Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.12.2013., 13:01   #1
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
Struja u kući

imam problema sa strujom u zadnje vrijeme (nešto kao pola godine, možda malo više).

i to se očituje na više načina.

(e da, u zgradi sam, imamo trofaznu, i ta trofazna je podijeljena nekako pa svaka faza napaja jedan dio stana, npr. dnevni boravak i spavaća nisu na istoj, itd). neznam koliko je to bitno. uzemljenje je rješeno nulovanjem.

i sad smješne situacije. paljenje (ili češće gašenje) nekog uređaja, ili rasvjete, mi resetira monitor (ugasi se pa se upali natrag). ali ne uvijek. npr gašenje nečega šta ima prigušnicu mi obavezno to napravi. s druge strane i gašenje malene lemilice od 15W mi napravi to isto. gašenje klime, frižidera, forna, špahera i takvih stvari ne napravi ništa. ponekad paljenje audio receivera to napravi.

komp mi je na ups-u, koji na to ne reagira. monitor sam probao spajat i na ups i na običnu utičnicu koja nije na istom osiguraču, uvijek isto.

i sad novootkrivana glupost - paljenje i gašenje ventilatora u termopeći (jer se grijem na ta peć) izaziva resetiranje svega spojenog na usb. svaki put kad upalim ili ugasim puhanje mi se usb receiveri od tastature i miša resetiraju i moram čekati 15tak sekundi da se ponovno spoje. isto se desi s webcamom. za printer i skener nisam siguran. dok monitor ovaj put ostane upaljen i ne desi se ništa s njim.

pitao sam staroga dali zna nešto o tome (jer je wannabe električar) i nema pojma. pitao je u firmi di imaju električara, i ni oni nemaju pojma.

ostatak eletronike tipa lcd tv, cd player, routeri itd nemaju ovakve probleme. očekivao sam da će ups riješiti te probleme, iako sam ga nabavio više zbog prekidanja struje po zimi i kod nevremena, i s time se usješno nosi i niti jednom mi se komp nije restartao od kad ga imam zbog tih sitnih prekida. ali monitor i periferija imaju i dalje probleme.

imali itko ideju zašto se to dešava. iako to me i nije briga, već kako da to riješim? mogu li uopće to nekako riješiti?
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2013., 13:17   #2
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Jedino što te mogu pitati je da li si pravilno namjestio ups? Znači ups ima više načina rada, imam doma dva upsa, jedan je d-link, drugi je eaton i oba imaju nekoliko načina rada od kojih je samo jedan napajanje uređaja preko baterije... ne znam, nisam pametan, ovo je vrlo čudna situacija i jedino logično mi zvuči da ups nije dobro podešen.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.12.2013., 09:41   #3
Brc
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Varazdin
Postovi: 251
To se meni dešava sa LED tv-om, kad iskljucujem fen ili klimu onda se zacrni slika na tv-u
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
Brc je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2013., 16:35   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Prvo, kod trofaznog priključka je normalno da se potrošači "raspodjele" na tri faze.
Svakako bi trebalo kontrolirati / provjeriti ispravnost instalacija u kući / stanu sa naglaskom na nulu i uzemljenje.
Nadaj se da nulovanje nije rađeno "na divlje", čitaj u utičnici, nego isključivo u gl. razvodnoj kutiji.
Po navedenom, definitivno nešto nije uredu sa nulom i uzemljenjem.
Inzistiraj da se angažira iskusnog električara !

Drugo, nisi naveo precizno koji ups imaš, kolike je snage i kako je sve spojeno.
Ovo govorim zbog toga šta treba pogledati dokumentaciju (na nekima piše i na zadnjoj strani), koji izlazi su pokriveni ups - om a koji samo RF / AVR filterom.
Zašto monitori (ili barem 1.) nije spojen na izlaz ups - a kao i komp ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2013., 12:44   #5
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
struju smo na novo radili pred 10tak godina, barem onu u stanu, do pred pol godine nije bilo problema kakve sad imam (iako je uvijek nešto viši napon, pretpostavljam zbog toga jer nam trafostanica ispred kuće). nulovanje je po riječima starog dobro izvedeno, razvodna ploča je nova, a struju su radili hep-ovi kooperanti iz tog vremena s kojima je moj stari surađivao.

