Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.04.2018., 13:54   #1
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Mreža sa serverom

Pozz, ako može preporuka za izgradnju mreže. Znači radi se o 10 računala, stavio bi se server sa AD-om, na serveru bi bile neke aplikacije koje bi klijenti koristili i nekakav backup kao i sherani disk. Može i spec servera. Hvala.
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2018., 14:12   #2
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
koliko para imaš na raspolaganju ? Za ove tvoje potrebe je dovoljno jedan kvalitetni switch i to je to, mislim da neka specijalna mreža ne treba, samo dobar router ili firewall na ulazu.

Iz upita nisam skužio, trebaš preporuku i za server ili to imaš ?
Alister je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.04.2018., 15:04   #3
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
koliko para imaš na raspolaganju ? Za ove tvoje potrebe je dovoljno jedan kvalitetni switch i to je to, mislim da neka specijalna mreža ne treba, samo dobar router ili firewall na ulazu.

Iz upita nisam skužio, trebaš preporuku i za server ili to imaš ?
Nemam server. Sve ide novo. A limit, a tak..da donekle radi..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2018., 15:10   #4
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
Server ovisno o aplikacijama, ako ne treba nešto uber onda si pogledaj Dell T130 recimo server, RAM i diskovi po želji, npr. RAID 10, ili jači server Dell T330 - ne znam da li imaš ormar ili planiraš i to kupiti. UPS neki APC od 1500VA će ga držati nekih 45 minuta. Windows 2016 Essentials ti je pokriven CAL-ovima za 25 korisnika što je ujedno i max broj korisnika na domeni, ako trebaš više onda Standard + CAL-ovi.
NAS uređaj ovisno koliko ti diskovnog prostora treba, 24-portni switch gigabitni ovisno kakvu konfiguracije mreže želiš (po ovom navedenom što si rekao uzmi samo da je kvalitetni brand, ne treba ti nikakvi dodatni features)

To bi ti negdje bilo do 20 tisuća kuna, ne znam da li je to puno za njih
Alister je online   Reply With Quote
Staro 13.04.2018., 16:50   #5
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Nemam server. Sve ide novo. A limit, a tak..da donekle radi..
A što da radi?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2018., 19:11   #6
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
da bude server
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2018., 20:48   #7
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
A što da radi?
Prije nego te Iggy počne više zezati, reci koji je budget prihvatljiv pa se lako osmisli nešto, a ako treba i implementira
Alister je online   Reply With Quote
Staro 13.04.2018., 21:57   #8
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Prije nego te Iggy počne više zezati, reci koji je budget prihvatljiv pa se lako osmisli nešto, a ako treba i implementira
Samo oprema 12.000 kn (sa pdvom)
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2018., 23:10   #9
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
Ufffff, za te novce možeš uzeti HP ML10, Dell T20,T30,T130, Lenovo TS140 ili TS150 + Windows 2016 Essentials + neki vulgaris 24 portni gigabitni switch + neki UPS

Možda bi se dalo ugurati još koji disku u neki od tih servera pa da imaš za backup klijenata, ali NAS nema šanse.
Serveri su 4 core, 8GB rama, 2 x 1TB SATA disk, znači najobičniji koliko mogu biti
Alister je online   Reply With Quote
Staro 17.04.2018., 14:05   #10
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Ma složio bih ovako neki komp bezveze pošto bude sherao samo folder..znači treba mi mbo, cpu, ram, ssd i napajanje..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.04.2018., 10:54   #11
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
znaci kupovao bi i slagao cijelu serversku i mreznu hardversko-softversku infrastrukturu (i to jos "bezveze") da bi podijelio par foldera? u 2018. godini?

radije si uzmi G suite ili Office 365. u ovih 5 dana su ljudi vec mogli raditi...
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2018., 11:14   #12
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Ma složio bih ovako neki komp bezveze pošto bude sherao samo folder..znači treba mi mbo, cpu, ram, ssd i napajanje..
šta onda to nisi na početku odmah rekao, i gotovo. Onda ti to ni ne treba, kupi NAS i gotovo ili složi to na nekom od kompova i nema troška
Alister je online   Reply With Quote
Staro 18.04.2018., 16:23   #13
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Za 12k kuna ne možeš kvalitetan komp složiti a kamoli nekakvu mrežu...

