Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.11.2013., 14:04   #1
Tean
Premium
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 181
Gdje kupiti Mac računalo?

Tražim savjet u vezi kupovine mac računala (laptop ili stolno ne znam još, bitno mi je da je novo), dakle ne nužno koji model već više da li kupovinu obaviti u našim dućanima i naručiti iz vana i ostale stvari koje učiniti / pripaziti pritom.

Hvala!
Tean je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 14:40   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Da li ti je Mac zaista, ali ono zaista neophodan? Pitam isključivo iz razloga što mu je cijena debelo veća od Win PC-a iste snage.
Koja bi bila namjena i kojim budžetom raspolažeš?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 01.12.2013. u 07:42.
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.11.2013., 15:02   #3
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 16:18   #4
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Zašto links kad postoje službeni apple storovi u areni i city centru one west (Istyle) i na cvjetnom (Store)?

Linkovi:

http://www.istyle.eu/hr/?gclid=CJqGu...FZLKtAodyjAAew
http://www.store.com.hr/

Ali kao što reče coconut: zašto mac? Meni osobno je po cijeni negdje u rangu laptop pc.a (buisness klase) ali je problem što mu adapteri onda koštaju još koju tisućicu gore . Dobro možda je skuplji za tisuću do dvije ali dobro to je Mac.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 17:34   #5
Tean
Premium
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 181
Treba mi mac pošto se bavim web dizajnom i programiranjem i sve stranice i aplikacije koje napravim treba provjeriti kako funkcioniraju na svim platformama pošto mi je nekih 30% klijenata na mac-u. Imam pc oduvijek, odnedavno i nekoliko mobitela / tableta (iPad, iPhone, Android etc...) i dosad sam izbjegavao mac, ali pokazalo se da treba jer ipak mi to utječe na zaradu.

Budget nije problem, ali pošto ce mi isključivo biti sekundarni kompjuter, ne treba biti ništa posebno, možda uzmem i laptop da si uštedim prostor. U principu najvažnije da ga mogu dobro prodati nakon 4/5 godina kak to vec biva.
Tean je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 17:47   #6
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Ja cu samo rec da se da mac os x stavit i na obican pc samo hardware mora bit slican, za vise informacija googlaj
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 18:01   #7
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Da li ti je Mac zaista, ali obo zaista neophodan? Pitam isključivo iz razloga što mu je cijena debelo veća od Win PC-a iste snage.
Koja bi bila namjena i kojim budžetom raspolažeš?
Dobro je vidit na stolu
Citiraj:
Autor Tean Pregled postova
Treba mi mac pošto se bavim web dizajnom i programiranjem i sve stranice i aplikacije koje napravim treba provjeriti kako funkcioniraju na svim platformama pošto mi je nekih 30% klijenata na mac-u. Imam pc oduvijek, odnedavno i nekoliko mobitela / tableta (iPad, iPhone, Android etc...) i dosad sam izbjegavao mac, ali pokazalo se da treba jer ipak mi to utječe na zaradu.

Budget nije problem, ali pošto ce mi isključivo biti sekundarni kompjuter, ne treba biti ništa posebno, možda uzmem i laptop da si uštedim prostor. U principu najvažnije da ga mogu dobro prodati nakon 4/5 godina kak to vec biva.
Spomenuti ducani, ili narudzba izvana.
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Ja cu samo rec da se da mac os x stavit i na obican pc samo hardware mora bit slican, za vise informacija googlaj
Moze, vrlo jednsotavno, ali za laptope je ipak lakse uzet MBA/MBP.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 19:31   #8
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Budi pametan i napravi hackintosh MacOS možeš kupiti za neku siću..čini mi se da je oko 15 dolara..dobiti ćeš istu funkcionalnost za 50% manju cijenu
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 19:34   #9
Tean
Premium
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 181
Citiraj:
Autor hedgehog Pregled postova
Budi pametan i napravi hackintosh MacOS možeš kupiti za neku siću..čini mi se da je oko 15 dolara..dobiti ćeš istu funkcionalnost za 50% manju cijenu
Uzet cu to opciju u obzir, s tim da još uvijek razmišljam da ipak uzmem laptop, pa moram vidjet jos kako bi na kraju ispala kombinacija mac os na pc laptop.

