Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.11.2022., 09:54   #1
Lazarus
Premium
 
Lazarus's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: -
Postovi: 100
Preporuka sustava za laptop

treabam savjet koji bi sustav bio najbolji za ova dva laptopa Asus X501A (6gb ddr3 500gb hdd) Asus X552EA-DH41(8gb ddr3 500gb hdd) oba su na sebi imali win8 koji su godinam stajali i sporo radili.
Stavio sam win10 no i dalje toliko sporo rade da YT nece da normalno ide.
Lazarus je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 10:10   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,416
U oba ubaciti ssd i trebalo bi biti ok, a najvazniji podatak, cpu koji je?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.11.2022., 10:18   #3
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
I mene mući isti problem.Imamo slične laptope,samo što moj ima 4gb rama i neki celeron gore.
Isti problem sa 10tkom i you tubom.
I ja sam razmišljao o ssdu unutra ,ali mislim da mi se ne isplati u to ulagati. Proc je teška banana,pa sad dodavati još memorije?
Jedino ako se nema za neki bolji.
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 10:49   #4
Lazarus
Premium
 
Lazarus's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: -
Postovi: 100
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
U oba ubaciti ssd i trebalo bi biti ok, a najvazniji podatak, cpu koji je?
Na Asus X501A je i3 2350m
a na Asus X552EA-DH41 je amd quad 1.5

meni je ono bas cudno da te nekakve bananlne stvare koce takve laptope
Lazarus je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 10:57   #5
Lazarus
Premium
 
Lazarus's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: -
Postovi: 100
Citiraj:
Autor emilblomsky Pregled postova
I mene mući isti problem.Imamo slične laptope,samo što moj ima 4gb rama i neki celeron gore.
Isti problem sa 10tkom i you tubom.
I ja sam razmišljao o ssdu unutra ,ali mislim da mi se ne isplati u to ulagati. Proc je teška banana,pa sad dodavati još memorije?
Jedino ako se nema za neki bolji.

sad jednostavno ne znam što se događa,jeli moguće da je vrijeme toliko pregazilo ove laptope tj. Windows postao toliko zahtjevan da ove specifikacije nisu dovoljne za nekakav osnovni rad računala evo pokušao sam čak Google Chrome operu Firefox čak sam probao skinuti nekakvu Windows 10 Lite verziju niti to baš nije pomoglo možda malo bolje radi ali ništa onako da kažem glatko.

meni ne treba ništa spektakularno samo tek toiliko da mogu malo surfat gledati video/film eventualnog tu i tamo koji video poziv ali ovo je ovako užas znači ne znam dva tab-a na Google chrome-u i to u laptop jedva muku muči.
Lazarus je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 11:22   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Stavit Lunux sa laganim gui / desktop - om, npr. LXLE,
ovom sa 4 Gb memorije 32 - bit a ovom sa 6/8 Gb staviti 64 - bit verziju.

SSD umjesto starog mehaničkog HDD - a je naprosto nužno potrebno, a bitno ubrzava responzivnost.
Cca 300 kn za MX500 250 GB nije veliki trošak a lako se sutra upotrebi za nešto drugo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 11:24   #7
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,768
Zena ima Della s i3-3217U (djeluje vrlo slicno tvom i3 modelu)... Laptop je bio mrtva kobila godinama, bas patnja i bol za koristenje. Ne sjecam se je li yt stekao, ali koristenje browsera i office alata je bilo koma sporo.

Puknuo sam unutra ssd i ekstra ram (8GB ukupno) bez reinstaliranja windowsa (prenio sam svo smece na novi ssd) i laptop je potpuno druga igracka. Iz hibernacije se boota za 10-15 sekundi, skoro isto kao i moj komp (i5-6500, nvme disk). Koristenje laptopa je masu puta ugodnije.

Kasnije sam i materi upgrejdao ssd+ram na nekom low end pentium nestonesto laptopu - preporod!

