Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.12.2020., 18:29   #61
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,069
Uzmi iskre u kermanu, set je oko 450kn. Montirao ih kolegi na vrh kuće, u daljini vidi vrh repetitora, brzina mu je preko 100mbita. Naravno to je ruralno područje.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2020., 21:10   #62
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,069
Citiraj:
Autor highdook Pregled postova
Lokacija je uvala kod Gdinja, otok Hvar, južna strana koja gleda na puntu od Pelješca - Lovište. Problem je što mi je kuća na samom moru u jednoj od uvala, a odašiljači (Tele2 i A1) su u selu na vrhu otoka (360m nadmorske visine) i zračne udaljenosti 3,7km.
koliko se vidi po karti, tu su 2 od a1, oba tebi zanimljiva jer imaju 800mhz (i samo na to ciljaj)



vidi malo bi li ulovio ijednoga od njih. kupi antene i eksperimentiraj sa hvatanjem. na neki visoki stup, montiraj u mimo konfiguraciju (dobiješ takve nosače), i vrti.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.12.2020., 13:49   #63
highdook
Registered User
 
highdook's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Offshore
Postovi: 31
Meni je kuća još lijevo prema sredini otoka. Na kojem linku mogu pogledati ove lokacije repetitora? To bi mi možda pomoglo skužiti gdje da okrenem antene, jer mi je najbliži repetitor u selu Gdinj.
highdook je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 15:19   #64
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,069
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 18:57   #65
sharkri
Premium
Moj komp
 
sharkri's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 675

Ovdje gdje je gusto načičkano sam ja,dali mi se isplati uzimati kakve antene, mislio sam omnidrectional antenu, jer sada nemam baš neki signal imate, imate kakvu preporuku.
Tornjevi se nalaze na neboderima.






Može li se ovo premjestiti, sada sam skužio da sam na krivi topic stavio.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.png‎
Views:	137
Size:	158.7 kB
ID:	23082  
__________________
Sig-5 redova normalne veličine max
sharkri je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 20:26   #66
highdook
Registered User
 
highdook's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Offshore
Postovi: 31
Hvala za link.
Na slici u crvenom krugu je pozicija moje kuće, a ovo je odašiljač od TELE2 koji baš pokriva taj smjer. Ali ja imam telefon od TELE2 i signal je stabilan i jak tek kad se udaljim čamcem od obale izvan uvale. Usjeci su duboki i izgleda da je kuća u sjeni tog signala. Pitanje je, da li možda mogu nekako "upecati" signal ako vanjske MIMO antene usmjerim prema vrhu brda u smjeru odašiljača, ili to tako ne funkcionira?"
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screen Shot 2020-12-13 at 03.08.06.jpg‎
Views:	149
Size:	144.5 kB
ID:	23083  
highdook je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 20:37   #67
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,069
po meni se sa tele2 nećeš usrećit.
em je sranje i inače kao provider, ali ovdje ima bandove 1 i 3, a to slabo "putuje" bez optičke vidljivosti.

gledaj da budeš u dosegu repetitora koji ima band 20 (800mhz)

ovo šta kažeš , moglo bi raditi, tvoj telefon ima tek nekakve antenice, VS iskre sa svojih 7-8-9 dBi dobiti.

drugi useri sa više iskustva po "lošem" terenu će ti znat više reć
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 21:39   #68
highdook
Registered User
 
highdook's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Offshore
Postovi: 31
Ovo su opcije sa A1 i T-mobile. Ali nijedna ne prelazi preko moje lokacije, pa me brine kako uhvatiti taj signal?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	A1.jpg‎
Views:	150
Size:	149.6 kB
ID:	23084   Click image for larger version

Name:	T-Mobile.jpg‎
Views:	139
Size:	144.0 kB
ID:	23085  
highdook je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 00:12   #69
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,063
Probaj sve operatere, bez obzira na dijagrame zracenja, jer su oni po mojim iskustvima opako netocni...

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 13.12.2020. u 00:25.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 12:36   #70
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Post

Kao netko tko je radio dvoznamenkasti broj godina u našim telekomima kao mrežaš mogu vam reći da su iznajmljivači na moru u banani s internetom.
  • Optiku uglavnom ne možeš vući po kamenjaru, a i da možeš uglavnom je preskupo.
  • Parice čak i da su stabilne nisu rentabilne jer dođe grom, kaže "muahahaha" i spali pola otoka odnosno pola županije. Dok danima i tjednima čekaš telekom da zamijeni tisuće spaljenih modema od tog nevremena gosti otkazuju bez plaćanja jer nemaju WiFi. Možeš im uzeti krevet, ali WiFi ne smiješ.
  • 4G nema kapacitete za sve turiste koji umjesto da se odmaraju i provode oni naprosto moraju streamat (gluposti) sa YouTubea i Netflixa na svojim mobitelima i tabletima u HDu za sebe i svoje klince koji urlaju i vrište k'o pred klanje ako nemaju svoje crtiće. Telekomi se pretrgaju da premjeste kapacitete iz gradova na more u srpnju i kolovozu. Međutim ne možeš pokriti obalu bi blizu koliko svi troše bandwidtha i ćelija pogotovo na otocima.
Parice su predugačke, prenesigurne, prenestabilne, te već godinama prespore za potrebe modernog digitalnog načina života i odmora. 4G je na mukama. 5G bi mogao pomoći, ali ne i riješiti problem. Bar će se lakše disati neko vrijeme.

Investirati u infrastrukturu je vrlo upitno jer mora skalirati red veličine više za samo dva mjeseca u godini, a visokokapacitetne (mikro)lokacije su skupe.

