Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.06.2007., 11:00   #1
wlcasemodding
Premium
 
wlcasemodding's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 355
Program za crtanje kuća

Ovako, gradim kuću, i sad bi ja to htio nacrtati da vidim kako bi to izgledalo. Zanima me koji je program najjednostavniji za to. Htio bi nacrtati nešto tipa ovoga:
http://pabo-ing.hr/pics/big/djurdjevic1.jpg

Može neki advice. Hvala
wlcasemodding je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2007., 11:02   #2
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
Hm...ne znam dali znas raditi sa auto-cadom ili microstationom,ali vjerojatno ne kada trazis nesto jednostavno... bilo je na Bug DVD-ima neki programi za crtanje jednostavni...
Mislim da bi te ovo moglo zadovoljiti. Na dnu stranice imas tutorial,download i sl. mislim da je free!
LINK http://www.nekretnineprodaja.com/nek...za-crtanje.php
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.06.2007., 11:51   #3
wlcasemodding
Premium
 
wlcasemodding's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 355
downloadao sketch up, ali ga nisam isprobao jer ga ne mogu instalirati na poslu jer nemam admin ovlasti. Zanima me da li se može u njemu crtati u boji, dakle da li se može npr. krov obojati? i da li ima library neki sa npr. drvećem, autima itd.
wlcasemodding je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2007., 12:11   #4
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
Citiraj:
Autor wlcasemodding Pregled postova
downloadao sketch up, ali ga nisam isprobao jer ga ne mogu instalirati na poslu jer nemam admin ovlasti. Zanima me da li se može u njemu crtati u boji, dakle da li se može npr. krov obojati? i da li ima library neki sa npr. drvećem, autima itd.
Mislim da nema library,ali mislim zato jer ga u zuvotu nisam koristio,znam da postoji i to je sve,sada sam ga bas instalirao pa nacrtao bez veze kucicu na brzinu...imas nesto tipa kao srafura...napravis neki recimo kvadrat i odredis kako ces da izgleda,recimo trava i tome slicno,mozda mozes sam izmodelirati stablo ili nesto slicni,samo puknes krug i gotovo. Evo ti neke srafure pa ces vijdeti imas asfalt,vegetaciju i tako...da sve se moze bojati i tome slicno!
nece mi staviti attachemnet nemam pojma zasto,ma nije ni bitno,imas svasta za srafiranje...
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2007., 12:51   #5
wlcasemodding
Premium
 
wlcasemodding's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 355
našao sam i library nekakav, kad dođem doma ću isprobati. evo link http://sketchup.google.com/bonuspacks.html
wlcasemodding je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2007., 13:12   #6
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
evo bas sam napravio download pa probao,mislim da ces naci sve potrebno kada napravis download...strava imas nogometno igraliste,stupovi rasvjete,sve moguce kucanske stvari,aute,cak i parkiraliste cijelo...mislim da ces naci sve sto ti treba... mozda ima netko bolji prijedlog jer ne znam kako to radi u praksi nisam probao...
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2007., 13:32   #7
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Gle, ja ti preporucam sketchup. Sa njhovih stranica mozes skinuti library-je koji rade i sa besplatnom verzijom, samo ces objekte mozda morati rucno locirati...

Uglavnom, ja sam u sketchup-u napravio kompletnu kucu od staraca da bi napravili neke dogradnje i vidjeli kako izgleda.. isto tako sam napravio i unutarnji raspored prostorija na stanu na katu, i to nekoliko verzija... izvrsna stvar za vizualizaciju ideje.

