Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.11.2012., 03:33   #1
Colossus
Premium
Moj komp
 
Colossus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 378
Tp-Link Wireless Modem/Router TD-8960N i Tcom

TP-LINK WIRELESS MODEM ROUTER TD-8960N i Tcom

Odlučio sam promijeniti trenutni modem/router Thomspon ST780WL koji sam dobio od Tcoma po defaultu, čisto radi vrlo lošeg firmwarea i korisničkog sučelja, i slabog wireless signala koji koristim za spajanje laptopa na net u drugoj prostoriji. Iako imam 3 crtice signala u taskbaru, laptop preko tog wirelessa nemože otvarati nijednu stranicu, gubi packetse (nekad sve nekad 50%) kada pingam npr Google preko CMD-a, a kad ga stavim u istu prostoriju gdje je modem/router onda net na laptopu radi brzo i bez greške.



Probavao sam razne opcije u Thomspon uređaju, od mijenjanja položaja, kanala, mijenjanja vrste enkripcije WEP/WP2/ WP2-PSK (Backtrack>WEP^^) ,mijenjanja protokola (802.11b,b/g,g) ( stavljanja fakin folije oko antene uređaja, igranja sa svim živim Wifi postavkama u Win 7 i to bez rezultata.





Pošto je cijena kvalitetnih usb wlan stickova sa kojima bi mooožda dobio signal boost neznatno manja od nekog mid klase combo uređaja koje sam gledao po domaćim ponudama preskočio bih tu opciju.



Zato bih htio uzeti ovaj dole navedeni model, ali me zanima da li će on raditi sa Tcom netom (nemam dodatne usluge kao MaxTv) jer je uređaj deklariran kao ANNEX A, a koliko čitam okolo, Tcom navodno radi samo sa Annex B uređajima?



http://www.ventex.hr/pd/0560241/pg/8...D-8960N.wshtml



http://www.bangkokimages.com/Article...-A-Review.aspx


Ako netko zna bio bih zahvalan na informaciji.


Možete i preporučiti neku alternativni Wireless modem/router do 400-500kn.

Colossus je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 06:35   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Da, t-com radi na Annexu B tako da od tog modema niš koristi. Nabavi si polovni Siemens 555 ili D-Link G684T i riješio si svoj problem. Osim toga, imaš ovdje negdje i tutorial kako zamijeniti default antenu na ST780 jačom.
btw, gore navedeni D-Link ima odvojivu antenu pa uvijek možeš staviti neku jaču ako ti signal ne bude dovoljno jak. Isto tako ljudi preporučuju stavljanje originalnog firwarea jer je t-com teška brljotina koja radi više štete nego koristi. I za to imaš linkove negdje na forumu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 08.11.2012. u 11:17. Razlog: ispravak tipfelera
coconut je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.11.2012., 10:52   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Kokos je naveo sve šta treba. Samo još jedna opaska, nisi naveo jel imaš IMS (T-Koma VoIp) ?
Ako ga slučajno imaš mogao bi upasti u probleme, obavezno prvo spremi na komp postojeći konfig (user.ini) prije bilo kakvih fw intervencija.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 15:48   #4
Colossus
Premium
Moj komp
 
Colossus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 378
E tnx

Znaci Tcom ni u kojem slucaju nemoze raditi sa Annex A uređajima ili je moguće uz zezanje sa nekim mijenjanjem firmwarea uređaja?

Na masu temi čitam kada ljudi prelaze sa Tcoma na Optimu (a da nije onaj paket preko tcom infrastrukture O2 jel, onda ni netreba flash) da mogu koristiti Annex B uređaje na Optimi, međutim nigdje nisam nalazio ovo što je mene zanimalo.

Pogledaću što se nudi po oglasima, u biti me iznenađuje koliko je mala ponuda modem/router combu uređaja po najvećim domaćim IT trgovinama.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Kokos je naveo sve šta treba. Samo još jedna opaska, nisi naveo jel imaš IMS (T-Koma VoIp) ?
Ako ga slučajno imaš mogao bi upasti u probleme, obavezno prvo spremi na komp postojeći konfig (user.ini) prije bilo kakvih fw intervencija.

Nemam VoIP, ali sad sam dobio volju da se bacim u eventualno flešanje firmwarea pa ćemo vidjet hoće li biti kakvih pozitivnih rezultata.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 08.11.2012. u 17:09.
Colossus je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 17:19   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Imaš temu o ST780 u ISP sa svim potrebnim napomenama za fw, stavi onu 6.2.29.2 verziju (ako se dobro sjećam brojeva).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 17:29   #6
Colossus
Premium
Moj komp
 
Colossus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 378
Evo upravo našao temu i firmware.

Tnx ekipa, kad sve faila ovaj forum uvijek spasi stvar.



