Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.02.2023., 22:22   #1
Char
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Nasuprot
Postovi: 4
Mini PC

Pozdrav.

Da skratim:
Moze li se smatrati dvije iste konfiguracije, jedna u klasicnoj a drugu Mini PC, jednakima? Bi li rad bio slican, tj. brzi ili sporiji, mozda nemoguc? Ili isti?
Rad preko Citrixa je isti?
Hvala na savjetima.
Char je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2023., 22:45   #2
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Dali mala jabuka i velika jabuka imaju isti okus? Da. Dali jabuka i lubenica imaju isti okus? Ne. Definiraj "mini pc" i "klasican pc" pa mozemo dalje. Postoje mali kompovi koji su jaci od nekih normalnih ATX konfi a postoji i obrnuto. Pravo pitanje glasi: "ola ekipa, trebam komp za X/Y/Z, htio bih sto manju konfiguraciju , pa sam gledao mini PC racunala kao "mali ali pali" al me brine da su preslabi za namjenu "peglanje/strikanje/itd...".

P.S.- poanta posta = postavljaj detaljnija pitanja, u protivnom nemozes ocekivat valjan odgovor
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.02.2023., 14:18   #3
Char
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Nasuprot
Postovi: 4
“If you can't explain it to a six year old, you don't understand it yourself.”



Mozda na forumu postoji netko razumniji koji bi mogao odgovoriti na moje prilicno jednostavno pitanje?


Konkretno, konfiguracija na kojoj radi SmartPlant 3D, klasicni Tower, da li bi radio, i kako, na Mini PCu, slicne konfiguracije.
Isti program na Citrixu, ista konfiguracija, da li bi radilo i kako na MiniPCu.

Stvar je usporedbe!



Valjda je razumljivo pitanje.


Hvala na trudu




Char je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2023., 14:30   #4
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,632
Bi. Dobro bi radilo.
Nadam se da je dovoljno jednostavan odgovor
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2023., 14:43   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Ako staviš iste komponente u različita kućišta, jedno veće, a drugo manje, naravno da će raditi jednako.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2023., 14:45   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
A da napišeš komponente u tom tower - u i jeli ti dovoljno brz za rad ?

Ovo su valjda origigi hw / sw Workstation Recommendations > https://docs.hexagonppm.com/r/en-US/...16-11.0/859367
https://manualzz.com/doc/o/vn0qs/sma...ecommendations

Čini se da je najvažnija komponenta grafa, poželjno sa "workstation class graphics cards (designed for use with CAD applications) with as much RAM as is affordable.".

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 20.02.2023. u 17:23.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2023., 16:21   #7
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,474
Ako su potpuno iste komponente u oba, naravno da će raditi identično. Osim ako nemaš istu mogućnost hlađenja komponenti prilikom većeg opterećenja, u tom slučaju neće.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2023., 17:26   #8
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Char Pregled postova
“If you can't explain it to a six year old, you don't understand it yourself.”



Mozda na forumu postoji netko razumniji koji bi mogao odgovoriti na moje prilicno jednostavno pitanje?


Konkretno, konfiguracija na kojoj radi SmartPlant 3D, klasicni Tower, da li bi radio, i kako, na Mini PCu, slicne konfiguracije.
Isti program na Citrixu, ista konfiguracija, da li bi radilo i kako na MiniPCu.

Stvar je usporedbe!


Valjda je razumljivo pitanje.
Hvala na trudu


Pokusao sam biti blag posto si nov - pa cu pokusat ponovo. Valjda si skuzio po postovima kolega da tvoje pitanje jednostavno prepovrsno. Ako je isti hardware nutra - da (anegdota sa jabukama, nadao sam se da ces shvatiti) - no sto si ti gledao? Cesto ovakva pitanja na forumu postavlja ekipa koja nema pojma o hardware-u, a ne shvacaju da pritom izostavljaju najvaznije informacije koje nama s druge strane trebaju da bismo ti mogli dati vazeci odgovor jer na trzistu ima zbilja svega. Dakle izuzetno ljubaznivo pitam - koja si konkretno racunala gledao? Nakon iduceg posta se pretvaram u Bubu
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2023., 20:23   #9
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
A da napišeš komponente u tom tower - u i jeli ti dovoljno brz za rad ?

