Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.04.2022., 12:46   #1
Dadox
Premium
 
Dadox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Na moru
Postovi: 127
WiFi antena TPLINK problem sa brzinama prijenosa podataka

Imam jedan neobičan problem sa brzinom prijenosa podataka preko wifi antena CPE510 outdoor,
antene stoje na istom stupu jedna kraj druge ali u suprotnim smjerovima i gađaju svaka svoju vikendicu, a spojene su u zajednički ruter.
Kada jedna antena prenosi cca 90Mbps, drugoj padne brzina pa skoro na nulu tako da u vikendici 2 bude prijenos podataka nikakav.
Ako jedna vuče 45Mbps i druga može 45Mbps. Jako neobično ponašanje. Antene su naravno na različitim kanalima.
Da li je netko imao sličan problem a da ga je riješio?
__________________


Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 22.04.2022. u 13:00.
Dadox je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2022., 13:05   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Nisu tu "krivi" CPE510 nego ne postojeći QoS na gl. routeru.
Druga stvar, nisi naveo koji je gl. router odnosno koliki je bandwith i brzina interneta.

Vjerojatno ćeš morati uzeti neki MikroTik (ili nešto slično) pa u njemu složiti QoS / bandwith control.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.04.2022., 14:01   #3
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
jok .. koliko je to blizu
makar su mhz različiti .. inteferencija se dešava
razmakni to na 1m
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2022., 18:06   #4
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
ovisi o filteringu tih uređaja, ali kod kolokacije antena ipak moraš držat neki razmak, barem metar.

ili se udaljiš 500mhz jednu od druge pa to relativno solidno radi. tipa 5200 i 5700mhz.

ili smanjiš izlaznu snagu, ne može odmoći, ako su ti klijenti relativno blizu.


i ovo šta kaže nikky, nisi rekao kolika ti je brzina neta. ako je to 90mbita ukupno, ovo šta pišeš je sasvim logično.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 09:57   #5
Dadox
Premium
 
Dadox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Na moru
Postovi: 127
Ruter je Mikrotik sa 1Gbps portovima, nema interneta, samo lokalni prijenos podataka od/do "servera". u postavkama antena imam WMM i QoS trenutno uključen.... bez obzira uključeno/isključeno, nema razlike.



Znači ovako nekako ide mreža: gigabitni ruter, gigabitni switch br 1, server, gigabitni media converter, gigabitni media converter na drugoj strani, gigabitni switch 2 i dvije 300Mbps antene sa 100Mbita portom spojene u taj Gbps switch 2 sa više od 500MHz razlikom u frekvenciji kanala. Vikendice također imaju iste takve antene u bridge modu.



U bilo kojoj točki mreže sve radi savršeno, nema bootlenecka, brzine su gigabitne, prijenos je TOP! Osim u vikendici 2 kada obje vikendice pokušaju skidati simultano neku datoteku. Ispada kao da idu preko iste antene, a ne kao da svaka ima svoju antenu i svojih 100Mbita. I zanimljivo je kako vikendica 1 diktira uvjete prijenosa. Evo primjer: Vikendica 2 skida max brzinom od oko 90Mbita, dođem u vikendicu 1, upalim struju, antene se spoje (znači one dvije koje nemaju veze sa vikendicom 2), spojim lap sa žicom i krenem skidati bilo što i brzina mi odmah bude oko 90Mbita, odmah potom vikendici 2 padne brzina na strašnih 1-2Mbit/s iako nema veze sa antenom od vikendice 1. Prekinem skidanje u vikendici 1, vikendici 2 se ponovno vrati max brzina. Zatim si ograničim brzinu skidanja na laptopu u vikendici 1 na 70Mbita, vikendica 2 tada ima 20 Mbita.



Čitao sam iskustva drugih o postavljanju access pointova tik jedan do drugoga i neki tvrde da to ne bi trebalo predstavljati problem ako su na različitim, ne preklapajućim, frekvencijama. Al znaj ga. Znači sljedeće je da ipak probam razmaknuti antene... OK, to sam htio izbjeći ali što ću
__________________


Zadnje izmijenjeno od: Dadox. 25.04.2022. u 10:20.
Dadox je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2022., 10:19   #6
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
sve rečeno
razmakni i bude bolje
ili idi razmakni mhz maximalno
pišem iz iskustva
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2022., 09:19   #7
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Te uređaje možeš razmaknuti po vertikali ( na istom nosaču ) bar za 25cm.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2022., 18:40   #8
Dadox
Premium
 
Dadox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Na moru
Postovi: 127
Eto, razmaknuo sam ih koliko sam mogao, a to je 35cm po horizontali i problem je nestao....

Znači zaključak je da za maximalne performanse morate ipak odmaknuti antene bar za tih cca 35 cm kako bi se izbjegla interferencija.... hvala svima na savjetima
__________________

Dadox je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2022., 18:47   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Bravo, kako ono: ... u svakom pogledu sve više napredujemo ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na