Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.02.2023., 09:08   #1
Aedan
Registered User
Moj komp
 
Aedan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
(riješeno) Igre crashaju nakon kratkog igranja

Pozdrav društvo, ovo mi je prvi post na ovom forumu, koliko vidim dosad je sve u skladu s pravilima. Nadam se da je ovo softverski problem.

Dakle imam u zadnjih 1-2 mjeseca problem s igrama na PC-u. Igre mi se crashaju nakon kratkog igranja, trenutno igram Dead Space Remake na Originu. Ponekad se čak i PC restartira, ponekad i dobijem onaj blue screen. Dogodilo mi se to pokoji put i kad ne igram igre. Sve bitne komponente su nove i pod garancijom, jedino mi je kučište staro 5 godina, ali je stvarno dobro i ne vidim razloga da ga mijenjam, mislim da nema veze ništa s time.

Koristim Windows 11 Pro, sve legalno, kupljen je kod. Nisam ga nanovo instalirao nego napravio upgrade sa win 10 pro. Win 11 je ažuriran, kao i driveri za grafičku. Također sve igre koje igram su kupljene i legalne jel, na raznim servisima, Steam, Origin, Epic, Battle.net itd.

Mislim da nije grafička problem jer vjerujem da ne bi ni ušlo u igru da je. Osim toga do prije tjedan dva sam bez problema igrao Red Dead Redemption 2 koja je zahtjevna igra, bez crashanja oko sat vremena.

Vidio sam neke preporuke da se koristi event viewere ali se ja ne znam služiti s time, niti znam gdje da gledam niti razumijem ono što sam pročitao.

Dakle plan mi je sad za vikend prebacit što mi je bitno na ekskterni hdd, nakon toga ću sve pobrisati i ponovno instalirati windowse. Ne znam da idem na win 10 ili 11.
Imate li možda još neki prijedlog, što da točno radim ili provjerim? Uopće ne znam kako izolirati problem. Hvala svima unaprijed.
Aedan je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 09:13   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
ako malo radi, i onda sve prdne
ja bi krenuo od pregrijavanja gpu , cpu
šta blue screen veli, koji kod ?
ili odes u event viewer i tamo pročitaš šta log veli
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.02.2023., 09:27   #3
Aedan
Registered User
Moj komp
 
Aedan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
ako malo radi, i onda sve prdne
ja bi krenuo od pregrijavanja gpu , cpu
šta blue screen veli, koji kod ?
ili odes u event viewer i tamo pročitaš šta log veli
iskreno ne znam baš gdje da uopće gledam u event vieweru. Jel System, aplication ili nešto treće?

a blue screen mi je bio rijetko, a i kad se pojavio bio je toliko kratko da nisam stigao ništa pročitati, odmah se restartira

sad kad spominješ temperature, gpu je bila ok, oko 70 C, ali cpu ima vrlo niske temp, barem tako pokazuje. msi afterburner mi je pokazivao doslovno oko 4-8 C temp, a hwmonitor oko 18C

Zaboravio sam napomenuti na početku da ništa nisam klokao, jedino sam znao undervoltati grafičku, ali kad padne igra odmah to gasim
Aedan je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 09:31   #4
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
windows 10 ?
ajd ovako .. desni klik na my computer
upravljaj .. /hebiga ja imam hr/
event viver .. windows logs ... system .. i traži crveno
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 09:40   #5
Aedan
Registered User
Moj komp
 
Aedan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
windows 10 ?
ajd ovako .. desni klik na my computer
upravljaj .. /hebiga ja imam hr/
event viver .. windows logs ... system .. i traži crveno
win 11 je u pitanju, napravljen upgrade sa win 10 prije 6 mjeseci.
zadnji put kad mi je palo sam išao malo gledat taj event viewer i prošao to sve, i system i aplication ali nisam našao nikakve crvene ikonice, imao sam žute. U svakom slučaju sad nisam kući, to ću moći opet isprobati popodne/predvečer.
Aedan je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 11:20   #6
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
AJd ti u biosu provjeri RAM, ako je XMP uključen isključi ga, pa probaj tako ...


