Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.11.2014., 20:18   #571
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Sad si me dotukao, izgleda da i dalje ne trebam mijenjat moj 5 godina stari 550BE @X4 980
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2014., 20:36   #572
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Dobro - nisu sve igre ovakve

Ono što htjedoh reći da je ovakva situacija do nedavno bila rijetkost, a danas postaje pravilo u zahtjevnim igrama, jer su multicore vishere po fps-u sa high end grafičkama bili u zaostatku za kojekakvim i3-cama u gamingu... Prva igra u kojima je dualcima odzvonilo (ne i ovima sa HT), pa tako i jednom champu g3258. Jbga prirodan slijed događaja...

Naravno graf najviše potvrđuje da su igre gpu bound (old news)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 01:06   #573
Don Kihoty
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,373
Dakle i moj starac 8120 @ 4.Ghz mora gurat to bez muke.

Inače, stiže nam nova beba, AM3+ ploča sa M.2 slotom.

ASRock 990FX Extreme6

To je 4. po jačini ASRock 990FX ploča, ali najnovijeg datuma i veoma dobro opremljena.

Po snazi to izgleda ovako:
ASRock 990FX Extreme9 *
ASRock 990FX Professional
ASRock 990FX Killer *
ASRock 990FX Extreme6 *
ASRock 990FX Extreme4
ASRock 990FX Extreme3 *

S tim da Pro i Ex4 nisu više u opticaju (legacy).

GG
Don Kihoty je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 02:03   #574
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Nisam ni zna da AMD ima 220W odrone, ajde barem da u nečemu prednjače -intelova štedljivosti pokopaj se

AMD podere hladnoću u sobi ko Kerum čitanku
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 07:45   #575
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Ja sam i dalje skeptičan glede multicore optimizacije za igre, ali dobro, situacije se valjda pomalo popravlja

To i je poanta, da igre budu GPU bound
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 13:35   #576
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Ja sam i dalje skeptičan glede multicore optimizacije za igre, ali dobro, situacije se valjda pomalo popravlja
Normalno da hoće - to je prirodni slijed događaja (pa neće nazadovat) - samo je pitanje KAD. Možda će već od po meni prve prave next-gen igre - witcher 3 biti ozbiljan load na 8 jezgri (i to singleplayer igra) i možda biti bolji u od svih i5-ica kao u toj gore igri (i crysisu 3). Možda. Dualci izumiru u AAA igrama, quad postaje minimum (DA 3, WD, FC4, MGS i sl.) nekom logikom slijedeći na spisku za odstrel su dualci + HT - samo je pitanje kada, možda još godinama budu OK, možda već od wičera prdnu. Samim time ako je quad minimum - za očekivat je da takve igre onda mogu napraviti load i na 6 ili 8 jezgara (tj. da se te dodatne jezgre mogu osjetit na performansama)

Znači 99% multiplatform igara prilagođava konzolama i optimizira se za njih (što nije ni čudno jer se velika većina igara za njih prodaje) - a kako one imaju 8 AMD-ovih slabih jaguar "laptop" jezgara na malom clocku - prije će biti da im je važniji multithreading tj. raspoređivanje loada na što više jezgara, nego neke visoke single core performanse (u kojima amd sucka naspram intela) i "hlađenje jaja" sa ostalim jezgrama. To su samo neka moja laička nagađanja

EDIT

Scrolajte do cpu usage slike

http://www.hardwarepal.com/2014/11/2...le-vs-directx/

Citiraj:
Being a Frostbite 3 Engine game we see equal usage across multiple threads (30-40%) while gaming, with a few of the cores working slightly harder. The 85%+ usage spikes seen above are from the menus. Hopefully Bioware will fix this bug as there’s reports of menu glitches for people with 4-core Intel and lower end AMD CPUs

