Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.04.2008., 18:51   #1
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Pedale by Roso

EDIT1: UPDATE
Iako je dizajn dosta slican starom, pedale su potpuno nove, gotovo iz temelja nanova radjene, osim postolja.

Novine:
  • svaka pedala je zasebna, ima svoju osovinu, za razliku od starih koje su dijelile osovinu.
  • maknio sam onu ruznu dasku (komad medijapana) na kojoj je bilo sve montirano, sto je povuklo za sobom novi dizajn "locka" te kocnice i kvacila
  • vec prije spomenut, progresivni mehanizam kocnice je montiran na sklop kocnice, nevezano za postolje
  • dodan mehanizam na kvacilo da se dobije onaj realan osjecaj prijelaza na kvacilu. Napravljeno po uzoru na Frex SimClutch+
  • osovina pedale napravljena od 20*20 mm celicne cijevi
  • kupljene aluminijske papucice





Kratki video, ali stvarno kratki
Inače, ovo nije prikaz dobre vožnje, ima ovdje dosta minusa. Nisam dugo vozio





Početni post:

Evo, prije nešto više od godine dana sam ovdje pokaza H-mjenjač kojeg sam sam nekako napravio. Sad sam još uvik u tim vodama pa sam napravio nešto ipak malo zahtijevnije i "profesionalnije".

Evo c/p sa F1croteama:
Sama izrada se produžila na skoro 2 miseca, ali realnog posla je bilo oko tjedan do 10 dana. Sve je zapelo na elektronici. Prva zamisao je bila napravit mjoy, usb kontroler koji podržava 4 10-bitne osi i 4 8-bitne sa autokalibracijom, 24 tipke i HAT switchem. Prijatelj ga je ustvari i napravio (nakon podosta vrimena), ali je problem nasta u programiranju mikrokontrolera. Nije radilo na način na koji je dizajner to zamislio, a pravog programatora nigdi u blizini.

Onda sam se odlučio na Leo Bodnarovu ploču. To je najbolji kontroler koji se može kupit. Sad mi je ža šta nisam odma iša to naručit jer bi pedale davno bile gotove. Kome se ne da gledat link da napomenem:
- 8 10-bitnih osi BEZ autokalibracije
- 32 tipke
- HAT switch
- USB sučelje
- 210 kn sa poštarinom (stiglo za 6 dana iz Engleske)

Napomenio sam bez autokalibracije. Tek kad sam spojio svoje Hall senzore skužio sam zašto samograditelji sa RSC-a mrze tu opciju. Sad bi ja na tu temu moga napisat diplomski rad, ali ukratko: autokalibracija je dobra za manje precizne i zahtjevne mehanizme. Za sve malo kvalitetnije i preciznije autokalibracija šteti. Logitechi koriste autokalibraciju...

Sad na same pedale. Ovaj crveni dio je ustvari postolje koje svak može napravit kako želi. Meni se svidio ovakav način pa sam ga bezobrazno kopira od jednih komercijalnih pedala koje koštaju oko 550$ (i to bez Hall senzora...). Osovina oko koje se pedale okreću je jako jednostavno i kvalitetno izvedena. Pedale su probušene i sa obe strane stegnute maticama (onim posebnim, koje imaju plastiku da se ne mogu odvidat, ne znam kako se stručnop zovu). Između se nabaci masti i to je sve jako čvrsto i glatko. Ustvari, kad se rukom to vrti, bez federa, to je tvrdo, ali na nozi to ide glatko ko da su ležajevi. Ovaj sistem je uistinu odličan, i svima koji misle radit pedale ga preporučujem. Naravno, nisam ga ja sam smislio, pomoga mi je jedan Nizozemac i svaka mu čast. Ljudi troše na desetke dolara na specijalne ležajeve za koje uopće nema potrebe. Dužina samih pedala, odnosno cijevi na kojoj se nalazi je duža od stvarnih. Tu sam napravio kompromis, jer sam baš htio pedale "odgori", ali nisam htio da bude preveliki otklon kuta, da bude što bliže F1 pedalama. Također, i razmak među pedalam ima svoj smisao. Namjerno je takav, također kompromis između F1 i automobila.
Same papučice sam sam izradio, od pocinčanog lima.
Dva federa koja vraćaju gas i kvačilo mi je izradio naš Flatline (također član Pceksperta). Federi su odlični!

