Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.07.2016., 00:15   #961
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Koje na niskom loadu ima debelo ispod 90% efikasnosti ... tj. negdje oko 85%. Znam, jer sam 3 godine imao BAŠ TO napajanje i napravio detaljan test (za vlastite potrebe) BAŠ TOG napajanja

Vidim da si odmah napao čovjeka na AMD-ovom forumu kako mu je GTX 750Ti uništila ploču, iako je čovjek EKSPLICITNO naglasio kako je ploča (slot) riknula 7h nakon ugradnje AMD-ove grafe.

A usput čovjek ima 750Ti SA dodatnim 6pin napajanjem

AMD fanboyism at it's finest
čak i da uzmemo 0,85 juš je uvijek 78W što je iznad specifikacije. I to be ikakvog OCa

A sliku je postao poslje mog posta. Kao što rekoh, nemaju druge 750ti taj 6pin za ukras i mislim da se da zaključiti da je bilo podosta kartica koje prelaze specifikaciju, mahom one bez dodatnog konektora koje pokušaju ugurati u "75W"

A i ono, Gigabyte, MSI, Asus....svi proizvode i ploče i da nitko nije uspio uhvatiti da je nešto sumnjivo....jer njima će se vratiti ploče ako riknu.

Na stocku je OK, tek koji spike iznad 75W i prilično se drži 150W, OC diže dosta.

http://wccftech.com/amd-rx-480-pcie-...-investigated/

Zadnje izmijenjeno od: MikaHR. 02.07.2016. u 04:57.
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 08:36   #962
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Problem se i događa prilikom 4K igranja kada se uspije popuniti 8 GB rama...a takvo igranje na 10 fpsa je nemoguće samo po sebi. Znači po meni je jedino problem ako staviš dvije u komp i to ove 8 gb verzije i ideš na 4 K rezoluciju. To je već upotrebljivo samo po sebi i neke igre bi mogle dobro opteretiti memoriju što rezultira opterečćenim pciex slotovima. OK, ploča bi se trebala ugasiti ali pitanje kako to djeluje na hardver na neki duži period. Ja se ne bi kockao.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.07.2016., 08:47   #963
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Onaj neki kojem su audio portovi ošli je navodno furao 3 komada i overckockirao ih
Imao sam tu RIVE ploču ... vjerojatno jedna od najmoćnijih ploča ikad napravljenih. A opet s druge strane, trostruko CF preopterećenje PCIe slotova može svašta prouzročiti ... zaista me ne bi čudilo, pogotovo ako je bilo OC-a tih grafi.
Veli englezić da mu je na stock taktovima konfa vukla 288W, a pri OC-u grafe 350W. Nije puno, ali opet s obzirom na situaciju, nekima bi moglo biti presudno.

S druge strane kaže da je često pri OC-u grafa throtlala zbog nedostatnog hlađenja, jer mu je jedino podizanje Power limita omogućavalo bolje performanse ... što pomalo oduzima smisao samog OC-a.



Citiraj:
Autor MikaHR Pregled postova
A i ono, Gigabyte, MSI, Asus....svi proizvode i ploče i da nitko nije uspio uhvatiti da je nešto sumnjivo....jer njima će se vratiti ploče ako riknu.
Ne bi me uopće čudilo da servisi, u slučaju vidljivih oštećenja na slotu, ovo karakteriziraju kao fizično oštećenje ploče, te u skladu s time odbiju reklamaciju. Uostalom, tko bi im i zamjerio, jer nisu oni krivi što korisnik gura svašta u slotove

Jedino pravo pitanje je u stvari, koja ploča ima funkcionalnu zaštitu da se ugasi prilikom overloada, a koja nema. Lutrija, reklo bi se.

Citiraj:
Na stocku je OK, tek koji spike iznad 75W i prilično se drži 150W, OC diže dosta.

http://wccftech.com/amd-rx-480-pcie-...-investigated/
Jedino što vidim da AMD može napraviti u ovoj situaciji jest ograničiti Power limit grafe, te na taj način korisniku praktički onemogućiti OC referentnih kartica.

Btw vidim da su na Redditu neki "entuzijasti" izmislili teoriju softverskog (BIOS) otključavanja PCIe slotova, kako bi ti isti mogli pružiti karticama do čak 300W ... eh taj internet

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 02.07.2016. u 09:06.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 08:50   #964
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
U svakom slučaju da su stavili 8 pin ne bi imali ovu diskusiju.

Moguće je da su pustili sve čipove u opticaj pa je malo napon previsok, a ne da su binnali ko nvidija pa da isli s manjom količinom proizvoda na tržište u startu.

Na kraju dana mislim da ce 4gb bit najprodavanija, a da će zbog manje količine vrama i bit ispod tih 150w. Bas budem ugrubo izmjerio idući tjedan kad mi dođu i sastavim prvu kantu s njima.