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 26.11.2014. u 18:52.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 17:58   #577
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Normalno da hoće - to je prirodni slijed događaja (pa neće nazadovat) - samo je pitanje KAD. Možda će već od po meni prve prave next-gen igre - witcher 3 biti ozbiljan load na 8 jezgri (i to singleplayer igra) i možda biti bolji u od svih i5-ica kao u toj gore igri (i crysisu 3). Možda. Dualci izumiru u AAA igrama, quad postaje minimum (DA 3, WD, FC4, MGS i sl.) nekom logikom slijedeći na spisku za odstrel su dualci + HT - samo je pitanje kada, možda još godinama budu OK, možda već od wičera prdnu. Samim time ako je quad minimum - za očekivat je da takve igre onda mogu napraviti load i na 6 ili 8 jezgara (tj. da se te dodatne jezgre mogu osjetit na performansama)

Znači 99% multiplatform igara prilagođava konzolama i optimizira se za njih (što nije ni čudno jer se velika većina igara za njih prodaje) - a kako one imaju 8 AMD-ovih slabih jaguar "laptop" jezgara na malom clocku - prije će biti da im je važniji multithreading tj. raspoređivanje loada na što više jezgara, nego neke visoke single core performanse (u kojima amd sucka naspram intela) i "hlađenje jaja" sa ostalim jezgrama. To su samo neka moja laička nagađanja
Pozlatile ti se riječi

Vidjet ćemo
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 18:15   #578
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Mogu se složiti s time da su igre sve bolje optimizirane, ali po kojoj logici je FX4320 bolji od ovih i5 i i7..nadam se da se radi o statističkoj pogrešci, inače ništa ovo nema smisla
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 18:44   #579
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor hedgehog Pregled postova
Mogu se složiti s time da su igre sve bolje optimizirane, ali po kojoj logici je FX4320 bolji od ovih i5 i i7..nadam se da se radi o statističkoj pogrešci, inače ništa ovo nema smisla
Pa po logici da se AMD nalazi u svim novim konzolama, pa je i port za PC bolje optimiziran za AMD
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 18:50   #580
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor hedgehog Pregled postova
Mogu se složiti s time da su igre sve bolje optimizirane, ali po kojoj logici je FX4320 bolji od ovih i5 i i7..nadam se da se radi o statističkoj pogrešci, inače ništa ovo nema smisla
Nije bolji na 720p - ali to nije real life scenario da imaš i7, gtx 980 i igraš na 720p. Riječ je tome da na višim rezolucijama više gpu dolazi do izražaja, dok na nižim cpu. Ionako pišemo o 1-2 fps-a, a postoji mogućnost tzv. margin of error. Mislim da nije fake (btw. nadopunio sam gore linkom sa cpu usage) - riječ je o techspotu, mislim da ima milion benchmarka kod njih gdje i3 "riješi" sve fx-ove tako da mislim da nisu pristrani.

Trik je možda u optimizaciji (recimo da igra voli više fx arhitekturu, još je taj 4320 podignit dosta taktom mislim). Svi znamo da je softver i igre češće prilagođen intelu - e ova igra izgleda nije takva (kao i bf4).

da3 je izgleda amd igra all the way (znači i grafičke, 280X je osjetno jača od nvidijinog para gtx 770, gtx 970 i 780Ti nisu jače od r9 290, r9 290x mrvicu slabija od gtx 980 i sl. guru3d, techspot ). Slična šema je i sa fc3 bila gdje intel procesori tipa i5 nisu bježali multi-core fx-ovima - a igra u singleplayeru intenzivno koristi samo 3 jezgre. Znači ima i tu nekih šemica sa optimizacijom, ne mora igra koristiti preko 4 jezgre da bi fx došao do izražaja u gamingu.

Evo malo o izumiranju dual corea (mada fc4 može radit na dualcima, da3 izgleda nikako):

http://www.pcworld.com/article/28511...pc-gamers.html

http://www.pcper.com/news/Processors...scape-Shifting

Jebiga žao mi G3258 (jebački budget cpu), al moralo je do toga doći kad tad. Zakon evolucije je da će dualci prvi otpast

Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Pozlatile ti se riječi

Vidjet ćemo
Predvidio sam ko neki hw prorok prije godinu-dvije da će doći igre fx83xx > i5 na temelju BF3 i 4 MP i crysis 3 igara na drugim forumima kad je ekipa srala da fx kurca ne valja za igre. Najavio sam za watch dogs, ovu igru i witchera 3. Zasad 2/2 - iako je glupo prozivat procesore kad su nebitne razlike u fps-u - igre su primarno gpu bound. Al zdravo razumski doći će vrijeme (možda nagodinu, možda za 6-7 god.), ali doći će sigurno da će fx 83xx biti bolji od i5 u SVAKOJ igri kad budu toliko jezgra mogle koristit - jer koliko god bolje jezgre od ivy/haswella bile - nisu duplo bolje .