ups je apc-ov, 620VA model. odlično reagira na strujne probleme, kad grmi ili kad povremeno padne napon prebaci na bateriju, tako da je on ispravan. 2 ili 3 izlaza su na bateriji, jedan je samo prenaponska zaštita, sve štaje na ups-u je na glavnim izlazima.

ovo šta mene buni je: zašto mi se to dešava, kad ta trošila nemaju uzemljenje? lemilica nema uzemljenje. fen nema uzemljenje. žarulje nemaju uzemljenje. jedino šta mi pada na pamet da ti prekidi strujnog kruga izazovu nekakvu smetnju u struji koja se reflektira na monitoru. (monitor mi je spojen na VGA i javi se smetnja u slici u onim slučajevima kad se monitor ne ugasi. npr, to gašenje-paljenje ventilatora od TA peći mi baci horizontalnu liniju visoku cca 1cm, sa smetnjom preko slike). usb link se prekine uvijek, neovisno dali koristim usb hub, dali ga napajam sa dc adapterom spojenim na ups, ili sa dc adapterom direkt u zid. (koristim hub s adapterom zbog ext diskova, webcama i ostalih stvari koje cuclaju struju).

monitor nije spojen na ups jer mi ne stigne kabel. imam 2 radna stola, "glavni" koji je pored kompa i jedan manji na kojem mi je samo monitor s periferijom pored kreveta, lakše je gledat serije iz kreveta nego sjedit na stolici, i kad dođe par frendova samo se poredamo na krevet. kad su nevremena monitor ne reagira na ove kraće padove napona, pa nemam potrebe i njega držat na ups-u. jedino kad nestane struja na više od pol sekunde onda se monitor ugasi/upali, šta mi ne smeta.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2013., 12:01   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
1 - znači da filtar smetnji na ulazu UPS - a ne radi kako treba / neispravan / nema ga u tom modelu
trebalo bi probati / posuditi / kupiti produžni sa spomenutim filterom u sebi i staviti ga "prije svega", znači prije ups - a, monitora, usb hub - a, ...
primjer: opet apc http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=APC+P5B-GR

2 - ako imaš više utičnica u sobi a nisu na istoj fazi (ne nužno na istom osiguraču), to može biti razlog problema
svu tehniku spoji na isti utikač preko produžnog i ups - a

3 - monitor nije spojen na ups jer mi ne stigne kabel
pa kupi duži, ima gotovih i onaj za izlaz ups - a <> ulaz u uređaj
primjer: http://www.kronos.hr/kabel-eurom-euroz-p-6825.html
ne znam koje je dužine ovaj ali možeš ga i sam napraviti sa
http://www.chipoteka.hr/artikl/2829/...-euro-za-kabel
http://www.chipoteka.hr/artikl/2830/...-euro-za-kabel

4 - prekidanje / resetiranje usb - a, ako je sve na usb hub - u i još na šroteks čajna napajanju eto razloga
smetnja mu blesira / resetira switching napajanje, jedino šta možeš je da probaš sa drugim napajanjem tog hub - a,
da barem tastaturu i miš spojiš direktno na komp, oboje bi trebali ok raditi sa usb produžnim 2 M ako je potrebno
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2013., 15:13   #7
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
bez ups-a u igri ista stvar. jedino, nisam probao šta se dešava kad je na bateriji. večeras ću vidjet.

2) provjerio sam na popisu osigurača, moja soba je sva na istoj fazi. na 4 osigurača, ali ista faza.

3) ma bilo je spojeno za probu, ali neda mi se imat produžni nasred sobe. (imam letvu sa normalnim konektorima ukopčanu na ups).

4) nope, napajanje je od homeboxa, 5V 2.4A i radi da je to milina, 3 eksterna diskića istovremeno rade bez problema.

stvar je bila kaotična zadnjih par dana, recimo 2/5 paljenja grijanja bi se usb restartao. weird.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2013., 18:17   #8
skole
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Đakovo
Postovi: 17
Utikač produžnog kabela nalijepiti komad izolir trake preko kontakata za uzemljenje.
- Jos jednom provjeriti da nema koji kabel povezan s nekim drugim uređajem (pojačalo, tv i sl)
Upaliti računalo da daje sliku monitora i onda probati upaliti neki uređaj u drugoj sobi koji stvara problem
-->
Dijagnostika:

