Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.05.2022., 20:56   #3391
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Traži se...

Daklem...


Dobio sam jedan stariji NAS kojem je na zadnjoj strani oznaka MNAS 4100, može se naći i pod nazivom Prestigio NAS 540 a koliko vidim brendao ga je i Thermaltake kao Muse NAS-RAID N0001LN. Radi, mreža ga uredno vidi ali za inicijalizaciju mu treba .pkg file koji se može naći na jednom mjestu ali zip ima grešku kod raspakiravanja pa je neupotrebljiv. Poslao sam mail na Thermaltake ali mislim da ne škodi pitati i ovdje ima li tko slučajno CD sa tim fajlom pa da pošalje ili uploada negdje.
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2022., 20:59   #3392
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,939
Jesi probao otpakirati sa vise programa? probaj 7-zip, noviji winrar, winzip... nekad ljudi zapakiraju s nekom cudnom verzijom pa neki imaju problema kod opakiravanja a drugima pak radi ok...

Nemora biti to naravno, ali cisto da probas za svaki slucaj...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2022., 21:03   #3393
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Jesi probao otpakirati sa vise programa? probaj 7-zip, noviji winrar, winzip... nekad ljudi zapakiraju s nekom cudnom verzijom pa neki imaju problema kod opakiravanja a drugima pak radi ok...

Nemora biti to naravno, ali cisto da probas za svaki slucaj...

Jesam, sad vrtim neki program za popravak...i nisam baš optimističan da će nešto napraviti


edit: ipak sam našao taj .pkg file na archive.org

Zadnje izmijenjeno od: Roy. 21.05.2022. u 21:21.
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2022., 12:22   #3394
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,318
Samo da se javim sa svojim fixom za adapter za 918+.

Uzet je ovaj ispravljač, te neki plastični kejs.

https://www.chipoteka.hr/elektronika...-12-6040001068

Radi ko singerica, iako nakon paljenja mi je jedan disk dobio bad sector pa je to trebalo bit riješeno ASAP.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2022., 02:01   #3395
tomios
Premium
Moj komp
 
tomios's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 210
Pozz.


Da li da uzmem DS218 ili Western Digital My Cloud EX2 Ultra NAS 12TB? Uz Synology sa 2x6Tb cijena raste ajme...ovdje "dobijem" 2x6Tb. Znači za backup podataka sa PC, kao mrežni disk za Nvidia Shield (Kodi) i pristup podacima sa udaljenih lokacija.


Da li je u oba slučaja (Synology ili WD) moguce staviti share foldera da ih vidi npr. Kodi na Nvidiji? Kao što sad na PC imam share "filmovi", "glazba"...


Također u oba proizvođača da li je moguće mapirati disk drive kako bih imao direktan pristup NAS preko Windows explorera?


Hvala
tomios je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2022., 08:10   #3396
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Osobno bih preskočio WD NASove, dakle Synology u ovom slučaju bi mi bio prvi izbor. Normalno, možeš mapirati disk u Windows Explorer (ili u Linux) bez problema.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2022., 10:29   #3397
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,766
Htio bih centralizirati sve docker servise na jedno mjesto, pa se sad neckam da li sve potrpati na 220+ (6 GB RAM-a) ili ga rasteretiti i prebaciti se na RPI (8 GB RAM-a).

Ne zelim bezveze ugusiti taj jadni 2 core CPU, ako ce mi to degradirati performanse synology appova.

U slucaju da idem na RPI, gledam da container data linkam direktno na NAS preko NFS-a tako da u slucaju fijaska na RPI-ju steta bude minimalna (NAS i RPI bi bili na UPS-u, jasno). Doduse, ovaj nacin nisam jos probao/testirao, pogotovo u slucaju baza podataka.

Ono sto mi se svidja je da NAS sam po sebi vec sprema container data na disk i kada sam jednom prilikom restorao OS, sve me docekalo spremno.

Trenutno, bitne stvari vrtim na NAS-u, a manje bitne + proxy manager na RPI-ju. Pored toga vrtim dva piholea na dva dedicirana RPI-ja i to bi isto volio svesti na jednu instancu jer u ovih skoro godinu dana nisam imao potrebu za sekundarnim piholeom.

Misljenja?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2022., 11:50   #3398
tomios
Premium
Moj komp
 
tomios's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 210
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Osobno bih preskočio WD NASove, dakle Synology u ovom slučaju bi mi bio prvi izbor. Normalno, možeš mapirati disk u Windows Explorer (ili u Linux) bez problema.

Biti će Synology i WD Plus diskovi


Thx
tomios je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2022., 15:33   #3399
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor tomios Pregled postova
Pozz.


Da li da uzmem DS218 ili Western Digital My Cloud EX2 Ultra NAS 12TB? Uz Synology sa 2x6Tb cijena raste ajme...ovdje "dobijem" 2x6Tb. Znači za backup podataka sa PC, kao mrežni disk za Nvidia Shield (Kodi) i pristup podacima sa udaljenih lokacija.


Da li je u oba slučaja (Synology ili WD) moguce staviti share foldera da ih vidi npr. Kodi na Nvidiji? Kao što sad na PC imam share "filmovi", "glazba"...


