Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.10.2021., 18:05   #481
denied
Premium
Moj komp
 
denied's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,182
Citiraj:
Autor lit Pregled postova
Jel ima neki softver za regulaciju brzine fanova za kućište i vodeno za cpu?
Koristim Argus monitor....recimo podesio sam sve ventove prema temperaturi GPU-a. Budući da imam dobro vodeno ono tako i tako dobro hladi cpu i s malim okretajima, pa sam stavio da se ventovi na cooleru okreću brže kad se igram i kad mi se grafička grije ......
Ali u njemu možeš namještat ventove za grafu, cpu, kućište - sve što je spojeno na ploču.....po meni definitivno najbolji softver za ventove....
denied je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2021., 19:51   #482
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 972
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
Mozes li koristit softver od maticne, jesu ventovi i pumpa spojeni na maticnu ?
Jesu, iako ne vidim na Argusu da ih je prepoznao:
argus

Citiraj:
Autor denied Pregled postova
Koristim Argus monitor....recimo podesio sam sve ventove prema temperaturi GPU-a. Budući da imam dobro vodeno ono tako i tako dobro hladi cpu i s malim okretajima, pa sam stavio da se ventovi na cooleru okreću brže kad se igram i kad mi se grafička grije ......
Ali u njemu možeš namještat ventove za grafu, cpu, kućište - sve što je spojeno na ploču.....po meni definitivno najbolji softver za ventove....
Imam ryzen 9 5900x i vodeno arctic Liquid Freezer II 280, probavam Argus, ne znam još što treba na njemu namjestiti i kako... ako možeš dati neke savjete bilo bi super.
lit je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2021., 09:31   #483
denied
Premium
Moj komp
 
denied's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,182
Citiraj:
Autor lit Pregled postova
Jesu, iako ne vidim na Argusu da ih je prepoznao:
argus



Imam ryzen 9 5900x i vodeno arctic Liquid Freezer II 280, probavam Argus, ne znam još što treba na njemu namjestiti i kako... ako možeš dati neke savjete bilo bi super.
Meni ovako izgleda....u pravilu sve namješteno za GPU. Pumpa je stavljena na najslabije - 50%, a FAN1 su ventovi sa kulera. Spojeno na kuler, imam 2 na kuleru s prednje strane i 2 venta s gornje strane. Kako se grafička grije, tako se s prednje strane brže okreće i s gornje strane ispuhuje isto. Na CPU_FAN mi je kolko vidim spojena pumpa, a CPU_OPT ventovi.
SYSFAN je vent sa stražnje strane. Isto tako sam stavio krivulju na ventove od grafičke.

Koristim ga negdje godinu dana, pa sam malo samo preletio changelogove i oni dodaju support za određena vodena hlađenja (imaju za većinu NZXT i Corsair).
Ako si sve dobro spojio, čisto savjet je da im pošalješ mejl (kolko skužio jedino im je takav support) s upitom, pa će ti odgovoriti. Ja sam im pisao dva puta pa su mi u roku od 1-3 dana odgovorili.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Argus Monitor - Fans.jpg‎
Views:	295
Size:	141.9 kB
ID:	24538  
denied je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2022., 12:10   #484
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Fan Control
Citiraj:
  • Guided setup process on first launch
  • Save, edit and load multiple profiles
  • Change the theme and color to fit your setup
  • Multiple temperature sources ( CPU, GPU, motherboard, hard drives... )
  • Multiple fan curve functions, including a custom graph
  • Mix fan curves or sensor togethers (max, min, average)
  • Low ressource usage
  • Advanced tuning with steps, start %, stop %, response time and hysteresis


__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 25.09.2023., 11:53   #485
tomo_ubica
Premium
 
tomo_ubica's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Žakanje
Postovi: 75
Bok ljudi.

Imam matičniu GIGABYTE B550 Aorus Elite V2 DDR4 ATX AM4.

Ventilatore od kućišta nikako ne mogu kontrolirati u Biosu iako su spojeni na kućištu na nešto što mi izgleda kao PWM kontroler ( ali su spojeni 3 pinski ).

Niti mogu vidjeti igdje na koliko okretaja rade, ali pretpostavljam da su nonstop na maksimumu. Inače riječ je o stock NZXT ventilatorima koji su došli uz kućište NZXT Midi Tower H510.
Niti ih mogu podešavati kad stavim na manualno podešavanja ventilatora.

To bi značilo da sam ventilator nema nikakav PWM kontroler ?

E sad, uzeo bih neke druge, ali zaista mi je bitno da budu jako tihi. Gledao sam Noctua NH12 ili NH14, ali su stvarno vizualno pregadni u onoj smeđe-krem boja kombinaciji, nema šanse da to stavim u crno kućište.

Pa sam mislio uzeti Arctic P12.
Postoje 3 pinski P12 i PWM. Dakle da bi ih mogao kontrolirati trebaju biti isključivo PWM?
Oni su okarakterizirani kao jako tihi, a izuzetno su budget opcija.