Isto tako, uveo sam njegovu primjenu u firmu iz koje sada odlazim.. takodjer sam ga koristio za vizualizaciju izgleda gradjevina za koje smo davali idejne projekte... klijenti su bili odusevljeni novim pristupom

Uglavnom, cini mi se da je SketchUp! program za tebe. Program ima ugradjene tutoriale i stvarno se brzo nauce osnove i mozes vrlo brzo vizualizirati ideju "ugrubo" (ovo ugrubo je uvjetno).
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2007., 13:45   #8
wlcasemodding
Premium
 
wlcasemodding's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 355
da, gledam malo netu i može se svašta sa tim programom, a ima i ova neka pro verzija, skinuo sam i nju. Sad jedva čekam da dođem doma
wlcasemodding je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2007., 14:06   #9
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 954
Plati arhitekta čovječe!
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2007., 14:16   #10
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor wlcasemodding Pregled postova
da, gledam malo netu i može se svašta sa tim programom, a ima i ova neka pro verzija, skinuo sam i nju. Sad jedva čekam da dođem doma
Ja sam se pomalo godinu dana "zezao" sa SketchUp-om, sada već znam 99% trikova i mogucnosti..pa mi vise nije tako napeto.. osim kada radim nesto bas za gust (nije bas da sada ima nesto takvoga ). Dovoljno je da kažem da sam napravio hrpu animiranih filmica od par minuta za razne prezentacije, sa raznim prijelazima u presjeke i slicne "bolestine"... ma program je ludilo u biti
JC Denton je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.06.2007., 14:17   #11
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor frANZi Pregled postova
Plati arhitekta čovječe!
Naravno da ce uzeti kasnije arhitekta, no ipak si neke ideje moze i sam predociti... tako je veci gust ako si imalo kreativac
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2007., 14:23   #12
wlcasemodding
Premium
 
wlcasemodding's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 355
Nacrt imam, koji sam isto sam napravio, onako kako meni odgovara. Sad me zanima kako bi to izgledalo u 3d-u. I neću unajmljivati arhitekta, potreban mi je projektant koji će izvršiti proračune, napraviti idejni projekt itd.
wlcasemodding je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2007., 14:43   #13
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor wlcasemodding Pregled postova
I neću unajmljivati arhitekta, potreban mi je projektant koji će izvršiti proračune, napraviti idejni projekt itd.
Da, to je bitnije ako si znaš složiti kuću kako tebi odgovara... a to je i obavezno, da potpiše netko ovlašten.. i da provjeri da se neće sve srušiti
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2007., 12:38   #14
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 954
A statika, nadzor, glavni i izvedbeni projekt? Gradnja kuće nije baš za igrati se...

Može svatko našvrljati nešto u programu, ali samo je arhitekt upoznat sa svim propisima i zakonima i ako je iskusan točno zna što treba sadržavati projekt za lokacijsku, građevinsku i uporabnu dozvolu.
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2007., 01:01   #15
hrca
...(=_o)...
 
hrca's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Osijek/Đakovo
Postovi: 401
PA mislim da ti nije loše posjetit neku građevinsku firmu koji će uzet tvoj projekt, savjetovat šta bi se eventualno dalo poboljšat, dat ti neke ideje jel ipak su ti ljudi školovani za to, pa sigurno da će ti ljudi izaći u susret...
hrca je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2007., 01:50   #16
Ramone
DDR RAM1
 
Ramone's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Koprivnica/Zagreb
Postovi: 180
Preporucujem ti neko rjesenje od 3D Home Architect-a

Ja imam Home & Landscape Design Suite 8.0 LINK (trenutno je aktualna verzija 9)

Dakle s ovim programom kao totalni pocetnik u svega 5 minuta mozes napraviti vise od 50% kuce (vanjske zidove, pregradne zidove, katove, vrata, prozore i krov...) Mozes provesti jos puno vremena na uredjivanje detalja. Znam da mozes definirati sve velicine (visine/duzine) i materijal od cega je nesto napravljeno. (ovo nisam 100% posto siguran jer mi se znanje mijesa sa jos nekim programima - ali ako odredis cijenu nekog materijala po jedinici mjere - mislim da mozes cijeli troskovnik dobiti u excel XML datoteki .)

Vrlo zgodno je i to sto se cijeli interijer i okolina (landscape) moze urediti (mislim da ovo stvarno ide do krajnjih granica: sve vrste namjestaja, svijetiljki, el.opreme, biljarski stol, vrtne prskalice za travu, svo moguce bilje....STRASNO). Sve boje (zidovi, namjestaji, biljke, plocnik...) sve se moze mijenjati. Osim 2D prikaza, moguce je 3D pregledavati - "letjeti okolo" i setati se okolo.