Oba su na win10 pro.
U oba su ssd-ovi kingston A400 250GB kupljeni na nekim akcijama za 250ak kn.

Dojma sam da najveci boost nosi ssd jer 8 giga rama mi nijedan laptop ne pocucla. Ali eto, za sto kn vise ne skodi ubost i keks rama.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 11:28   #8
Lazarus
Premium
 
Lazarus's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: -
Postovi: 100
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Stavit Lunux sa laganim gui / desktop - om, npr. LXLE,
ovom sa 4 Gb memorije 32 - bit a ovom sa 6/8 Gb staviti 64 - bit verziju.

SSD umjesto starog mehaničkog HDD - a je naprosto nužno potrebno, a bitno ubrzava responzivnost.
Cca 300 kn za MX500 250 GB nije veliki trošak a lako se sutra upotrebi za nešto drugo.
Da budem krajnje iskren - ja ti nemam blage veze o linux-u

ovaj sa i3 ima 6gb ddr3
a ovaj amd quad ima 8gb

na oba sam bio stavio x64 windows 10 enterprise
Lazarus je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 11:34   #9
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
A je. Danas su svi filmiči na you tubeu malo bolje kvalitete, pa to teško ide sa ovim starim celeronima, koji su i u startu bili spori.
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 11:34   #10
Lazarus
Premium
 
Lazarus's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: -
Postovi: 100
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Zena ima Della s i3-3217U (djeluje vrlo slicno tvom i3 modelu)... Laptop je bio mrtva kobila godinama, bas patnja i bol za koristenje. Ne sjecam se je li yt stekao, ali koristenje browsera i office alata je bilo koma sporo.

Puknuo sam unutra ssd i ekstra ram (8GB ukupno) bez reinstaliranja windowsa (prenio sam svo smece na novi ssd) i laptop je potpuno druga igracka. Iz hibernacije se boota za 10-15 sekundi, skoro isto kao i moj komp (i5-6500, nvme disk). Koristenje laptopa je masu puta ugodnije.

Kasnije sam i materi upgrejdao ssd+ram na nekom low end pentium nestonesto laptopu - preporod!

Oba su na win10 pro.
U oba su ssd-ovi kingston A400 250GB kupljeni na nekim akcijama za 250ak kn.

Dojma sam da najveci boost nosi ssd jer 8 giga rama mi nijedan laptop ne pocucla. Ali eto, za sto kn vise ne skodi ubost i keks rama.
evo sad full situacija

mene jedan poznanik zamolio da mu nađem kupca za dva laptopa oba su bila korištena od strane njegoih kćeri koji su sada uzele druge i ovi mi više ne trebaju.
rekoh hajde ako su ti laptopi ićemu uzeću ja sebi sa obzirom da je za oba tražio 100e,moj je laptop krepao a na tablet nikako da se naviknem jednostavno ja i dodirivanje nismo kompatibilni.
donio čovek te laptope i stvarno vidi se da su očuvani nema nikakvih oštećenja samo ono standardni tragovi korištenja. po specifikacijama laptopi stvarno solidni jedan je i3 drugi je AMD quad-core ,za mene će biti i više nego dovoljno upali mi jednog i drugog vidim rade imali su Windows 8 a s obzirom da su bili još nekakvih tamo podaci od cura koje su koristili ih reko hajde odmah ću dići nove Windows pa da sam miran.
stavim Windows 10 te pokušam nekakve osnovne stvari odem na YouTube vidim da jednostavno laptop se pati sa videom na 1080p i konstantno znači ruši kvalitetu videa da bi mogao raditi i bilo kakve druge osnovne nekakve programe jako sporo idu mislim kužim da je to stariji laptop ali opet sa tim performansama mislim da bi trebao bez problema vrtiti takve stvari.

