Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.10.2009., 20:51   #1
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,722
OT: Strujni bojler

Ispričavam se na off-topicu. Zanima me jedna stvar u vezi strujnog bojlera za vodu u kupaoni.

Da li je isplativije paliti ga svaki dan jednom na 3 sata koliko treba cca da se zagrije voda ili ga pak držati cijelo vrijeme upaljenog pa da on lagano dogrijava vodu stalno (bojler je Gorenje Tiki, 80 litara). Kako vi držite svoje?
rams je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2009., 22:00   #2
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
kod mene uvijek gori...^^
nick praskaton je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.10.2009., 23:30   #3
vodokotlic
Premium
Moj komp
 
vodokotlic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: ZG - VŽ
Postovi: 375
Ako ti potrošnja to dopušta (dovolljno ti je 80 litara vruće vode preko dana) možeš isprobati da ga pališ samo na jeftinoj struji ( ljetno vrijeme 22-8, zimsko vrijeme 21-7). Naravno, tuširanje i takve stvari obavljati u tim vremenima. Ako ti test prođe, nabaviš onaj uklopni tajmer i preko toga narihtaš automatsko uključivanje za vrijeme jeftine struje.
vodokotlic je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2009., 23:47   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,550
Ako je ovo teh. forum onda dajmo i takvo rješenje. Ako je stan / kuća novije gradnje onda je bojler sam na svom strujnom krugu / osiguraću a vrlo vjerojatno imate na istom mjestu (ormar / kutija s osiguračima) tinjalicu za indikaciju jeftinije tarife. Netreba vam gore predloženi tajmer nego relej / sklopnik kojem je uzbuda signal jeftinije tarife a preko radnih kontakata spojen osigurač i strujni krug prema bojleru.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2009., 16:04   #5
Red Dwarf
Bajker s AMD-om na dresu
Moj komp
 
Red Dwarf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 959
čovjek pita da li bojler više troši ako će svaki dan
a)3 sata ložiti dok se voda ne zagrije i onda ga isključiti
b)bojler će se stalno dogrijavati 00-24 naravno ovisno o tome kakva je temp vode u njemu
Red Dwarf je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2009., 16:59   #6
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
ja znam samo da je kod mene trošio kako god okreneš..
nabavio mali protočni na plin i sad nemam brige palit bojler kad se idem tuširat, samo pustim vodu i to je to..
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2009., 18:10   #7
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Možda treba pitat i Trošimira?
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2009., 20:24   #8
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
jeftinije ga je upaliti jednom da se zagrije, medjutim izolacija nikad nije savrsena tako da riskiras da jednom kad ti treba dobijes mlaku vodu, ovisi naravno o bojleru
ako ti je dosta 80litara tople vode dnevno nista te ne kosta da ga probas ugasiti za vrijeme skuplje tarife pa vidjet kako se ponasa tj da li ti je na kraju dana voda i dalje zadovoljavajuce topla

inace ima jedna zgodna knjizica, mislim da se zove "200 savjeta kako ustedjeti na energiji", i izdaju ju undp i ured za ee, potrazi na linku sto je thepook dao lako moguce da nadjes pdf jer je stvar besplatna
hash je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2009., 03:51   #9
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,722
Koristan je ovaj link što ga je thopok dao

Trenutno sam podstanar u stanu dok studiram i imam svoje strujno brojilo na kojem ima samo jedan brojčanik (jedna tarifa) tako da mislim da mi nema razlike u cijeni struje po danu i noći, tako da gledam cijenu tarifnog modela Plavi koliko sam skužio.

Ako ništa drugo probati ću npr. 5 dana palit svaki dan bojler na 3 i pol sata, pa onda 5 dana ga držat stalno upaljenog i vidjet kako se kreće promjena kW na brojilu, gdje će biti veća razlika, uz naravno sve standardne kućanske radnje (rasvijeta, kompjuter, kuhanje...).