Naravno, možeš i izvaditi ram, pa ga vratiti nazad, ono da lijepo klikne kad ga uguraš ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 11:24   #7
Aedan
Registered User
Moj komp
 
Aedan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
AJd ti u biosu provjeri RAM, ako je XMP uključen isključi ga, pa probaj tako ...


Naravno, možeš i izvaditi ram, pa ga vratiti nazad, ono da lijepo klikne kad ga uguraš ...
je, uključen je. ok, hvala, probat ću to
Aedan je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 21:24   #8
Aedan
Registered User
Moj komp
 
Aedan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
AJd ti u biosu provjeri RAM, ako je XMP uključen isključi ga, pa probaj tako ...


Naravno, možeš i izvaditi ram, pa ga vratiti nazad, ono da lijepo klikne kad ga uguraš ...
evo na kraju sam išao prvo na ovu opciju sa biosom, prvo sam napravio i flash biosa, to mi je bilo prvi put ali je stvarno jednostavno sa ovom aplikacijom od gigabyta, nakon toga mi je XMP bio automatski isključen i tako sam ga i ostavio. Tada sam krenio igrati Dead Space i igrao oko 45 minuta, sve je bilo super, a s obzirom na to da mi je prošla 3 puta sve palo nakon 5 minuta igre mislim da je ovo sada kako treba. Nažalost ne stignem sada igrati još pa da provjerim kako bi bilo još duže, ali i ovo je dobar početak.

E sad možda bi bilo sve dobro da sam samo isključio XMP, bez updatea biosa, ali drago mi je da sam napravio i ovo. U svakom slučaju puno hvala na pomoći, a javim još info kad isprobam još koju igru i na malo duže vrijeme
Aedan je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 22:10   #9
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 748
Bez uključenog XMP-a memorija radi na 2400MHz, čini mi se, što je dosta manje od 3200MHz. Ako neko vrijeme ne bude nestabilnosti nakon dužeg igranja, onda preporučam opet uključiti XMP s manjom frekvencijom od 3200, većom latencijom ili većom voltažom do 1,4V (ovo zadnje manje preporučljivo). Ali prvo premjesti module u A2 i B2 utore (2. i 4. od procesora) ako već nisu tako postavljeni.
Zatim testirati Memtestom više passova i mijenjati gore navedeno dok ne dođeš do najviše stabilne frekvencije/najniže latencije.
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 23:47   #10
Aedan
Registered User
Moj komp
 
Aedan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
Citiraj:
Autor elzel Pregled postova
Bez uključenog XMP-a memorija radi na 2400MHz, čini mi se, što je dosta manje od 3200MHz. Ako neko vrijeme ne bude nestabilnosti nakon dužeg igranja, onda preporučam opet uključiti XMP s manjom frekvencijom od 3200, većom latencijom ili većom voltažom do 1,4V (ovo zadnje manje preporučljivo). Ali prvo premjesti module u A2 i B2 utore (2. i 4. od procesora) ako već nisu tako postavljeni.
Zatim testirati Memtestom više passova i mijenjati gore navedeno dok ne dođeš do najviše stabilne frekvencije/najniže latencije.
na 2667 mhz radi bez xmp-a. S xmp-om mi je bilo na 3200 mhz, koja i je max za moj RAM. Znači možda probati na 3000 mhz?

A što se tiče modula, nisam siguran kako sad stoje, a u slučaju da ih premjestim jel moram nešto reinstalirati ili pripaziti ili samo upalim komp i sve po starom?
Aedan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.02.2023., 07:51   #11
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 748
U slučaju premještanja modula ništa ne treba instalirati/mijenjati u smislu softvera. Prije nego vadiš pa stavljaš module u druge utore, ugasi napajanje na prekidaču ili izvadi naponski kabel iz napajanja za svaki slučaj te kod umetanja pazi da "klikne" s obje strane odnosno da modul sjedne skroz u utor kako treba.
Prvo to napravi, postavi XMP na 3200 i izvrti Memtest barem 2 passa pa javi je li odvrtio bez grešaka.
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2023., 09:05   #12
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Ako nebude delal na 3200 da podesi ga na 3000 pa probaj tako, dosta proizvođača nije baš 100% uskladilo ploče i memorije ...


