Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.06.2009., 07:13   #1
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Cool DSLR aparati i oprema

ok,
posto nema topica vezanog uz ovu vrstu foto opreme,
mozda ne bi bio los ovakav jedan, onaj "za fotografe" ostane samo za fotke...


pa da krenemo...

ovako, gledam si sto uzet od Dslr-ova,

suzio sam izbor na 3.
--Canon 450D (XSi)
--Nikon D60
--Pentax K200

vasi savjeti, iskustva sa ovim pristupacnim dslr modelima su svakako dobrodosla.

Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 18:11   #2
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Ako ne misliš potrošit bogatstvo na objektive i dovoljni su ti kit, onda Olympus jer ima najbolje (kit) objektive.

E-620 recimo

Među ta 3, išao bi na 450D, ili još bolje 40D na nekom sniženju (ili Pentax K20D).

Problem kod Canona i Nikona je taj šta nemaš stabilizaciju, a stabilizirani objektivi su skupi kao Sv. Petra kajgana, u biti Canon nema poštenog objektiva ispod 4kkn.

Ako uzimaš novo, baci oko na Olympus E-620 DZK, a ako bi te zadovoljilo i nešto starije ali dobro vidi Canon 40D + 17-85 kit ili eventualno neki Tamron 17-50. f2.8.

Nisi reka koliko $$$ misliš potrošit.
Naravno, ako imaš malo više love, definitivna preporuka je Nikon D300 + Nikkor 18-200mm f3.5-5.6 VR (oko 1500 USD)
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.06.2009., 18:22   #3
FigoZG
Registered User
 
FigoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
evo,ja bas isto trazim nesto u tom rangu i mozda sam ja jos malo "nizi" u obliku modela,ali sta je sa:

- Canon 1000D
- Sony a200k
- Olympus F510

citao sam test da su ovi dobro prosli u testiranju i nisu nis losiji bas onih nabrajanih od tebe,cak su dosta povoljno,,,ovisi uvijek sta mislis slikati i sta ti bas treba...

po meni je cak SONY a200k fora,ima ugradeni stabilizator u body,jedino objektiv sta snjim ide nije bas nesto,ali paseju stari Minolte serije M na njega,koje mozes za male pare vec dobit.....
FigoZG je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 18:29   #4
Dr. Beast
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,500
Pentax K200D nema više u prodaji, zamijenio ga K-m (K2000) kojeg sam i sebi uzeo. Isto sam mislio uzeti K200D. Kako sam još nov u DSLR vodama ne mogu dati neki objektivni review ovog Pentaxa.

Razlika je ogromna s obzirom na kompaktnu klasu pa mnogi odustaju od DSLR-a i ostaju na "idiotima".

Ja sam s K-m super zadovoljan, uzeo sam ga s kitom 18-55 i 50-200mm, lagan je, dosta kompaktan, ima sve što mi treba, a mislim da mu je cijena jako dobra. Još uvijek se učim, tj. igram s ekspozicijom.

Review

Od opreme sam uzeo 8xAA Sanyo Eneloop baterija (nakon 300-tinjak slika još uvijek traju Li-Ion Energizer koje su došle s njim), Sandisk Extreme III SDHC Card 4GB 30MB/s i Lowepro torbu. U potrazi sam za nekim ruksakom, stativom i CPL filterom (pikiram na Heliopan SH-PMC).

Također sam na LCD stavio ZAGG zaštitnu foliju i mogu reći da izgleda fenomenalno.

Evo par slika (slikano u JPG, bez dodatne obrade):

Zadnje izmijenjeno od: Dr. Beast. 15.06.2009. u 19:00.
Dr. Beast je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 18:41   #5
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor FigoZG Pregled postova
evo,ja bas isto trazim nesto u tom rangu i mozda sam ja jos malo "nizi" u obliku modela,ali sta je sa:

- Canon 1000D
- Sony a200k
- Olympus E510

citao sam test da su ovi dobro prosli u testiranju i nisu nis losiji bas onih nabrajanih od tebe,cak su dosta povoljno,,,ovisi uvijek sta mislis slikati i sta ti bas treba...

po meni je cak SONY a200k fora,ima ugradeni stabilizator u body,jedino objektiv sta snjim ide nije bas nesto,ali paseju stari Minolte serije M na njega,koje mozes za male pare vec dobit.....
Od ta tri, E-510.
Imam ga i ja, a pogotovo ako uzimaš kit jer su objektivi neusporedivo bolji od Sonyjevih i Canonovih "kitaša".