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 26.11.2014. u 19:20.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 19:03   #581
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Ma Ubisoft je ionako smeće od izdavačke kuće postao, tako da se ja uopće ne vodim time da pošto su oni sad isključili podršku za dualce da će to značiti kraj dual core procesora za igre (naravno da hoće jednom u budućnosti, ali mislim da još ne)..zašto se netko ne bi casual igrao sa haswell dualcem? nije da su to isprdci od procesora poput nekog Athlona x2 sa socketa 939 (govorim za današnje standarde )..sve u svemu, loš potez ubisofta, a za FX-eve mi je drago..i sam bi želio preći na FX 6300 ali trenutno su financije loše
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 19:37   #582
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ma nije samo ubisoft, dualci su realno gotovi (pri tom ne mislim na dual + HT tipa i3 i laptop i5), quad postaje minimum. "Virtualne" jezgre zasad prolaze za pokretanje tih igara. Naravno to neće biti u SVIM igrama, i neće doći tako naglo, al odumiranje im je sa prvom igrom započelo. Naravno bit će još puno ovakvih igara (obratit pozornost na i3 i celerona), kao i shadow of mordor

HT između i3 i pentiuma čini razliku između pokretanja ili ne pokretanja igara, odnosno fluidnog i nefluidnog igranja.

Citiraj:
Call of Duty: Advanced Warfare scaled incredibly well on our hexa-core. In order to find out whether this title can be played with constant 60fps on a variety of PC systems, we simulated a dual-core, a tri-core and a quad-core system. All of the aforementioned systems were able to push constant 60fps. However, we do have to note that on our simulated dual-core system there was noticeable stuttering issues that went away as soon as we enabled Hyper Threading. Owners of really old dual-core CPUs may be able to overcome those stuttering issues by overclocking their CPUs.
izvor

Citiraj:
Middle-earth: Shadow of Mordor is a open-world game, meaning that it should normally be a CPU-bound title. Well, it appears that Middle-earth: Shadow of Mordor is the exception to that rule. Even though Monolith’s game scales well on six cores, it runs amazingly well even on dual-cores (with HT enabled). We did notice some minor drops to 45fps in some scenes with our simulated dual-core system but for the most part, Middle-earth: Shadow of Mordor ran with constant 60fps. A quad-core, on the other hand, was behaving exactly the same with our hexa-core (it didn’t matter whether HT was enabled or not). Ironically enough, Monolith suggests an i7 3770; a far better CPU than our simulated one. So rest assured i3 owners, you will be able to run Middle-earth: Shadow of Mordor without issues unless you are GPU limited.
izvor





Znači "4 threada" izvlači i3 (zasad) tako da si miran, naravno HT i7-ici ništa ne pretstavlja u tim igrama po performansama. U tim igrama ti je i3 bolji od fx-a, tako da ništa nije "crno bijelo", ali uspoređujući fx 6300 vs i3 4xxx, fx ima ljepšu budućnost
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 21:51   #583
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Baš super da su gejmerske kuće počele igre optimizirati za višenitnost: nadam se da će time konačno prisiliti "plavog" da tržištu konačno ponudi prave višejezgrene procesore po "normalnim" cijenama...

Kada to uzme dovoljno maha, jako me zanima kome će otključani dvojezgreni pentium biti "napet" pa makar mu cijena pala na pola sadašnje.

Dali je moguće da ja AMD "njušio" da će se tako nešto dogoditi te shodno tome nije razvijao novu arhitekturu računajući da će se i sa FX linijom vratiti u gornji segment tržišta?