Sad dolazim na kočnicu. Na nju sam posebno ponosan. Pedale su već bile gotove (osim elektronike) i kočnica je bila spojena na feder ko i gas i kvačilo. Zna sam da to nije to i dosta sam kombinira kako da napravim onaj stvarni osjećaj prave kočnice. I tu oped dolazi naš Flat! Posla mi je link nekih komercijalnih pedala koje imaju dodatak za realističnu progresivnu kočnicu. Majstorima poput Flata i mene je bio dovoljan jedan pogled da odma skužimo kako to funkcionira. Na Flatovo iznenađenje, ja sam to odma ujutro napravio. Na slikama vidite i sami, sve je rađeno od lako dostupnih materijala. Ima sam sriće i naša sam feder u nekoj ladici u podrumu.
Kočnica funkcionira uistinu briljantno! Moguće je sve podešavat na njoj. Kolika će bit početna napetost, koliko dugo će ić lagani hod, kad će počet zatezat, koliko će jako zatezat, apsolutno sve. Može se 100% simulirat otpor kočnice iz stvarnog auta. Ja sam je ipak malo omekša, jer bi bilo malo preteško stalno stiskat jako kočnicu. Ipak najviše vozim F1. Moja kočnica je nešto mekša od stvarne, ali osjećaj je uistinu odličan.

Graničnike za pedale sam napravio od kutnika za namještaj. Nije najelegantnije i najlipše, ali je uistinu najkvalitetnije i najjednostavnije rješenje.

Elektroniku sam već spomenio, ali prava snaga ovih pedala je u Hall senzorima. Senzori koji prepoznaju promjenu magnetskog polja. Oni se bez ikakvih dodataka na elektronici stavljaju na Leo Bodnarovu ploču. Sam sam se iznenadio kad je isprve proradilo (inače nisam te sriće, općenito sa stvarima koje sam radim). Senzori su nevjerojatni! Preciznost je nestvarna! Ja sam još uvik pod dojmom kako to funkcionira. Na pedali je fiksiran jaki magnet iz hard diska, a hall senzor stoji sastrane. Tu se uistinu nema šta pametovat, nevjerojatno lako za postavit. U kombinaciji sa 10-bitnim sučeljem dobiva se daleko preciznije od ičega šta se može kupit. Cijena jednog senzora je 25 kn (nema ih u Hrvatskoj, nego se moraju naručit priko Primotronica). Mislim da je to mala cijena jer kvalitetni potenciometri koštaju višestruko više. A ni najkvalitetniji potenciometri ne mogu dat ovakvu preciznost, plus komplicira se dizajn pedala jer ih je dosta teže ikomponirat, plus i oni se prije ili kasnije istroše. Hall senzori se ne bi trebali nikad istrošit. Teoretski, niko ih još nema toliko dugo da bi potvrdio suprotno

Ukupni troškovi su:
210 kn za Leobodnar kontroler
130 kn za Hall senzore (uključena poštarina)
50 kn za vijke i matice (išlo je skoro 100 vijaka sa maticama i priko 100 šajbi)

Ostalo sam sve ima doma. Sve cijevi koje vidite su bile stare i hrđave. Ja sam to sve brusio i boja temeljnom, pa lakira. I SVE sam pila sa ručnom pilom za željezo!



Slike:





Nadam se da ste barem donekle skužili o čemu se radi, pisan je više za nas ekipu iz lige, ali nisam moga odolit da se ne pohvalim ovdje
Ipak je vezano za računala. Možda nekoga inspirira. Dogodine nove avanture!

Zadnje izmijenjeno od: Roso. 19.03.2009. u 21:35.
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2008., 19:06   #2
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
NJ, stvarno bi volio zaigrat na ovakvom jednom setu GTR i sl stvari.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.04.2008., 19:20   #3
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
Svaka cast za trud, izgleda odlicno i ne sumnjam da je isto tako dobro i igrati na tome
Crash009 je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2008., 19:24   #4
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Kako ovo dobro izgleda. Svaka cast. Nemogu odolit da ne pitam dali si te svoje "stvarcice" pokusao "unovcit", odnosno dali ovo radis bas iz cistog hobiya.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2008., 20:12   #5
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
stvarno pohvale za trud, rezultat je odličan.
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2008., 20:24   #6
stopalo9
Premium
 