Ima sam sva 3 na uvid, i mogu ti reći ovako:

Boje - Olympus
Brzina rada/fokusa - Olympus
Kvaliteta izrade - Olympus (1000D je vrlo loš)
Ergonomija - Olympus (jedini ima pošteni grip)
Viewfinder - svi su li-la, ne pretjerano dobri u tom pogledu


Dosta ljudi govori "uzmi Canona jer ti je veliki izbor objektiva i možeš uvijek posuditi od nekog kolege/prijatelja"...

To je donekle točno, međutim:
- Svi sustavi imaju široku paletu kvalitetnih objektiva (osim možda Sonyja, iako on ima Minoltine koji su OK).
- Jesi siguran da bi želio od nekoga, i da li bi ti taj netko isti dao na korištenje kakav skuplji objektiv kad mu se može desiti svašta (krađa, slučajan kvar, pad...)?
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 19:32   #6
FigoZG
Registered User
 
FigoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
tako ja slicno mislim....Canon je po "govoru" uvijek prva liga,ali kad ogledas,moras uvijek pazit kakav objektiv kupujes,jel nema satbilizator u samom kucistu,uvijek u objektivu...stim sony i olympus po meni,ako za malu lovu trazis,ovdje su prednostu...

znam jos za Olympus E420,frend mi ga ima i super je zadovoljan i stvarno NIS viste ne kosta,jedini manko,isto nema stabilizator,ali ipak ispadaju dosta dobre slike...

isto ako viska ovdje olympus ili nikon bi uzeli,meni jos uvijek bi bio Sony prednost,jednostavni meni,dobro izradeni i slike su stvarno ljepe sa ljepim bojama....

evo par test-slika...> http://fotos.piqs.de/2/3/d/5/9/5d505...f65c80be42.jpg
http://fotos.piqs.de/3/7/4/4/a/a19d7...c604eca89e.jpg
http://fotos.piqs.de/1/d/6/4/c/65ab9...0fad515173.jpg
FigoZG je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 19:41   #7
Dr. Beast
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,500
Prednost Pentaxa je što isto ima stabilizaciju u tijelu aparata i kompatibilan je sa svim Pentax objektivima od 1975. g.
Dr. Beast je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 19:46   #8
FigoZG
Registered User
 
FigoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
kad smo oko toga DSLR....drugo pitanje/informaciju za mene,jel inace nisam iz HR..jel zna netko preporuku za dobar Foto_Shop u Zagrebu gdje prodaju DSLR`ve po povoljnoj cjeni? moze isto koristeno....
FigoZG je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 19:53   #9
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor FigoZG Pregled postova
kad smo oko toga DSLR....drugo pitanje/informaciju za mene,jel inace nisam iz HR..jel zna netko preporuku za dobar Foto_Shop u Zagrebu gdje prodaju DSLR`ve po povoljnoj cjeni? moze isto koristeno....
U nas ti je ponuda skupa poprilično.
Moja preporuka ti je da uzmeš polovno te po mogućnosti s garancijom.
Proći ćeš dosta jeftinije, pogotovo za 1 generaciju starije modele (recimo A200, 400D ili E-510) koje u kitu možeš dobiti za 2000-3000kn, a kao nove.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 20:09   #10
FigoZG
Registered User
 
FigoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
ok,ako kaj imas kupujem
pa mislim isto tu oko 2500-3000kn da bi se trebalo dobit te modele polovno,vec trazim,ali do sada nista
FigoZG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.06.2009., 20:31   #11
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
znaci Mar, ti savjetujes Olympus... meni su Olympusovi kompakti govno, gore aparate nisam probao...
a kazes da su kod DSLR-a dobri... probat cu ovdje vidjet jel mogu gdje kojeg nac, jer uglavnom ih ovdje nema nigdje... a gdje i ima ne mogu dobiti refund ako ga hocu vratiti, jer su to onda uglavnom pecijalizirane trgovine..