No eto hvala na pomoći
rams je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2009., 09:03   #10
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ovako napamet... 80l preko 2kw grijača treba 2-3h da se full zagrije (ovisno naravno o podešenoj temperaturi), pošto bojleri imaju prilično dobru izolaciju imho bolje ti je držat always on po nekoj logici.

moj stropni gorenje je u podrumu na prilično hladnom i kad god sam prošao pokraj njega, a da nije in-use topla voda, lampica nije svjetlila na max. snazi grijanja.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.10.2009., 10:04   #11
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
bojler se ne gasi...nikad,osim kad odlaziš na put ili nešto
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2009., 10:20   #12
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,939
Gorenje Tiki manual kaze da zagrijavanje 80L vode traje 3.5-4 sata prvi put (znaci kad ga gasis). Ja sam prije par godina u stanu pokusao gasiti bojler na taj princip da ne radi cjeli dan i to sam testirao mjesec dana i nisam nista ustedio . Osim toga nekoliko puta sam pop.. jer sam ga zaboravio ukljuciti kad mi je trbalo vode ili mi je trebalo iznenada/neplanirano . Kad gori stlano on u biti dogrijava vodu svakih 30-45 minuta na 5-10 minuta tako da se svede na to da nemas brige jel upaljen ili nije a potrosnja je kroz dan slicna kao i kad ga gasis.

Najveci neprijatlej potrosnje ti je kamenac na grijacu jer produzuje zagrijavanje i 30-40% ako ga ima puno . Stoga kupis Gorenjca koji nema grijac u vodi vec u svojoj posebnoj celiji/prostoru .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2009., 10:39   #13
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
bojler nije kotlovnica da zagrije veću količinu vode u kratkom vremenu...

paljenjem/gašenjem bi došao na isto,ako ne i više struje potrošio

bojler najviše struje potroši prilikom prvog paljenja,mislim,pa dovoljno je uzet u obzir koliko mu treba da zagrije vodu...da se to zaključi...kad se zagrije,pali se "povremeno" i na kratko čisto da održi temperaturu vode.

Struja se inače najbolje štedi tako da se priključiš na susjedovu

Inače,ovisno o vrsti brojača...ima jedna caka,kad se odvida (bez skidanja junfa),treba ga položit u vodoravan položaj...tako struja ide,a brojač ne (ne vrti se)
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2009., 11:47   #14
borgy
kenova
 
borgy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: München / Dubrovnik
Postovi: 901
Nekako mi se na temelju srednjoskolske fizike cini da je nemoguce da bojler trosi manje struje ako je stalno ukljucen nego ako se pali kad treba Sto je god predmet topliji zraci vise topline odnosno trosi energiju, taman da ima neznam kakvu izolaciju.

Samo sam bio pretjerano pristojan, zapravo nema teorije da je to tocno i sram vas bilo

edit: prije nego sto netko uleti - bojler nakon sto se potrosi topla voda jednim tusiranjem obavi isti rad u oba slucaja. Nakon toga sva "nadopunjavanja" su cisti gubitak.
borgy je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2009., 12:16   #15
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,939
borgy - stos je u tome "kad treba" jer ako ce ga palit jednom tjendo onda naranvo da ce manje potrosit ali svai dan da ga palis smoa kad treba nema sanse da manje potrosis jer u komadu onda potrosis 6-7kW struje (3h15m minimalno treba Tikiu da zagrije 80lit vode od 15-75°C. Sto se tice potrosnje, netko tko planira gasiti bojler na dan-dva da ustedi sigurno ne trosi neke vece kolicine tople vode jer u protivnom nebi mu tako sto ni palo napamet.

E sad ti ako ne vjerujes probaj sam na svom primjeru i upisi potrosnji na pocetku mjeseca i potrosnji drugi mjesec sa stalnim gasenjem/paljenjem .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2009., 12:43   #16
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Najveci neprijatlej potrosnje ti je kamenac na grijacu jer produzuje zagrijavanje i 30-40% ako ga ima puno . Stoga kupis Gorenjca koji nema grijac u vodi vec u svojoj posebnoj celiji/prostoru .
kad je meni majstor došao delat baš se čudi kak je skupo izašla ta stropna gorenje, a onda je vidio da je to model sa nekim magnezijskim anodama ili šta veći i što je najbitnije nema grijače drito u vodi jer to to clearly good thing... pogotovo meni na hidroforu gdje zapravo nema kamenca u vodi nego vode u kamencu

Citiraj:
Autor Thoroughbred B Pregled postova
Inače,ovisno o vrsti brojača...ima jedna caka,kad se odvida (bez skidanja junfa),treba ga položit u vodoravan položaj...tako struja ide,a brojač ne (ne vrti se)
noviji modeli ne

no naravno na elitesecurity ima kompletna rasprava o toj tematici
syss je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2009., 12:44   #17
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor rams Pregled postova
Ispričavam se na off-topicu. Zanima me jedna stvar u vezi strujnog bojlera za vodu u kupaoni.

