Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.12.2012., 22:11   #1
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
(riješeno) Toshiba Qosmio - black screen

Laptop se pali i radi, ali... Čim nekaj zahtjevnije treba, ali stvarno malo zahtjevno di se ajmo reć treba počet grijat CPU, on nabaci crni ekran i ako je recimo pušten film na BSPlayeru onda se čuje i jedan patern od sekundu-dve koji se ponavlja cijelo vrijeme.
Bili Windowsi 7 na njemu, obnovljeni driveri, otvoren i ispuhana (kompresor) cijela unutrašnjost, zamijenjena pasta na procu i drastično smanjena temperatura. Temperatura više nije problem. Kasnije instalirani Win7 nanovo sa driverima sa toshibine stranice i kad je opet zmrzavalo stavljeni noviji driveri.
Na netu dosta problema sa tim Qosmio laptopima i crnim ekranima. Neki vele da ima veze sa dizanjem napona CPU-a i GPU-a u zahtjevnijim radnjama i da se kod to podizanja ne sinkroniziraju i da nastane 'freeze'. Ak itko ima ideju kak to postaviti na fikse parametre (recimo da je cijelo vrijeme na jednom taktu) - software-ski il hardware-ski nek mi javi pa da i to probam. Doduše probal sam sa RivaTunerom i postavljanjem na 'performance 3D' ne pomaže.
Samo me zanima dal je netko imal slična iskustva, jer već ne znam di bi se okrenul. I sam servisiram računala, laptope al ovo me izmučilo...

Anywhore, zahvaljujem unaprijed.
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2012., 22:18   #2
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
model?
Alvin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.12.2012., 20:36   #3
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
X300
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2012., 15:00   #4
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Samo 'heads up' od mene. Laptop radi za sad i čini se da bude i ubuduće (ak neće, javim).
Rješenje je malo sumljivo u smislu povjerenja al definitivno vrijedno. Sve je pomno objašnjeno na web blogu FixMyQosmio. Ako je vjerovati priči dotičnog gospodina, potrošil je dvije godine svog života i zajebaval se sa nečim kaj nije padalo na pamet Toshiba-i i usput potrošil 19k i kusur dolara. Toshiba uredno 'servisira' Qosmio laptope na kojima se počinje pojavljivati dotični problemi i naravno to masno naplaćuje kad ini izađu iz garancije.
Dakle, platite 26$ i čovjek prema podacima o Vašem Qosmio-u napravi software-ski fix baš za Vaš model Qosmio-a. Neću sad srat da sam imal dobar 'feeling' za tog čovjeka i slične nebuloze nego mi je bilo žal laptopa koji je kao igrači laptop koštal nekih 2k $ u svoje vrijeme (a i sad nije loš). Jednostavno nisam imal više ideja, a kad malo pogledaš i nije tolko strašna cifra - pogotovo kaj podržava i plaćanje prek PayPal-a kaj dodatno pojednostavlja proces.

I na kraju - ovo nije nikakva prevara i ako imate problem zamrzavanja i crnog ekrana kod imalo zahtijevnijeg korištenja Vašeg Qosmia onda toplo preporučam dotičan fix.

LP
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2012., 16:19   #5
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Jedno kratko pitanje:
Jeli to radilo dok je bio nov pa se sad taj kvar pojavio ili je ta greška postojala od početka?

Zadnje izmijenjeno od: Alvin. 14.12.2012. u 19:09.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2012., 11:21   #6
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Je radilo je i problem se pojavil kasnije cca 1 godinu. Barem je tak objasnil frend čiji je laptop. Ovi iz Toshibe izgleda samo servisiraju ne otklanjajući uzrok jer se nakon mjesec-dva-tri opet pojavljuje sindrom na servisiranim Qosmio laptopima. Ima dosta kukanja na netu nezadovoljnih Qosmio vlasnika. Šteta za tak jednu velku firmu da je tak bezobrazna. Još jedan veliki minus od mene za Toshibu - nažalost korisnika.
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2012., 16:04   #7
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Pitam jer:
X305 nisam imao prilike raditi s tiom problemom, a i vjerovatno nije prodan u puno primjeraka
No, L300, A300, P300 neki modeli a200 i sve podverzije imaju identičan problem bar prema simptomima.
Evo o čemu se radi;
Prilikom podizanja takta procesora podiže se i napon istog, zbog tada povećanih energetskih zahtjeva procesora u tom trenutku struja potrebna za rad procesora je jasno znatno viša.
Jedan dio tog udara preuzimaju kondenzatori koji filtriraju taj napon, naglo se mijenja i oblik pravokutnog napona fetova. U koliko kondenzatzori izgube na kapacitetu a posebno ukoliko se podigne vrijednost ESR-a istog javljaju se pikovi napona što dovodi do smrzavanja, black screena i ostalih pm.
No da skratim priču, vjerujem da je dotični spustio takt procesora i fixirao ga te time izbjegao simptome, ali ipak nije otklonio kvar. Vremenom će se karakteristike kondenzatora promjeniti (naravno na gore) i simptomi će se pojavljivati bez obzira na fix.
Naravno, ovo je pretpostavka.
Na kraju cijele te priče 26usd i nije neki novac a moja pretpostavka da će to izdržati još neko vrijeme tako....pa riješenje i nije tako loše.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2012., 10:35   #8
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Sorry kaj se nisam prije javil, malo više posla i na putu sam.
E sad po onome kaj ti veliš problemi jesu slični al s druge strane on govori ak se ne varam o verzijama q300, 700 i 900. A vjerojatno te i nikaj ne košta ak ga pitaš za dotične modele. I povrh svega garantira povrat novaca ak ne dela na tvojem modelu.
Tvoja teorija povezanosti kondenzatora i slabljenje istih mi se ne uklapa u njegovu priču barem ne skroz. On samo po punom serijskom broju i 'product numberu' radi fix. Trebal bi uzet frendu taj laptop testirat i usporediti sa nekim istim na netu da vidim dal je bilo spuštanja taktova. Barem drastičnih. Uglavnom frendu nije niti bitno. Taj laptop sad radi i to dobro barem onolko kolko sam stigel probat a da nije fixa stajal bi i skuplja prašinu.
Na kraju ti dobro veliš - 26$ i nije neki novac. Još znaš da je on sam koštal cca 2k $...
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na