ovdje: www.bestbuy.ca www.tigerdirect.ca www.vistek.ca www.costco.ca www.staples.ca

ovaj Vistek je specijalizirana trgovina, bio sam unutra, i to je mjesto raj za fotografe.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 21:10   #12
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Pitaj malo Mortala. On je nedavno kupovao i mozak mi je ispio sa svojim zahtjevima i prohtjevima (naravno, sve za što manje love), a raspitivao se na milijun foruma kojeg uzeti. I još mi se hvalio da je za sitnu lovu kupovao objektive na ebayu od ljudi koji pojma nisu imali šta uopće prodaju. Mislim da je na kraju uzeo nekog Sonyja.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 21:24   #13
FigoZG
Registered User
 
FigoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
meni ne treba sad ekipa za trazenje kameru,mislio sam da ima "insider" u zg gdje su bas ljudi koji imaju pojima kad se kupuje kod njih,da ne navedem prodavace hg-spota ili slicno,oni znaju samo da je to "kamera"

nista,necu dalje temu decka ovdje uzazimati,,glavno,po meni je svaki dslr vec prednost dok nije neka kvaka koja im 15.MP i onda u 5x5 kucistu zatvoren i to onda neka kompakt-buba.
FigoZG je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 22:07   #14
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
znaci Mar, ti savjetujes Olympus... meni su Olympusovi kompakti govno, gore aparate nisam probao...
Pa generalno su kompakti govno

Osim "prosumer" modela i nekih Panasonicovih.

Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
a kazes da su kod DSLR-a dobri... probat cu ovdje vidjet jel mogu gdje kojeg nac, jer uglavnom ih ovdje nema nigdje... a gdje i ima ne mogu dobiti refund ako ga hocu vratiti, jer su to onda uglavnom pecijalizirane trgovine..
Pazi, svaki DSLR je dobar i u konačnici ako ti se neda zahebavat s fotografijom i postavkama onda ti je bolje uzeti nekog dobrog kompakta, pogotovo ako ne misliš kupovati objektive.

Samo pripazi - jednom kad uđeš u DSLR vode, sve ispod toga više ne zadovoljava, a uvijek želiš nešto više, pa onda na red dolaze objektivi, blicevi itd... to je rupa bez dna.

Po mom mišljenju, Oly daje najviše za uložen novac u toj kategoriji (consumer DSLR) jer su kit objektivi stvarno dobri te im ne fali ništa osim možda veće blende, ali to je diskutabilno (ako kupiš oly DSLR, ZD 50mm f2 macro je neizostavan hehe)

Ako uzimaš novog, moj savjet ti je E-620 jer ima sve s E-520 plus veće tražilo i sofisticiraniji AF sustav te nagibni ekran koji u kombinaciji sa contrast based AF-om može pomoći poprilično ako slikavaš iz "ludih" kuteva.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 22:23   #15
Mortal
Rambus 3xtr1m
Moj komp
 
Mortal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Umag
Postovi: 2,694
Jednom SLR više povratka nema na kompakte ili prosumere....

Imam Sony A300 doma 3mjeseca i već na polici imam 8 objektiva od Minolte. Jednostavno zarazno je
__________________


Ryzen 7 2700X
Sonic Tower rev.1 (polirani) + 12cm Chieftec
2x 8gb Crucial
B450 Aurus Elite
Segate 500GB Server edition
Silwerstone Strider 560W +12@11.97-11.94V
GTX 1060
Samsung p2770, Hanns G 22' landscape
Samsung pleomax& Microsoft Sidewinder
Kensington Duo Wawe Pad



1. 2xP3 933, Intel OR840 Server, PCI MX440, 4x128Mb Rambus, 80gb segate, SmartBox 400W
2. P4 2.0 wille, Intel i850, 4x128 Rambus, GF2 GTS PRO, 80gb segate, MS 480w
3. P4 1.6 willie@2.0 - Abit th7 II, 4x128Mb Rambus@ 1078mhz, 9000pro, 80gb segate, silwerstone 400w
3 x Prestigio 710, 3 x Microsoft Optical desktop v2.0


i5 530
640gb
1x4gb, 1x2gb ddr3
GT330M
16' wide - white body
Harman Kardon
MX revolution
Online with nokia E70



Battery grip
Beercan: 35-70, 28-85, 35-105, 70-210
Minolta: 28-80, 35-70, 28-100, 35-80, 28-105xi, 75-300
Sigma: 35-70, 28-135, 18-200, 70-300
Sony: 18-70, 55-200
m42: Zenit 135mm, Crestar 135mm, Helios 44m




Mortal je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 22:36   #16
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Pa generalno su kompakti govno

Osim "prosumer" modela i nekih Panasonicovih.


