Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.04.2023., 10:42   #1
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 668
e-Računi i servisi(informacijski posrednici) za tvrtke

Tražio sam temu ali nisam vidio da ima.

Inspiracija za ovu temu je prvotno mali rant ali i informiranje o načinu generiranja e-računa, ako tko ima kakvih znanja, iskustva, neka podjeli.

Prvo mali rant; moj-eracun.hr mi je postala toliko gnjusna kompanija sa pre-agresivnim marketingom, taktikama zavaravanja, lažima, dosađivanjem, itd. Vjerujem da imaju kvalitetan sustav i (mislim) prvi su koji su pokrenuli sve ovo, ali brate mili konstantni pozivi, uvjeravanja, e-mailovi, znači užas.

U početku su to bili samo pozivi i uvjeravanja kako je to jednostavnije i jeftinije od printanja papirnatih računa, ali onda su počeli sa obmanama u porukama tipa; od "01.01. zakonska obveza za prelaz na eRačun" - a u stvari samo je slanje eRačuna za državne ustanove i javnu nabavu obvezno. I to se relativno lako može poslati sa FINA stranice ukoliko Vaša tvrtka posjeduje FINA certifikat, a vjerojatno posjeduje.

Sada su počeli sa slanjem mail-a u stilu; "Tvrtka d.o.o. prelazi isključivo na zaprimanje digitalnih te više neće biti u mogućnosti zaprimiti klasične račune radi modernizacije i unaprijeđenja poslovanja". Onda ja nazovem Tvrtku d.o.o. i pričam sa ljudima sa kojima radim kako postupiti i kako ćemo dalje nastaviti suradnju i naravno to nije istina, primati će i dalje klasične račune.

Zaista mi idu na jetru i odlučio sam prijeći na eRačun isključivo iz inata i da kad me idući put nazovu da im kažem da koristim eRačun ali od konkurencije i da me više ne zovu i ne šalju mail-ove jer sam se "modernizirao".

Sada konkretno pitanje;

1. Da li je moguće samostalno raditi eRačun? Tipa, imam FINA certifikat za njihove usluge(koristim ZABA B2G) - mogu li ja npr. sam napraviti račun u svom Knjigovodstvenom programu(IPOS Knjigovodstvo), digitalno ga potpisati sa certifikatom od FINA-e i ručno ga poslati mail-om? Jesu li ti informacijski posrednici neophodni u cijeloj priči ili samo olakšavaju život?

2. Ukoliko pod 1 nije izvedivo, ima li tko preporuku kojeg informacijskog posrednika koristiti a da nije moj-eracun.hr?
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2023., 10:58   #2
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,457
ako ti pomaže, ja iz synesisa šaljem B2G račun bez problema, bez moj-račun posrednika
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.05.2023., 10:56   #3
AgentE
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2020
Lokacija: Mostar
Postovi: 1
Ne kužim fiskalni sustav u HR, pa da priupitam ovdje.

Dali ste u HR obavezni izdavati e-račun ili ide račun u papirnom obliku, koji se kasnije knjiži i proslijedi prema poreznoj? Zašto se račun potpisuje (certifikad ili dig potpis), i dali je potpis obvezan za sve poslovne subjekte i kategorije?

Pitam jer ja imam jednu aplikaciju, koja je prilagođena poslovanju u BiH. Tek iz znatiželje gledam kolika bi prilagodba bila za HR...
__________________
https://idemo.info/
AgentE je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 12:07   #4
acmevagabundo
Premium
 
Datum registracije: Jul 2015
Lokacija: ZG
Postovi: 262
Ukratko, ako izdaješ gotovinski račun (maloprodajni dućani i slično) potreban je potpis (certifikat) i potpisanu datoteku online šalješ poreznoj i ona ti vraća JIR broj. Ako je plaćanje na račun (veleprodaja), dovoljan je papir. E-račun ide kad izdaješ račun državi.
acmevagabundo je online   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 15:23   #5
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
e-racun bi uskoro mogao biti obavezan za sve, ne samo za obveznike
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 16:44   #6
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Da.
Ali ne još.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2023., 12:27   #7
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova

1. Da li je moguće samostalno raditi eRačun? Tipa, imam FINA certifikat za njihove usluge(koristim ZABA B2G) - mogu li ja npr. sam napraviti račun u svom Knjigovodstvenom programu(IPOS Knjigovodstvo), digitalno ga potpisati sa certifikatom od FINA-e i ručno ga poslati mail-om? Jesu li ti informacijski posrednici neophodni u cijeloj priči ili samo olakšavaju život?

