORSAIR RM850x tako da bi bilo malo cudno da i na novom i na starom ne valjaju napajanja, koja su i kvalitetno.

Pa ja prvu instalaciju i jesam napravio tocno tako. Instalirao windowse na cisto i onda spajao diskove.

Evo sad mi na tom zadnjem od 3 diska koje moram recoverati TESTDISK nasao MAC particije, a disk ne da nije bio u MACu nego nije bi ni blizu ikakvog MACa
__________________
sTay tUned
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 20:13   #38
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor kalu Pregled postova
Ono sto sam isto otkrio je to da od 4 sata kabela koje sam dobio sa novom plocom, dva ne rade ako ih minimalno nagnes u stranu.
Zamisli kakve su to jebene stvari
Prilično sam siguran da si našao uzrok problema.

Upravo zbog ovakvih stvari nisam bacio niti jedan stari SATA kabel. Ako mi neki od tih kabela ikada samo trzne, odmah završe u smeću.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2020., 16:43   #39
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor kalu Pregled postova
Imaju imaju onu kao metalnu klik kvacicu ali tipa spojim jedan i ne ocitava disk, spojim drugi pa ga ocitava. Strasno


Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
..
Drugo, provjeri si sata kabele, probaj promjeniti kabele od diskova koji te zezaju.
Samo da javim da sam pred tjedan dana negdje radio slican prijelaz kao ti i komp radi bez ikakvih problema. Proces je isao ovako

1. Svoj stari SSD od 250GB sa windows instalacijom pretvorio u VM i virtual fileove kopirao na jedan od data diskova koji su u starom kompu

2. Sastavio novi AMD PC na x570 Taichi ploci sa 64GB Rama, instalirao nove win 10 pro na m.2 1TB disk

3. Nakon sto mi win 10 proradio bez ikakvih problema, prebacio diskove iz starog PCa : 3TB, 2TB, 500GB u novi PC uz novi dodatni 8TB disk shuckan iz WD myBooka. Znaci u sutu sve instalirano i spojeno dok je PC iskopcan.

4. Bootan win10 bez problema unutar 40sekundi, instalacija vmware workstationa 15, dodavanje VMa starog kompa i testiranje bootanja i rada unutar tog VMa.

5. Install vmware toolsa i kreiranje mreznog sharea da mogu kopirati sa VMa sve sta mi treba na hostu(novi komp win10)



Zasto ovo radim sa VMom? Jer se nakon par tjedana, mjeseci sjetim da sam imao nesto instalirano, kopirano na starom kompu i ovako to ne gubim. A vitalnih stvari se ionako sjetim odmah.


Bit ovog duzeg posta je cisto da ti kazem da si imao peh oko ovog transfera i to nema veze o platformi. Nazalost shit happens uvijek u nasem-IT poslu.

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2020., 12:52   #40
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Zasto ovo radim sa VMom? Jer se nakon par tjedana, mjeseci sjetim da sam imao nesto instalirano, kopirano na starom kompu i ovako to ne gubim. A vitalnih stvari se ionako sjetim odmah.
auh, relativno nedavno sam klincima složio novu ryzen konfu
sve što sam napravio - prebacio ssd iz starog kompa (intel pentium 4560), windoze se digle, napravile neke prilagodbe, updejte, štoveć i već par mjeseci rade bez ikakvih problema i bez gubitka ičega
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2020., 23:12   #41
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
auh, relativno nedavno sam klincima složio novu ryzen konfu
sve što sam napravio - prebacio ssd iz starog kompa (intel pentium 4560), windoze se digle, napravile neke prilagodbe, updejte, štoveć i već par mjeseci rade bez ikakvih problema i bez gubitka ičega
stari SSD ne koristim (Intel 520 serija od 240GB), sve na novo islo s win 7(Intel based) na win 10(AMD based), a nikad se ne bi igrao tako ako imam vitalne podatke na PCu. igre za klince i sl se uvijek da nanovo instalirati tako da bi isao vjerojatno istim putem kao i ti u tom slucaju.

nego @kalu kakav je razvoj situacije sada?
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na