- Iskljuciti ups tj izbaciti iz sistema
- Sve uređaje u sobi isključiti iz struje
- Monitor kučište i hub i ništa drugo spojiti na isti produžni kabel!
- BITNO ---> Utikač produžnog kabela nalijepiti komad izolir trake preko kontakata za uzemljenje.
- Jos jednom provjeriti da nema koji kabel povezan s nekim drugim uređajem (pojačalo, tv i sl)
Upaliti računalo da daje sliku monitora i onda probati upaliti neki uređaj u drugoj sobi koji stvara problem
skole je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2013., 19:20   #9
antebr
Premium
Moj komp
 
antebr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 407
Uzmi unimjer, stavi ga u jednu uticnicu di se javljaju problemi i probaj sta se desava sa naponom kad izgasis uredaj. Takvo resetiranje moze biti od smanjenja/porasta faznog napona u jednofaznoj uticnici.
Imas fid sklopku u stanu?
antebr je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2013., 19:45   #10
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
misliš da bi mi unimer bilo šta pokazao? nije toliko brz, nece reagirat na tako kratkotrajne promjene napona, ako iste uopce postoje.

sad sam na bateriji (ups fizicki ugasen iz struje, nema uzemljenja sad na njemu, pa automatski na niti jednom spojenom uredjaju) . sve OK. 35 puta sam ugasio upalio puhanje, ništa. niti mi se ne pojavi smetnja na ekranu.

i niti monitor ne reagira na smetnje, moji su palili gasili nekoliko uredjaja po kuci za koje znam da mi uzrokuju probleme, i stvar radi. s time da mi monitor i dalje nije na ups-u.

evo nakon 15 minuta sta sam na bateriji i dalje nikakvih problema.

mislim da mogu smanjit izvore problema na samo par, a to je:
-igrom slucaja nemam uzemljenu tu jednu uticnicu u sobi na kojoj je ups i sve ostalo.
-neki od kabela ima prekinuto uzemljenje
-ups ima prekinuto uzemljenje
-mozda su u sumi

imam u rezervi 3-4 kabela za napajanje, pa cu zamijenit one do ups-a i od kompa. mozda odem do indi-a pa kupim 10tak metara trozilnog kabela i napravim si produzni od ups-a do monitora, pa da bude sve stalno na ups-u.

i da, imamo fidovke, po jedna na svakoj fazi.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.12.2013., 19:50   #11
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
uzeo sam produzni i provizorno prekopcao monitor na ups. sve isto i dalje. kad pocne tulit da je baterija prazna cu mu vratit napajanje pa vidit kako ce se onda ponasat.

hahaha, smijeh. imam stolnu lampu koja se pali na dodir (metalno postolje kojeg se samo takne) i koja sad ne reagira kad sam ju prebacio na ups (imam onaj trostruki produzni pored stola, pa su monitor, lampa i punjac od moba spojeni na njega).
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2013., 19:57   #12
antebr
Premium
Moj komp
 
antebr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 407
Sta se desava kad eliminiras ups. Odnosno spojis sve na uticnice? Probaj zaminit kabel za napajenje monitora, mozda mu je izolacija ostecena.
Izbaci sve potrosace u sobi i ostavi samo monitor i pc.
antebr je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2013., 20:06   #13
mujica
črna jetra
Moj komp
 
mujica's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 451
kako moze imat fid kad je nulovano?
__________________
Avoid hangovers: stay drunk.
mujica je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2013., 20:21   #14
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
ok, ups poceo tulit da je prazan, vratim mu kabel u struju. nakon 10tak sekundi relej prebaci na punjenje i paf, monitor se restartao. s druge strane SAD MI LAMPA SVJETLI, sta mi je neopisivo smjesno, jer lampa kao takva nema uzemljenje, ima onaj uobicajen plosnati utikac. i naprosto ne kuzim zasto ne svjetli kad sam na bateriji. mozda joj se ne svidja struja iz ups-a?!

nece bit do monitora, tj do njegovog kabela, nego nesto ranije. zamijenit cu sutra kabele od ups-a i kompa.

sta cu dobit gasenjem svega u sobi? uostalom i nemam nis pametno. sve je na toj letvi na kojoj je ups, i to su redom stvari bez uzemljenja, tipa cd player, av receiver i razni ispravljaci. a oni su na svojoj letvi, pa lako ugasim, i nece se nista desit. vec probao.