Da li je isplativije paliti ga svaki dan jednom na 3 sata koliko treba cca da se zagrije voda ili ga pak držati cijelo vrijeme upaljenog pa da on lagano dogrijava vodu stalno (bojler je Gorenje Tiki, 80 litara). Kako vi držite svoje?
ja ti imam 100 litarski Rada Konačar
i palim/gasim ga po potrebi. sve ti ovisi koliko ukućana imaš i koliko tople vode trošite u stanu/kući. i to kad ga palim, ima skalu od 1 do 3. ja mu stavim 2 i za sat i pol zgrije vode dovoljno za napunit pol kade i još za istuširat se. ali samo zato štio sam tutno nove grijače.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2009., 13:07   #18
Mljac
Premium
 
Mljac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zaprešić/Laduč
Postovi: 457
Pristalica sam držanja bojlera na stalno uključeno, razlika u potrošnji je zanemariva, a imati stalno spremno 80 litara vruće vode - neprocjenjivo. Takva su mi barem iskustva bila prije no što je stigao plin.
I kod grijanja prostora držim se iste filozofije, nema skoro nikakve razlike između stalnog održavanja iste temperature i gašenja pa iza toga odmah grijanja punom snagom da se dostigne normalna temperatura.

A off topic na off topic, jeste se ikad pitali koliko troše moderna računala struje dnevno? I koliko računala doma imate? I koliko ste birali komponente po potrošnji? I koliko stvarno trebaju biti uključena non-stop? I koliko televizora imate, a uvijek barem dva moraju biti upaljena? Da ne pričam o koje kakvim žaruljama, punjačima...
I onda na sve to pališ-gasiš bojler i taman se oćeš otuširati a ono - hladno! I kaj drugo nego !!!
__________________
Member of PCE 100+kg demolition squad
Mljac je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2009., 22:17   #19
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
Citiraj:
Autor Mljac Pregled postova
Pristalica sam držanja bojlera na stalno uključeno, razlika u potrošnji je zanemariva, a imati stalno spremno 80 litara vruće vode - neprocjenjivo. Takva su mi barem iskustva bila prije no što je stigao plin.
I kod grijanja prostora držim se iste filozofije, nema skoro nikakve razlike između stalnog održavanja iste temperature i gašenja pa iza toga odmah grijanja punom snagom da se dostigne normalna temperatura.

A off topic na off topic, jeste se ikad pitali koliko troše moderna računala struje dnevno? I koliko računala doma imate? I koliko ste birali komponente po potrošnji? I koliko stvarno trebaju biti uključena non-stop? I koliko televizora imate, a uvijek barem dva moraju biti upaljena? Da ne pričam o koje kakvim žaruljama, punjačima...
I onda na sve to pališ-gasiš bojler i taman se oćeš otuširati a ono - hladno! I kaj drugo nego !!!
Ma hebeš higijenu,bitno je da se forum refresha
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2017., 18:01   #20
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Znam da dižem staru temu ali nebih volio radit novu s istim naslovom
Dakle u situaciji sam da mi "treba" novi bojler. Problem sa sadašnjim bojlerom je u tome što su teško dostupni djelovi, pa moram čekat grijač tjedan dana kad ga treba zamjeniti.
Moja ideja je da kupim neki končar/gorenje za koje bi trebali bit lako nabavljivi djelovi. Kad sam već u "radovima", obložio bih ga sa dodatnih 15ak cm izolacije jer je u negrijanom prostoru, ali to je manje bitno. Zanima me ima li kakvih prijedloga? Vidim da se gore spominju nekakvi gorenjci sa grijačem u posebnoj komori? Koji bi to bili?
Vidim da se kod nekih spominje "lagano" servisiranje, tj. da ne treba ispraznit bojler da bi se zamjenio grijač, čini mi se da bi na takvom lakše mogao periodično izvaditi i očistit grijač, dok na sadašnjem to zahtjeva poprilično mnogo posla (zato i pregara )
Eto, ako ima tko koju pametnu, slušam.