Zadnje izmijenjeno od: Tean. 30.11.2013. u 19:54.
Tean je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 19:34   #10
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor hedgehog Pregled postova
Budi pametan i napravi hackintosh MacOS možeš kupiti za neku siću..čini mi se da je oko 15 dolara..dobiti ćeš istu funkcionalnost za 50% manju cijenu
CCCCCCCCCCCCc, covik oce Mac ne hack, i lova nije problem o cemu pricate. Osim ako mu se ne da zezat s PCem, tu dobije out of box rjesenje. Za latop tesko da ce nac bolji, retina, ssd, i7... Mislin kad vidin ove isprdke od Dell/Asusa sa neonkama nema uopce smisla usporedjivat.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.11.2013., 19:51   #11
Don Kihoty
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,373
Ili si naruči Quo ploču koja je 100% MAC kompatibilna.
http://quocomputer.com/product-category/motherboard/
Don Kihoty je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 20:04   #12
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
Osobno se bavim web dizajnom i developmentom i koristim mbp skupa sa eksternim dellom. Odlična kombinacija, a i Mavericks je savršeni osx učinio još savršenijim. Konkurencije osxu i appleu u tom poslu trenutno nema, pogotovo ako ima lovu za retinu koja je miljama ispred non-retina ekrana.

Ako čovjek ima dovoljno sredstava za maca, zašto ne ? Zašto raditi hackintosh ? Nek si spoji mbp na bolji eksterni monitor ili čak dva i ima u jednome super desktop mašinu a i prenosivi macbook. To bi bio moj savjet što se toga tiče.

Nemoj slagati nikakav hackintosh ako imaš love, jer nećeš požaliti niti jedne lipe. Izrada kućišta, tipkovnica, ekran, osx, softver koji je savršeno iskrojen za hardver na kojem radi. Staviš i SSD disk i na konju si.

ps. nemoj ići na air nego uzmi mbp ako je za web i grafički dizajn.

Ja sam se osobno preporodio otkad sam sa pc-a prešao na mbp. Fluidnost, brzina, osx, apsolutno sve je flawless i ne bi se vratio nazad. Iako, da me još uvijek zanima gaming, naravno, ostao bi na pc-u. A ovako si upalim secrets of monkey island i opet dobro
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 20:34   #13
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor wnbeeeE Pregled postova
Osobno se bavim web dizajnom i developmentom i koristim mbp skupa sa eksternim dellom. Odlična kombinacija, a i Mavericks je savršeni osx učinio još savršenijim.
Da preskocim svo ostalo izdrkavanje vezano za Jabucni hype, jer se s dijelom uz odredjene disclaimere slazem, let me break you a bubble - OS X je savrsne u tri picke lijepe materine, da ti to nekako najblaze srocim.

Cak i kada bih preskocio to, Mavericks je poluzavrseni proizvod s kojime i sam Appleov softver ima hrpetine problema! Pola Cocoa API-ja ima potpuno drugacije ponasanje na Mavericku, dobar dio koda iz nekog neobjasnjivog razloga uopce vise ne radi, WebKit uz nesuvisle security prepravke koje su ucinjene izazivaju menstrualne tegobe developerima diljem mikrojabucnog svijeta. Muskim developerima. Da.

Nemam ja nista protiv tvojega zealotovskog ranta o Macu i njegovoj omnipotentnosti (koja je daleko od istinite, no nebitno sad), ali OS X je prosjecan OS per se, a Mavericks bez ozbiljnog updatea za kojeg se nadam da ce izaci ASAP je neupotrebljivo smece. Ni prvi ni zadnji OS kojem se to dogodilo, samo upozoravam na smanjivanje neopravdanog fanatickog dozivljaja i plasiranja poluinformacija.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 20:43   #14
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Slažem se s Bubbom. U API se neću petljati, ali imam užasnih problema s mrežom i mrežnim diskovima. Konkretno, ne mogu mountati NAS s RAID1 poljem i koristiti ga. Isti problem vuče od Snow Leoparda i nema rješenja.