EDIT:
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Ne bi me uopće čudilo da servisi, u slučaju vidljivih oštećenja na slotu, ovo karakteriziraju kao fizično oštećenje ploče, te u skladu s time odbiju reklamaciju. Uostalom, tko bi im i zamjerio, jer nisu oni krivi što korisnik gura svašta u slotove
Pa ono nijedan proizvođač štetu od overclocka ne prizna pod jamstvo.

Mislim da još jednom baci oko na sliku onog kompa gore. Pa da mi to neko u shop donese i veli da se igral na tome 7h u komadu s ocanom grafom i procom ne znam jel bi se plakal kaj prirodna selekcija radi na hardveru ili kaj ne ne radi kak spada na ljudima


Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Imao sam tu RIVE ploču ... vjerojatno jedna od najmoćnijih ploča ikad napravljenih. A opet s druge strane, trostruko CF preopterećenje PCIe slotova može svašta prouzročiti ... zaista me ne bi čudilo, pogotovo ako je bilo OC-a tih grafi.
Kaj nije neko reko da su zvučne bile posebno problematične na njima?

Mislim OC sa 6 pinskim očito je zabrinjavajući, ali jebiga trebaš očekivati smrt komponentii ako oc-aš, jedan si od prvih i samo odeš i power targete odmakneš gore.

Mislim da bude RX 480 OC bio po principu ko procevi u laptopima - undervolt i pustiš da ide više/češće u boost, odnosno povećaš boost do kolko ide pa ako ima lufta GPU bude sam odredil kolko gore da ide. Ako se ne varam par youtubera je potvrdilo značajan skok u performansama s tim principom. Znači suprotno do sad korištenom volt-volt-volt


Ček, a kaj na kraju dana default takt nije 1120? a boost je 1266, a svi se tih 1266 love ko da je to default. Isto ko i dok čitam kak ekipa cvili kaj im procevi u laptopima ne rade stalno na max turbu...

Sent from my D5803 using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent

Zadnje izmijenjeno od: darkydark. 02.07.2016. u 09:39.
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 10:20   #965
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Jel to razlog zašto ju je Asus30 jedva uglavinjao u PCI-E slot? Po ovome izgleda da je malo odeblji.
Pitaj boga kaj je Asus30 radio... nije da me zanima. Troll
Ali, problem s pinovima moze biti i zbog prevelike struje, pa postoji sansa da se ugriju na kontaktnom dijelu i plastika okolo istopi i sl.
No, ko ce ga znati..

Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Problem se i događa prilikom 4K igranja kada se uspije popuniti 8 GB rama...a takvo igranje na 10 fpsa je nemoguće samo po sebi. Znači po meni je jedino problem ako staviš dvije u komp i to ove 8 gb verzije i ideš na 4 K rezoluciju. To je već upotrebljivo samo po sebi i neke igre bi mogle dobro opteretiti memoriju što rezultira opterečćenim pciex slotovima. OK, ploča bi se trebala ugasiti ali pitanje kako to djeluje na hardver na neki duži period. Ja se ne bi kockao.
Stop spreading FUD.
Kolicina zauzete memorije nema apsolutno nikakve veze sa opterecenjem PCI-E slotova.
Ono sto ima malu razliku je kolicina memorije 4GB vs 8GB (koji W veca potrosnja 8GB verzije).
.. te, naravno, koliko sam GPU vuce
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 11:04   #966
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
U svakom slučaju da su stavili 8 pin ne bi imali ovu diskusiju.
Nije da nisu znali ... 480-tka troši kao GTX970/1070, a te grafe imaju 2x6pin odnosno 8pin konektore.

Baš me zanima koliko su love uštedjeli sa odabirom 6pin umjesto 8pin konektora na PCB-u ... i koliko je to točno pomoglo imidžu grafe po pitanju energetske efikasnosti, s obzirom na ovu medijsku "eksponiranost" nezamislivih razmjera

Citiraj:
Moguće je da su pustili sve čipove u opticaj pa je malo napon previsok, a ne da su binnali ko nvidija pa da isli s manjom količinom proizvoda na tržište u startu.
Veli onaj fufljavac sa OC3D-a da je pokušao ganjati grafu bez podizanja Power limita ... nejde grafa bez štroma, da se na glavu postaviš

Citiraj:
Kaj nije neko reko da su zvučne bile posebno problematične na njima?
Da kucnem u drvo, ja s njom nisam imao nikakvih problema ... osim kompliciranog BIOS-a, al dobro to je do korisnika