Isto me tako zanima kako će u igračkom svijetu izgledati R9 3XX uparen sa FX procom te igrama optimiziranim za višejezgrene procesore...
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2014., 23:22   #584
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,762
S obzirom da 90% ljudi kupuje kompove za everyday use/office, ne znam koliko će baš 2-3 naslova biti krucijalna za sudbinu dual core procesora.

Intel se neće obazirati previše na to.

AMD je odigrao dosta pametno - počevši od Mantlea (koji smanjuje bottleneck CPUa), APUa u konzolama (zbog optimizacije igri za multithreading), jeftinijh hexa core i octa core procesora (FX 6xxx, 8xxx) i grafi koje nude dobar omjer cijene i performansi... Interesantno.

Ipak, AMD nije zbog toga u puno boljoj poziciji na tržištu jer generalno kaska za Intelom u tehnologiji i generalno performansama. Da nekim slučajem nije uspio dogovoriti deal sa proizvođačima konzola - situacija bi bila puno drugačija na tržištu.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 00:17   #585
Don Kihoty
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,373
Mentle i APU-i nisu ništa drugo nego AMD-ova vizija od 2008. ,
koju su ljudi već odavno zaboravili...

The Future is FUSION!


Don Kihoty je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 00:30   #586
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ja sam siguran da neće proći dugo da intel bumpa serije jedan razred gore na komercijalnim socketima, dakle:

celeron - dual core
pentium - dual core + HT (kao danas i3)
i3 - čistokrvni quad (danas i5)
i5 - quad + ht (kao danas i7)
i7 - možda hexa + HT

Na profi socketu ionako već imaju octa + ht tako da neće biti problem

Što se tiče amd-a, mislim da im ništa posebno ovo ne znači, sve ostaje po starom.
Mislim da su višak jezgri davali jer nisu mogli intelu odgovorit performansi po jezgri, pa su išli na moar cores + odličan value (price/perfomance, svi otključani). Mislim ono "odgovorit" - možda su tako od početka planirali, neovisno o intelu, gomilati jezgre - jer su mislili da će se softver koji ih iskorištava nastaviti tako razvijati, no intel tj. softveraši su ih možda sjebali.

Ovo je odlično za običnog usera, jer može za male novce (valjda će im padat cijena) dobit relevantan cpu, koji postaje sve bolji za gaming, te otključan (jer intel - ako zanemarimo anniversery iznimku pentiuma, tu otključanost skupo naplaćuje). Ne kažem da je OC nešto mega bitno, al nekim ljudima je oc sam sebi svrha (hobi), i daje neki "enthusiast" feeling. Ionako se oc više osjeti na amd-u u današnjim igrama (poboljšava singlethreading koji mu je slaba točka) tako da nije za odbacit ta mogućnost.

Jasno inteli će biti sve boljeg proizvodnog procesa (skylake), sve će manje struje trošit, amd-ovi će izgledat zastarjelo naspram njih (zbog čega će ih neki možda izbjegavat), al će možda opet value tj. price/performance biti na strani amd-a. Pogotovo ako entry level i5 bude po 1300+kn, dualac i3 po 800kn, a otključani i5 ko svetog petra kajgana - a ne bude ništa bolji od fx 83xx u igrama (u renderingu i sl. je odavno bolji), odnosno bitno bolji od čak fx6300 ekipe za bitno manje novce, ako bude optimizacija igara ovakva, crysis 3 standardno + još jače multithreadane u najzahtjevnijim igrama.

AMD bi mogao možda tamo 2016 ako bude sve OK izbaciti neku novu "enthusiast" seriju procesora sa ddr4 kontrolerom. I nadajmo se da će biti odlična, jer treba netko stiskati i intel da više daje. Intel navodno već krajem slijedeće godine sa skylakeom (ddr3 i ddr4).