pogledam rekao da možda internet nije spor - no sve uredno pogledam da li su nekakvi update i uključeni ili se skidaju - ništa sve uredno,.Također drivere,rekoh možda nedostaje nekakav driver ili nekakav Flash Player ili nešto što koči normalan rad - sve u redu.probam ugasit upaliti i probam nadograditi na win 11 pa možda će to riješiti ovaj problem.,Međutim i na toj Windows 11 stvari još gore još sporije laptop radi pokušao sam posle reko skenirati hard disk da nema nekakve dad sektore - tamo izbaci sve znači 100% health diska.

bas zbog stanja u kojem su,zelio sam ih za sebe,a stisnuti cu dupe za sto kn za ssd barem na jednom a na drugom drzati podatke.
Lazarus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.11.2022., 11:41   #11
Lazarus
Premium
 
Lazarus's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: -
Postovi: 100
Citiraj:
Autor emilblomsky Pregled postova
A je. Danas su svi filmiči na you tubeu malo bolje kvalitete, pa to teško ide sa ovim starim celeronima, koji su i u startu bili spori.
Kolega sa posla ima nekku krnju od HP-a staru preko 10 god dual core procesor 4gb ddr2,skripi kao sporet kad ga otvaras,a da bi ga uopce otvorio moras nogom stati na donju polovicu a gornju sa dvije ruke podici,a jos luđe je da laptop radi kao mutav jos on igra nekakve igrice na njemu...
Lazarus je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 11:46   #12
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Također preporuka za SSD, ja sam tako osvježio lap star 13 godina
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 12:19   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Citiraj:
Autor Lazarus Pregled postova
Da budem krajnje iskren - ja ti nemam blage veze o linux-u
Sve se po malo nauči, za internet / čitat novine / gledati YT ... samo klik na ikonu od browsera ...
Imaš i štos (ako već ne znaš za to), install stick ti ujedno služi i kao Live a to znači da se možeš igrati, isprobati kako to radi ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 13:16   #14
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,768
Ako ne bude isao linux, drzi se win 10. Nista 11, ne trebas forsirati noviji OS da bi gledao yt i sl. I obavezno da su ti driveri kompletno instalirani (nadjes ih na stranicama proizvodjaca ako ih win sami ne pokupe).

Po mom misljenju, svjezi win 10 i ssd se stvarno isplati probati, trosak je nikakav (ovisno koliko prostora zelis). Rama imas dovoljno.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 14:34   #15
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Moj je ovaj:


https://www.protis.hr/products/detai...-j7u41ea/85771


A ovo su specsi:
https://support.hp.com/hr-en/document/c04403283


Dal ide u njega još rama?Sa 8gb bi bolje išla desetka,i da stavim ssd?
Bojim se samo da je ovaj njegov procesor zbilja loš. Da ne bi bio usko grlo i sa ovom nadogradnjom?
Ili da idem jednostavno na bolji laptop?
Ovog mi je zbilja žao ,jer izgleda kao nov.Sestra od škole davno dobila bolji ,pa je ovaj godinama stajao nekorišten.
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 15:07   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Uf, "štedljivi" Celeron N2830 > https://www.intel.com/content/www/us...fications.html
to nije ni za tablet a kamoli za laptop .... nemoj se niti mučiti, traži bolji laptop sa poštenim cpu / specs ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 15:09   #17
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Uf, "štedljivi" Celeron N2830 > https://www.intel.com/content/www/us...fications.html
to nije ni za tablet a kamoli za laptop .... nemoj se niti mučiti, traži bolji laptop sa poštenim cpu / specs ...
Baš to. Ovaj ima baš loš proc!
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 15:48   #18
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
U redu je bit na budgetu ali ne treba očekivati čuda. 2350m je CPU star 11 godina. 11 godina.