edit: eh da, stavio bih bojler od 100l
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2017., 18:44   #21
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Ovi gdje grijač nije direkt u vodi su upravo ti koje je lakše čistit/zamjenit grijač.
Mana? Cijena. Kupi običnog Končara od 80L za 700kn i bok.
I da, promjeni termostat skupa s grijačem, pa vidi oćel' dulje trajat.
Inače, Gorenje bojler više nikad pa ni onda.
Unutarnja cijev za toplu vodu se dezintegrirala, jer su je šupci napravili od neke
jeftine plastike. Nadam se da je Končar bolji po tom pitanju.
Dodatna izolacija? Bojler od 100L gubi 1,84 kWh/24h. Prevedeno kakvu kunu i pol po danu ako imaš dvotarifno brojilo.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2017., 22:22   #22
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Dodatna izolacija? Bojler od 100L gubi 1,84 kWh/24h. Prevedeno kakvu kunu i pol po danu ako imaš dvotarifno brojilo.
Da, dodatna izolacija. Imam viška paket stiropora petice, i malo bih popunio rupe staklenom vunom. Računam da su gubitci po zimi dosta veći, jer je i razlika temperature veća. Imam jednotarifno brojilo, da su gubitci samo 1.84kwh po danu, to je skoro 2kn. Bala vune je 120-30 kn i ima nešto manje od kubika. Da smanjim gubitke samo 20% isplati se za godinu dana. Nema velikog ulaganja, ni puno posla. Kad bi mi se svaka kuna koju potrošim isplatila
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2018., 08:49   #23
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
kaj si na kraju kupio?
meni crko isto
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2018., 09:34   #24
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor tizhu Pregled postova
kaj si na kraju kupio?
meni crko isto
sredjivam sebi stan jedan, pa nedavno uzeo sebi ovaj, mozes ga moinitirat horizontalno i vertiklano, i zauzima samo 27 cm u dubinu, imas birat 50-80, 100 litara, uzeo sebi od 80

https://www.bauhaus.hr/ariston-velis...vode-80-l.html
nick praskaton je online   Reply With Quote
Staro 01.02.2018., 11:31   #25
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
išao bih do 800 kuna jer ne znam hoću li ove ili slijedeće godine srušit kuću i radit sve nanovo ili odem van raditi ili nijedno od toga ... samo da grijač ubodem ... u nekom međuprostoru sam ...
u svakom slučaju hvala
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2018., 16:54   #26
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
Zašto topla voda iz jednog el. bojlera kod susjeda nije toliko topla i više je smeđe-žuto boje?
__________________
.
Ag008 je online   Reply With Quote
Staro 12.04.2018., 17:04   #27
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Krepao jedan od dva grijaca?

Sent from my LG-M250 using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2018., 17:05   #28
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Zašto topla voda iz jednog el. bojlera kod susjeda nije toliko topla i više je smeđe-žuto boje?
Kamenac.
Znači izgasit bojler, otvorit i očistit. Ispast će ti bar 5 kg kamenca sa dna, koji prekrije grijač, sporije grije i daje smeđo-žutu boju vodi.
webstartm je online   Reply With Quote
Staro 12.04.2018., 17:07   #29
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
kamenac prvo
grijač slabi ili krepo .. isto od naslage kamenca
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2018., 17:22   #30
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,550
Vrlo jednostavno a već navedeno u temi:
- bojler "pun" škovaca / kamenca / zemlje ...
svaki put kad krpaju neku puknutu cijev vodovoda usput uđe odr. količina zemlje a gotovo nitko nema filtar na ulazu u kuću / stan,
kao indikaciju vidiš da mlaz na špini nije ok jer se ona mrežica na izlazu pol začepila ...

- iz istog razloga voda nije toliko topla jer je grijač "oslabio" (rijetko ali se dešava), a češće je sloj kamenca oko njega i automatski nema odg. učinkovitost ...

Skinit dole > rastaviti, isprati, očistiti > vratit nazad, može i bez skidanja ako je povrh kade ili kupit i montirati novi
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na