stopalo9's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 763
zakon zakon,svaka cast
stopalo9 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2008., 11:13   #7
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Kako ovo dobro izgleda. Svaka cast. Nemogu odolit da ne pitam dali si te svoje "stvarcice" pokusao "unovcit", odnosno dali ovo radis bas iz cistog hobiya.
Hehe, nije za prodaju, čisti gušt. A i ne znam na koliko bi ovo procijenio, mene je izašlo oko 400 kn, ali tu je išlo skoro godinu dana istraživanja po netu, kopanja po automobilima, moj alat i ruke, dosta moga materijala. Možda bi ih procijenio na nekih 1000 do 1500 kn. Slične stvari se vani prodaju po 500 dolara i više, ali ipak su to profesionalno izvedeni proizvodi. Za ovakve stvari koje sam napraviš, moraš dobit i mehaničara u paketu, jer nikad ne znaš šta se može zakomplicirat.
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2008., 13:24   #8
bego2
Banned
Moj komp
 
bego2's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 2,724
svaka ti dala majstore...

samo je jedno zanima...hallov senzor radi u blizini magnetnog polja....radi samo kao prekidač? nemožeš postupno dodavat gas ?
bego2 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2008., 13:43   #9
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Citiraj:
Autor bego2 Pregled postova
svaka ti dala majstore...

samo je jedno zanima...hallov senzor radi u blizini magnetnog polja....radi samo kao prekidač? nemožeš postupno dodavat gas ?
Baš bi radio ovakve pedale da radi samo kao 0 i 1

Ako si pogleda youtube video šta sam priložio, vidit ćeš koja je preciznost. S tim da sam mora smanjit prozor "dviewa" da video "vidi" pomični kursor. Kad se raširi prozor na rezoluciju monitora (1680*1050) i dalje ide glatko, gotovo u piksel.

Hall senzori ti opažaju i najmanju promjenu magnetskog toka. Pod najmanju mislim stvarno malu, teoretski oni imaju beskonačnu preciznost, kod mene su ograničeni sa 1023 pomaka.
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2008., 15:07   #10
bego2
Banned
Moj komp
 
bego2's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 2,724
aham...thx
bego2 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.04.2008., 15:55   #11
Punio4
Premium
 
Punio4's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb, Maksimir
Postovi: 437
Ufff... Ma milina.
Dođe mi da odem radit svoj HOTAS

Inače, ti senzori koji prate promjenu mag polja... Očito da su precizni, no da li bi se s njima dalo napraviti da registrira volan i njegova 2 puna kruga?
Jer on prati magnetsko polje, točnije udaljenost magneta od senzora, dakle, linearno...
Kad bi se ovaj počeo vraćati (magnet) nakon prvog kruga kako bi on to registrirao?
Isto tako kako bi razlikovao pomak lijevo od pomak desno?

Hmmm... Može malo dodatnog objašnjenja
Punio4 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2008., 16:42   #12
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Citiraj:
Autor Punio4 Pregled postova
Ufff... Ma milina.
Dođe mi da odem radit svoj HOTAS

Inače, ti senzori koji prate promjenu mag polja... Očito da su precizni, no da li bi se s njima dalo napraviti da registrira volan i njegova 2 puna kruga?
Jer on prati magnetsko polje, točnije udaljenost magneta od senzora, dakle, linearno...
Kad bi se ovaj počeo vraćati (magnet) nakon prvog kruga kako bi on to registrirao?
Isto tako kako bi razlikovao pomak lijevo od pomak desno?

Hmmm... Može malo dodatnog objašnjenja
Evo, uslika sam mobitelom, valjda ćete skužit.

Npr, kad bi ima okrugli magnet i postavio ga na kraj volana sa hall senzorom, tebi bi se mijenja smjer kursora 4 puta! Svaki put kad pređe polovicu magneta mijenja se smjer.

Na kraju svog prvog posta sam najavio, pomalo šaljivo, nove avanture dogodine. Plan je također napravit volan ispočetka, F1 stil, sa displayima i sl. Koristio bi hall senzore. Ali to bi učinio na način da bi magnet bio pričvršćen na drugu osovinu koja bi remenom bila povezana sa osovinom volana. Prijenos bi bio takav da bi npr. jedan puni okret volana bio samo moožda 1/8 okreta na drugoj osi na kojoj je magnet.

Za ugradit senzor u već postojeći volan baš i nemam ideju...