Iako već mjesec dana razmišljam preći sa Tcoma na nekog drugog providera, dobit novi modem/router i ubost neki IPTV.

Ako ne pomogne flash što se signala i stabilnosti tiče, bye Tcom.
Colossus je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 18:12   #7
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Za 100kn na njuškalu ubodeš thomson tg782i od t-coma koji je bolji od 780wli, mada signal je wlana je odprilike iste jačine

http://www.njuskalo.hr/index.php?ctl...thomson+tg782i
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 22:05   #8
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Ako ti je do wirelessa, na LAN možeš upiknuti bilo koji access point i koristiti ga umjesto Thomsonovog. Imat ćeš 2 uređaja, ali kombinacija uređaja i antena ima jako puno
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 23:56   #9
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 988
Citiraj:
Autor Colossus Pregled postova
Na masu temi čitam kada ljudi prelaze sa Tcoma na Optimu (a da nije onaj paket preko tcom infrastrukture O2 jel, onda ni netreba flash) da mogu koristiti Annex B uređaje na Optimi, međutim nigdje nisam nalazio ovo što je mene zanimalo.
Rade kod prelaza sa T-coma na O+ zato što zapravo tu i nema prelaska nego linija ostaje zakačena na T-comov DSLAM, zato nastavlja raditi na AnnexB. Na Optiminoj centrali AnnexB neće raditi, kao što neće ni AnnexA na T-comovoj. Neki se uređaji mogu preflešati na drugi Annex, ali s time ti se ne isplati zafrkavati ako ćeš kupovati novi uređaj, rađe odmah kupi pravi.

I slažem se sa ovim zadnjim savjetom, access point je najbolje rješenje, rješava problem, a možda i više njih, jer kad ti sutra uvale VoIP što ćeš sa modemom koji si kupio, a tu uslugu ne podržava? Sa APom si miran jer ne ovisiš o tome što će ti operater dati ili prodati.
Night je online   Reply With Quote
Staro 09.11.2012., 15:26   #10
Colossus
Premium
Moj komp
 
Colossus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 378
Da AP bi bio najbezbolnije rješenje, iako sam malo skeptičan da bi ovaj shrot od thompsona mogao biti podešen da uopće ili dovoljno kvalitetno baca signal na Ap kojeg bi postavio u hodnik i preko njega spajao laptop.

Ono jebe kad treba portove fowardat, restartat sam sebe, i slicne osnove, mogu mislit kako bi me prco sa spajanjem na drugi uređaj za prosljedit signal. Kad ga napokon namjestim sve radi, ali od prvog dana korištenja sa njim je bio sex .
Problem je i eventualnom provlačenju kablova, samo wireless spajanje dolazi u obzir.

Posudio sam par stickova raznih, nisu pomogli oko signala zato sam odustao od te opcije.

Odlučio sam kupit novi combo uređaj i to ne samo radi wirelessa, a IPTV i VoIP trenutno ne koristimo niti planiramo za sad.

Pošto trenutno nisam dovoljno bogat da kupujem polovnog mačka u vreći sa oglasa , uzeo bi preko firme neki novi uređaj i gledajući trenutnu ponudu u Riječkim dućanima ima nekoliko modela:

Naglasak bi bio na jačini Wlan signala.

Ajde preporučite koji ubost od ovih navedenih:

http://www.protis.hr/products/search?exp=WAG+160

http://www.ventex.hr/pd/0550453/pg/8...-Router.wshtml




Zahvaljujem na savjetima svima

Zadnje izmijenjeno od: Colossus. 09.11.2012. u 16:32.
Colossus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.11.2012., 16:07   #11
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Kupiš bilo koji AP, daš mu neku fiksnu adresu npr 192.168.1.254, spojiš ga UTP (LAN) kabelom na Thomsona, na Thomsonu gasiš wireless. I nema nikakvog novog proslijeđivanja ničega, otvaranja, nikakvih problema.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2012., 16:29   #12
Colossus
Premium
Moj komp
 
Colossus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 378
Problem je u tome što bi AP trebao postaviti u hodnik koji je između prostorije di je Thompson i prostorije di je laptop i printer.

Da bi eventualno spojio ta 2 uređaja sa lan kabelom morao bih bušit kroz dva zida uz vrata da provedem lan kabel, navrh telefonskog i satelitskog koji su vec tako sprovedeni, montiranje po podu nije opcija, jer onda nemogu zatvorit vrata kako spada jer su štokovi u kurcu.(starci su vec tako presjekli 2 kabela) I zidovi u ovoj zgradi su općenito totalno u banani.

Znači fizičko spajanje uređaja ne dolazi u obzir, novi wlan uređaj mi je jedina opcija. A postavljanje Thompsona u hodnik pa da uz laptop spajam i glavni komp sa njim preko neke wlan kartice ili sticka isto ne dolazi u obzir.