Koliko ja znam Intel nudi hardversku akceleraciju HEVC-a i VP9 (codeca koji koristi yt) od Skylake-a, znači od 6. generacije CPU-a. Sve nakon toga će raditi odlično a ovo prije će raditi puno lošije.
Znači za neko normalno korištenje, skylake ili novije, OBAVEZNO (mehaničkom disku jednostavno više nije mjesto u modernom računalu kao sistemskom disku) ssd i 8GB ram-a.

Nabaviti neki rabljeni Thinkpad za 200-injak eura (T460s npr.) i na konju si. Ovo sve ostalo je po meni nepotrebno mučenje.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 16:26   #19
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
U redu je bit na budgetu ali ne treba očekivati čuda. 2350m je CPU star 11 godina. 11 godina.


Koliko ja znam Intel nudi hardversku akceleraciju HEVC-a i VP9 (codeca koji koristi yt) od Skylake-a, znači od 6. generacije CPU-a. Sve nakon toga će raditi odlično a ovo prije će raditi puno lošije.
Znači za neko normalno korištenje, skylake ili novije, OBAVEZNO (mehaničkom disku jednostavno više nije mjesto u modernom računalu kao sistemskom disku) ssd i 8GB ram-a.

Nabaviti neki rabljeni Thinkpad za 200-injak eura (T460s npr.) i na konju si. Ovo sve ostalo je po meni nepotrebno mučenje.
Hvala ,exy!
Vidim da kolega Markos prodaje dva laptopa : Asus tuf sa malo boljom grafikom,i lenovo sa malo boljim procem.
Jesu mi to isplative kupnje?
Ili da idem na opciju novo ,pa sa više garancije?
Neka vaša preporuka?

Dosta mi je bitno da vrti uredno 4k sadržaj na Lg c1,znači da ima bar hdmi2.0 standard.

Za mjuzu i surf bude dobar svaki noviji,ali ovo gore mi je bitno!
I recimo da je nadogradiv ,jer ga ne mislim mijenjat tako skoro.
Da ima 1080p rezu,jer mi bolja ne treba,kad ionako sve gledam na telki.
Sad za grafičku ne znam ,al ako može da nije banana pa da na 1080p mogu odigrat neku igricu koja ne ide baš na gamepadu.
Na tv ga za igre ne mislim spajat ,jer sumnjam da i najjači laptop dobro vrti 4k na 120hz!
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2022., 19:09   #20
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Zašto na C1 moraš spojiti laptop na HDMI da bi gledao 4K sadržaj?
Ako nemaš neki "server" i ne da ti se snimati na USB stick/disk, u krajnjem slučaju pokreneš na laptopu Plex server ili neki DLNA i gledaš iz aplikacije na TV-u. Plex je odlična solucija, transcoding ti vjerojatno neće ni trebati osim možda DTS->DD a to odradi bilo koji stroj.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2022., 08:51   #21
Lazarus
Premium
 
Lazarus's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: -
Postovi: 100
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
U redu je bit na budgetu ali ne treba očekivati čuda. 2350m je CPU star 11 godina. 11 godina.


Koliko ja znam Intel nudi hardversku akceleraciju HEVC-a i VP9 (codeca koji koristi yt) od Skylake-a, znači od 6. generacije CPU-a. Sve nakon toga će raditi odlično a ovo prije će raditi puno lošije.
Znači za neko normalno korištenje, skylake ili novije, OBAVEZNO (mehaničkom disku jednostavno više nije mjesto u modernom računalu kao sistemskom disku) ssd i 8GB ram-a.