Ovo su valjda origigi hw / sw Workstation Recommendations > https://docs.hexagonppm.com/r/en-US/...16-11.0/859367
https://manualzz.com/doc/o/vn0qs/sma...ecommendations

Čini se da je najvažnija komponenta grafa, poželjno sa "workstation class graphics cards (designed for use with CAD applications) with as much RAM as is affordable.".

Kompliciraš. Next!


Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Nakon iduceg posta se pretvaram u Bubu
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2023., 21:01   #10
Char
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Nasuprot
Postovi: 4
Pozdrav.

Nisam htio daviti pojedinostima nego pitati onako opcenito. Ali evo opsirnije i konkretnije:


1. Dell precision tower 3660; Intel i5; nVidia t1000; 16RAM.....
2. Asus K756U laptop; Intel i5; RAM 16; ...

Dell radi savrseno, bez problema, sa SP3D instaliranim lokalno.
Asus laptop radi savrseno, na mrezi, koristeci Citrix za rad sa SP3D. Na njemu sada pisem.

Pitanje je bilo, a evo ponavljam, uz neku slicnu konfiguraciju kao Asus, kako bi se, usporedujuci ih, ponasali razni programi na Mini PCu. Narocito me zanima kako bi reagirao SP3D instaliran lokalno i rad preko Citrixa.

Npr:
Minis Forum Mini PC Core i5-8279U | 16GB DDR4 512GB PCIe SSD | Iris Plus Graphics ili neki slican.


Moze li se, uzimajuci u obzir da su manji djelovi, fizicki, reci da je Mini PC apriori losiji, isti ili bolji?

Nadam se da je ovo dovoljno jasno pitanje.

Hvala
Char je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.02.2023., 21:24   #11
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Kao sto sam se bojao - nemas pojma. Popravit cemo mi to, zato sluzi forum. Dakle - lekcija prva:

1. Ak pise i5 pricamo o 13 generacija procesora i zato se traze detalji (npr izmedu I5 7500 i I5 13500 je razlika nebo i zemlja u performansama). Po ovome sto si napisao pretpostavljam da je 12-a generacija I5 u pitanju, fine mrcine su to koje i dosta struje zderu. Laptop ima (opet samo pretpostavljat mogu posto nisi naveo tocan model) 7-u generaciju koja nije bas nekaj u danasnje vrijeme. Solidna al ok.
2. Cak i kad pricamo o istoj generaciji procesora - koncentrirat cemo se na 8th gen koja je u minis forum kompu - gle CPU je ok - al radi se o laptop CPU - dakle - nekaj u rangu 7th gen desktop verzije I5.
3. Dakle suma sumarum u tvojoj usporedbi taj mini PC je nekako blize tom Asus lapu nego Dell radnoj stanici. Od nje je debelo slabiji - u ovoj konfiguraciji. Kombinacija sa AMD Ryzen 9 6900HX je mnogo interesantnija - ali posto nemam pojma kako se iste aplikacije ponasaju na AMD platformi ostavit cu kolegema da podijele ostale lekcije po tom pitanju.
4. Zadnje pitanje koje se postavlja je naravno i u kojem obujmu koristis spomenute aplikacije - teoretski ako si zadovoljan sa performasama aplikacija na tom lapu (i ako su specifikacije koja sam napisao) - da taj Mini PC bi ti trebao biti OK za TVOJE potrebe.

