Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 19.09.2008., 00:33   #1
ervol
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: zagr
Postovi: 76
Thumbs up

Cari tutti,

triba bi ići leći ali slažem neku konfiguraciju koja mora biti savršena. Prošarao sam po svim mogućim forumima i još nisam dobio sve odgovore pa sad kucam i na ova vrata. Nadam se da će tema i drugima pomoći.

BUĐET, TRENUTNO STANJE i UVJETI:
1.Uvjet
Max buđet je 5.400kn. Trenutni monitor je LENOVO L220 sa rezom od 1920*1200 tako da nova konfa mora pogoniti sve bez problema u nativnoj rezi + što ću vjerovatno imati i još jedan dodatni monitor tako da će biti posla.
2. Uvjet
treba biti TIHO! jer je u prostoriji u kojoj non stop boravim.
3. Uvjet
nemam para ni volje da mjenjam konfiguracije često pa mi treba konfa koja će nešto i potrajati.

UPORABA RAČUNALA
1. Volim imati dosta aplikacija u pogonu odjednom, koristim ga za filmove i glazbu, office, CS3 paket, bjesomučno surfanje internetom itd.
2. Ugradio bi Vistu x64 jer sam čuo da je ok sa 4gb ram-a, ako ne bude štimala lako se vratim na XP
3. Igre: Preferiram Football manager koji troši dosta RAM-a, čekam novi GTA IV, PES 2009, a volim se okušati i u pucačinama pa čekam COD5, CRYSIS, FAR CRY 2; simulacije auta, možda jednog dana i Civilisation V ako ikad izađe
Uvjet:Te sve igre bi se trebale vrtiti bez problema s budućom konfom na rezoluciji od 1920*1200.



KONFIGURACIJA +Komentar
Procesor (1.000kn)
Prvi izbor je Q6600 jer je po mnogima kakva takva investicija za ubuduće kad se bude koristilo više jezgri (trenutno igre koriste dvije). Radi na 2,4 što se, koliko sam čitao bez problema uz inv. od 200 kn u hlađenje digne na 3Ghz i na taj način hvata Duo procesore. Kod njih je korištena 65nm a duo je 45nm. Zašto svi bježe od Quadro-a?
Drugi izbor je E8400 koji je vjerovatno trenutni best buy ali mislim da bi me i Q6600 služio godinu i pol bez da mi išta trzne na kompu. Svi hvale ovaj procesor pa se pitam ima li uopće mane?
Treći izbor je neki Athlon. Dosad sam bio na Athlonu64 3000+ koji je bio dobar izbor u ono vrijeme, ali mi se čini da je trenutno athlon izgubio utrku.
Četvrti E7200, svi ga hvale, čitam da je brzina ista kao i kod E8400..komentar?


Matična (700kn)
Prvi izbor:Nisam našao vremena da nađem neku dobru matičnu jer ima i previše izbora pa ne vidim stablo od šume. Vidim da je dobro imati p45 čip. Jel moguće naći kvalitetnu matičnu s novim čipom u rangu do 700kn?
Drugi izbor:
gigabyte p35 ds3, jeftina matična ali je best buy u donjoj kategoriji.
Uvjet: Bilo bi lijepo da matična ima dobru zvučnu karticu jer imam 5.1


HARD DISK (540kn)
Prvi izbor: vidim da je ponuda dobra ali nemam favorita. Treba imati 32MB cacha (jel velika razlika između , preko 500GB i biti TIH, znači 3 uvjeta.


RAM DDR2 (650kn)
vidim da su cijene RAMa dosta pale od vremena kad sam ja uzimao svoj 1gb rama. Zanima me best buy u ovoj kategoriji. Trebaju mi 4GB koji će mi omogućiti lagodan rad.
Napomena: Ovaj dio konfiguracije ću vjerovatno prvi nadograditi nakon 1-2 godine. DD3 je neisplativ


GRAFIČKA KARTICA (1000kn)
Nisam zadrti gamer i nije mi potrebna prestrašna grafulja pa mi treba nešto što će mi omogućiti lagodno igranje u budućnosti tj. kartica koja će dobro služiti mom Lenovo monitoru sa visokom rezom.
Koliko sam shvatio, kod kartica je bitka između ATI-a i NVIDIA-e napeta. i 16? jel osjetna?)
Što odabrati, ATI ili NVIDIA?
.
- ATI, jel treba čekati da HD 4850 padne s cijenom
Gigabyte VGA ATI HD4850 512MB GDDR3 PCI xpress - 1.100kn
HD4870 mi je preskup
.
- NVIDIA, 9600GT 512MB? ili Gigabyte 9800GT , 512Mb GDDR3

Koju god karticu da uzmem računam da i neće biti potrebno ovu zimu neko dodatno hlađenje za grafičku jer je ne namjeravam clockati. HD4850 ima probleme s pregrijavanjem?