Također u oba proizvođača da li je moguće mapirati disk drive kako bih imao direktan pristup NAS preko Windows explorera?


Hvala

Bilo koji NAS osim WDovog - pogledaj malo po netu horror storye kako su se ljudi proveli s tim vendorom...
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2022., 23:40   #3400
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Koji bi osnovni nas bio da mu dobro radi automatski backup slika sa par mobitela. Wd vidim da izbjegavate, iako sam njega prvog gledao jer sam nekako od davnih dana najviše njihovih hdd-a koristio.
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2022., 09:18   #3401
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Imam qnap 228A i to radi uredno preko njihove aplikacije za Android.

Sent from my RMX2170 using Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2022., 11:02   #3402
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Znam ali ne žuri mi se. Ti dobro istestiraj, da ja mogu bezbolno instalirati automatski za koji tjedan.
Ja sam istom logikom odlučio ostati na 7.0.1. - U4.

Radi dobro, neznam što bi dobio prelaskom na 7.1 - U2 koju mi nudi. Još mi samo fali da mi kaže da nemam Synology certificirane HDDove .

A i moj 216play nema baš neki reprezentativni hardver... 1Gb nenadogradivog RAMa i 2core STM Monaco CPU
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2022., 11:19   #3403
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,148
Ja sam neki dan presao na 7.1. Razlike neke ni ne vidim sto se moze gledaiti i kao plus i kao minus. Sve radi kao prije (+) a da vidim neke pozitivne ucinke tog updatea i ne bas (-).

Nakon toga 7.1 par servisa se moralo isto updateati kao video, smb, photos neki related servis i slicno.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2022., 12:14   #3404
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
7.1 sjebali izgled ds cam
Tj za ip kamere
Svasta nesta ukinuli al ajd to ne koristim
Al najvise mi skebali da sad neznam vratit 10-20 unatrag i pogledat
Prije si imao kalendar, stisnes na zeljeni datum i deri po tom danu
Eh….
Torrent isto morao na novo slagat
Transsmision…
Pa ako imate kakve harakiri na 6.x postavke nemojte dizat na 7.x
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2022., 18:23   #3405
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Citiraj:
Autor marko_st Pregled postova
Imam qnap 228A i to radi uredno preko njihove aplikacije za Android.

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Hvala, pošto taj model koliko vidim nije više dostupan gledam sad
Qnap TS- 130 kao osnovniji koji bi imao ovo osnovno što mi je bitno.
Znam da je ovo sa 1 diskom ali valjda je to dovoljno s obzirom da bi isto radio onda backup na vanjski odvojeni hdd povremeno.
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2022., 19:24   #3406
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,766
Upgrejdao sa 7.0.1 na 7.1 - nema neke ocite razlike osim drukcijeg setupa oko docker kontejnera pa se treba naviknuti. Vratila se i "shut down UPS" funkcija koju su maknuli s updejtom na 7.0.

Unutra su Ironwolf non-pro i keks Crucial ram-a, sve je i dalje kompatibilno i radi.

@Dado ti si radio upgrade sa 6.x na 7.1? U tom slucaju svakako ima promjena.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 11:54   #3407
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Da li je netko pokušao spojiti svoj Synology na neki Wireguard VPN?
Imate li kakve dobre upute?

Ako jeste, kakve se brzine mogu postići?
Preko OpenVPN protokola najviše što sam dobio na svom DS216+II je oko 10-12 MB/s, što odgovara otprilike 100 Mbps Internet vezi. Pošto vozim na 1 Gbps, naravno da bih pokušao postići veće brzine od te. Ali nisam siguran da bi na tih starijim uređajima i WG postigao više.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 12:43   #3408
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,766
Mozes probati Tailscale koji je baziran na WG-u, a puno jednostavniji za setup (postoji app za Synology).

A WG bi se dalo sloziti makar pamtim setup kao malo kompliciraniji iz nekog razloga, dal kernel nema sve potrebne stvari ili sl... Ne sjecam se vise. Na Tailscaleu sam vec neko vrijeme, doduse nemam gigabitni net pa ti taj dio ne mogu testirati
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 14:17   #3409
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Ako sam dobro shvatio taj Tailscale je VPN provider i ne može njihovu aplikaciju koristiti s drugim VPN providerom?
Koristim AirVPN koji mi je stvarno dobar u svim pogledima (kvaliteta, brzina, jednostavnost, privatnost) tako da ih ne bi mijenjao. A i kupujem godišnju pretplatu svaki Black Friday tako da imam još 6 mjeseci usluge.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 15:46   #3410
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,766
Da, to je provider, shema kao Hamachi, Zerotier i sl... Ugl free je za jednog usera. Virtualna mreza za ekipu koja ne zeli ili iz raznih razloga ne moze hostati VPN server. Mislio sam da zelis hostati WG server radi pristupa NAS-u izvana.