Za što će ti server? Što misliš vrtiti gore? Koliko jaku virtualku trebaš od prilike?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 09:06   #14
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Ma mos mislis. Uvijek se sjetim oni upita "Ej ti si to s kompjuterima. Treba mi malome neki bez veze komp da moze igrati ove igrice i to. Neznam sada GTA mislim". Tako ti je to, ma treba mi neki bez veze samo da radi.

Odi na njuskalo i nadji si nesto. Kako ni sam neznas sto ti treba, sta god da nadjes za 12 000kn bit ce ti ok. 24 port switch, cisco, krece od 200-300kn na dalje.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 09:54   #15
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
ma da, firma da kupuje s njuskala macka u vreci (i tko ce ti izdati racun?) i to odmah cisco tako da si dodatno zakomplicira zivot.

realno za firmu od 10 ljudi ti treba:
- opticka veza 20-30Mbit
- 4G failover
- Wifi AP 5GHz
- 10 laptopa, 10 smartfona
- cloud productivity suite tipa G Suite ili Office 365 Business Premium ili jos bolje Microsoft 365 Business

i to sve mozes u 1 dan upogoniti bez filozofije i s minimalnim troškom.

ostalo ovisi o tipu firme i koje aplikacije koristi, ako ista.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 10:46   #16
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Office 365, licenca je nekih 60-70kn mjesečno/korisniku, znači 10 korisnika je 600-700kn mjesečno. Godina dana i eto, ispucao je budžet.

Čovjek ima 12k budžet da riješi mrežu. Mreža se riješi bez brige, ali serveraj + mreža u taj budžet nikako.

Kao što sam već 2 puta napisao. Što ti točno treba? Mreža je relativno širok pojam, tako da, bez te informacije ne možemo ništa.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 11:21   #17
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
da, potrosio je kvalitetno budzet i dobio uslugu da ljudi mogu raditi.
i to na opex, na mjesecnom nivou.

nasuprot tome je baciti 12k da bi imao nekakvu sklepanu mrezu (i zapravo nije 12k jer treba uracunati radne sate da bi to slozio), a koji je rezultat, poslovna vrijednost? 0 jer nisi ni poceo raditi.

sto se tice servera, to je drugi par rukava. 2016 essentials kosta 500 EUR, a za 12k jedva mozes postenu radnu stanicu sloziti, kamo li server i storage. plus jos naravno, sate rada. da bi dobio sto, file share?
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 11:55   #18
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Znaci treba mi samo komp..nis drugo..nikakvi switchevi sve pise..znaci komp za domenu i backup..mislim da ide TS150 i synology..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 12:12   #19
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Pozz, ako može preporuka za izgradnju mreže. Znači radi se o 10 računala, stavio bi se server sa AD-om, na serveru bi bile neke aplikacije koje bi klijenti koristili i nekakav backup kao i sherani disk. Može i spec servera. Hvala.
Da te citiram. Može prepuruka za izgradnju mreže...
Znači ne treba ti način za spojiti 10 računala na mrežu, ne treba ti ništa drugo osim samog servera? Uzmi ono za što imaš lovu a da dobiješ najbolje komponente i gotovo.
Ni jednom nisi odgovorio što će se vrtiti na serveru... Kakva virtualka ti treba?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 12:22   #20
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Na serveru ide server 2016 i dize se domena..program za ulazne dokumente i sherani folder
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 12:24   #21
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ma to je ništa. Uzmi nešto za što imaš lovu, za to ti ne treba previše resursa.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 12:34   #22
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Jos me zanima ako na ts150 dignem domenu..i sve poslozim..dal on ima kakve veze sa synologyem..sto se tice sheranja
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 13:01   #23
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Jos me zanima ako na ts150 dignem domenu..i sve poslozim..dal on ima kakve veze sa synologyem..sto se tice sheranja
A što će ti onda NAS?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 13:20   #24
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
ma da, firma da kupuje s njuskala macka u vreci (i tko ce ti izdati racun?) i to odmah cisco tako da si dodatno zakomplicira zivot.

realno za firmu od 10 ljudi ti treba:
- opticka veza 20-30Mbit
- 4G failover
- Wifi AP 5GHz
- 10 laptopa, 10 smartfona
- cloud productivity suite tipa G Suite ili Office 365 Business Premium ili jos bolje Microsoft 365 Business

i to sve mozes u 1 dan upogoniti bez filozofije i s minimalnim troškom.

ostalo ovisi o tipu firme i koje aplikacije koristi, ako ista.
Zasto mislis da firma nemoze kupiti od fizicke osobe bez racuna opremu na njuskalu? Moze, legalno potpuno. Racun se tada zove ugovor.