NAPAJANJE (400-450kn max)
želim nešto para uštediti pa mislim da mi je za komp sa dobrom konfiguracijom, modernom grafičkom(u budućnosti možda joj dodam i drugu), 2 Hard Diska dovoljno 450W nekog brand name napajanja.
Uvjet: ne smije biti glasno, tišina je zlatO!
Napajanje CORSAIR 450W, VX Series CMPSU-450VXEU, 12cm vent., ATX2 ver 2.2 468,00 kn?


KUČIŠTE (400kn max)
Prvi izbor: Želja mi je Big tower zbog lakšeg hlađenja i prostora unutar kutije. HG spot u ponudi ima neke ATX 2 modele od 400kn i od 470kn.
.
Big Tower, CHIEFTEC GX-01B-OP 469,00 kn
Big Tower, SPIRE Sword Fin SP-9007B, ATX 2 399,00 kn

Znam da takvim kučištem ne dobivam super kvalitetnu čvrstu kutiju, ali dobivam prostor,a ionako ne mičem previše komp pa mi nije potrebno nešto maleno i mobilno.
Drugi izbor: neka je MIDI tower ali treba imati dosta prostora, znači neki malo veći model.


MIŠ (400kn?)
Zasad sam najbliži MX620, iako nema onoliko tipki koliko bi volio čini se OK. Razmotrio sam kupnju MX revolution ali mi nešto fali tom mišu i preskup je (onaj valjak u sredini mi je nakako labav, a tipke na mišu su mi preosjetljive. MX1000 je dobar miš ali i on mi je nekako cijenovno precijenjen iako bi ga kupio da je jeftiniji.
Ako netko ima info. gdje ima izložen MX620 ili MX1000 volio bi probati (u VeMilu nema. MX518 mi se ne sviđa).
Ako netko ima nekog favorita koji dobro leži u ruci a ima više funkcija nek javi.


DVD (150kn)
Dosta pržim, al smatram da nije potrebno dati više od 150kn za pržilicu. Nemam favorita.

DODATNI VENTILATORI(?kn)
Što mi još treba od ventilatora za kučište za ovakvu konfiguraciju?

Vrijeme kupovine:
Planiram kupiti komp. za nekih mjesec dana (sredina ili kraj 10tog mjeseca) pa bi cijena grafičke, Hard diska i procesora mogla malo pasti. Do tada imam vremena odabrati best buy komponente. Nisam neko vrijeme pratio vijesti u svijetu IT-a pa su mi moža neke teorije malo zastarile. Nadam se da ćete izaći u susret i da ćemo kvalitetnom raspravom doći do riješenja.

poZDrav

Formular

Procesor (1.000kn)

Matična (700kn)

HARD DISK (540kn)

RAM DDR2 (650kn)

GRAFIČKA KARTICA (1000kn)

NAPAJANJE (400-450kn max)

KUČIŠTE (400kn max)

MIŠ (400kn)

DVD (150kn)

DODATNI VENTILATORI?

Zadnje izmijenjeno od: ervol. 19.09.2008. u 11:37.
ervol je offline  
Staro 19.09.2008., 05:51   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Od ovoga ćeš teško naći bolje za te pare. Eventualno dodaj još rama i zamijeni pržu sa modelom 215BK (SATA).
http://www.hardveraj.hr/shop/product...roducts_id/852
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.09.2008., 10:07   #3
DjedMraz
Chile
Moj komp
 
DjedMraz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Destination Unknown
Postovi: 370
Citiraj:
Četvrti E7200, svi ga hvale, čitam da je brzina ista kao i kod E8400..komentar?
Kad se kloka, ako to nemislis radit onda e8400


http://www.hardveraj.hr/shop/product...roducts_id/852
pvp sto coco rece bas i ne izgleda lose!
DjedMraz je offline  
Staro 19.09.2008., 10:34   #4
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
ha, moze se sloziti bolja konfiguracija, ali nikako iz jedne trgovine.
recimo:

ASUS P5Q, 775, Intel P45, ICH10R, BUS 1600 MHz, DDR2
Procesor Intel Core 2 Duo E8400 , 3GHz, socket 775, 6Mb cache
2 x DDR2 2GB PC6400 (800MHz), Kingmax
Sapphire VGA ATI HD4850 TOXIC 512MB GDDR3 PCI express
Western Digital HDD SATA-II 640GB 16MB 7200 rpm
Corsair 450VXEU ATX 2.2 napajanje 450W
Pioneer DVD +/- RW DL DVR-115DBK ATA crni
Sharkoon kućište Rebel9 Economy-Edition crno
2 x Chieftec AF-1225S, 120mm hladnjak za kućište, crni


sveukupno za gotovinu: 5277,96 kn.


