Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.01.2010., 13:06   #1
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
IBM ThinkPad T42 - tamna, jedva vidljiva slika na monitoru

Na Thinkpadu T42 imam problem sa slikom na monitoru.

Naime, slika bude izuzetno tamna, ništa se na ekranu normalno ne vidi, moram probližit oči tik do monitora na lapu da bih vidio svjetlije stvari na desktopu. Zapravo ni tad ne vidim nego nazirem ikone i njihove obrise.

Skužio sam da lap reagira na gumbić koji poklopac (monitor) pritišće kod sklapanja i odlazi na standby - kad njega stisnem pojavi se normalna slika (normalne svjetline da se sve vidi), lap ode na stand by jer je tako podešen, i kad ga vratim sa stand bya onda je normalna slika nekih desetak sekundi i onda se opet zatamni.

Mislio sam da je stvar do windowsa i podešavanja osvjetljenja ili power opitonsa, ali ista stvar je s podizanjem BIOSA i startupa laptopa. Kad palim lap normalno se vidi IBMov znak na početku nekih sekundu dvi9je i onda se opet slika zatamni.

Isto tako kad stisnem Fn + F7 (prebacivanje slike na eksterni ekran, projektor) slika potpuno nestane, a ponovnim pritiskom za vraćanje se pojavi na sekundu i onda se ekran opet zatamni.

Da li sam previdio neki ultra mega eco mode koji je možda zabunom uključen ili nešto slično, ili pak ekran ide papa?

Probao sam i vadit bateriju ali ništa.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2010., 13:10   #2
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Na Thinkpadu T42 imam problem sa slikom na monitoru.

Naime, slika bude izuzetno tamna, ništa se na ekranu normalno ne vidi, moram probližit oči tik do monitora na lapu da bih vidio svjetlije stvari na desktopu. Zapravo ni tad ne vidim nego nazirem ikone i njihove obrise.

Skužio sam da lap reagira na gumbić koji poklopac (monitor) pritišće kod sklapanja i odlazi na standby - kad njega stisnem pojavi se normalna slika (normalne svjetline da se sve vidi), lap ode na stand by jer je tako podešen, i kad ga vratim sa stand bya onda je normalna slika nekih desetak sekundi i onda se opet zatamni.

Mislio sam da je stvar do windowsa i podešavanja osvjetljenja ili power opitonsa, ali ista stvar je s podizanjem BIOSA i startupa laptopa. Kad palim lap normalno se vidi IBMov znak na početku nekih sekundu dvi9je i onda se opet slika zatamni.

Isto tako kad stisnem Fn + F7 (prebacivanje slike na eksterni ekran, projektor) slika potpuno nestane, a ponovnim pritiskom za vraćanje se pojavi na sekundu i onda se ekran opet zatamni.

Da li sam previdio neki ultra mega eco mode koji je možda zabunom uključen ili nešto slično, ili pak ekran ide papa?

Probao sam i vadit bateriju ali ništa.
Mislim da ti je problem s mikroprekidačem koji je zadužen za detekciju spuštenog ekrana. Pod power opcijama uključi na opcijama (lid close) "do nothing".
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.01.2010., 13:25   #3
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Mislim da ti je problem s mikroprekidačem koji je zadužen za detekciju spuštenog ekrana. Pod power opcijama uključi na opcijama (lid close) "do nothing".
Hvala na brzom odgovoru, ali nije to, isprobao sam sve opcije pod power settings (umalo ostao bez vida ) uključujući i tu, ali bez uspjeha.

Vjerojatno je znači otišao ekran, ili možda inverter.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2010., 13:43   #4
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Hvala na brzom odgovoru, ali nije to, isprobao sam sve opcije pod power settings (umalo ostao bez vida ) uključujući i tu, ali bez uspjeha.

Vjerojatno je znači otišao ekran, ili možda inverter.
Ako povremeno imas "pravu" sliku, nije nijedno od toga, vise taj prekidac (koji je obicno na samoj mamaploci). Trebalo bi vidjeti kako ga iskljuciti.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2010., 14:45   #5
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ako povremeno imas "pravu" sliku, nije nijedno od toga, vise taj prekidac (koji je obicno na samoj mamaploci). Trebalo bi vidjeti kako ga iskljuciti.
Da li bi bez obzira na to trebao davati sliku na eksterni monitor? Jer sad sam gas spojio na desktop monitor i daje ok sliku bez beda...
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2010., 14:52   #6
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Da li bi bez obzira na to trebao davati sliku na eksterni monitor? Jer sad sam gas spojio na desktop monitor i daje ok sliku bez beda...
Da, eksterni monitor nema veze s tim. On prima video signal s grafičke (kao i sam LCD panel).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2010., 15:04   #7
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Da, eksterni monitor nema veze s tim. On prima video signal s grafičke (kao i sam LCD panel).
Ništa, probat ću doć do nekih datasheetova i raskopat laptop preko vikenda, možda uspijem pronaći taj switch i vidjeti da li je u tome problem.

Hvala
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2010., 09:42   #8
huzo
Zvoni. Kucanje ne radi.
Moj komp
 
huzo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: ZAGREB DUBRAVA
Postovi: 683
alo pa tebe muci inverter ili lampa,a ne prekidac?!
__________________
Those who believe in telekinetics, raise my hand!
huzo je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2010., 16:21   #9
max2711
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 76
to je idealan laptop za raskopati za nekoga tko se ne bavi s tim
max2711 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2010., 10:53   #10
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor huzo Pregled postova
alo pa tebe muci inverter ili lampa,a ne prekidac?!
Ne muči jer povremeno ima normalnu sliku. Inače se ovo znalo dešavati na tim serijama.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na