EDIT

da ta fuzija, da grafički čip odrađuje dio zataka s procesorom je nešto na čemu amd radi, tzv. HSA tehnologija u novim APU-ima. Samo treba vremena da zaživi. Uvijek prvo dolazi hardware, pa onda softver koji ga iskorištava (primjer i na ovim multicore visherama). Brat bratu ionako je amd puno napredniji od intela sa integrušama

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 27.11.2014. u 01:04.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 00:31   #587
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
dupli, mod briši
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 00:57   #588
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ja sam siguran da neće proći dugo da intel bumpa serije jedan razred gore na komercijalnim socketima, dakle:

celeron - dual core
pentium - dual core + HT (kao danas i3)
i3 - čistokrvni quad (danas i5)
i5 - quad + ht (kao danas i7)
i7 - možda hexa + HT
Još da cijene ostanu ekvivalente danšnjim procesorima pa da za 700tinjak kuna se da kupiti čistokvrni quad core, AMD bi se mogao bavit konzolama i to je to osim ako ne naprave neko novo otkriće u arhitekturi uskoro ali nešto u tom smjeru bi Intel morao poduzeti..prvo što nema smisla je razlika između celerona i pentiuma koja je premala za razliku u cijeni i performansama..ali malo odosmo o OT
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 01:06   #589
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor hedgehog Pregled postova
Još da cijene ostanu ekvivalente danšnjim procesorima pa da za 700tinjak kuna se da kupiti čistokvrni quad core
Nadaj se
Al nešto će morati poduzeti uskoro, neće moći vječno, kao nekoliko serija već - entry level quad (danas i5) koštati 1300kn. Realno od sandy brigea je veliki zastoj, samo su integruše značajno bolje

EDIT - al poslušaj se, za 700 se nadaš quad intelu, a sad za tu lovu imaš ocabilnu hexu od amd-a, koja nije ništa lošija u novim igrama
To je to što sam gore pisao (ako se tako bude odvijalo)

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 27.11.2014. u 01:15.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2014., 13:43   #590
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ja sam siguran da neće proći dugo da intel bumpa serije jedan razred gore na komercijalnim socketima, dakle:

celeron - dual core
pentium - dual core + HT (kao danas i3)
i3 - čistokrvni quad (danas i5)
i5 - quad + ht (kao danas i7)
i7 - možda hexa + HT

Na profi socketu ionako već imaju octa + ht tako da neće biti problem
Puno više im se isplati malo promijeniti arhitekturu procesora i tako omogućiti ponudu trojezgrenih procesora. Tada bi se lako dogodila smjena "preslabih" dvojezgrenih procesora.

Također prilično lako izvedivo bi bilo da omoguće HT samo za jednu jezgru, riješen ovaj "problem" kod dragonagea
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2014., 13:55   #591
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Puno više im se isplati malo promijeniti arhitekturu procesora i tako omogućiti ponudu trojezgrenih procesora. Tada bi se lako dogodila smjena "preslabih" dvojezgrenih procesora.

Također prilično lako izvedivo bi bilo da omoguće HT samo za jednu jezgru, riješen ovaj "problem" kod dragonagea
Misliš?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2014., 14:03   #592
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,762
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Puno više im se isplati malo promijeniti arhitekturu procesora i tako omogućiti ponudu trojezgrenih procesora. Tada bi se lako dogodila smjena "preslabih" dvojezgrenih procesora.

Također prilično lako izvedivo bi bilo da omoguće HT samo za jednu jezgru, riješen ovaj "problem" kod dragonagea
Na koji način im se isplati raditi trojezgrene procesore, procesore koje je AMD radio nekad i koji su bili nit vrit nit mimo jer aplikacije i igre su optimizirane za dual core, quad core pa na više?

Također, prilično je malo vjerojatno da će trojezgreni procesori zamjeniti dvojezgrene jer bi navjerojatnije u pitanju bili oslabljeni quad core čipovi koji su dapače manje isplativi nego dual core čipovi.

I ne znam kako je "prilično lako" i razumno upaliti samo jednu HT jezgru, nije Intel lud da sad radi cirkusarije takve vrste zbog toga jer jedna-dvije igre ne rade optimizirano na dvoglavim procesorima.