Citiraj:
Ček, a kaj na kraju dana default takt nije 1120? a boost je 1266, a svi se tih 1266 love ko da je to default.
Koliko sam ja shvatio, neki se hvale kako će te grafe raditi na 1400+ MHz (pa čak i 1600 MHz) ... tako da mi sve ispod 1300 zvuči "tvornički"
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 11:25   #967
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Official Statement from AMD on the PCI-Express Overcurrent Issue
Citiraj:
"As you know, we continuously tune our GPUs in order to maximize their performance within their given power envelopes and the speed of the memory interface, which in this case is an unprecedented 8 Gbps for GDDR5. Recently, we identified select scenarios where the tuning of some RX 480 boards was not optimal. Fortunately, we can adjust the GPU's tuning via software in order to resolve this issue. We are already testing a driver that implements a fix, and we will provide an update to the community on our progress on Tuesday (July 5, 2016)."
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 11:39   #968
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Stop spreading FUD.
Kolicina zauzete memorije nema apsolutno nikakve veze sa opterecenjem PCI-E slotova.
Ono sto ima malu razliku je kolicina memorije 4GB vs 8GB (koji W veca potrosnja 8GB verzije).
.. te, naravno, koliko sam GPU vuce
zar nije potrošnja kartica veća ako je zauzeto 8 gb rama u odnosu na npr 2 gb a samim time i veća potražnja struje kroz pciex slot? Uostalom prenosim zaključke škota kroz njegov video.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 11:57   #969
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Baš me zanima koliko su love uštedjeli sa odabirom 6pin umjesto 8pin konektora na PCB-u
0,40c po komadu na 5 miljona prodanih primjeraka = 2mil$
Zakon velikih brojeva
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 12:03   #970
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
zar nije potrošnja kartica veća ako je zauzeto 8 gb rama u odnosu na npr 2 gb a samim time i veća potražnja struje kroz pciex slot? Uostalom prenosim zaključke škota kroz njegov video.
Nije veca potrosnja.
Jer memorija (hardver) ne zna da li se neki bit koristi ili ne. I refresh DDR-a se mora obavljati bez obzira da li je realno neki podatak na tom bloku memorije ili ne - jer sam memorijski modul to ne zna. On zna samo da je tamo ili 1 ili 0.
Dakle, za samo 'odrzavanje' podataka na DDR-u, nije bitno da li se koristi 5% ili 100% kapaciteta.
A sama brzina pristupa memoriji je ista bez obzira da li se koristi 5% ili 100%, te potrebna snaga za to.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.07.2016., 12:12   #971
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087




Oba sam mogo na duge staze držat na 3.4-3.5GHz pod nekakvim full loadom, ako i samo ako sam undervoltao za barem 50mV (4710) ili 25mv (4810). Odnosno do te granice sam bio ograničen samo sa TDPom od 47W.

S obzirom da je plafon za 4710MQ 3.5GHz za sve četri jezgre, njega iznad nisam testiral, ali 4810MQ jesam. Problem je bio da sam mogo zaboravit na undervolt za sve iznad 3.7GHz, nakon te točke mi je 4810MQ počeo puno više struje gutat, a pustit mu natrag napon mi prelazi preko 47W TDP i mogu se plakat :S.

Zakaj ovaj traktat - iskreno me zanima ta neka granica nakon koje većina čipova zahtjeva ekstra napon da postigne radni takt od xyz MHz. Zakaj je power target bedast - pusti karticu da guta više, a svi znamo da ta automatika nerjetko prepumpa napon, bar kod AMDa, a nisu ni automatski OC algoritni na matičnama za intel prevelika sreća.

Da su možda malo bolji binning postupak napravili i smanjili količinu kartica u startu za (karikiram) 20% možda bi "stock" napon bil dovoljno niži da se s istim taktovima kartica zadrži ispod 150W, a da tek overclock radi značajnu razliku. Ovaj ostatak "lošijih" čipova prodaju AIB partnerima koji gore kače 8 pinske konektore i mirna bosna.

Makar dok malo razmislim svaki laptop koji sam imao na testiranju/servisu bilo C2D, Haswell ili nešto iz starije AMD ergele dao se fino undervoltat. U slučaju Haswella je to značilo niže temp na stock taktovima ili stalno kucanje na max turbu, dok kod C2D i AMD mašina se prevelo u niže temp i manju potrošnju lapa od bar 10W.

Sad, ak neko veli da nije to sam tak ili da AMD nije mogo u startu čipu dati manje voltaže - na kraju dana kod nekakvog menađmenta sve se svelo na procjenu rizika: ići na nižu voltažu i imat manje čipova spremnih za isporuku ili plesati na samom rubu tolerancije PCIe standarda. Sad svi vidimo kaj su odabrali.




