Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.08.2020., 09:01   #631
Proudcroat
Premium
Moj komp
 
Proudcroat's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Split
Postovi: 243
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
I kad kupiš "najbolje" to može biti još bolje nakon overclocka tako da ako imaš na defaultu nemaš nikad najbolje

Zna li neko neku pouzdanu stranicu sa uputama i kako uoče znat šta je najbolje za postavit?
Proudcroat je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 09:40   #632
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Proudcroat Pregled postova
Zna li neko neku pouzdanu stranicu sa uputama i kako uoče znat šta je najbolje za postavit?
1. Ubaci u multiplier 45 za pocetak i vcore stavi na 1.3v. Upali neki stres test tipa cinebench i prati napon tj koliko on odstupa od unesenih 1.3v. Ukoliko napon previse pada pod loadom (primjerice na 1.29v) povecaj LLC za jedan level.

2. Sad kada si otprilike ustimao LLC probaj ponoviti isto sa multiplierom stavljenim na 50. Odvrti za pocetak cinebench, ako on prode testiraj dalje sa necim tipa aida64, intel burn test ili stres testom unutar intel extreme tuning utility-ja. Takoder prati da li ti vcore drzi tih 1.3v pa ovisno o tome da li ploca daje previse ili premalo napona ponovno povecaj ili smanji LLC level.

3. Ako ti je jedan od ovih jacih testova prosao na 1.3v i 5.0ghz imas prilicno solidan primjerak, sad mozes nastaviti spustati napon lagano po 0.05v dok se racunalo ne pocne zamrzavati ili rusiti u stres testvima. Ako ti se rusi na 1.3v i 5.0ghz polako povecavaj napon dok ne bude stabilno i prati temperature.

4. Sto se temperature tice nemoj se previse zamarati kako se one ponasaju u stres testovima nego gledaj kakve su u radnjama koje koristits. Ako je to primjerice gaming gledaj kakve su ti temperature tamo.

5. Ovo je overclock pomocu fiksnog napona sto znaci da ti se cak i u idleu napon nece spustati. To zapravo nije problem jer temperature i potrosnja skacu kako rastu opterecenje i frekvencija, a oboje ce u idleu biti niski ionako. Ukoliko ipak zelis da ti se napon korigira ovisno o loadu to je malo kompliciranija metoda overclocka putem offseta pa ti mogu i to objasniti, ali svejedno prvo moras odraditi ovaj prvi dio da se vidi koliko napona ti je potrebno da tvoj cpu drzi 4.9-5.0ghz.

Zadnje izmijenjeno od: guerra. 31.08.2020. u 09:57.
guerra je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.08.2020., 14:44   #633
Proudcroat
Premium
Moj komp
 
Proudcroat's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Split
Postovi: 243
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
1. Ubaci u multiplier 45 za pocetak i vcore stavi na 1.3v. Upali neki stres test tipa cinebench i prati napon tj koliko on odstupa od unesenih 1.3v. Ukoliko napon previse pada pod loadom (primjerice na 1.29v) povecaj LLC za jedan level.

2. Sad kada si otprilike ustimao LLC probaj ponoviti isto sa multiplierom stavljenim na 50. Odvrti za pocetak cinebench, ako on prode testiraj dalje sa necim tipa aida64, intel burn test ili stres testom unutar intel extreme tuning utility-ja. Takoder prati da li ti vcore drzi tih 1.3v pa ovisno o tome da li ploca daje previse ili premalo napona ponovno povecaj ili smanji LLC level.

3. Ako ti je jedan od ovih jacih testova prosao na 1.3v i 5.0ghz imas prilicno solidan primjerak, sad mozes nastaviti spustati napon lagano po 0.05v dok se racunalo ne pocne zamrzavati ili rusiti u stres testvima. Ako ti se rusi na 1.3v i 5.0ghz polako povecavaj napon dok ne bude stabilno i prati temperature.

4. Sto se temperature tice nemoj se previse zamarati kako se one ponasaju u stres testovima nego gledaj kakve su u radnjama koje koristits. Ako je to primjerice gaming gledaj kakve su ti temperature tamo.

5. Ovo je overclock pomocu fiksnog napona sto znaci da ti se cak i u idleu napon nece spustati. To zapravo nije problem jer temperature i potrosnja skacu kako rastu opterecenje i frekvencija, a oboje ce u idleu biti niski ionako. Ukoliko ipak zelis da ti se napon korigira ovisno o loadu to je malo kompliciranija metoda overclocka putem offseta pa ti mogu i to objasniti, ali svejedno prvo moras odraditi ovaj prvi dio da se vidi koliko napona ti je potrebno da tvoj cpu drzi 4.9-5.0ghz.