It ain't gonna happen.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2014., 14:25   #593
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Puno više im se isplati malo promijeniti arhitekturu procesora i tako omogućiti ponudu trojezgrenih procesora. Tada bi se lako dogodila smjena "preslabih" dvojezgrenih procesora.

Također prilično lako izvedivo bi bilo da omoguće HT samo za jednu jezgru, riješen ovaj "problem" kod dragonagea
Pa da, najbolje da naprave neki odron od arhitekture i onda isključuju jezgre koje ne rade po specifikacijama ili ih laserski onesposobe da se korisnik sam ne zaigra - full isplativo

Njima trenutno triba samo rezanje cijena quadova da pometu AMD, šta se tiče trenutnog gaminga.

Još da ne minjaju sockete ka ja čarape, i ne traže suvo zlato za otključane CPU-ove di bi im bija kraj.
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2014., 14:33   #594
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Nije nitko rekao da će to napraviti. U odnosu na manuelov prijedlog moj je jednako izgledan. Sad da oni u skorije vrijeme dižu pentium na rang i3, pa to tek nema smisla s bilo kojeg kapitalističkog stajališta

---

Ako naprave takvu promjenu da se odluče na trojezgreni procesor, zašto ne bi to mogli? Uopće ne pričam o neispravnim četverojezgrenim procesorima, već o punokrvnim trojezgrenim. Da, zbog kapitalizma se to neće dogoditi, trebali bi promijeniti toliko u odnosu na dosadašnju arhitekturu da im to neće donijeti dovoljno para u džep. Je li teško izvesti? Nije, imaju oni kapaciteta.

Ne moraju niti arhitekturu u šustini mijenjati, samo način povezivanja internih komponenti procesora (da se neki cachevi ne dijele na parove jezgara primjerice).

---

Intel HT nije ništa drugo doli modifikacije načina kako postojeći HW upravlja dretvama, tj. u samom HW je napravljena korekcija instrukcijskog i registarskog dijela kako bi se omogućilo da potpuno istim HW jezgrama, cacheu (itd.) pristupaju dvije dretve po primarnom principu "ono što ne koristi #1 koristi #2", iako u stvarnosti malkice drugačije. Koga zanima, štiva ima.

Da Intel hoće, bez problema bi napravio tako nešto. Cirkusarije, kažeš. Bile su cirkusarije i kod AMD x3 procesora ak se mene pita.

EDIT: Najbolje da su igre onda optimirane kako kažeš 2, pa 4 jezgre, da se nastavi potenciranje s bazom dva i da se uskoro počnu optimirati za 8 jezgri, jer sve između ne predstavlja neki smisao. To što su aplikacije i programi optimirani za ono što je trenutno na tržištu samo govori o loše implementiranom optimiranju.
S druge strane, je li moguće da sam čak ovdje na forumu pročitao da je skok kod AMD-a sa 2 na 3 jezgre u igrama donio najveći i najisplativiji skok, dok skok sa 3 na 4 daje relativno mali rast performansi? Da, bilo je spomena o tom fenomenu.
__________________
Spoiler alert!

Zadnje izmijenjeno od: De5tr0yer. 28.11.2014. u 15:24.
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2014., 14:49   #595
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova

Da Intel hoće, bez problema bi napravio tako nešto. Cirkusarije, kažeš. Bile su cirkusarije i kod AMD x3 procesora ak se mene pita.
AMD je u startu prilagodio arhitekturu da može isključivati neispravne jezgre i L3 cache, kako ne bi bacali poluispravne procesore. Intel iz nekog razloga nije imao tu potrebu. Intelu sad ići raditi trojezgrene procesore bi bilo suludo
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2014., 15:01   #596
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
AMD je u startu prilagodio arhitekturu da može isključivati neispravne jezgre i L3 cache, kako ne bi bacali poluispravne procesore. Intel iz nekog razloga nije imao tu potrebu. Intelu sad ići raditi trojezgrene procesore bi bilo suludo
Misliš?
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2014., 15:56   #597
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,762



Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Nije nitko rekao da će to napraviti. U odnosu na manuelov prijedlog moj je jednako izgledan. Sad da oni u skorije vrijeme dižu pentium na rang i3, pa to tek nema smisla s bilo kojeg kapitalističkog stajališta

---

Ako naprave takvu promjenu da se odluče na trojezgreni procesor, zašto ne bi to mogli? Uopće ne pričam o neispravnim četverojezgrenim procesorima, već o punokrvnim trojezgrenim. Da, zbog kapitalizma se to neće dogoditi, trebali bi promijeniti toliko u odnosu na dosadašnju arhitekturu da im to neće donijeti dovoljno para u džep. Je li teško izvesti? Nije, imaju oni kapaciteta.