Mozda nazovem i Tcom da vidim da li će mi zamijenit uređaj za neki Siemens 555 itd, reći ću da je ovaj crko, ionako jedini koju si mi oni dali je famozna Kasda, ugovor je istekao davno, a ovog Thompsona sa Tcom firmwareom sam kupio za siću od frenda prije godinu i pol dana.

Flashnuo sam ga sinoć i iako je sučelje sad djeluje brže i stabilnije, očekivano nikakve razlike sto se wlan signala tiče nema.
Colossus je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2012., 18:21   #13
Colossus
Premium
Moj komp
 
Colossus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 378
Evo kupio novi uređaj od Dlinka, sve šljaka bez greške.

Colossus je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2012., 18:41   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Mali rezime teme:
U st780 si ubacio bolji fw, podesio i sada bi trebao raditi fluidnije.
Wireless karakteristike su manje - više iste kakve su bile.

Ako te prvenstveno zanima / treba ti bolja pokrivenost wireless signala opcije su:
- probaj napraviti čuveni windsurfer ili nešto slično šta će usmjeriti signal routera u željenom pravcu
- druga opcija zahtjeva neke nofčiće za kupovinu ap - a
Prvi uvjet je da testiraš signsl / vezu na željenoj lokaciji (hodnik), ako tu lap ima dobru i stabilnu vezu onda možeš dalje. Kupiš Edimsx EW-7228APn, podesiš ga u universal repeter mode, zavidaš na zidu hodnika, jedino ćeš imati gnjavaže sa žicana (opet) da mu dovedeš napajanje.

EDIT: Eto na, dok ja pišem on arči pare
Napiši šta si kupio i kako se ponaša u radu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2012., 20:03   #15
Colossus
Premium
Moj komp
 
Colossus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 378
D-LINK DSL-2641B sam ubo, pošto nije bilo odmah za uzeti od Linksys WAG160N-E1 (iako sam strahovao kakva će biti kvaliteta wlan signala, pošto je bilo teško naći review na netu, našao sam svega 1 ili 2 kratka, ali user reviews su kontradiktorni.

Signal je sad na 3 solidne crte, neznam kolika realna brzina u Mbps, ali interface kaže Actual Speed: 18 Mbps što bi bilo oko 2mb/s jel?

Meni je brzina neta čisto OK s obzirom da je između njega i laptopa oko cca 10tak wlanova od susjeda , svi ko za kiki na laptopu pune crte signal, moje bežične sluske za noćno gledanje telke , i wireless telefon od Panasonica.

Bitno mi je da starom radi net solidnom brzinom otvaranje stranica , youtube, streamovi, email, printer sharing itd.

Konfiguriranje prema Kasdi, Dlink 584T, Thompsonu ST780WL je za klasu bolje, barem su takvi moji dojmovi, za razliku od ovih gore navedenih kad nešto zadaš onda to kulturno i napravi, dok sa ovima nisi načisto jer vječito nešto loada žvače refresha, pa zabrejka pa ponovi radnju, pa im je * * m kevu


Btw ima tko iskustva sa Linksys WAG160N-E1 ? Jel valja to šta za manju kućnu mrežu od 2-3 računala plus printer i wlan?

U biti sam iznenađen vrlo lošom ponudom combo modem/router uređaja na domaćem tržištu, ili ako imaju u ponudi artikl je nedostupan..

AP sam izbacio iz kombinacije jer bi mi neki članovi familije popili mozak kad se nešto mora bušit, ili neki kablovi provodit. Vidio stari u susjeda kako njegov wlan radi na svim uređajima zašto sad nama trebaju 2 za isti posao

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 09.11.2012. u 20:52.
Colossus je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2012., 20:48   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Skini NetStumbler i/ili inSSIDer na lapu, napravi skan banda na više lokacija (kraj routera, hodnik, gdje obično radiš sa lapom - soba) i to sa upaljenim i ugašenim tvojim routerom.
Obrati pažnju na kojem kanalu su susjedi najslabiji ili ih nema.
Sa tom informacijom postavi na svom routeru radni kanal fiksno.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2012., 21:04   #17
Colossus
Premium
Moj komp
 
Colossus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 378
Kanal sam promijenio odmah čim sam poštimavao uređaj.

Ali nisam koristio ništa od softwera nego sam preko CMDa koristio ;

netsh wlan show all

U Cmd prozoru izlistao susjedove wireless veze i koji kanal koriste, izabrao sam kanal na kojem trenutno nisu ni jedan od njihovih uređaja.
Colossus je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2012., 21:18   #18
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Može i tako
Ovi alati ti daju slikovni prikaz nivoa signala na svim kanalima.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2012., 21:31   #19
Colossus
Premium
Moj komp
 
Colossus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 378
Onda ću iščekirat malo čisto da vidim kako to fercera.

Colossus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na