BTW: ne znam što je kome premium gost, ali premium gosti su u hotelima s pet zvjezdica koji imaju često redundantne optičke linkove na jedan ili dva operatera i uz to bar jedan bežični backup, te UPS-ove i generatore koji preko PoE drže Internet i WiFi AP-ove dignutima čak i kad nema struje Imaju čak i 3G/4G mikro BTS-ove spojene na sve operatere, pa ni mobilna mreža ne pada.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Oglas

Staro 15.12.2020., 03:48   #71
highdook
Registered User
 
highdook's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Offshore
Postovi: 31
@Medo

Je li onda ne preporučavaš investiranje u MiMo vanjske antene? Mislim, to je najmanje što mogu napraviti kako bi isprobao da li mogu uhvatiti ove navedene repetitore? Jer oni su sigurno manje opterećeni od onog preko kanala na Pelješcu. Još kada bi i znao koje frekvencije odašiljaju, možda bi uložio i u malo bolji modem, tipa MikroTik Chateau LTE12 da kombinira dvije frekvencije. Samo, to je već malo veći izdatak, dođe 200EUR, a možda je totalno nepotrebno, u slučaju da se sa repetitora odašilje samo jedna frekvencija.
highdook je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2020., 08:47   #72
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,691
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Kao netko tko je radio dvoznamenkasti broj godina u našim telekomima kao mrežaš mogu vam reći da su iznajmljivači na moru u banani s internetom.
  • Optiku uglavnom ne možeš vući po kamenjaru, a i da možeš uglavnom je preskupo.
  • Parice čak i da su stabilne nisu rentabilne jer dođe grom, kaže "muahahaha" i spali pola otoka odnosno pola županije. Dok danima i tjednima čekaš telekom da zamijeni tisuće spaljenih modema od tog nevremena gosti otkazuju bez plaćanja jer nemaju WiFi. Možeš im uzeti krevet, ali WiFi ne smiješ.
  • 4G nema kapacitete za sve turiste koji umjesto da se odmaraju i provode oni naprosto moraju streamat (gluposti) sa YouTubea i Netflixa na svojim mobitelima i tabletima u HDu za sebe i svoje klince koji urlaju i vrište k'o pred klanje ako nemaju svoje crtiće. Telekomi se pretrgaju da premjeste kapacitete iz gradova na more u srpnju i kolovozu. Međutim ne možeš pokriti obalu bi blizu koliko svi troše bandwidtha i ćelija pogotovo na otocima.
Parice su predugačke, prenesigurne, prenestabilne, te već godinama prespore za potrebe modernog digitalnog načina života i odmora. 4G je na mukama. 5G bi mogao pomoći, ali ne i riješiti problem. Bar će se lakše disati neko vrijeme.

Investirati u infrastrukturu je vrlo upitno jer mora skalirati red veličine više za samo dva mjeseca u godini, a visokokapacitetne (mikro)lokacije su skupe.

BTW: ne znam što je kome premium gost, ali premium gosti su u hotelima s pet zvjezdica koji imaju često redundantne optičke linkove na jedan ili dva operatera i uz to bar jedan bežični backup, te UPS-ove i generatore koji preko PoE drže Internet i WiFi AP-ove dignutima čak i kad nema struje Imaju čak i 3G/4G mikro BTS-ove spojene na sve operatere, pa ni mobilna mreža ne pada.
Medo, nekako sam pročitao u tvom postu da smo općenito banana država po pitanju interneta i jako centralistička država
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2020., 09:03   #73
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,069
Citiraj:
Autor highdook Pregled postova
@Medo

Je li onda ne preporučavaš investiranje u MiMo vanjske antene? Mislim, to je najmanje što mogu napraviti kako bi isprobao da li mogu uhvatiti ove navedene repetitore? Jer oni su sigurno manje opterećeni od onog preko kanala na Pelješcu. Još kada bi i znao koje frekvencije odašiljaju, možda bi uložio i u malo bolji modem, tipa MikroTik Chateau LTE12 da kombinira dvije frekvencije. Samo, to je već malo veći izdatak, dođe 200EUR, a možda je totalno nepotrebno, u slučaju da se sa repetitora odašilje samo jedna frekvencija.
na cellmapperu točno vidiš koje bandove ima svaki repetitor.

prvo uzmi antene, vidi kako će ti raditi s njima, pa razmišljaj za dalje. ali po meni ne trebaš razmišljati o kupnji tako nekog uređaja jer si u lošoj poziciji - ako će ti nešto raditi, to je 800mhz.
agregacije rade tako da spajaju više frekvencija sa istog repetitora, ali ako do tebe ionako prolazi samo jedna frekvencija, đabe ti ulaganje u 4ca router kada će on i dalje koristiti samo onu jednu frekvenciju koju prima.

zato prvo antene, i testiraj šta loviš i kako loviš. posloži ih u mimo poziciju, montiraj na jedan stup, i vrti stup.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2020., 16:09   #74
highdook
Registered User
 
highdook's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Offshore
Postovi: 31
Da, imaš pravo. Tako sam i planirao. Pitam, jer ne živim tamo, pa svaka mogućnost poboljšanja me košta manje kada predvidim i ponesem materijal, nego da kasnije ponovo putujem do tamo. Zato i pitam ako postoji mogućnost agregacije, uzmem i modem, pa probam i to. Ali ako nema, tada nema smisla trošiti 200€.
Na cellmapperu nisu označeni svi odašiljači, nedostaje ih nekoliko, a znam da su tamo. Morat ću preko SZK doći do tih informacija.
highdook je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na