Ne moraju niti arhitekturu u šustini mijenjati, samo način povezivanja internih komponenti procesora (da se neki cachevi ne dijele na parove jezgara primjerice).

---

Intel HT nije ništa drugo doli modifikacije načina kako postojeći HW upravlja dretvama, tj. u samom HW je napravljena korekcija instrukcijskog i registarskog dijela kako bi se omogućilo da potpuno istim HW jezgrama, cacheu (itd.) pristupaju dvije dretve po primarnom principu "ono što ne koristi #1 koristi #2", iako u stvarnosti malkice drugačije. Koga zanima, štiva ima.

Da Intel hoće, bez problema bi napravio tako nešto. Cirkusarije, kažeš. Bile su cirkusarije i kod AMD x3 procesora ak se mene pita.

EDIT: Najbolje da su igre onda optimirane kako kažeš 2, pa 4 jezgre, da se nastavi potenciranje s bazom dva i da se uskoro počnu optimirati za 8 jezgri, jer sve između ne predstavlja neki smisao. To što su aplikacije i programi optimirani za ono što je trenutno na tržištu samo govori o loše implementiranom optimiranju.
S druge strane, je li moguće da sam čak ovdje na forumu pročitao da je skok kod AMD-a sa 2 na 3 jezgre u igrama donio najveći i najisplativiji skok, dok skok sa 3 na 4 daje relativno mali rast performansi? Da, bilo je spomena o tom fenomenu.




Sve jasno, obje mogućnosti su malo vjerojatne jer jednostavno nema smisla da Intel sad mjenja nomenklaturu i erhitekturu zbog, relativno gledajući, sitnica.

Kaj se HT-a tiče - onda bolje da daju svima nego djelomično, to bi već bilo namjeno kidanje feature-a za koje bi ekipa našla načina kako otključati, slično kao i sa AMDovim procovima i nekim GPUovima.

Pa kaj se mene tiče Intel bi mogao napraviti cirkusariju, AMD je napravio trojezgrenu glupost

Kaj se optimizacije tiče - optimizira se za ono kaj je najprisutnije na tržištu a to su dual core i quad core procesori. Ajd, hexa core će biti prisutniji sa FX6xxx u mid segmentu te jačim Intelovim rješenjima u high end segmentu ali mislim da će veći utisak imati octa core procesori, počevši od AMD FX8xxx/9xxx serije te sa Intelom i njegovim 5960x i kasnije, vjerojatno, Skylake octa core mainstream čipovima. Naravno, ovo zadnje nagađam.
-->



Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Nije nitko rekao da će to napraviti. U odnosu na manuelov prijedlog moj je jednako izgledan. Sad da oni u skorije vrijeme dižu pentium na rang i3, pa to tek nema smisla s bilo kojeg kapitalističkog stajališta

---

Ako naprave takvu promjenu da se odluče na trojezgreni procesor, zašto ne bi to mogli? Uopće ne pričam o neispravnim četverojezgrenim procesorima, već o punokrvnim trojezgrenim. Da, zbog kapitalizma se to neće dogoditi, trebali bi promijeniti toliko u odnosu na dosadašnju arhitekturu da im to neće donijeti dovoljno para u džep. Je li teško izvesti? Nije, imaju oni kapaciteta.

Ne moraju niti arhitekturu u šustini mijenjati, samo način povezivanja internih komponenti procesora (da se neki cachevi ne dijele na parove jezgara primjerice).

