Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.06.2022., 10:25   #1
pula89
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: /
Postovi: 28
Problem s konfiguracijom mreže

Molim Vas za pomoć. Nedavno sam promijenio i mrežu i mobitel pa ne znam u čemu je problem. Pokušao sam stvarno na sve moguće načine riješiti problem pomoću tutoriala s Interneta, ali ne ide.

Imam mobitel Samsung Galaxy A53 i mreža T-mobile. Naime kada se spajam preko žarišne točke neovisno je li 2.4 ili 5.0 GHZ odjednom se neočekivano "izgubi" Internet na računalu "No Internet" i kada stavim na mobitelu zrakoplovni način i ponovno vratim mrežu kao da ništa nije bilo sve radi. Čak sam pokušao i preko USB dijeljenja ista stvar dok ne resertiram na mobitelu ne mogu se priključiti.

Inače, ne izgubim potpuno povezanost računala s mobitelom nego samo pristup Internetu, pokušao sam mali miljun konfiguracija i na mobitelu i na računalu, ali uvijek isti iritantni problem. Možda je greška i u mobitelu jer je novi model pa nije softver do kraja uštiman, stvarno ne znam. Isključio sam na oba uređaja sve moguće uštede baterije, stavio na opcijama za programere da je zaslon stalno aktivan, probao sam raznim IP i DNS konfiguracijama na oba uređaja, onaj klinac od trobleshootinga u Windowsu 11 koji ionako ničemu ne služi javlja grešku ""Wi-Fi" dosen't have a valid IP configuration", slična je poruka i kad se povežem s USB-om. Da pojasnim uvijek se mogu povezati bez problema bez obzira je li žično ili bežično problem se javlja nekon nekog neodređenog protoka vremena, nekad nakon nekoliko minuta, nekad nakon nekoliko sati, a nekad prođe i jedan-dva dana da se ne javi problem. Kupio sam i novi USB kabel s kojim spajam mobitel i računalo. Najviše živcira jer kad se nešto radi na računalu neočekivano i bez nekog vremenskom intervala pa da se čovjek može barem orijentirati pa se pripremi jednostavno dođe "No Internet" i dok ne na neki način resertiram mobitel ne riješim problem. Kod prijašnje mreže (Telemach) i prijašnjeg mobitela (Pocophone F1) nisam imao takvih problema na istom računalu, ali taj mobitel nije podržavao spajanje na 5G mrežu.

Hvala na pomoći, više bih volio da je problem u mreži nego mobitelu jer mrežu mogu lakše promjeniti. Kada se dogodi problem na računalu, mobitel i dalje ima normalan pristup Internetu. Da dodam kako sam napravio sva moguća ažuriranja svih softvera na računalu i mobitelu te postavio žarišna točka bez isteka. Pogasio lokaciju, wi-fi pozivanje...itd.

Zadnje izmijenjeno od: pula89. 05.06.2022. u 12:41.
pula89 je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2022., 09:40   #2
pula89
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: /
Postovi: 28
Podižem temu kako bih s nekoliko mjeseci odmaka dopisao nastavak priče. Ovako, gore navedeni problem sam riješio tako što mobitel držim priključen na laptop s USB-om te pretežno tako pristupam internetu dok u, ajmo reći back-upu, imam ga spojenog s wifi 2.4 GHZ u slučaju da izgubi vezu da se automatski poveže bežično.

No, primjetio sam drugi problem, pa da ne otvaram novu temu pišem ovdje. Ne znam je li to normalno kod 5G mreže, ali sam primijetio neovisno da li preuzimam sadržaj preko mobitela ili laptopa da kod velikih preuzimanja nakon 5-7 minuta, a nekad i nakon samo 3 minute me isključi s 5G mreže i prebaci na 4G, tada se ping naglo poveća i brzina drastično padne, isto tako kada nakon toga pričekam nekoliko minuta i startam iznova sve se vrati na 5G (brzina i ping) kao da ništa nije bilo.

Zanima me je li to normalno, imaju li operator/i možda ta ograničenja kako bi na neki način ograničili download po 5G mreži na određeni broj minuta odnosno prebačenih GB-a po sesiji ili se možda radi čisto o tehničkoj prirodi da jedan mobitel ne može to podnijeti u takvoj količini i takvoj mreži s obzirom da je 5G tek u začetcima pa bi ruter bila bolje opcija? Bi li ruter uopće pomogao (vidio sam da koštaju preko 4000,00 kuna koji se spajaju na 5G)?