Mali edit: Senzori ne prepoznaju udaljenost (ustvari prepoznaju i to, ali samo kao nuspojavu) već magnetski tok, kao šta vidš sa slike.
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2008., 14:09   #13
bego2
Banned
Moj komp
 
bego2's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 2,724
jel mi se čini ili si stavljao magnete iz diska?
bego2 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2008., 14:20   #14
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
pise u prvom postu da su to magneti iz diska..

Svaka cast na pedalama..
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2008., 15:00   #15
bego2
Banned
Moj komp
 
bego2's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 2,724
nisam pročital cijeli post.
bego2 je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2008., 16:49   #16
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Evo jedan update pedala.

Iako je dizajn dosta slican starom, pedale su potpuno nove, gotovo iz temelja nanova radjene, osim postolja.

Novine:

- svaka pedala je zasebna, ima svoju osovinu, za razliku od starih koje su dijelile osovinu.
- maknio sam onu ruznu dasku (komad medijapana) na kojoj je bilo sve montirano, sto je povuklo za sobom novi dizajn "locka" te kocnice i kvacila
- vec prije spomenut, progresivni mehanizam kocnice je montiran na sklop kocnice, nevezano za postolje
- dodan mehanizam na kvacilo da se dobije onaj realan osjecaj prijelaza na kvacilu. Napravljeno po uzoru na Frex SimClutch+
- osovina pedale napravljena od 20*20 mm celicne cijevi
- kupljene aluminijske papucice

Bit ce jos slika i video, ovo je brzinski sta sam uhvatio, mozda vas kvacilo bude malo bunilo

Posto ja uglavno vozim F1 i rFactor, ne znam na pravi nacin iskoristit potencijal pedala pa ce mi prijatelj, inace zagrizeni LFS-ovac (koji se sve vise okrece rFactoru ) odvozit par krugova na njima za potrebe videa. Da malo vidite "heal and toe" od strane profesionalaca




Pozdrav!
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2008., 17:01   #17
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
jako impresivno
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2008., 22:01   #18
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Kratki video, ali stvarno kratki

Inače, ovo nije prikaz dobre vožnje, ima ovdje dosta minusa. Nisam dugo vozio

Roso je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2008., 22:30   #19
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,203
predobro.nego kako si software rijesio?
TomG je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2008., 22:42   #20
-POP-
Eddie
Moj komp
 
-POP-'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 5,490
De molim te, koji auto voziš privatno?!
__________________


Intel E5450 E0 @455X9=4005MHz 1.36V // H2O Corsair H100 @low
Asus P5Q-E P45 @1.2V @Ket's 2101 bios
4X2Gb G.Skill 4GBPQ @890MHz 15-5-5-5 1.82V
Gigabyte HD5850 1Gb @960/5100MHz 1.088V @Scythe Musashi
Samsung 250GB 850 EVO // Seagate 3000GB DM001 // Samsung 500GB T166S @2X Scythe Himuro
Lian Li PC-P50 ArmorSuit // Corsair VX450W // DVD-RW LG GH24NSB0
White Shark Commandos @red switch // Logitech MX518 @blue led
AOC Q3279VWF 31.5"


Rotel RC972 // 2X Rotel RB971 @bridged // Audio Epilog Peyote // Raiz Peyote stands
M2Tech Young DSD DAC // Audioperformance Power Supply by Apparatus
Ixos Gamma Geometry 6003 // Transparent Audio The Link 200 // Kimber PBJ
Nobsound NS-01G PRO // Acoustic Energy AE100² // Asus Xonar U7 // Ixos XHS243W
Sony KD-65XH9096 // Nvidia Shield (2017) // Logitech Z-5500 sub & Focal Sib satellites
Logitech Z-10 // Logitech Z-2300 // Sennheiser HD205
-POP- je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2008., 22:54   #21
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
E pope, pope. Koji god da vozi sigurno ga ne šalta u manju brzinu kako si vidio na ovom clipu, ako si mislio to pitati.

To su fazoni koje koriste vozači na trkama, mada se nađe ponekad i komad budale pa to radi na običnom autu (ja na primjer ), ali nikako nije preporučljivo to raditi. Lamela fino miriše kad ovim stilom vožnje sa nekim ganjaš po gradu 15ak minuta.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2008., 23:01   #22
-POP-
Eddie
Moj komp
 
-POP-'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 5,490
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
E pope, pope. Koji god da vozi sigurno ga ne šalta u manju brzinu kako si vidio na ovom clipu, ako si mislio to pitati.