Hvala probam pa javim. Jel ovo hlađenje dovoljno ili bi bilo dobro uzeti bolje?
https://ibb.co/txBFhmp
Proudcroat je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 14:47   #634
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Sve ovisi kolko ti napona bude trebalo za neki zeljeni clock. Prvo pokusaj naci stabilan overclock koji ti pase pa onda vidi dsl su ti temp ok sa tim hladnjakom ili treba uzet nesto jace.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 19:32   #635
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Citiraj:
Autor Proudcroat Pregled postova
Hvala probam pa javim. Jel ovo hlađenje dovoljno ili bi bilo dobro uzeti bolje?
https://ibb.co/txBFhmp
Ako se ne varam to je Pure Rock. On je predviđen do 130W potrošnje. Provjeri koliko ti procesor troši, ali mislim da ti je za 8700k na 5 giga to malo slabo.
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2020., 21:40   #636
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Malo slabo? Malo puno
A i delidanje nebi bilo loše odraditi
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2020., 10:06   #637
Proudcroat
Premium
Moj komp
 
Proudcroat's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Split
Postovi: 243
Citiraj:
Autor Matebaron Pregled postova
Ako se ne varam to je Pure Rock. On je predviđen do 130W potrošnje. Provjeri koliko ti procesor troši, ali mislim da ti je za 8700k na 5 giga to malo slabo.

Mislim da mi je najbolje ne dirat ništa
Proudcroat je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 21:25   #638
Lovro97
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Pozega
Postovi: 31
Pozdrav, isplati li se overclockat PENTIUM G4560 3.5GHz i može li se uopce?
Lovro97 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 21:42   #639
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Ne i ne
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 01:09   #640
elvis again
In the ghetto
Moj komp
 
elvis again's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Sveta Nedelja (Zagreb)
Postovi: 1,942
Napokon sam imal vremena poslozit nove dijelove i probat neke postavke u biosu. Konfiguracija je: Ryzen 3600x, ID-Cooling SE-224M, Gigabyte B550M PRO-P, Patriot Viper 4 2x8GB, GTX 670, Gigabyte SSD M.2 1TB, Corsair VX450, ventovi: 2x120mm napred i 1x120mm ispuh. Testiral sam kratko u OCCT-u i cini se sve stabilno i bez gresaka. Temperature u full load-u dosezu 79-81C ovisno o temperaturi u sobi a idile 30-33C.

CPU Clock Ratio: 42.00
CPU Vcore: 1.256v
RAM X.M.P. profil: DDR4 3000 16-18-18-36-70
RAM Multiplier: 32.00
DRAM voltage: 1.280v
sve drugo: auto

Ima li smisla drzati ovakve postavke za svakodnevni rad ili radije ostavit stock postavke samo sa XMP-om ukljucenim?

Moram rec da ryzen stock cooler je smece, uzasno je glasan vrti se ko formula na 10000 okretaja a ne hladi nista. Na ovim postavkama sa stock coolerom su temp. isle preko 91C pa nisam ni testiral dalje.
__________________
AMD Ryzen™ 5 3600X,Arctic Freezer A35,Kingston FURY DIMM 32 GB DDR4-3200 Kit,Gigabyte B550M AORUS PRO-P,Gigabyte 1TB, M.2 2280, NVMe 1.3 PCI-Express 3.0 x4,INNO3D GeForce RTX 3080 X3 OC LHR, 10240 MB GDDR6X,Fractal Design Meshify 2 Compact Lite White TG Clear,Corsair RM650x (2021) 650W, HPX27i 27" monitor
elvis again je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.12.2020., 04:22   #641
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,136
Nek te ne brinu temperature.


Mada ako imaš vremena nebi bilo loše da probaš malo finije ugodit CPU kao Drug Brko tu , OFC ako CPU voltaža može ici još malo niže pri toj frekvenciji.

Da sa ClockTuner for Ryzen (CTR) Guide nađeš optimalnu frekvenciju i voltažu te tim dodatno smanjiš temp procesora.


Zbog proizvodnog procesa od 7 nm, chipletu je daleko teže nego prije (nego na Ryzenu serije 1000 i 2000 na 12 nm) prenijeti temperaturu na hladnjak.

Jednak broj i veća gustoća tranzistora na 2.8x puta manjoj površini u odnosu na Ryzena prve i druge generacije, pa je daleko teže prenijeti tu toplinu sa malecnog chipleta na hladnjak.




Kod ryzena 3000 i 5000 serije to je relativno normalno.

Ne znam dal si probao ali probaj dotaknuti hladnjak, i vidjet ces da je mlak te svega malo topliji od sobne temperature.

Po službenoj spesifikaciji oni rade do 95 C , no OFC da je bolje da su hladaniji a samim time su efikasniji te manje troše.