Ti bi spajao NAS na AirVPN providera? Sto zapravo zelis postici?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 16:12   #3411
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Ti bi spajao NAS na AirVPN providera? Sto zapravo zelis postici?
Da. Sada mi je NAS spojen na AirVPN providera, kao klijent. Server je od AirVPN.
Brzina je kao što sam naveo, a htio bih vidjeti da li mogu postići veću.

Stavio sam si podsjetnik prvom prilikom probati prebaciti na ChaCha chiper da vidim koje brzine postiže s njime. Mislim da bi to trebalo biti relativno bezbolno s DSM 7.1 jer sada koristi OpenVPN 2.4.9 (bar 7.0 verzija, nisam pronašao nigdje podatak za 7.1).

Ali AirVPN uz AES i ChaCha, podržava i Wireguard na svim serverima.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 16:50   #3412
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,766
Al sto dobivas spajanjem NAS-a na VPN? Remote pristup NAS-u sa ostalih uredjaja koji koriste isti taj AirVPN ili zaobilazenje neke geoblokade koristenjem VPN servera u zemlji xyz?

Malo sam proletio po speckama AirVPN-a i nisam uspio naci da podrzava peer to peer spajanje uredjaja... Zato mi se nije dalo dalje traziti pa pitam Jer mozda ti krivu stvar savjetujem. Tebi u ovom slucaju NAS nije server i tu nemam vise nikakav pametan savjet.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 18:14   #3413
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Dobivam privatnost, da ti ne crtam dalje.
Spajanje na sam NAS izvan mreže imam riješeno, radi bez problema. Spajam se putem DDNS privatne domene, i na NASu imam Let's Encrypt certifikat za tu domenu.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2022., 17:13   #3414
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Upravo testirao kako DS216+II radi a ChaCha chiperom. Nešto je brži (oko 15 MB/s) i dosta responzivniji. Vrlo brzo dosegne maksimalnu brzinu, cca 20 sekundi nakon početka skidanja, za razliku od AES kojemu dosta treba, a u većini slučajeva ne dođe niti do 10 MB/s.

Mana mu je što zakuca CPU na 70-80% kada dođe do 15 MB/s. Ali i AES usprkos podršci na CPU, drži CPU na 50% na 10 MB/s, isto kao i ChaCha na 10 MB/s.

Testirao sa skidanjem Ubuntu image od 3,5 GB, nekoliko puta sa svakom vezom.
Budem ostavio na ChaCha chiper neko vrijeme da vidim kako će se ponašati.

Inače, prebacivanje s AES na ChaCha je doslovno izmjena jedne linije u .ovpn config datoteci (chiper).
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2022., 18:17   #3415
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,766
A sad mi je jasnije. Sto ne rece da skrivas NAS iza VPN-a zbog torenata i sl. Ja si jos mislim "ma zbog cega te brine privatnost" Malo je reci da se nismo razumjeli jer kad mi netko kaze NAS i VPN u istoj recenici, meni je u glavi potreba za pristupom na daljinu.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2022., 07:23   #3416
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Na daljinu imam riješeno bez VPN-a, ali s Let's Encrypt certifikatom.
Uspio sam ga super podesiti, barem za mene.

Kada NAS sam izlazi na internet, ide isključivo preko VPN-a. Ako mi i padne VPN, svi portovi osim VPN porta su blokirani na routeru tako da nema izlaza na internet.
Ali kada se spaja izvana na NAS, bilo preko web sučelja, Drive aplikacije itd., onda NAS šalje odgovore putem istog kanala preko kojeg je dobio i upit, a to je direktno bez VPN-a, ali preko https-a.

Fercera već godinama tako, tip top bez problema.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2022., 23:16   #3417
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,766
Je slagao netko Logitech Media Server na NAS-u, po mogucnosti u Dockeru? Imam problem s pristupom lokalnom music libraryju, nikako to nastimati. Bas sam zapeo ili ne vidim problem (to traje sad vec mjesec dana, da ne mislite da sam lijen). Sve ostalo sam slozio i radi ko puska.

Ako netko ima vremena da shera setup, mozda i DSM permissione library foldera... tnx!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 13:49   #3418
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Koji su NASovi jos konkurencija synology DS920+ ? I gdje ga je najisplativije kupiti u HR/EU, Senetic?

Gledao sam i DS1522+ ali mi se cini da bi bio overkill za sada.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Psycho. 06.07.2022. u 15:07.
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 18:15   #3419
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Prošlo je pola 2022, a Synology nije najavio nove modele. Ili sam nešto propustio?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 19:46   #3420
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,939
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Prošlo je pola 2022, a Synology nije najavio nove modele. Ili sam nešto propustio?
Koji model ocekujes/cekas ?

Nesto je refreshano u 2021 nesto u 2022 a nesoto je ostalo na 2020. U biti ne obnavljaju sve modele svake godine a imaju ih sad vec i previse modela 1,2,4,5,6,8,12,24.... bay pa onda j, obicni, plus modeli nakupi se tu desetke modela.

A s obzirom da i u najnovije model stavljaju po 2GB RAMa, 5+ godna stare procesore/SOCove, i jos uvijek samo 1Gbit RJ45 mrezne ni netrebaju objavljivat kad samo mjenjaju imena modelima .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na