Znam jos neke programe slicne namjene - al mislim da je ovaj daleko najjednostavniji. Sketch up je tezi za naucit od ovog a i sporije je u njemu radit.

P.S. S 3D Home Architectom neces imati problema promjeniti boju krova - imat ces velikih muka izabrati koju vrstu i kojeg oblika krova zelis
__________________



please wait



Ramone je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2007., 11:20   #17
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
Ali cek,taj program kosta? Google je beplatni....
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2007., 14:03   #18
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor frANZi Pregled postova
A statika, nadzor, glavni i izvedbeni projekt? Gradnja kuće nije baš za igrati se...

Može svatko našvrljati nešto u programu, ali samo je arhitekt upoznat sa svim propisima i zakonima i ako je iskusan točno zna što treba sadržavati projekt za lokacijsku, građevinsku i uporabnu dozvolu.
Ne treba biti arhitekt, dovoljan je ovlašteni dipl. ing. građevine (barem koliko ja znam). On zna sve propise, računa statiku itd. u principu se poslovi građevinara i arhitekta često preklapaju iako, po meni, u biti ne bi trebali..ali tako je to kod nas.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2007., 15:09   #19
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 954
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Ne treba biti arhitekt, dovoljan je ovlašteni dipl. ing. građevine (barem koliko ja znam). On zna sve propise, računa statiku itd. u principu se poslovi građevinara i arhitekta često preklapaju iako, po meni, u biti ne bi trebali..ali tako je to kod nas.
Pa da, u pravu si, kod nas je sve naopako.
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2007., 15:42   #20
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
Pa arhitekt je po meni samo onaj koji ce ti reci npr.pa bolje je da ova soba bude na jugu jer,bolje da imas ovdje vise svjetla itd. uredenje eksterijera i interijera. A dipl.ing. gradevine proracunava ono sta si se dogovrio sa arhitektom "na papiru",statiku i da li to sto se nacrtali ima smisla i moze li se izvesti u praksi. Arhitekt nema veze sa statikom i proracunom....
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2007., 15:47   #21
Pajser
Universal TooL
 
Pajser's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 323
Imaš Arcon moj dom. Vrlo jednostavan program, a ima i sve te libaryije i bojanja i skice i fasade i krečenje,namještaj, okućnica, dvorište.
Evo ti link pa malo pogledaj (LINK), a sad gdje ćeš ga kupit je tvoja stvar.
Ja sam s njim nacrtao 3 kuće,a autocad nikad nisam koristio.
Ali naravno nakon skice -> arhitekt/građevinar da se nebi srušilo
Pajser je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2007., 16:01   #22
KnezTame
Premium
 
KnezTame's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 489
ArchiCAD
http://www.finder.hr/archicad/

Imas sve, pogotovu ak imas nacrt u dwg il dxf, onda smao dignes zidove...

plus, izracuna ti kolko materijala treba etc...
__________________
Poslije BSG-a sve je glupo
KnezTame je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2007., 16:29   #23
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 954
Citiraj:
Autor giga Pregled postova
Pa arhitekt je po meni samo onaj koji ce ti reci npr.pa bolje je da ova soba bude na jugu jer,bolje da imas ovdje vise svjetla itd. uredenje eksterijera i interijera. A dipl.ing. gradevine proracunava ono sta si se dogovrio sa arhitektom "na papiru",statiku i da li to sto se nacrtali ima smisla i moze li se izvesti u praksi. Arhitekt nema veze sa statikom i proracunom....
Arhitekt je mozak operacije. Arhitekt crta (arhitekt može imati svog projektanta, a može i sam crtati) idejni projekt, glavni projekt i izvedbeni projekt. Da, arhitekt također savjetuje i sl. Arhitekt mora složiti troškovnik, mora ganjati dozvole. Arhitekt ima svoje partnere projektante koji crtaju vodu, kanalizaciju, struju i ostalo te statičara koji vrši proračune (da, to je dipl. ing. građevine). Arhitekt također vrši nadzor tijekom građenja objekta, ali to može raditi i građevinar.