Najvjerojatnije da će ti memtest proć na 3200, ali ne znači da i dalje ne budeš imao reseta/BS i ko zna koje gluposti ...


Ježiga ako želiš 3200, morat ćeš manual u ruke, i pretražiti koji točno ram radi s tvojom pločom ... a ovoga prodat ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2023., 09:27   #13
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
de uključi XMP i stavi rame na 1.4V i probaj tako.. cijeli forum drži tako godinama pa i ja trenutno i nikom se ništa nije desilo, neće crknit ram od 1.4V.. imaš crucial ballistix na 3200mhz? ne može klasičniji ram od toga uz aegis

https://www.gigabyte.com/hr/Motherbo...support-memsup

ballistix podržan na listi memorija, toliko o tome

Zadnje izmijenjeno od: John Creasy. 11.02.2023. u 09:32.
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2023., 10:24   #14
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 748
Mislim da je najpametnije i prvo premjestiti module u A2/B2 utore jer ima jako puno slučajeva da ram na XMP ne radi stabilno u A1/B1 nego samo na 2667MHz a u A2/B2 bez problema na 3200Mhz bez dizanja voltaže. Ništa ne košta probati.
EDIT: Moj ram stabilno radi na višim frekvencijama bez dizanja voltaže i to u A2/B2 utorima naspram A1/B1.

Zadnje izmijenjeno od: elzel. 11.02.2023. u 10:48.
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2023., 11:20   #15
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Ovakvi problemi kod računala se rješavaju jednostavnom logičkom metodom, zvanom eliminacija.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2023., 12:28   #16
Aedan
Registered User
Moj komp
 
Aedan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Ovakvi problemi kod računala se rješavaju jednostavnom logičkom metodom, zvanom eliminacija.
eto na svu sreću riješili smo taj prvi problem, sređen je bios i XMP i stvari funkcioniraju, nakon toga ću isprobati sa upaljenim XMP-om nešto odigrati, ali prvo ću danas otvorit kompo i pogledat u kojem su modulu RAM-i. Ma napravio bi to sve i ujutro ali sam čuvam klince pa mi je nezgodno, javim sve danas kad uspijem
Aedan je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2023., 13:52   #17
Aedan
Registered User
Moj komp
 
Aedan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
sad sam uključio XMP i PC mi uopće nije bootao. Ulazio sam koji put u bios i prvi put mi je pisala voltaža za rame 1.2, i samo sam gledao po biosu i nisam ništa mijenjao i onda sam ga restartirao da probam opet i evo sad mi je bootalo sa XMP upaljenim na 3200 mhz, a odjednom piše voltaža 1.35. A nisam ništa promijenio.

Provjerio sam i RAM-e fizički, sve čvrsto stoji, na mjestima a2 i b2, odnosno drugo i četvrto od procesora. Dvije pločice, svaka od 16 gb
Aedan je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2023., 16:50   #18
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,457
probaj prvo i treće
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2023., 17:14   #19
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,936
Nije zgore probati i module odvojeno, x puta se događalo da jedan modul ima problem. Više puta sam naletio da rade OK kada nisu upareni ali upareni neće nikako.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2023., 19:15   #20
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
probaj prvo i treće
https://download.gigabyte.com/FileLi...5311d6b452a3d0

zašto kad manual kaže A2 i B2 za 2 keksa rama?
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2023., 19:37   #21
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,457
ma za test samo
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2023., 08:39   #22
Aedan
Registered User
Moj komp
 
Aedan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
evo samo da javim da sada sve radi super. Znači izgleda da je ipak bilo do BIOSa, trenutno je situacija da je bios najnoviji, XMP je uključen i radi na 3200 mhz, voltaža 1.35. Jučer sam igrao oko 3 sata (u komadu) Dead Space remake, oko sat vremena Hogwarts Legacy, sve je radilo super, nikakvi crashovi. Komp sam nekoliko puta ugasio ili restartirao, sve se boota bez problema, čak mi se čini da i brže to napravi nego prije.

Ne bi sada ništa dalje čačkao ako sve radi, iako ako netko ima prijedlog za nešto što bi bilo dobro napravit za nekakvu sigurnost samo dajte, sad ću svakako nastaviti uživati u igrama pa šta bude.

Hvala vam puno svima
Aedan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na