Koji Panasonic modeli, trenutno imam Panasonic FZ8, je da je najslabiji model, ok je po danu, ali cim padne malo svjetlo ili sumrak ili brzi objekti, zaboravi...



Pazi, svaki DSLR je dobar i u konačnici ako ti se neda zahebavat s fotografijom i postavkama onda ti je bolje uzeti nekog dobrog kompakta, pogotovo ako ne misliš kupovati objektive.

Samo pripazi - jednom kad uđeš u DSLR vode, sve ispod toga više ne zadovoljava, a uvijek želiš nešto više, pa onda na red dolaze objektivi, blicevi itd... to je rupa bez dna.

Po mom mišljenju, Oly daje najviše za uložen novac u toj kategoriji (consumer DSLR) jer su kit objektivi stvarno dobri te im ne fali ništa osim možda veće blende, ali to je diskutabilno (ako kupiš oly DSLR, ZD 50mm f2 macro je neizostavan hehe)

Ako uzimaš novog, moj savjet ti je E-620 jer ima sve s E-520 plus veće tražilo i sofisticiraniji AF sustav te nagibni ekran koji u kombinaciji sa contrast based AF-om može pomoći poprilično ako slikavaš iz "ludih" kuteva.
Sad si me toliko zaintrigirao za olympus da cu ga ic traqzit po trgovinama... Mogu uzet E520 za 700$ + 13% porez..
moram trazit E620...

ni sam ne znam da li je za mene DSLR, volim upalit fotic i slikati, ali opet, ovo kompakta sto sam do sada probao su mi svi u necemu isli na zivce, a ujedno ih volim jer su prakticni, veliki zoom, snimaju ok video... mozda da si pogeldam panasonic FZ28, navodno bi on trebao biti sasvim ok aparat...

a nekidan sam bio sa jednom rodjakinjom tu, ona je usla u profi recimo vode fotografije, i probao njezin Canon 40D sa nekom 17-55L lecom... znam da pocije sa 17 i da je L oznake...

ma to puca ko ludo, brzo, treba malo svjetla, ali brate mos covjeka ubit s tim koliko je i koliko tesko u ruci...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 22:39   #17
Dr. Beast
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,500
Zato imaš jedan DSLR za "ciljano" slikanje, a za pizdarije kompakta, iako su danas i mobiteli za takve stvari dovoljni. Pogledaj si E-620.

Ima tko kakvu preporuku za tripod?
Dr. Beast je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 23:01   #18
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor Dr. Beast Pregled postova
Ima tko kakvu preporuku za tripod?
Ja sam uzea u Plodinama () jedan Konig za 72kn, ali u globalu je ok.
Vrlo lagan, oko 175cm max visine, dolazi i s torbicom.
Nije pretjerano čvrst, no ok je stabilan za E-510 + ZD 70-300mm.

Za tu cijenu je super, mislim da je čak isti model kao i oni Vanguardi i Hame za 200-300kn.


@Gabre - svi kompakti su loši u tamnim uvijetima tako da se tu nećeš usrećit pretjerano.

DSLR-ovi imaju puno bolje AF senzore jer imaju phase shift AF, a ne kontrastno baziran AF te im je AF neusporedivo brži, a s USM/HSM (objektivima koji imaju AF sa piezo-elektromotorom) munjevit.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 23:57   #19
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
jel mozes pojasniti taj pojam sa piezo-elektromotorima, te koji proizvodjaci/modeli podrzavaju takve objektive...

opcenito mi nije jasno koji model ima kakvu stabilizaciju slike...

evo sad sam gleedao, mogu uzet Olympus E520 sa kit objektivima (dva objektiva 14-42 i 40-150 ) za 600$ + 13% porez znaci nekih 700$ sve skupa...

jel se isplati to...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2009., 00:40   #20
rib@
Premium
 
rib@'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,189
Kod DSLR-a je najveca pogreska kaj najcesce svi gledaju kakav je aparat, a u principu se treba odluciti koji sustav najvise pase korisniku aparata.
To je vreca bez dna, bez obzira na firmu.