2. Ukoliko pod 1 nije izvedivo, ima li tko preporuku kojeg informacijskog posrednika koristiti a da nije moj-eracun.hr?

Mislim da su nužni jer treba formirati xml datoteku, to poslati, itd.
Mi koristimo https://eposlovanje.hr/, i super smo zadovoljni, imaš prepaid opcije, i slično, support odličan. Cijene minimalne.
E da, zaboravio sam reći da za generiranje računa koristimo Minimiax, koji je integrirana sa ovim e-poslovanje, i to onda ide automatski dalje.


moj-eračun mi je dno dna.

Citiraj:
Autor AgentE Pregled postova
Ne kužim fiskalni sustav u HR, pa da priupitam ovdje.

Dali ste u HR obavezni izdavati e-račun ili ide račun u papirnom obliku, koji se kasnije knjiži i proslijedi prema poreznoj? Zašto se račun potpisuje (certifikad ili dig potpis), i dali je potpis obvezan za sve poslovne subjekte i kategorije?

Pitam jer ja imam jednu aplikaciju, koja je prilagođena poslovanju u BiH. Tek iz znatiželje gledam kolika bi prilagodba bila za HR...

U Hrvatskoj je obveza izdavanja e-računa ako se posluje sa državom i državnim agencijama (B2G), B2B još nije obvezno.
Račun može ići u papirnatom obliku, pa ga poslje knjigovođa ili ti knjižiš i šalješ podatke poreznoj.
Ako je račun potpisan digitalnim potpisom smatra se da je jednakovrijedan običnom računu.
Potpis i pečat (obični ili digitalni) su bitni elementi računa, mi na naše račune stavljamo scan potpisa i pečata, i ono upozorenje da je izdan u digitalnoj formi, bla bla bla bla


Citiraj:
Autor BlackDwarf Pregled postova
e-racun bi uskoro mogao biti obavezan za sve, ne samo za obveznike

Komentirali su mi iz e-poslovanja da se pričalo da će od 01.01.2024 postojati obveza slanja svih računa između B2B u digitalnom obliku, ali mi već sada šaljemo svim pravnim osobama u formi e-računa.
Jeftinije, nema kuvertiranja, nema manipulacije sa preporukama i povratnicama, imaš dokaz o primitku, milina

Zadnje izmijenjeno od: Colop. 18.07.2023. u 12:41.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2023., 18:18   #8
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 668
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Mislim da su nužni jer treba formirati xml datoteku, to poslati, itd.
Mi koristimo https://eposlovanje.hr/, i super smo zadovoljni, imaš prepaid opcije, i slično, support odličan. Cijene minimalne.
E da, zaboravio sam reći da za generiranje računa koristimo Minimiax, koji je integrirana sa ovim e-poslovanje, i to onda ide automatski dalje.


moj-eračun mi je dno dna.




U Hrvatskoj je obveza izdavanja e-računa ako se posluje sa državom i državnim agencijama (B2G), B2B još nije obvezno.
Račun može ići u papirnatom obliku, pa ga poslje knjigovođa ili ti knjižiš i šalješ podatke poreznoj.
Ako je račun potpisan digitalnim potpisom smatra se da je jednakovrijedan običnom računu.
Potpis i pečat (obični ili digitalni) su bitni elementi računa, mi na naše račune stavljamo scan potpisa i pečata, i ono upozorenje da je izdan u digitalnoj formi, bla bla bla bla





Komentirali su mi iz e-poslovanja da se pričalo da će od 01.01.2024 postojati obveza slanja svih računa između B2B u digitalnom obliku, ali mi već sada šaljemo svim pravnim osobama u formi e-računa.
Jeftinije, nema kuvertiranja, nema manipulacije sa preporukama i povratnicama, imaš dokaz o primitku, milina
Uzeo sam i ja ePoslovanje prepaid da malo isprobam ali....moram nadoplatit IPOS knjigovodstvu 600€ za otključavanje modula eRačuni, da bi mogao direkt iz programa kreirati i slati iste. Kompatibilno je sa ePoslovanje.

Drago mi je da ima jeftinija i jednako dobra alternativa mojEracun, koje apsolutno nikad neću koristiti.

Za sada ostajem na dobrom starom papiru.
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2023., 09:41   #9
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova
Uzeo sam i ja ePoslovanje prepaid da malo isprobam ali....moram nadoplatit IPOS knjigovodstvu 600€ za otključavanje modula eRačuni, da bi mogao direkt iz programa kreirati i slati iste. Kompatibilno je sa ePoslovanje.

Drago mi je da ima jeftinija i jednako dobra alternativa mojEracun, koje apsolutno nikad neću koristiti.

Za sada ostajem na dobrom starom papiru.

Ne znam što bi ti rekao, to je stvarno puno previše novca za otključavanje jednog modula.
Nama trebaju bazične mogućnosti izdavanja računa, i nama je Minimax ispao pun pogodak za cijenu.
Colop je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na