Nabaviti neki rabljeni Thinkpad za 200-injak eura (T460s npr.) i na konju si. Ovo sve ostalo je po meni nepotrebno mučenje.
Naravno,svijestan sam toga.
Samo eto ostao sam zatečen činjenicom da takvi laptopi imaju poteškoće da čak pogone chrome.
Lazarus je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2022., 07:46   #22
DR bodul
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Krk
Postovi: 267
Samo stavi ssd. Imaš u Instaru ssdova po razumnoj cijeni. Nemoj se zavaravati da će laptopi letjeti jer su ti procesori takvi kakvi jesu, ali ssd će im za uredske i kućne poslove udahnuti život. Manje više svi internet pretraživači gutaju ram ali 8GB rama trebalo bi biti sasvim dovoljno. Ako koristiš Ckrome razmisli o upotrebi ADblockera.
__________________
DR bodul je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2022., 11:10   #23
Lazarus
Premium
 
Lazarus's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: -
Postovi: 100
Hocu definitivno,samo dok se dokopam neke love da ih sredim.

Meni treba tek toliko umjesto tableta jer s mojim prstima tesko na zelenu granu,tu sam jos krenio biti corav pa hajde da uzmem ovo kad mi se ukazala prilika.
Od igri sam jedino imao volju instalirati orginalni Unreal Tournamet ali bojao sam se da bi mi laptop objavio strajk i organizirao seljacku bunu.
Obavezno imam uBlock i popup blocker,to odmah cim instalirem chrome.
Lazarus je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2022., 19:08   #24
dinos3
Dino Saur
 
dinos3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 915
Citiraj:
Autor Lazarus Pregled postova
Hocu definitivno,samo dok se dokopam neke love da ih sredim.

Meni treba tek toliko umjesto tableta jer s mojim prstima tesko na zelenu granu,tu sam jos krenio biti corav pa hajde da uzmem ovo kad mi se ukazala prilika.
Od igri sam jedino imao volju instalirati orginalni Unreal Tournamet ali bojao sam se da bi mi laptop objavio strajk i organizirao seljacku bunu.
Obavezno imam uBlock i popup blocker,to odmah cim instalirem chrome.
Ja imam slican laptop, ovo su moje specifikacije bile https://icecat.biz/p/asus/k53sd-sx13...-13702465.html
Lupio ssd i jos 4gb rama u njega i preporodio se... Sve u svemu SSD je prioritet. Sta god da promjeniš a HDD ostaviš u njemu i dalje će se vući kao krepan...
dinos3 je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2022., 00:35   #25
Lazarus
Premium
 
Lazarus's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: -
Postovi: 100
Citiraj:
Autor dinos3 Pregled postova
Ja imam slican laptop, ovo su moje specifikacije bile https://icecat.biz/p/asus/k53sd-sx13...-13702465.html
Lupio ssd i jos 4gb rama u njega i preporodio se... Sve u svemu SSD je prioritet. Sta god da promjeniš a HDD ostaviš u njemu i dalje će se vući kao krepan...
Kod mene trenutno 4/8 GB ram ne igra nikakvu ulogu,baš i nisam primjetio znatno poboljšanje kad sam stavio dodatnih 4gb.

jbg i ja sam zastario i zaostao kao i ta tehnika,koristio sam starije uređaje xp/win7 koji su u svoje vrijeme radili sasvim uredno na normalnom hardu.
sad je očigledno za ovaj sustav ssd must have opcija.
Lazarus je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2022., 06:19   #26
dinos3
Dino Saur
 
dinos3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 915
Citiraj:
Autor Lazarus Pregled postova
Kod mene trenutno 4/8 GB ram ne igra nikakvu ulogu,baš i nisam primjetio znatno poboljšanje kad sam stavio dodatnih 4gb.

jbg i ja sam zastario i zaostao kao i ta tehnika,koristio sam starije uređaje xp/win7 koji su u svoje vrijeme radili sasvim uredno na normalnom hardu.
sad je očigledno za ovaj sustav ssd must have opcija.
Da ništa posebno ovako na prvu nakon što ubaciš još 4gb rama, ali će manje štucat kad upališ 10ak chrome tabova i par aplikacija, tak da dobro je i za ubuduće jer će programi sve više rama tražiti, a i poslovna ddr3 sodimm pločica od 4gb se nađe za 50ak kn tak da nije velika investicija
dinos3 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na