Citiraj:
Ryzen 3000 CPUs are using the rated temperature headroom (up to 95°C) quite aggressively in order to reach higher boost clocks.
As a result, it is absolutely no problem and not alarming if the processor runs into this temperature limit.
The clock speed and supply voltage will be adjusted automatically by the processor itself in order to remain within AMD’s specifications and to prevent overheating.
Due to the higher heat density, higher thermal limits and more aggressive boost clock usage, it is perfectly normal that Ryzen 3000 CPUs are reaching higher temperatures than previous generation Ryzen CPUs with the same TDP rating.
Higher CPU temperatures are normal for Ryzen 3000 processors and not a sign of that there is anything wrong with the CPU cooler.

https://noctua.at/en/why-is-my-ryzen...with-my-cooler
Ryzen CPU u sebi ima dovoljno tehnologije u sebi (dovoljno je pametan) da sam sebe zaštiti od pregrijavanja ili bilo kojih drugih svari vezano za overclock i slicno.

Primjer kako može raditi bez IKAKAVOG hladnjaka.

__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 25.12.2020. u 04:28.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 20:47   #642
elvis again
In the ghetto
Moj komp
 
elvis again's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Sveta Nedelja (Zagreb)
Postovi: 1,942
Hvala za odg.
Poigral sam se sa CTR-om i dobil sam malo meni cudnjikave rezultate:
https://i.postimg.cc/CKb2m7tn/CTR-opti-settings.jpg


PO CTR-u mi jezgre rade prema potrebi, po HWMonitoru rade na ccx1 4225 a na ccx2 na 4250 (iako mi je ocjena ccx1 bolja od ccx2) a coretemp pokazuje 3792 za ccx1 i 3815 za ccx2.
Pretpotostavljam da trenutno jezgre rade prema potrebi na ne fix frekv. a to definira CTR u winsima jer u biosu sam stavil sve na auto osim LLC-a.


Ugl. dobil sam mrvu bolje frekv i mrvu nizu voltazu nego svojim OC-om.
__________________
AMD Ryzen™ 5 3600X,Arctic Freezer A35,Kingston FURY DIMM 32 GB DDR4-3200 Kit,Gigabyte B550M AORUS PRO-P,Gigabyte 1TB, M.2 2280, NVMe 1.3 PCI-Express 3.0 x4,INNO3D GeForce RTX 3080 X3 OC LHR, 10240 MB GDDR6X,Fractal Design Meshify 2 Compact Lite White TG Clear,Corsair RM650x (2021) 650W, HPX27i 27" monitor
elvis again je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2021., 17:34   #643
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Dignuo sam bratov i5 10600k sa 4.1 na 4.8 Ghz. Ugasio turbo. E sad pitanje. Taj proc inače turbo diže sa defaultnih 4.1 na 4.8 Ghz. Je li trebalo išta dirati odn. dali je bolje da je osnovni takt OCan ovako do 4.8 nego da ga diže turbo? Što je bolje za stabilni gaming (stutter free, stabilni fps, općenito fps itd.)?
delavi je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 10:41   #644
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 259
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
1. Ubaci u multiplier 45 za pocetak i vcore stavi na 1.3v. Upali neki stres test tipa cinebench i prati napon tj koliko on odstupa od unesenih 1.3v. Ukoliko napon previse pada pod loadom (primjerice na 1.29v) povecaj LLC za jedan level.

2. Sad kada si otprilike ustimao LLC probaj ponoviti isto sa multiplierom stavljenim na 50. Odvrti za pocetak cinebench, ako on prode testiraj dalje sa necim tipa aida64, intel burn test ili stres testom unutar intel extreme tuning utility-ja. Takoder prati da li ti vcore drzi tih 1.3v pa ovisno o tome da li ploca daje previse ili premalo napona ponovno povecaj ili smanji LLC level.

3. Ako ti je jedan od ovih jacih testova prosao na 1.3v i 5.0ghz imas prilicno solidan primjerak, sad mozes nastaviti spustati napon lagano po 0.05v dok se racunalo ne pocne zamrzavati ili rusiti u stres testvima. Ako ti se rusi na 1.3v i 5.0ghz polako povecavaj napon dok ne bude stabilno i prati temperature.

4. Sto se temperature tice nemoj se previse zamarati kako se one ponasaju u stres testovima nego gledaj kakve su u radnjama koje koristits. Ako je to primjerice gaming gledaj kakve su ti temperature tamo.

5. Ovo je overclock pomocu fiksnog napona sto znaci da ti se cak i u idleu napon nece spustati. To zapravo nije problem jer temperature i potrosnja skacu kako rastu opterecenje i frekvencija, a oboje ce u idleu biti niski ionako. Ukoliko ipak zelis da ti se napon korigira ovisno o loadu to je malo kompliciranija metoda overclocka putem offseta pa ti mogu i to objasniti, ali svejedno prvo moras odraditi ovaj prvi dio da se vidi koliko napona ti je potrebno da tvoj cpu drzi 4.9-5.0ghz.
dal možeš kakav savjet dat za rayzen 5 1600 i ploča 450 chipset ?
deevzg je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na