Dipl. ing. građ. i dipl. ing. arh. imaju puno dodirnih točaka, ali glavna je razlika to da arhitekt osmišljava i crta, a građevinar izvodi.

Što se tiče samog programa za crtanje, nisam baš pobornih nekakvih all-in-one rješenja, zbog toga što najčešće nemaju dovoljno fleksibilnosti. Najbolji su programi AutoCAD i Nemetschek te ARRIBA (za koju malo tko zna, stari RibCON). Ali to su profesionalni programi.
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2007., 17:49   #24
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
Citiraj:
Autor KnezTame Pregled postova
ArchiCAD
http://www.finder.hr/archicad/

Imas sve, pogotovu ak imas nacrt u dwg il dxf, onda smao dignes zidove...

plus, izracuna ti kolko materijala treba etc...
Aaaa totalno sam zaboravio na to...ali sve je to po meni preduboko ako covjek misli samo to nacrtati samo da vidi priblizno kako to izgledau prostoru.
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2007., 03:49   #25
ethan
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb (centar)
Postovi: 190
Citiraj:
Autor giga Pregled postova
Pa arhitekt je po meni samo onaj koji ce ti reci npr.pa bolje je da ova soba bude na jugu jer,bolje da imas ovdje vise svjetla itd. uredenje eksterijera i interijera. A dipl.ing. gradevine proracunava ono sta si se dogovrio sa arhitektom "na papiru",statiku i da li to sto se nacrtali ima smisla i moze li se izvesti u praksi. Arhitekt nema veze sa statikom i proracunom....
boze moj sveti - da te moji na faxu cuju samo...
ethan je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2007., 12:10   #26
ZAHHAROW
relaksirani lemur...
 
ZAHHAROW's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Karlovac, Croatia
Postovi: 402
arhicad, autocad... ljudi moji, to su vrlo vrlo vrlo teški i zahtjevni programi. ubi bože...
ZAHHAROW je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2007., 17:55   #27
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
SketchUp rula. Ja sam isprobao šesticu i napravio komodu koju je napravio stolar za novi stan. Evo vidite.
http://img441.imageshack.us/my.php?image=kom1gh1.jpg

Fenomenalan program koji jako budi maštu i kreativnost, jer je jako lagan
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2007., 22:14   #28
Tuna
Unregistered User
Moj komp
 
Tuna's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Našice
Postovi: 426
Citiraj:
Autor Pajser Pregled postova
Imaš Arcon moj dom. Vrlo jednostavan program, a ima i sve te libaryije i bojanja i skice i fasade i krečenje,namještaj, okućnica, dvorište.
Evo ti link pa malo pogledaj (LINK), a sad gdje ćeš ga kupit je tvoja stvar.
Ja sam s njim nacrtao 3 kuće,a autocad nikad nisam koristio.
Ali naravno nakon skice -> arhitekt/građevinar da se nebi srušilo
također preporučam program.
moj je stari projektirao našu kuću u tom programu. stavio je namještaj i ljude, pa je svima pokazivao kako će kuća izgledati. fora je što možeš šetati kroz kuću, kao da igraš igru.
__________________

Tuna je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2007., 12:20   #29
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
Citiraj:
Autor ethan Pregled postova
boze moj sveti - da te moji na faxu cuju samo...
Pa daj dovrsi recenicu i zatim objasni sto je ispravno,ako vec vidis da zivim u neznanju,prosvjetli me.Nije moja struka tako da cekam tvoj odgovor...hvala!
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2007., 23:18   #30
ethan
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb (centar)
Postovi: 190
arhitekt MORA znati sve!
od ideje i koncepta, preko izvedbe, materijala, statike, proracuni, izracuni dozvole, studije konstrukcije, proracuni instalacija, vode, elektrike....ma sve!
ne zelim se mjesati u posao gradevinara - nit ne znam kaj oni uce na faxu, ali mi moramo znati sve faze i detalje izvedbe, od statike do izgleda ventila za reguliranje protocnosti radijatora.
druga stvar je sto se neki arhitekti kasnije odluce samo projektirati ili samo baviti statikom, al vjeruj mi, i onaj koji se "samo" bavi projektiranjem itekako zna sve detalje gradenja.
ethan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na