To su fazoni koje koriste vozači na trkama, mada se nađe ponekad i komad budale pa to radi na običnom autu (ja na primjer ), ali nikako nije preporučljivo to raditi. Lamela fino miriše kad ovim stilom vožnje sa nekim ganjaš po gradu 15ak minuta.
Ti meni objašnjavaš kako se vozi?! OMG
__________________


Intel E5450 E0 @455X9=4005MHz 1.36V // H2O Corsair H100 @low
Asus P5Q-E P45 @1.2V @Ket's 2101 bios
4X2Gb G.Skill 4GBPQ @890MHz 15-5-5-5 1.82V
Gigabyte HD5850 1Gb @960/5100MHz 1.088V @Scythe Musashi
Samsung 250GB 850 EVO // Seagate 3000GB DM001 // Samsung 500GB T166S @2X Scythe Himuro
Lian Li PC-P50 ArmorSuit // Corsair VX450W // DVD-RW LG GH24NSB0
White Shark Commandos @red switch // Logitech MX518 @blue led
AOC Q3279VWF 31.5"


Rotel RC972 // 2X Rotel RB971 @bridged // Audio Epilog Peyote // Raiz Peyote stands
M2Tech Young DSD DAC // Audioperformance Power Supply by Apparatus
Ixos Gamma Geometry 6003 // Transparent Audio The Link 200 // Kimber PBJ
Nobsound NS-01G PRO // Acoustic Energy AE100² // Asus Xonar U7 // Ixos XHS243W
Sony KD-65XH9096 // Nvidia Shield (2017) // Logitech Z-5500 sub & Focal Sib satellites
Logitech Z-10 // Logitech Z-2300 // Sennheiser HD205
-POP- je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2008., 23:04   #23
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor -POP- Pregled postova
Ti meni objašnjavaš kako se vozi?! OMG
De počni spremati neki autić u kojem ćeš mi se moći suprotstaviti kad ti dođem gore svojom zastavom.

Nadam se samo da lik ne vozi Opel.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2008., 23:19   #24
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Citiraj:
Autor Tomy no.1 Pregled postova
predobro.nego kako si software rijesio?
Ne znam na šta misliš pod software. Vozim rfactor, a o pedalama i elektronici je objašnjeno u prvom postu.

Citiraj:
Autor -POP- Pregled postova
De molim te, koji auto voziš privatno?!
Haha, zašto te to zanima?
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2008., 23:28   #25
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,203
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Ne znam na šta misliš pod software. Vozim rfactor, a o pedalama i elektronici je objašnjeno u prvom postu.


Haha, zašto te to zanima?
pretpostavljam zbog nacina voznje.

ne mislim kao što treba neki logitech volan drivere,kuzio sam da i ovo nes treba.
ako me sad shvacas.
TomG je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2008., 15:45   #26
lovretta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 107
Hmm vidim ode krivih objasnjenja i komentara.

Ako lamela smrdi nakon 15 minuta voznje sa heel'n'toe onda se tu nesto krivo radi. Koji bi onda smisao bio sto vozaci na utrkama koriste heel toe ako je sve sto dobiju iz toga pregrijana lamela?!

Razloga zbog kojih se koristi heel'n'toe ima vise.

1. Mnogo starih mjenjaca nije imalo sinkrone, pa bi mogli jedva ili nikako "ugurat" u pojedine brzine, stoga posao sinkrona je trebao odradjivati vozac. Npr stari kamioni. Ili traktori

Ja osobno radim heel'n'toe na šaltanju iz treće u drugu brzinu na mom renaultu 19, iz razloga što mi jednostavno drugačije mjenjač neće u drugu ili oće ali jedva i pod rukom osjećam da zupčanici zapinju.

2. Kraći put kočenja. Ovo ćete shvatit na vrlo jednostavan način. Probajte jako kočit i bez medjugasa ubacujte u nižu brzinu, naravno dosta rano tako da vam se kad ubacite u nižu okretaju popnu do malo ispod rev limitera.
Nakon što ste prebacili brzinu, kad ponovno spojite kvačilo primjetit ćete da se prednji kraj na trenutak "propne" i ponovno potone - što se događa?
Dakle na kočenju auto prebacuje masu naprijed - ovo se nama očituje kao "potonuće" prednjeg kraja, pri ubrzavanju auto prebacuje masu natrag što se očituje uzidzanjem prednjeg i potonućem stražnjeg kraja.
Dakle kad vam se dogodi ono gore, na trenutak ste ubrzali, ili možda niste ubrzali, ali ste na trenutak smanjili negativno ubrzanje, odnosno kočenje.
Dakle ako imate čupavu situaciju na cesti kvačilo + kočnica je najbrže.