Zadnje izmijenjeno od: tomo_ubica. 25.09.2023. u 12:00.
tomo_ubica je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2023., 12:18   #486
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
A jel ti fan kontroler od kucista spojen na plocu?
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2023., 14:33   #487
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor tomo_ubica Pregled postova
Bok ljudi.

Imam matičniu GIGABYTE B550 Aorus Elite V2 DDR4 ATX AM4.

Ventilatore od kućišta nikako ne mogu kontrolirati u Biosu iako su spojeni na kućištu na nešto što mi izgleda kao PWM kontroler ( ali su spojeni 3 pinski ).

Niti mogu vidjeti igdje na koliko okretaja rade, ali pretpostavljam da su nonstop na maksimumu. Inače riječ je o stock NZXT ventilatorima koji su došli uz kućište NZXT Midi Tower H510.
Niti ih mogu podešavati kad stavim na manualno podešavanja ventilatora.

To bi značilo da sam ventilator nema nikakav PWM kontroler ?

E sad, uzeo bih neke druge, ali zaista mi je bitno da budu jako tihi. Gledao sam Noctua NH12 ili NH14, ali su stvarno vizualno pregadni u onoj smeđe-krem boja kombinaciji, nema šanse da to stavim u crno kućište.

Pa sam mislio uzeti Arctic P12.
Postoje 3 pinski P12 i PWM. Dakle da bi ih mogao kontrolirati trebaju biti isključivo PWM?
Oni su okarakterizirani kao jako tihi, a izuzetno su budget opcija.
Niti jedan od tih ventilatora nije za kućište nego za CPU, VGA i slično gdje se hladi radijator pa treba veći pritisak. Pogledaj Noctua NF-S12 seriju za kućište i bolji protok.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2023., 09:19   #488
tomo_ubica
Premium
 
tomo_ubica's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Žakanje
Postovi: 75
Uglavnom, trenutno imam 2 ventilatora na kućištu koja su izuzetno bučna i ne mogu ih stišati, a želim imati 4 maksimalno tiha koja bih regulirato da se dižu zajedno sa temperaturom procesora.
https://www.youtube.com/watch?v=-DhwB8vp2U4&t=239s

Ovako to izgleda kod mene. Na ploču je ( iz PWM kontrolera POWER_U ) spojen samo ovaj kabel gdje su 4 žice ( crvena-bijela-zelena-crna), spojen je na mjesto F_USB_2 na ploči.
Ili treba biti spojen negdje drugo?



tomo_ubica je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2023., 09:51   #489
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
Ma kakav F_USB, to spajas na fan header.... Ne trebas ti nista kupovat nego spojit kako treba..
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2023., 16:15   #490
tomo_ubica
Premium
 
tomo_ubica's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Žakanje
Postovi: 75
Ma nisam ja to ni spajao, već mi je tako došlo kad sam ga kupio. To je takle PWM kontroler spojen na F_USB
tomo_ubica je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2023., 18:03   #491
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,041
To je neki bolesnik spajao, F_USB je usb header za spojit usb portove na kucistu...
Trebas spojit u neki od fan header-a i onda ga kontroliras u bios-u ili nekoj od aplikacija...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2023., 18:32   #492
tomo_ubica
Premium
 
tomo_ubica's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Žakanje
Postovi: 75
Ali nije mi jasno gdje ga spojiti kad je konektor takav da se može spojiti samo na ta 2 usb konektora na ploči.
tomo_ubica je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2023., 18:41   #493
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,473
Citiraj:
Autor tomo_ubica Pregled postova
Ma nisam ja to ni spajao, već mi je tako došlo kad sam ga kupio. To je takle PWM kontroler spojen na F_USB
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
To je neki bolesnik spajao, F_USB je usb header za spojit usb portove na kucistu...
Trebas spojit u neki od fan header-a i onda ga kontroliras u bios-u ili nekoj od aplikacija...
Dobro je spojeno, taj usb služi za kontrolu ventova i osvjetljenja putem software, koji sad samo treba skinuti - NZXT Cam
veve je online   Reply With Quote
Staro 26.09.2023., 18:56   #494
tomo_ubica
Premium
 
tomo_ubica's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Žakanje
Postovi: 75
Hvala ti čovječe, uštedio si mi najmanje 30eura koje bih potrošio na ventilatore, a ne bih ništa postigao jer bi i oni radili na maksimum. Samo što sam instalirao softwer sve se maksimalno otišalo. Ne bih se nikad sjetio da postoji software od kućišta. Predugo sam izbivao iz svijeta PC-a
tomo_ubica je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2023., 20:10   #495
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,473
Nema problema
Sad si samo podesi krivulju da ti ima protok zraka dok je pod opterećenjem, tj. uskladi okretaje s podizanjem temperature.
veve je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na