Doduše na kraju dana, mene jedino zanima hoće li P10 u mobilnom segmentu biti unutar 100-110W tak da svoj lap počastim novom grafikom koja nudi sve čari za DX12. MXM nvidije 980M i 970M drže cijenu ko blesave
-->
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Veli onaj fufljavac sa OC3D-a da je pokušao ganjati grafu bez podizanja Power limita ... nejde grafa bez štroma, da se na glavu postaviš
Ma ne zanima mene puštanje power limita dole, nego čisto undervolt, da se vidi jel može prodisat drugačije, odnosno dal će i dalje koristiti max turbo od 1266 ili barem imat manje padove.

U slučaju grafe u mom laptopu iz potpisa (FirePro M6100 ilitiga R7 260) kojoj je radni takt okarakteriziran kao "Up to 1075MHz" prije neg sam undervoltao u igrama bi nakon prelaska 75c radni takt plesao između 925-975, nakon undervolta pleše između 1075 i 1100 (da podigo sam i max takt sa zadnjim bios flashom).

Kod mene se, barem prema testovima dobilo cca 10% performansi s undervolt/overclock metodom

Govorim čisto iz perspektive postizanja što većih taktova na procevima laptopa di te limitira i TDP i potrošnja istovremeno. Da treba soka iznad određene granice, ali iz mog iskustva sa dva proca i7 4810MQ i 4710MQ je ovak nekaj u igri:





Oba sam mogo na duge staze držat na 3.4-3.5GHz pod nekakvim full loadom, ako i samo ako sam undervoltao za barem 50mV (4710) ili 25mv (4810). Odnosno do te granice sam bio ograničen samo sa TDPom od 47W.

S obzirom da je plafon za 4710MQ 3.5GHz za sve četri jezgre, njega iznad nisam testiral, ali 4810MQ jesam. Problem je bio da sam mogo zaboravit na undervolt za sve iznad 3.7GHz, nakon te točke mi je 4810MQ počeo puno više struje gutat, a pustit mu natrag napon mi prelazi preko 47W TDP i mogu se plakat :S.

Zakaj ovaj traktat - iskreno me zanima ta neka granica nakon koje većina čipova zahtjeva ekstra napon da postigne radni takt od xyz MHz. Zakaj je power target bedast - pusti karticu da guta više, a svi znamo da ta automatika nerjetko prepumpa napon, bar kod AMDa, a nisu ni automatski OC algoritni na matičnama za intel prevelika sreća.

Da su možda malo bolji binning postupak napravili i smanjili količinu kartica u startu za (karikiram) 20% možda bi "stock" napon bil dovoljno niži da se s istim taktovima kartica zadrži ispod 150W, a da tek overclock radi značajnu razliku. Ovaj ostatak "lošijih" čipova prodaju AIB partnerima koji gore kače 8 pinske konektore i mirna bosna.

Makar dok malo razmislim svaki laptop koji sam imao na testiranju/servisu bilo C2D, Haswell ili nešto iz starije AMD ergele dao se fino undervoltat. U slučaju Haswella je to značilo niže temp na stock taktovima ili stalno kucanje na max turbu, dok kod C2D i AMD mašina se prevelo u niže temp i manju potrošnju lapa od bar 10W.

Sad, ak neko veli da nije to sam tak ili da AMD nije mogo u startu čipu dati manje voltaže - na kraju dana kod nekakvog menađmenta sve se svelo na procjenu rizika: ići na nižu voltažu i imat manje čipova spremnih za isporuku ili plesati na samom rubu tolerancije PCIe standarda. Sad svi vidimo kaj su odabrali.




Doduše na kraju dana, mene jedino zanima hoće li P10 u mobilnom segmentu biti unutar 100-110W tak da svoj lap počastim novom grafikom koja nudi sve čari za DX12. MXM nvidije 980M i 970M drže cijenu ko blesave
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 12:19   #972
Brlja
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 874
Jedna stvar koju je lik rekao mene više bode. Prema njemu ti moš vuć MHz slider udesno i sav si si sretan kak si ju OC-ao. A ustvari nisi!

E to je ciganluk. "E čuj 1400MHz" a ono iste performanse.
Brlja je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 12:24   #973
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Nije da nisu znali ... 480-tka troši kao GTX970/1070, a te grafe imaju 2x6pin odnosno 8pin konektore.

Da kucnem u drvo, ja s njom nisam imao nikakvih problema ... osim kompliciranog BIOS-a, al dobro to je do korisnika

Koliko sam ja shvatio, neki se hvale kako će te grafe raditi na 1400+ MHz (pa čak i 1600 MHz) ... tako da mi sve ispod 1300 zvuči "tvornički"
ima i drugih razloga....ugoviri s OEMima itd. itd.