3. Netko je spomenuo smrad lamele nakon primjene heel'n'toe tehnike. Apsolutno krivo. Heel'n'toe ako se pravilno izvodi može samo produžiti vijek trajanja spojke i motora. Zašto?
Kod downshiftanja, npr mjenjate iz četvrte u treću, motor se vrti na 4000 RPM. Odspojite kvačilo, okretaji motora padaju na idle, možda ne skroz do idle-a, ali uglavnom padaju. U trećoj brzini će se vrtit na VIŠIM okretajima nego što je bio slučaj u četvrtoj. Kad ubacite u treću i ponovno spojite kvačilo, auto se malo trzne cijeli - upravo ste dobili blago proklizavanje lamele + natjerali ste motor da se u trenutku digne brzinu za nekih 2000 -3000 možda čak i 4000 okretaja.
Ako se pravilno doda međugas, promjena će bit totalno glatka i neprimjetna, jednio što će se dogodit je porast buke

Eto da malo razjasnimo neke stvari

lovretta je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2008., 15:51   #27
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Da, nisam namjerno htio ništa komentirat prethodne postove. Na Lovrettin post se nema šta nadodat. Samo potvrda da je davanje međugasa korisno!
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2008., 16:19   #28
-POP-
Eddie
Moj komp
 
-POP-'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 5,490
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Ne znam na šta misliš pod software. Vozim rfactor, a o pedalama i elektronici je objašnjeno u prvom postu.


Haha, zašto te to zanima?
Pitam, zanima me jel tako guštaš na nekoj Corsi ili na nekom Golfu. Čisto informativno.
__________________


Intel E5450 E0 @455X9=4005MHz 1.36V // H2O Corsair H100 @low
Asus P5Q-E P45 @1.2V @Ket's 2101 bios
4X2Gb G.Skill 4GBPQ @890MHz 15-5-5-5 1.82V
Gigabyte HD5850 1Gb @960/5100MHz 1.088V @Scythe Musashi
Samsung 250GB 850 EVO // Seagate 3000GB DM001 // Samsung 500GB T166S @2X Scythe Himuro
Lian Li PC-P50 ArmorSuit // Corsair VX450W // DVD-RW LG GH24NSB0
White Shark Commandos @red switch // Logitech MX518 @blue led
AOC Q3279VWF 31.5"


Rotel RC972 // 2X Rotel RB971 @bridged // Audio Epilog Peyote // Raiz Peyote stands
M2Tech Young DSD DAC // Audioperformance Power Supply by Apparatus
Ixos Gamma Geometry 6003 // Transparent Audio The Link 200 // Kimber PBJ
Nobsound NS-01G PRO // Acoustic Energy AE100² // Asus Xonar U7 // Ixos XHS243W
Sony KD-65XH9096 // Nvidia Shield (2017) // Logitech Z-5500 sub & Focal Sib satellites
Logitech Z-10 // Logitech Z-2300 // Sennheiser HD205
-POP- je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2008., 16:29   #29
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
E pope, pope. Koji god da vozi sigurno ga ne šalta u manju brzinu kako si vidio na ovom clipu, ako si mislio to pitati.

To su fazoni koje koriste vozači na trkama, mada se nađe ponekad i komad budale pa to radi na običnom autu (ja na primjer ), ali nikako nije preporučljivo to raditi. Lamela fino miriše kad ovim stilom vožnje sa nekim ganjaš po gradu 15ak minuta.
Tebi lamela smrdi i nakom 15 min obicne voznje Osim ako tvoja 128-ica nema sportsku lamelu A zanamo da nema..
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2008., 16:36   #30
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Inače vozim za Williams
Za mene staza postoji samo na TV-u kad gledam utrke Formule 1 i na računalu. Brzina i škripa guma me uopće ne interesiraju na način da bi to radio u stvarnosti.

Kad vozim cilj mi je što sigurnije doć do "cilja" sa što manje potrošenog goriva

Iako moram priznat da sam lagano počeo prakticirat heel & toe tehniku, ne radi brzine i boljeg kočenja, već radi fluidnije vožnje. Šta bi se reklo u F1 - "seamless".
Roso je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na