veci hdd, 4GB rama, jaci proc na def. najvece i prakticki jedine razlike.
moze se ugurati i q6600, ali onda bi bilo dobro i staviti hladnjak (big ty ili nesto slicno), a to onda znaci ili jeftinija ploca, ili manje harda, ili manje rama, ili probijanje budgeta.
ali se moze jos iskombinirati svasta, neda mi se raditi kombinacije.
ovako sklopljena konfiguracija mislim da ce biti dovoljna za ono sto si napisao (btw, svaka cast na prvom postu, ulozilo se i vrijeme i razmisljanje vidim).
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline  
Staro 19.09.2008., 10:51   #5
DjedMraz
Chile
Moj komp
 
DjedMraz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Destination Unknown
Postovi: 370
Burko odlicno! samo..
Citiraj:
Western Digital HDD SATA-II 640GB 16MB 7200 rpm


Citiraj:
Treba imati 32MB cacha,
Iako on nece osjetiti neku razliku izmedju 16 i 32 :P
osim sto ce uzet jos kit rama i treba mu jos mis...(a tipkovnicu valjda ima il mu nece trebati )

Citiraj:
Planiram kupiti komp. za nekih mjesec dana
ako cijene padnu mozda bi uz malu nadoplatu mogao uzeti i 4870
DjedMraz je offline  
Staro 19.09.2008., 11:41   #6
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
fak, zaboravio sam misonju .

za mjesec dana ce barem neka komponenta malo pojeftiniti, ili jos malo preko budgeta. iako ja ne shvacam ljude koji daju vise od 200-300 kuna za misa, ali ajd.

sto se tice harda, ako mu je bas vazan cache (a bas i nije), evo onda jednog koji ima 32MB cache - Seagate HDD SATA-II 640GB 32MB 7200 rpm. ustvari, nimalo los izbor najvise zbog 5 godina garancije (3 kod wd-a).
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline  
Staro 19.09.2008., 12:01   #7
ervol
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: zagr
Postovi: 76
@Burki i ostalima

ASUS P5Q, 775, Intel P45, ICH10R, BUS 1600 MHz, DDR2
Jel ima neka jeftinija varijanta i ako može da mi ploča podržava ATX2 (koliko je to bitno), čip mi odgovara. Kakve su mogućnosti clockanja na ovoj ploči?

Procesor Intel Core 2 Duo E8400 , 3GHz, socket 775, 6Mb cache
Zašto ne q6600? Jel on bolja investicija za budućnost + što se može clockati da dostigne ili se bar približi E8400

2 x DDR2 2GB PC6400 (800MHz), Kingmax
ok

Sapphire VGA ATI HD4850 TOXIC 512MB GDDR3 PCI express
Jel se toliko vidi razlika između obične HD4850 i ovog TOXIC modela.
NVIDIA nema konkurenta u ovom cijenovnom rangu?
koliko je model 4870 bolji od 4850?

Evo favorita: http://www.adm.hr/product_info.php?cPath=258_217_4_84_229&products_id=6028
Ima bolje riješeno hlađenje.

Western Digital HDD SATA-II 640GB 16MB 7200 rpm
Jel se osjeti razlika u cachu od 16i32. Veličina mi je izvrsna.
Koliko je ovaj HD tih?

Corsair 450VXEU ATX 2.2 napajanje 450W
ok, opet me zanima koliko je glasan?

Pioneer DVD +/- RW DL DVR-115DBK ATA crni
ok

Sharkoon kućište Rebel9 Economy-Edition crno
Jel dovoljno veliko i prozračno? Ovaj mi je veličine kao i postojeći i sve je stisnuto unutra.

2 x Chieftec AF-1225S, 120mm hladnjak za kućište, crni
ok

Trebalo bi malo prpaziti na cijenu jer se buđet smanjuje svakim danom

Hvala na odgovorima.

Zadnje izmijenjeno od: ervol. 19.09.2008. u 15:43.
ervol je offline  
Staro 19.09.2008., 12:25   #8
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
za plocu, klokanje nece biti problem. potrazi reviewe na netu, ako ne nades bas ovu (P5Q), ima reviewa ovih sa crossfireom. isto ti dode.

q6600 vs e8400? tesko pitanje. ako ne radis obradu videa, 3d animacije i slicno, ovaj dualac ce te zadovoljiti. vecinom ljudi kada idu na quada znaju da im treba quad, tako da bi na tvom mjestu ipak isao na 8400.
sto se tice oc-a, ide q6600 do 3.5 GHz, tesko vise (recimo okvirno, neki vise neki manje). dok ovaj 8400 bez frke preko 4GHz. tu ti ne mogu vise reci, ako netko ima jos za nadopuniti neka slobodno pomogne covjeku.

razlika izmedu ovog modela 4850 i "obicnog" je u hladenju, tj ovo je nereferentna verzija. bolje i tise hladenje, dual slot. iako mozes uzeti i 4850 sa single slot hladenjem, pa staviti S1 + 2 x 120mm ventilatora, i imati jos nize temperature, i vrlo vjerovatno jos tise hladenje. to su one kombinacije sto sam pricao d