Evo već se Nitro hvali s 1330-1350 tvorničke frekve a uspjeli su dić i referentnu iznad 1,4 Ghz

Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
S druge strane kaže da je često pri OC-u grafa throtlala zbog nedostatnog hlađenja, jer mu je jedino podizanje Power limita omogućavalo bolje performanse ... što pomalo oduzima smisao samog OC-a.
Isto radi i nevidija, pogledaj si recimo review od MSI Seahawk, "OC 2150" a u igrama se throttla ispod 2,1 ;P tak se ponašaju sve nevidijine nove grafe za sada ;P

Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Jedino što vidim da AMD može napraviti u ovoj situaciji jest ograničiti Power limit grafe, te na taj način korisniku praktički onemogućiti OC referentnih kartica.
Nitko to do sada nije napravio, pogledaj si 750ti i GTX950 bez dodatnih power connectora koje na očigled piju više od 75W iz PCIe slota, a još su ih i nahvalili kako se dobro klokaju svugdje. Al to eto. nije bio problem

Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Ne bi me uopće čudilo da servisi, u slučaju vidljivih oštećenja na slotu, ovo karakteriziraju kao fizično oštećenje ploče, te u skladu s time odbiju reklamaciju. Uostalom, tko bi im i zamjerio, jer nisu oni krivi što korisnik gura svašta u slotove
Pa čak i onaj koji tvrdi da mu je riknuo slot kolko se vidi na slikama nema fizičkog oštećenje nego "slot ne prepoznaje grafu". Pa sad nek oni dokazuju da je to nastalo od vanjskih utjecaja

Zadnje izmijenjeno od: MikaHR. 02.07.2016. u 12:39.
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 12:32   #974
Brlja
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 874
Ali Mika hebem mu. Jedno je povuć 90W a drugo 120W.
Brlja je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 12:37   #975
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
480 OC vuče ispod 100W, avg ~ < 90W. Ocana 950 vuče 100-110W btw.



A i evo, tip ju je stavio pod vodu (hibrid) pa se ništa nije desilo ;P

https://www.youtube.com/watch?v=2kjIHgq2zBU

Zadnje izmijenjeno od: MikaHR. 02.07.2016. u 12:44.
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 12:45   #976
Brlja
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 874
Kaj onda hoćeš reć da oni Brazilci prodaju maglu?
Brlja je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 12:50   #977
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
Ovo je od PCPer koji su napravili najviše buke. I koji tvrde da "peakovi nisu bitni samo je average bitan" jer su "pričali s proizvođačim ploča". Ako ćemo gledati peakove....960 je vukla konstantno 200-225W peakove i to kakti nema veze jer je nekako to "zdravije" Ne možeš primjenjivati dvostruka pravila kako ti se sviđa.

Zadnje izmijenjeno od: MikaHR. 02.07.2016. u 12:56.
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 12:57   #978
Brlja
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 874
Iz PCI-E 200W? Daj link na source toga. Di im je metodologija testiranja? Jesi stvarno rastavili sve i testirali direkt iz PCI-E. Daj link i za 960 i za ovaj gore graf koji si linkao.

Metodologija Brazilaca je neupitna. Ovi ostali koji se igraju oduzimanja i zbrajanja su komedija.
Brlja je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 12:58   #979
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264


I to je proglašeno kao "zdravo" jer je eto "average ispod 75W"

Za PcPer temu

http://www.pcper.com/reviews/Graphic...-Radeon-RX-480
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 13:05   #980
Brlja
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 874
Našao sam. Izričito su rekli da powera draw gledaju kroz filtere da bi dobili efektivni power draw kroz dulje vrijeme s izjavom "That doesn’t mean the spikes they measure are not a potential cause for concern, that’s just not what we are focused on with our testing."

Pošto graf za 960 nije ispeglan, ne može se uspoređivati.

Ujedno kad već kenjaš mogao si i taj članak listati do kraja di ti je usporedba sa 960 i ispeglna slika njene potrošnje.

http://www.pcper.com/files/review/20...-allzoom_0.png

Znači, kaj, 30W?
Brlja je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 13:10   #981
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
Pa imaš i "neispeglani" graf za 480



pa onda 750ti REFERENTNA

MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 13:14   #982
Brlja
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 874
Aha znači sad ti više nije average bitan, sad si odjednom skužio da su spike-ovi bitni?
Brlja je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 13:16   #983
Asus30
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: x
Postovi: 134
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Pederluk. Živcira me i kad dođu napajanja koja vani imaju 5 god., na faking kutiji piše 5 god., a naši stave 3 god. Tako je bilo sa samsungovim 850 evo isto, furali 3 umjesto 5



Mislim da je dotični asus30 linkao slike svoje xfx-ice i ne vidjeh naljepnica. XFX hejteru