Kao sto vidis - stvar nije jednostavna kako mislis i ako ti mi zelimo dati kak spada savjet onda trebamo mnogo informacija - zato si dobio na pocetku moju pocetnu reakciju. I nakon 3 posta mi moramo iz tebe vuci Info koji nama treba da TEBI pomognemo. Ovo je tehnicki forum - ne Iskrica. Navikni se na ovakve stvari i svi ce biti sretniji (ponajprije ti )

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 21.02.2023. u 05:21.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2023., 01:15   #12
Char
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Nasuprot
Postovi: 4
Hvala SVIMA na misljenjima i savjetima.


4. Zadnje pitanje koje se postavlja je naravno i u kojem obujmu koristis spomenute aplikacije - teoretski ako si zadovoljan sa performasama aplikacija na tom lapu (i ako su specifikacije koja sam napisao) - da taj Mini PC bi ti trebao biti OK za TVOJE potrebe.


Tomek, meni je ovo crveno bilo dovpljno. Zato je za MOJE potrebe nebitno tvoje poznavanje rada elemenata opreme, vise me, tj. jedino, zanima ono "drugo".


Drugim rijecima, sex je odlican, pravi gust. Ne zanima me pri tom krvni tlak, finoca posteljine, kvaliteta boje u prostoriji i sl.


Hvala i pozdrav.




Char je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2023., 05:47   #13
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Char Pregled postova
Hvala SVIMA na misljenjima i savjetima.


4. Zadnje pitanje koje se postavlja je naravno i u kojem obujmu koristis spomenute aplikacije - teoretski ako si zadovoljan sa performasama aplikacija na tom lapu (i ako su specifikacije koja sam napisao) - da taj Mini PC bi ti trebao biti OK za TVOJE potrebe.


Tomek, meni je ovo crveno bilo dovpljno. Zato je za MOJE potrebe nebitno tvoje poznavanje rada elemenata opreme, vise me, tj. jedino, zanima ono "drugo".


Drugim rijecima, sex je odlican, pravi gust. Ne zanima me pri tom krvni tlak, finoca posteljine, kvaliteta boje u prostoriji i sl.


Hvala i pozdrav.





Kao sto sam ti napisao - pretpostavljam CPU model - sto ako sam u krivu i taj lap goni nekaj puno jace? Provjeri si to za svaki slucaj i ak stoji kak sam napisao - go for it
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2023., 12:19   #14
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Citiraj:
Autor Char Pregled postova
Hvala SVIMA na misljenjima i savjetima.


4. Zadnje pitanje koje se postavlja je naravno i u kojem obujmu koristis spomenute aplikacije - teoretski ako si zadovoljan sa performasama aplikacija na tom lapu (i ako su specifikacije koja sam napisao) - da taj Mini PC bi ti trebao biti OK za TVOJE potrebe.


Tomek, meni je ovo crveno bilo dovpljno. Zato je za MOJE potrebe nebitno tvoje poznavanje rada elemenata opreme, vise me, tj. jedino, zanima ono "drugo".


Drugim rijecima, sex je odlican, pravi gust. Ne zanima me pri tom krvni tlak, finoca posteljine, kvaliteta boje u prostoriji i sl.


Hvala i pozdrav.




Ne zanima te dok radi dobro, ali ako ode krvni tlak u kurac ili posteljina smrdi po govnima, itekako će te zanimati
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2023., 07:36   #15
Lucijan Kinik
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2021
Lokacija: UMAG
Postovi: 4
Mini PC i digitalno zapisani zvuk

Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova

P.S.- poanta posta = postavljaj detaljnija pitanja, u protivnom nemozes ocekivat valjan odgovor
Tomek, ti bi mogao riješiti moj problem. Tek jučer sam se sjetio mini PC-a kao moje rješenje, a jutros sam ugledao tvoj avatar. PC velika kanta, to imam i s njime se bavim preko monitora na stolu. Uz to, odvojeno, godinama koristim tzv. media player – uređaje ka Mede(8)er, … a danas Zidoo (slično: Dune, Zappiti)… No, glavna zadaća takvih uređaja za većinu korisnika je video, filmovi itd. Mene zanima zvuk (glazba) – ne u formi strimanja, već digitalnih zapisa zvuka visoke rezolucije na tvrdom disku.
Treba mi mini PC koji će obavljati ulogu podržati tvrdi disk, npr. 5TB glazbe (do 32 bita, DSD do 512)., preko HDMI pokazati strukturu i sadržaje tvrdog diska na TV i biti upravljiv daljinskim mišem, te da može poslati glazbeni format na DAC ili neki uređaj koji pogoni zvučnike. Jasno i veza s mrežom.
PROBLEM koji rješavam nagomilavanjem uređaja, žica i daljinaca. Imam DAC i Sabaj A30a, inovativno rješenje integralnog pojačala koje ne treba DAC. Zidoo Z9X je android - radi odlično, ali Sabaj nije „kompatibilan“ s androidima. Za to treba softver, od kojih najbolji UAPP-pro ne mogu instalirati jer ne podržava android tv ili tv box. Koristim besplatnu aplikaciju HiBy koja radi dobro s DSD, dakle, preko USB-a. Sabaj je superioran mom DACU. Ali 80% moje glazbe – ostali formati, pokrenuti preko USB ili drugih ulaza su neprihvatljivi. Volumen zvuka se mora pomicati, recimo: s 35 na 60 za istu jačinu. DAC može ići samo na ulaz RCA, a tu je zvuk slabije kvalitete – treba kupiti puno bolji DAC!!!
ŽELJA – da mi te „ne zahtjevne digitalne podatke“ obradi Mini PC. Može li to Mini PC? (Ne vidim zašto ne bi! Koja bi minimalna konfiguracija bila dovoljna – pa ću se već orijentirati.
Lucijan Kinik je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2023., 06:40   #16
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Lucijan Kinik Pregled postova
Tomek, ti bi mogao riješiti moj problem. Tek jučer sam se sjetio mini PC-a kao moje rješenje, a jutros sam ugledao tvoj avatar. PC velika kanta, to imam i s njime se bavim preko monitora na stolu. Uz to, odvojeno, godinama koristim tzv. media player – uređaje ka Mede(8)er, … a danas Zidoo (slično: Dune, Zappiti)… No, glavna zadaća takvih uređaja za većinu korisnika je video, filmovi itd. Mene zanima zvuk (glazba) – ne u formi strimanja, već digitalnih zapisa zvuka visoke rezolucije na tvrdom disku.
Treba mi mini PC koji će obavljati ulogu podržati tvrdi disk, npr. 5TB glazbe (do 32 bita, DSD do 512)., preko HDMI pokazati strukturu i sadržaje tvrdog diska na TV i biti upravljiv daljinskim mišem, te da može poslati glazbeni format na DAC ili neki uređaj koji pogoni zvučnike. Jasno i veza s mrežom.
PROBLEM koji rješavam nagomilavanjem uređaja, žica i daljinaca. Imam DAC i Sabaj A30a, inovativno rješenje integralnog pojačala koje ne treba DAC. Zidoo Z9X je android - radi odlično, ali Sabaj nije „kompatibilan“ s androidima. Za to treba softver, od kojih najbolji UAPP-pro ne mogu instalirati jer ne podržava android tv ili tv box. Koristim besplatnu aplikaciju HiBy koja radi dobro s DSD, dakle, preko USB-a. Sabaj je superioran mom DACU. Ali 80% moje glazbe – ostali formati, pokrenuti preko USB ili drugih ulaza su neprihvatljivi. Volumen zvuka se mora pomicati, recimo: s 35 na 60 za istu jačinu. DAC može ići samo na ulaz RCA, a tu je zvuk slabije kvalitete – treba kupiti puno bolji DAC!!!
ŽELJA – da mi te „ne zahtjevne digitalne podatke“ obradi Mini PC. Može li to Mini PC? (Ne vidim zašto ne bi! Koja bi minimalna konfiguracija bila dovoljna – pa ću se već orijentirati.