Još jedno pitanje, ovaj puta vezano za upload koji znam da je na 5G-u isti kao i na 4G-u dok se samo download podiže.

Primjer:
https://www.speedtest.net/result/d/a...a-dd297f7f34f2

Postoji li neka šansa dobiti veći upload od ovoga gore? Meni i ne treba toliki download bilo bi mi dovoljno i 50/50 down/up, ali svi nude skupu dedicate wlan uslugu dok vidim da je optika, naravno gdje je provučena, po razumnim cijenama i u startu daleko brža.

Je li čekanje optike (koja nije na vidiku) jedino rješenje za dobivanjem bržeg uploada i za konstantnu brzinu downloada ili postoji neko drugo jeftinije rješenje u međuvremenu?

Hvala.
pula89 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.12.2022., 10:29   #3
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
I to se desi samo kada downloadaš?

Inače imaš stabilnu 5G konekciju 100% vremena?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2022., 12:04   #4
pula89
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: /
Postovi: 28
Da, inače je stabilan 5G. Ta brzina padne na čak 2-3 MB/s uz visoki ping. Kada prekinem download i nakon 1-2 minute nastavim vrati me na normalnu brzinu i ping.
pula89 je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2022., 13:07   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,542
Pa nebi se uopće čudio da ISP (nisi napisao koji je) izvodi bijesne gliste,
eto imamo 5G za pokazivanje, marketing, bla, bla .... a kad link malo opteretiš spusti te na 4G ili 3G.
Naravno da i mob tu može isto zezati ...

U toj situaciji pravo i ozbiljnije rješenje je 5G / 4G router,
naravno da su 5G verzije trenutno rijetke i skupe,
dobar 4G je pristupačniji i sigurno bi imao stabilniji i bolji "rezultat".

Isto tako treba pogledati Cellmap ili sa testom u kom pravcu i koliko daleko su ti bazne stanice, kvaliteta linka, ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2022., 15:05   #6
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,755
Ping na 4G mrezi uz aktivan download je opcenito los(iji), nije to nista specificno za tvoj slucaj. Pitanje je zasto te dropa na 4G. Ja bih probao drugi mob. Ni prvi ni zadnji put da mobovi lose hendlaju hotspotanje i sheranje neta, nazalost.

Jesi probao na mobu pokrenuti download na 5G i sto se dogodi?
Da li te u to vrijeme kada dropa net netko zove ili salje sms?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2022., 19:26   #7
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Postoji 5G i 5G
Vidi prvo na koji si band spojen, ako je 700Mhz, to ti nije pravi 5G, vec praktički nadogradnja na LTE, gdje cesto imas manje brzine nego na samom LTE+, a prakticki dobio si samo 5G ikonicu (marketing, jelte)
Ako si na 3500Mhz, to je onda "pravi" 5G, i da bi ga iskoristio kako spada, trebas biti blizu bazne.
Da li ti se handover na 4G dogadja uvijek i svugdje ili recimo samo doma?
Preopterećenost mreze nema veze sa handoverom. Ako zadovoljavas radio uvjete, trebalo bi te drzati, neovisno o opterećenju uplinka.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2022., 15:22   #8
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,357
Na a1 sam imao taj problem dosta prije i sam od sebe se rijesilo sve nakon nekog vremena tj. Nadogradili su toranj. Ja sam skuzio da bi me sa 4ca bacio na samo 1 frekv i logicno sve bi oslo kvragu. Cak sam i uzeo novu tarifu da probam i opet je bilo isto.
Nakon sto bi resetirao onda bi se opet ponovilo.
Moj savjer probat novu sim sa novim brojem tj uzmes na bonove i u drugi mob. Ak je opet isto znaci da je do tornja.
Radi 5g jako dobro samo treba adekvatna oprema.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2022., 23:00   #9
pula89
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: /
Postovi: 28
Hvala na odgovorima. Probao sam danas na nekoliko mjesta u gradu i dogadja se isto. Išao sam na mjesto gdje hvatam 4 crtice (kod kuće imam 2-3) i s mobitelom stavio download i isto mi se dogodilo. Događa se i preko USB dijeljena na laptop i kod skidanja na mobitel, znači nije do veze između mobitela i laptopa. Znam razliku između pravog i "lažnog" 5G-a, kod mene na mobu se pravi pokaže tako da se oboja 5G ikona inače je svjetla. Probat ću još neka mjerenja pa se javim.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot_20221203_231748_Settings.jpg‎
Views:	116
Size:	219.6 kB
ID:	25834  

Zadnje izmijenjeno od: pula89. 03.12.2022. u 23:19.
pula89 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na