@Gabre - motori u objektivu su dobra stvar, ali nije nuzno da ubrzavaju izostravanje, jedino uvijek stvaraju manju buku pri radu.

@Dr Beast
Kaj se tice kompatibilnosti objektiva treba dodati da su i svi M42 objektivi stabilizirani na Pentaxu, a adapter nema nikakvu lecu i mogu fokusirati u beskonacno.

Nisi napisal do koje cifre mislis ici sa stativom. Inace pikiram jednog od slijedecih: ili Giottos ili Manfrotto - jes da kostaju, ali dobivaju samo dobre kritike i kaj je dosta bitno oba se mogu spustiti za potrebe makro-a.
Kaj se glave tice imam Vanguard SBH300 i zadovoljan sam s njom. Cvrsta je i moze se fino podesavati.


Edit:
Kaj se tice kvalitete prajmova tu je Pentax jako dobar ako ne i najbolji - look.

CPL je jako dobra stvar - primjer CPL na kit objektivu.

__________________
cpu e4300/sonictower+nexus120; mbo gigabyte p35-ds3-l; ram kingmax1024/667x2; vga hd3850; psu corsair hx 520w; dvd benq 1655; hdd wd1200jd&samsung hd321kj&ST3160021A; ZM-MFC1; lg22ws; btc6300; mx 518 i sve u chiefu s nekoliko nexusa
rib@ je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2009., 01:35   #21
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
rib@ i ostala ekipa koja je izgleda jako dobro upucena u ovu tematiku, mozda bi mogli napisati sto znace ti pojmovi, kao racimo "CPL" ili "prajm"...

ako me shvacate...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2009., 01:38   #22
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
rib@ i ostala ekipa koja je izgleda jako dobro upucena u ovu tematiku, mozda bi mogli napisati sto znace ti pojmovi, kao racimo "CPL" ili "prajm"...

ako me shvacate...
Prime je objektiv sa fiksnom žarišnom duljinom i često velikim otvorom blende (mali F broj)

CPL je circular polarizing filter - filter koji se stavlja ispred objektiva da umanji refleksije, ali i potamni sliku, tj prilikom sunčana dana služi da potamni nebo, pobijeli oblake dok kopno ostane netaknuto.

Stvarno si lijen međede.. .imaš Wikipediju.
USM
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson

Zadnje izmijenjeno od: Mar. 16.06.2009. u 02:23.
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2009., 06:13   #23
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
ma trazio bih sam, no ovdje imam samo jedan laptop koji koristim kad ga uhvatim slobodnog (nije moj)

hvala na info, slobodno nastavi... mozes i napravit mali tutorial, ili neki copy/paste napravit da se lakse nadje sve na jednom mjestu..
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2009., 07:39   #24
rib@
Premium
 
rib@'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,189
Zgodno stivo za procitati - kompakti vs dslr.
__________________
cpu e4300/sonictower+nexus120; mbo gigabyte p35-ds3-l; ram kingmax1024/667x2; vga hd3850; psu corsair hx 520w; dvd benq 1655; hdd wd1200jd&samsung hd321kj&ST3160021A; ZM-MFC1; lg22ws; btc6300; mx 518 i sve u chiefu s nekoliko nexusa
rib@ je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2009., 09:32   #25
Dr. Beast
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,500
Citiraj:
Autor rib@ Pregled postova
Nisi napisal do koje cifre mislis ici sa stativom. Inace pikiram jednog od slijedecih: ili Giottos ili Manfrotto - jes da kostaju, ali dobivaju samo dobre kritike i kaj je dosta bitno oba se mogu spustiti za potrebe makro-a.
Kaj se glave tice imam Vanguard SBH300 i zadovoljan sam s njom. Cvrsta je i moze se fino podesavati.
Kako sam često u pokretu i ne bi baš tako često koristio stativ, treba mi uglavnom za noćne scene i veliki shutter speed, ne bih išao na tolike iznose, do 500-tinjak Kn.


Citiraj:
Autor rib@ Pregled postova
CPL je jako dobra stvar - primjer CPL na kit objektivu.

Koji CPL to imaš? Kakvi su Marumi s obzirom na Heliopan?