---

Intel HT nije ništa drugo doli modifikacije načina kako postojeći HW upravlja dretvama, tj. u samom HW je napravljena korekcija instrukcijskog i registarskog dijela kako bi se omogućilo da potpuno istim HW jezgrama, cacheu (itd.) pristupaju dvije dretve po primarnom principu "ono što ne koristi #1 koristi #2", iako u stvarnosti malkice drugačije. Koga zanima, štiva ima.

Da Intel hoće, bez problema bi napravio tako nešto. Cirkusarije, kažeš. Bile su cirkusarije i kod AMD x3 procesora ak se mene pita.

EDIT: Najbolje da su igre onda optimirane kako kažeš 2, pa 4 jezgre, da se nastavi potenciranje s bazom dva i da se uskoro počnu optimirati za 8 jezgri, jer sve između ne predstavlja neki smisao. To što su aplikacije i programi optimirani za ono što je trenutno na tržištu samo govori o loše implementiranom optimiranju.
S druge strane, je li moguće da sam čak ovdje na forumu pročitao da je skok kod AMD-a sa 2 na 3 jezgre u igrama donio najveći i najisplativiji skok, dok skok sa 3 na 4 daje relativno mali rast performansi? Da, bilo je spomena o tom fenomenu.




Sve jasno, obje mogućnosti su malo vjerojatne jer jednostavno nema smisla da Intel sad mjenja nomenklaturu i erhitekturu zbog, relativno gledajući, sitnica.

Kaj se HT-a tiče - onda bolje da daju svima nego djelomično, to bi već bilo namjeno kidanje feature-a za koje bi ekipa našla načina kako otključati, slično kao i sa AMDovim procovima i nekim GPUovima.

Pa kaj se mene tiče Intel bi mogao napraviti cirkusariju, AMD je napravio trojezgrenu glupost

Kaj se optimizacije tiče - optimizira se za ono kaj je najprisutnije na tržištu a to su dual core i quad core procesori. Ajd, hexa core će biti prisutniji sa FX6xxx u mid segmentu te jačim Intelovim rješenjima u high end segmentu ali mislim da će veći utisak imati octa core procesori, počevši od AMD FX8xxx/9xxx serije te sa Intelom i njegovim 5960x i kasnije, vjerojatno, Skylake octa core mainstream čipovima. Naravno, ovo zadnje nagađam.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2014., 16:07   #598
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Misliš?
Ne nego znam...imaš google pa potraži kako AMD pravi X3-ce...imam jednu doma, sa otključanom 4-tom jezgrom
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2014., 17:31   #599
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Sad da oni u skorije vrijeme dižu pentium na rang i3, pa to tek nema smisla s bilo kojeg kapitalističkog stajališta
Hoće sigurno, pa i Clarkdale i5 na 1156 socketu ti je bio dual core + HT kao danas i3. Sigurno će doći do bumpanja (nomenkatura nebitna - može bit i2 i i6 što se mene tiče), neće sigurno ostati ovako vječno. Naravno bumpanje će pratiti cijene, ne brini se ti za kapitalistički dio kod intela... Ne sekiraj se da ćeš quad imati za 700kn - jer nećeš, al bogme ne može vječno ni entry level quad biti 1250 + kn

BTW neće to sigurno radi nekakve igre raditi - nebitno u ovoj priči, nisam u tom kontekstu spominjao nego je to prirodan slijed događaja razvojem tehnologije. Pa neće sigurno za nekoliko godina intel imati dvije serije dual core procesora (celeron i pentium naprimjer). Imali ste i na 1155 socketu i single core celerona - pa ih sad više nema...

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 28.11.2014. u 17:42.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2014., 20:02   #600
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Nacekat cemo se za to. Dualcore je i dalje sasvim dovoljan za ogroman postotak korisnika. Uvodenje novih iX procesora je moguce, ali da ce zamijeniti postojece cisto sumnjam... Dok oni i dalje u prijenosnicima guraju i7 kao dualcore sa HTom nemamo sto predvidati smjenu na +1/2 jezgre.

Jos uvijek postoje novi i5 procesori s dvije fizicke jezgre, JFI.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na