EDIT

A što se tiče krepanih ploča, ne želim zvučati kao hejter, ali vidim da se zasad radi o MSI i as rock pločama na am3/am3+ socketu (struja, regulacija boli glava)
slike su lošije kvalitete(mobitel) ali XFX ima naljepnice,barem ova moja ima na šerafima,i bila je obljepljena najlonom tj. konzervirana...
tako da ako i mislite stavljat nešto drugo gore(neznam jel uopće ide koji hladnjak gore) vjerojatno gubite garanciju osim ako sve izvedete da se ništa ne pozna

evo igranje bf hardline sve na ultra i sa freesync on na 144Hz 1080p 27"
meni izgleda grafička nije ni blizu limita od 150W barem prema gpu-z,sve je ok koliko sam vidio,grafička žvače igru bez problema
http://i63.tinypic.com/35ap4y1.png

evo par slika grafičke u kućištu,meni prekrasno izgleda šta je je
http://i66.tinypic.com/2d0ni8o.jpg
http://i67.tinypic.com/2808e3c.jpg
http://i65.tinypic.com/2e4emhj.jpg
http://i68.tinypic.com/zsn2oh.jpg

ja sam je jedva uglavinjao da u kućište,kao da nije u centru,nije da je kontakt debel nego nejde prema rupama...pa nedavno sam stavljao nvidiu malo korištenu(dakle još praktički novu) i ta je išla bez problema

i dalje imam u windowsima ko neke "flickere" po ekranu,trzuckanja i lomljenje slike,u igri nisam primjetio...
e sad neznam jel bi moglo bit kaj do ram memorije,ram mi radi sa 1.72V na 1600MHz sa 9-9-9-24 ali malo vremena tako je radio i sa starom grafičkom i nije bilo problema...
Asus30 je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 13:18   #984
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
Pitaj to one koji tvrde da su peakovi od 200-250W "zdraviji od avg 75-80W"

E pa sad ili postoji jedna metodologija koja izacuje peakove i "samo je avg bitan" kao PcPer (njihov graf za 960 je kao bebina guza jer igorira sve osim "avg") ili nije.

Ali ne možeš reći da su "peakovi od 120W na 480 užas" kada ih i 960(200-250W) i 750ti(referentna, o factory OCanima samo možeš zamisliti) imaju ko dreka.
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 13:22   #985
Brlja
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 874
Ne misli se da ignorira spikove nego postoji način da se spegla. Kao oni ARIMA procesi kod stohastike za trendove na grafovima. Ili 220V mrežnog napona čiji je maksimum 220*sqrt(2). Valjda ugrađeno u osciloskopu ili nekom programu kroz koji ga šlepaju. Znači niti jedan elektron nije zanemaren, samo drukčije prikazan.
Brlja je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 13:39   #986
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264





-->
E pa onda prihvaćaš da je ovo 480 na stocku, i da je veliku većinu veremena ispod 75W. A kad bi išao mjeriti GTX950 bez dodatnog connectora na stocku dobio bi prilično isto. S 750ti factory OC isto. I sve te grafe kad se OCaju idu debelo preko PCIe specifikacije. Jedino što kad je to nevidija radila to nije bio problem (nego se još debelo hvalilo kako se dobro OCaju i kao je to "awsome" za "75W TDP grafe"...moš mislit 75W u snovima), a sad kad je AMD to napravio je to "katastrofa nevidjenih razmjera" "ubija ploče" "izaziva globalno zatopljenje" i što ti ja sve neznam







Zadnje izmijenjeno od: MikaHR. 02.07.2016. u 13:51.
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 13:42   #987
Billkita
Premium
Moj komp
 
Billkita's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Čavle, Rijeka
Postovi: 199




Oba sam mogo na duge staze držat na 3.4-3.5GHz pod nekakvim full loadom, ako i samo ako sam undervoltao za barem 50mV (4710) ili 25mv (4810). Odnosno do te granice sam bio ograničen samo sa TDPom od 47W.

S obzirom da je plafon za 4710MQ 3.5GHz za sve četri jezgre, njega iznad nisam testiral, ali 4810MQ jesam. Problem je bio da sam mogo zaboravit na undervolt za sve iznad 3.7GHz, nakon te točke mi je 4810MQ počeo puno više struje gutat, a pustit mu natrag napon mi prelazi preko 47W TDP i mogu se plakat :S.

Zakaj ovaj traktat - iskreno me zanima ta neka granica nakon koje većina čipova zahtjeva ekstra napon da postigne radni takt od xyz MHz. Zakaj je power target bedast - pusti karticu da guta više, a svi znamo da ta automatika nerjetko prepumpa napon, bar kod AMDa, a nisu ni automatski OC algoritni na matičnama za intel prevelika sreća.

Da su možda malo bolji binning postupak napravili i smanjili količinu kartica u startu za (karikiram) 20% možda bi "stock" napon bil dovoljno niži da se s istim taktovima kartica zadrži ispod 150W, a da tek overclock radi značajnu razliku. Ovaj ostatak "lošijih" čipova prodaju AIB partnerima koji gore kače 8 pinske konektore i mirna bosna.