Marumi Polarizator Cirkularni MC ( Multy Coated), 52mm - 337Kn
HELIOPAN Pol.cirk. SH-PMC filter, 52mm - 391Kn
Dr. Beast je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2009., 12:26   #26
Mortal
Rambus 3xtr1m
Moj komp
 
Mortal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Umag
Postovi: 2,694
Ja preporučam Sony Alpha 300. Jer za to se može nakupovat Minoltinih objektiva koliko hoćeš za nisku cijenu. Dok na olympusovom 4/3 sistemu objektivi su dosta skupi i nema ih toliko.
__________________


Ryzen 7 2700X
Sonic Tower rev.1 (polirani) + 12cm Chieftec
2x 8gb Crucial
B450 Aurus Elite
Segate 500GB Server edition
Silwerstone Strider 560W +12@11.97-11.94V
GTX 1060
Samsung p2770, Hanns G 22' landscape
Samsung pleomax& Microsoft Sidewinder
Kensington Duo Wawe Pad



1. 2xP3 933, Intel OR840 Server, PCI MX440, 4x128Mb Rambus, 80gb segate, SmartBox 400W
2. P4 2.0 wille, Intel i850, 4x128 Rambus, GF2 GTS PRO, 80gb segate, MS 480w
3. P4 1.6 willie@2.0 - Abit th7 II, 4x128Mb Rambus@ 1078mhz, 9000pro, 80gb segate, silwerstone 400w
3 x Prestigio 710, 3 x Microsoft Optical desktop v2.0


i5 530
640gb
1x4gb, 1x2gb ddr3
GT330M
16' wide - white body
Harman Kardon
MX revolution
Online with nokia E70



Battery grip
Beercan: 35-70, 28-85, 35-105, 70-210
Minolta: 28-80, 35-70, 28-100, 35-80, 28-105xi, 75-300
Sigma: 35-70, 28-135, 18-200, 70-300
Sony: 18-70, 55-200
m42: Zenit 135mm, Crestar 135mm, Helios 44m




Mortal je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2009., 14:36   #27
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
@Gabre - svi kompakti su loši u tamnim uvijetima tako da se tu nećeš usrećit pretjerano.
Nebi se bas slozio, recimo lumix lx3 ima f2.0 i odlicno se ponasa po noci....
Ima moju najtopliju preporuku, ako se ne zeli dslr
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2009., 15:14   #28
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor sh0kre Pregled postova
Nebi se bas slozio, recimo lumix lx3 ima f2.0 i odlicno se ponasa po noci....
Ima moju najtopliju preporuku, ako se ne zeli dslr

Ma to je ok, "loši" je više zbog visokog ISO-a koji je stvarno dosta lošiji kod kompakata nego kod DSLR-a.
Recimo prosječni DSLR na ISO800 proizvodi manje šuma nego kompakt na ISO180.

Veći otvor blende sigurno pomaže, no problem je što nije baš da ćeš sa f2 slikati neku panoramu, iako istina, kompakt ima puno veću dubinsku oštirnu zbog manjeg senzora i kraćeg objektiva.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2009., 15:40   #29
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
bas zbog ovog zadnjeg sto si rekao je f2 skroz upotrebljiv i za panorame.... A i moze stvoriti ok DOF odnosno pozadinski blur ako objekt slikanja nije dalji od cca 1m

samo hocu rec, od malih fotica je ovo vjerojatno najbolji izbor, imao sam prilike isprobat i canon g10 koji dodje finih 4000kn, ali ni po bojama, ni kutem, i pogotovo nocnim snimkama se nemoze usporedit.... Na ovom lx3 je iso 800 kao 400 kod g10 ....

Pa bi evo Gabreu dao preporuku za njega.... Ukoliko ne zeli nesto prekomplicirano, veliko itd. a opet poprilicno napredno i svestrano..... Ja sam usitinu jako zadovoljan i svaki put dok idem prebacit slike na komp me isponova oduševi.... Velika prednost je i 24mm kut... stvarno "puno toga stane u sliku" ... odlicno za slikanje pejsaza ili kad ti se jednostavno neda udaljavat ili se fizicki nemozes udaljit od objekta slikanja..... itditd
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2009., 15:46   #30
Dr. Beast
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,500
Hm, ali Gabre je otvorio ovu temu vezano uz DSLR jer valjda želi DSLR, a ne kompakta.

Prvo se treba odlučiti između DSLR-a i kompakta jer su to dva odvojena svijeta.
Dr. Beast je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na