FLAC, WavPack, Monkey's Audio ili ALAC pretpostavljam?Uzmeš bilo kakav Mini PC (I3+8GB meme su ti dosta, bitno da možeš 2.5" disk ugradit unutra ako ti je to želja - Intel NUC na primjer ili nekaj tipa Lenovo Tiny - iako i da ti je mjuza na vanjskom disku nesmije biti razlike - dok god je prek USB 3.0 spojen) , lupiš gore Kodi, povežeš lokalni library mjuze i puštaš na DAC/Pojačalo (HDMI Audio) kao izlazni uređaj. Daljinac za PC možeš posebno kupit ili si instaliraš Kodi remote na mob i spojiš sa Kodi-em na PC-u. Jednostavnije ide jedino ako imas Pojačalo/Reciever koji ima podršku za USB/format koji želiš.



tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2023., 09:21   #17
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Ako sam dobro shvatio ovo gore, sta nebi mogao uzet neki android box, stavit gore libreelec/coreelec (aka kodi os) i njegov izlaz spojit na pojacalo/receiver preko optike/hdmi-ja?

Tako ja imam rijeseno. Upravljam s time preko moba sa Yatse aplikacijom za android mob (nesto mi je bolja nego sluzbena kodi aplikacija pa sam je kupio).

A storage mi je lokalni NAS.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 11:52   #18
Star Fox
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2024
Lokacija: Zagreb
Postovi: 147
749 eura

Specifikacije:

  • AMD Ryzen™ 9 7940HS oder Ryzen™ 7 7840HS.
  • AMD Radeon™ Grafik 780M.
  • Dual-Channel DDR5 5600MT/s, bis zu 64 GB.
  • M.2 2280 PCIe Gen 4 x 4 SSD, bis zu 2TB.
  • Intel® Wi-Fi 6E und Bluetooth® 5.2

https://www.geekom.de/geekom-a7-mini-pc/
Star Fox je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 02:24   #19
picajzlaaa
Premium
Moj komp
 
picajzlaaa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: eu
Postovi: 741
^^900 eura.

Htio bi naći nešto za max 500e a da ima noviji Ryzen 7 ili 9 i 32 gb memorije. Nije uopće lako
picajzlaaa je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 08:47   #20
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Chatreey AN2 Pro - R5 5625U 6c/12t, 32Gb DDR4, 1Tb M.2, Wifi6, BT 5.0 - 428€. Nije taj R5 za bacanje.
https://vi.aliexpress.com/item/1005005317406953.html


Geekom A5 - R7 5800H, 32/512 - 449€
https://www.geekom.de/geekom-a5-mini-pc/

Po meni je Geekom bolja kombinacija jer ima 2x2280 M.2 slota (Chatreey ima 2280 i 2242) i još mjesta za 2,5" SSD te aktivno hlađenje.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 21:40   #21
picajzlaaa
Premium
Moj komp
 
picajzlaaa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: eu
Postovi: 741
Ovaj AMD Ryzen 7 5800H je sada preko 3 godine star :/ Mislim da će najpovoljnija opcija na kraju biti barebones, pa složiti ostatak kada se ubode na akciji ram, m.2 itd. Ali ja ću definitivno pričekati još malo...
picajzlaaa je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 22:21   #22
picajzlaaa
Premium
Moj komp
 
picajzlaaa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: eu
Postovi: 741
Ima i ovako nešto

https://store.minisforum.de/en/produ...42063004500151

Proc AMD Ryzen™ 7 7735HS, to je prošlogodišnji model čini mi se. 379e barebones. Kratkom pretragom izgleda da bi se dalo nabaviti 2x16 GB ram DDR 5 5600 mhz i 215GB m.2. za oko 120-130 e. Ako dobro vidim, nema carine i poštarine.

Izgleda dobro složen, liquid metal, a s obzirom da ram nije neki top unutra, čak mi se čini bolje ići na barebones verziju pa uzeti malo bolji ram.

https://youtu.be/CVMG9TmFnJ8?si=gKOKkWE4mmjIaT9r&t=303
picajzlaaa je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na