Makar dok malo razmislim svaki laptop koji sam imao na testiranju/servisu bilo C2D, Haswell ili nešto iz starije AMD ergele dao se fino undervoltat. U slučaju Haswella je to značilo niže temp na stock taktovima ili stalno kucanje na max turbu, dok kod C2D i AMD mašina se prevelo u niže temp i manju potrošnju lapa od bar 10W.

Sad, ak neko veli da nije to sam tak ili da AMD nije mogo u startu čipu dati manje voltaže - na kraju dana kod nekakvog menađmenta sve se svelo na procjenu rizika: ići na nižu voltažu i imat manje čipova spremnih za isporuku ili plesati na samom rubu tolerancije PCIe standarda. Sad svi vidimo kaj su odabrali.




Doduše na kraju dana, mene jedino zanima hoće li P10 u mobilnom segmentu biti unutar 100-110W tak da svoj lap počastim novom grafikom koja nudi sve čari za DX12. MXM nvidije 980M i 970M drže cijenu ko blesave

Po onom sto sam procitao hoce da porast performansi od 2% do 5% ovisno o igri rezoluciji. Smanjili p6(1,137V na 1,025), p7(1,150V na 1,062V). Naspram stock kartice potrosnja cijelog sistema pala za 6w. Nije bas nes al manje se grije i cuje + vece performasnse.
-->
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Ma ne zanima mene puštanje power limita dole, nego čisto undervolt, da se vidi jel može prodisat drugačije, odnosno dal će i dalje koristiti max turbo od 1266 ili barem imat manje padove.

U slučaju grafe u mom laptopu iz potpisa (FirePro M6100 ilitiga R7 260) kojoj je radni takt okarakteriziran kao "Up to 1075MHz" prije neg sam undervoltao u igrama bi nakon prelaska 75c radni takt plesao između 925-975, nakon undervolta pleše između 1075 i 1100 (da podigo sam i max takt sa zadnjim bios flashom).

Kod mene se, barem prema testovima dobilo cca 10% performansi s undervolt/overclock metodom

Govorim čisto iz perspektive postizanja što većih taktova na procevima laptopa di te limitira i TDP i potrošnja istovremeno. Da treba soka iznad određene granice, ali iz mog iskustva sa dva proca i7 4810MQ i 4710MQ je ovak nekaj u igri:





Oba sam mogo na duge staze držat na 3.4-3.5GHz pod nekakvim full loadom, ako i samo ako sam undervoltao za barem 50mV (4710) ili 25mv (4810). Odnosno do te granice sam bio ograničen samo sa TDPom od 47W.

S obzirom da je plafon za 4710MQ 3.5GHz za sve četri jezgre, njega iznad nisam testiral, ali 4810MQ jesam. Problem je bio da sam mogo zaboravit na undervolt za sve iznad 3.7GHz, nakon te točke mi je 4810MQ počeo puno više struje gutat, a pustit mu natrag napon mi prelazi preko 47W TDP i mogu se plakat :S.

Zakaj ovaj traktat - iskreno me zanima ta neka granica nakon koje većina čipova zahtjeva ekstra napon da postigne radni takt od xyz MHz. Zakaj je power target bedast - pusti karticu da guta više, a svi znamo da ta automatika nerjetko prepumpa napon, bar kod AMDa, a nisu ni automatski OC algoritni na matičnama za intel prevelika sreća.

Da su možda malo bolji binning postupak napravili i smanjili količinu kartica u startu za (karikiram) 20% možda bi "stock" napon bil dovoljno niži da se s istim taktovima kartica zadrži ispod 150W, a da tek overclock radi značajnu razliku. Ovaj ostatak "lošijih" čipova prodaju AIB partnerima koji gore kače 8 pinske konektore i mirna bosna.

Makar dok malo razmislim svaki laptop koji sam imao na testiranju/servisu bilo C2D, Haswell ili nešto iz starije AMD ergele dao se fino undervoltat. U slučaju Haswella je to značilo niže temp na stock taktovima ili stalno kucanje na max turbu, dok kod C2D i AMD mašina se prevelo u niže temp i manju potrošnju lapa od bar 10W.

Sad, ak neko veli da nije to sam tak ili da AMD nije mogo u startu čipu dati manje voltaže - na kraju dana kod nekakvog menađmenta sve se svelo na procjenu rizika: ići na nižu voltažu i imat manje čipova spremnih za isporuku ili plesati na samom rubu tolerancije PCIe standarda. Sad svi vidimo kaj su odabrali.