edit
sta ja znam. moze? fid je poslije nulovanja? glej nemam pojma. fidovka je tamo, spojena metalnim nosacem za glavni osigurac od faze, puta 3 komada. a stari kaze da nam je uzemljenje izvedeno nulovanjem. ja ti vise od toga neznam rec...
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2013., 20:37   #15
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Daj ti nama pročitaj kolika je osjetljivost fidovke, imaš dvije vrste, jedna manje osjetljiva i druga osjetljiva (za kupaone) mislim negdje oko 30 mA. A ona ako je postavljena sigurno nije struja nulovana, to se radilo prije 50 god i kad imaš dva provodnika umjesto tri do utičnice.
__________________
duty demagogue
begi je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2013., 20:42   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Može fid + nulovanje radi tj može se složiti.
Ovo šta si gore "sumirao" u #10 postu je na tragu rješenja,
probaj kontrolirat / ispremješat te kabele,
svakako (privremeno preko ispravnog produžnog) uzest napajanje sa drugog utikača pa u ups a sa njega prema kompu, monitoru i usb hubu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2013., 20:52   #17
antebr
Premium
Moj komp
 
antebr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 407
Citiraj:
Autor mujica Pregled postova
kako moze imat fid kad je nulovano?


Citiraj:
Autor begi Pregled postova
Daj ti nama pročitaj kolika je osjetljivost fidovke, imaš dvije vrste, jedna manje osjetljiva i druga osjetljiva (za kupaone) mislim negdje oko 30 mA. A ona ako je postavljena sigurno nije struja nulovana, to se radilo prije 50 god i kad imaš dva provodnika umjesto tri do utičnice.
Pretpostavljam da je kod njega TN-S, samo se on krivo izrazija. Etazna fidovka je 0.3A obicno.
antebr je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2013., 21:02   #18
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
fidovka kaze FI/LS RCBO. po netu vidim da su vrijednosti 25A 30mA. iako znam cemu fidovka sluzi, kako radi, i ne vidim kako mi u ovom slucaju moze pomoci. da imam negdje proboj, iskocila bi.

kazem, instalacije u stanu su nove, trozilni kabeli. (i fulao sam, soba mi je na 2 faze, ali samo 2 uticnice su na drugoj fazi a na njima nemam spojeno nista, jer su na cudnim mjestima - jedna iza ormara a druga na zidu usred sobe ).

sutra cu ups prekopcat na ovu praznu uticnicu na drugoj fazi, pa vidit kako ce mi se tehnika ponasat.

btw, mi hoce netko objasnit zasto se nuluje, a ne sprovodi treca zica kao uzemljenje? nasa zgrada nije toliko stara, negdje iz 80ih, a trafostanica je preko ceste, tako da su mogli komotno razvuc pravo uzemljenje.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2013., 21:22   #19
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Nisam čitao cijeli post, a evo šta bih ja provjerio. Sa instrumentom izmjeriti napon u utičnici, ako je prevelik moguće da ups na momente uključuje prenaponsku zaštitu iz nekih razloga .Izmjeriti napon nula - uzemljenje, ako je manji od 0,5V onda je nulovano, ako je veći (zna biti i 20V), 0nda nije nulovano= (kratak spoj nule i uzemljenja)
__________________
duty demagogue
begi je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2013., 22:10   #20
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
nulovano. 0.1V
usput, napon je 233.3V
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2013., 20:33   #21
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
danas testirao sve.
izmjerio sve spojeve, sve je spojeno kako treba, svaki kabel je kako treba. neovisno o tome zamijenio sam kabele do ups-a i do kompa. na kraju prije nego sam sve spojio natrag sam uzeo produzni i sve to skupa uštekao u utičnicu koja mi je na drugoj fazi, totalno neovisno od ostatka sobe. pa da vidimo. malo me smetaju kabeli koji mi idu nasred sobe, em do ups-a, em od ups-a do monitora. usput sam zamijenio usb hub jednim drugim. e pa ako sad bude štekalo neznam šta da radim.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2013., 21:27   #22
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Možda ubacivanje kakvog snubbera paralelno s ventilatorom peći pošto je sada poprilično očigledno kako je on jedini krivac?
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W