Dummy CISCO switch 300kn, pa da i sutra pukne neka ga je. Inace da, slazem se da je wifi lakse rjesenje no ovisi dali ljudi imaju laptope ili desktope pa treba potrositi 200 x 10 (2000kn) na wifi adaptere.

P.S. Intranet wifi osim ako se ne radi o word dokumentima, 0 bodova. Cak i 802.11ac u okolini od 10 korisnika (sto je malo). Ajde u toj okolini pokusaj raditi sa tehnickim library-om (slike, video zapisi stanja, tehnicki nacrti, 3d nacrti) na vise projekata. Banana na sestu. Jedino da se posteno pokrije sa vise ap-ova a onda dolazimo do cijene i kablova do AP-a i samih ap-a.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 13:31   #25
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Zasto mislis da firma nemoze kupiti od fizicke osobe bez racuna opremu na njuskalu? Moze, legalno potpuno. Racun se tada zove ugovor.

Dummy CISCO switch 300kn, pa da i sutra pukne neka ga je. Inace da, slazem se da je wifi lakse rjesenje no ovisi dali ljudi imaju laptope ili desktope pa treba potrositi 200 x 10 (2000kn) na wifi adaptere.

P.S. Intranet wifi osim ako se ne radi o word dokumentima, 0 bodova. Cak i 802.11ac u okolini od 10 korisnika (sto je malo). Ajde u toj okolini pokusaj raditi sa tehnickim library-om (slike, video zapisi stanja, tehnicki nacrti, 3d nacrti) na vise projekata. Banana na sestu. Jedino da se posteno pokrije sa vise ap-ova a onda dolazimo do cijene i kablova do AP-a i samih ap-a.
nisam znao za tu varijantu s ugovorom, kad sam jednom pitao racunovodstvo rekli su ne moze. no ako je tako onda ok. makar ja ne bih preporucio.

danas laptopi dolaze bez ethernet porta, dok desktopi naprosto nemaju smisla ako nije neka custom konfiguracija.

ocito se radi o uredskom poslu, kao i u 90% firmi, ne o gigabajtnim fileovima.
uostalom, nije ni to problem za wifi ako se ne koristi bagus tipa tplink, mikrotik i routeri od operatera.

no mi smo se tu raspisali, a ocito nije cilj da ljudi rade nego da se kolega igra s instalacijama
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 13:36   #26
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ne dolaze svi bez ethernet porta. Svaki kvalitetan poslovni laptop ima eth. port, jer svaki mrežaš će ti reći da wifi ne dolazi u obzir Kabel je kabel
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 13:37   #27
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
nisam znao za tu varijantu s ugovorom, kad sam jednom pitao racunovodstvo rekli su ne moze. no ako je tako onda ok. makar ja ne bih preporucio.

danas laptopi dolaze bez ethernet porta, dok desktopi naprosto nemaju smisla ako nije neka custom konfiguracija.

ocito se radi o uredskom poslu, kao i u 90% firmi, ne o gigabajtnim fileovima.
uostalom, nije ni to problem za wifi ako se ne koristi bagus tipa tplink, mikrotik i routeri od operatera.

no mi smo se tu raspisali, a ocito nije cilj da ljudi rade nego da se kolega igra s instalacijama
Ma dafinitivno smo se mi tu raspisali vise za svoj gust nego zbog kolege forumasa. Jer realno za taj budged tesko sto se ozbiljno moze, no sklepati se da.

Inace ugovor, njuskalo, bez problema. Koji puta se stvarno da ustediti za gluposti koje nisu od zivotne vaznosti (trening oprema, lab oprema).
mann je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 13:46   #28
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
A što će ti onda NAS?
Na NAS ide folder i shera se, a na server domena i baza programa koji se sheraju na klijente
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 13:47   #29
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Na NAS ide folder i shera se, a na server domena i baza programa koji se sheraju na klijente
Pa što ne šeraš sa servera?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 13:51   #30
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Pa što ne šeraš sa servera?
Pa i to je opcija, ali ovo je netko slagao, vjerojatno NAS kao backup..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na