Doduše na kraju dana, mene jedino zanima hoće li P10 u mobilnom segmentu biti unutar 100-110W tak da svoj lap počastim novom grafikom koja nudi sve čari za DX12. MXM nvidije 980M i 970M drže cijenu ko blesave

Po onom sto sam procitao hoce da porast performansi od 2% do 5% ovisno o igri rezoluciji. Smanjili p6(1,137V na 1,025), p7(1,150V na 1,062V). Naspram stock kartice potrosnja cijelog sistema pala za 6w. Nije bas nes al manje se grije i cuje + vece performasnse.
__________________
Ala homo, ala homo ča popit i na brige pozabit.
Billkita je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 13:54   #988
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Citiraj:
Autor Billkita Pregled postova
Po onom sto sam procitao hoce da porast performansi od 2% do 5% ovisno o igri rezoluciji. Smanjili p6(1,137V na 1,025), p7(1,150V na 1,062V). Naspram stock kartice potrosnja cijelog sistema pala za 6w. Nije bas nes al manje se grije i cuje + vece performasnse.
Undervolt postaje jako moćan postupak u ovom svijetu gdje se sve boosta s nekakvim algoritmima koji su ograničeni sa TGP, TDP i ostalim stavkama.

S obzirom da ekipa dobiva veći skor i manju potrošnju, ovo je čak i jako dobro, ali bi bilo bolje da su to stock naponi...
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 14:25   #989
Bariarnil
Aiden Fierce
Moj komp
 
Bariarnil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,171
AMD je vlastoručno izjavio da znaju za problem i da će ga riješiti.Što znači da problem postoji a i što znači da ono na 750Ti ili 950 nije problem(jer bi nvidia tada morala urgirat i znalo bi se da su rikavali pcie portovi).
__________________
the Bariarnil
Bariarnil je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 14:26   #990
Brlja
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 874





Ma prihvaćam ja frende sve. Ali ti si prvi krenuo sa slikama sa tog članka kao da je taj graf (prvi graf) odgovor kako je sve ovo sa RX480 laž. Uz to odmah si i posro 960 da ona ždere duplo više. A nisi se sjetio pročitati cijeli članak do kraja. E sad, kad se ispostavilo da 960 jede 30W, sad odjednom ni average nije mjerodavan, nego spikovi. Ma ni 960 nije više bitna, nego odron od 750Ti. Ma k vragu ni onaj prvi graf više nema veze.

Osim toga, njih par kojima je crkao slot su statistička pogreška u cijeloj priči. To da ih je bilo negdje par stotina, onda ajde. I stvarno je počela hajka na AMD. Vjerojatno i sami znaju da uopće nema veze a onaj hotfix će izbacit da utišaju medije a vjerojatno je nebitan

Ali opet, sa sigurnošću tvrditi da to nema veze moš samo ako imaš moć dati pisanu garanciju svakome od nas da nam matičnoj ne bu bilo ništa, a to nemaš. Zato linkaj brate nove informacije ali izvlačit takve paušalne zaključke sa svakom novom sličicom je u najmanju ruku neozbiljno pa i za forum.
-->
Citiraj:
Autor MikaHR Pregled postova
E pa onda prihvaćaš da je ovo 480 na stocku, i da je veliku većinu veremena ispod 75W. A kad bi išao mjeriti GTX950 bez dodatnog connectora na stocku dobio bi prilično isto. S 750ti factory OC isto. I sve te grafe kad se OCaju idu debelo preko PCIe specifikacije. Jedino što kad je to nevidija radila to nije bio problem (nego se još debelo hvalilo kako se dobro OCaju i kao je to "awsome" za "75W TDP grafe"...moš mislit 75W u snovima), a sad kad je AMD to napravio je to "katastrofa nevidjenih razmjera" "ubija ploče" "izaziva globalno zatopljenje" i što ti ja sve neznam






Ma prihvaćam ja frende sve. Ali ti si prvi krenuo sa slikama sa tog članka kao da je taj graf (prvi graf) odgovor kako je sve ovo sa RX480 laž. Uz to odmah si i posro 960 da ona ždere duplo više. A nisi se sjetio pročitati cijeli članak do kraja. E sad, kad se ispostavilo da 960 jede 30W, sad odjednom ni average nije mjerodavan, nego spikovi. Ma ni 960 nije više bitna, nego odron od 750Ti. Ma k vragu ni onaj prvi graf više nema veze.

Osim toga, njih par kojima je crkao slot su statistička pogreška u cijeloj priči. To da ih je bilo negdje par stotina, onda ajde. I stvarno je počela hajka na AMD. Vjerojatno i sami znaju da uopće nema veze a onaj hotfix će izbacit da utišaju medije a vjerojatno je nebitan

Ali opet, sa sigurnošću tvrditi da to nema veze moš samo ako imaš moć dati pisanu garanciju svakome od nas da nam matičnoj ne bu bilo ništa, a to nemaš. Zato linkaj brate nove informacije ali izvlačit takve paušalne zaključke sa svakom novom sličicom je u najmanju ruku neozbiljno pa i za forum.
Brlja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
PC Ekspert Forum
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na