Ako slučajno obrišem nešto s eksternog diska, pa slučajno recycle folder kasnije na tom disku prije nego sam ispraznio trash, OS ostane s upitnikom iznad glave gdje je to smeće nestalo, a prikazuje ga da je još uvijek u Trashu. Na kraju sam taj problem riješio reinstalacijom jer nije bilo druge. Na Mavericksu mi se još nije dogodilo, ali sad to više ni ne radim

Složio sam si jučer Fusion Drive, da bi skužio nakon toga da ga HFS+ driver u Windowsima više ne je** ni pola posto. Nevidljiv. Naravno, Apple još nema rješenje za to i ako uzmeš bilo koji njihov uređaj s Fusion driveom, nema šanse da iz BootCampa (Windowsa) uopće vidiš i radiš s dijelom diska gdje je OSX i njegovi podaci.

Super je OS vizualno, ali koristim ga samo za dizajn i obradu fotki. Za sve ostalo, normalan OS (W7).

Osobno, osjećao bih se jako glupo da imam pravi Apple stroj umjesto hackintosha.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 21:01   #15
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
Sam si napisao da to nije prvi OS kojem se to dogodilo, što ne znači da se takve stvari neće ispraviti ali to je jedina stvar koju si ti napisao kad malo bolje pogledaš. Iskreno ja to nisam primjetio u svome poslu, tako da to nisam ni spomenuo, ali evo, dobro da ti jesi.

Ja pišem na osnovu svoga osobnog iskustva i mogu sigurno reći da je rad na macu sa poslovne strane daleko lakši preko maca. Čovjek se bavi istim poslom, znači pretpostavljam i da su isti alati u pitanju. Dakle, s razlogom je skuplji i s razlogom je cjenjeniji u grafičkom i web dizajnu.

Iako vidim da po tvojim argumentima znaš o čemu pričaš, tvoj ton ne želim komentirati, to je tvoj osobni problem u kojeg ne želim ulaziti, tako da ću taj dio ignorirati. Mislim da imam pravo napisati svoje mišljenje na osnovu svoga iskustva. To ne spriječava tebe da napišeš svoja i u normalnom tonu disclaimas moja ako su netočna, i sam si napisao da nisu
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 21:03   #16
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
@Tean - kupi si Mac.a

@1v@an - koliko ja vidim tebe muči cross OS kompaktibilnost. Osobno nemam niti hacintosh niti stvarni mac ali po logici: neće li jedan lokalni FTP server riješiti taj problem što OS nativno ne podržava neki file system? Kad si rekao da ne možeš mountat NAS sa raidom to misliš na neki hardwerski typa synologya ili ?

U slučaju hardwerskog MAC.a - ne idu li bilo koji windowsi u virtualku?

Mislim u pitanju su dvije "različite" platforme, za očekivat je probleme između njih. Osobno: android mobitel nekad ima normalni pristup admin sheru na windowsima nekad nema šanse ... onak razloga je milijun -rješenje- drugi put - uštekam mob i prebacim šta trebam.

I za kraj osobno mišljenje: MAC se koristi obično u poslovne svrhe i zbog svoje pouzdanosti OS.a kao takvoga, a to u prijevodu znači da će radit jednako i nakon nekog vremena.

Kak bi ja reko: Iphone je cigla koja radi, nema 100 mogućnosti ko android ali radi. Ista stvar je sa macom: on radi i nakon X godina opet drži cijenu.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 21:16   #17
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Pa ako ti je 30% klijentele na Macu, onda ćeš valjda prioritet staviti na ovih 70%?

Napravi si hackintosh. Pošto očito samo moraš provjeriti kako stvari rade. A ako već ideš na mac, uzmi si neki polovni stariji zbog istog razloga. Da samo vidiš kako radi.
  Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 21:33   #18
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Nemam ništa protiv Maca, ali eto da nisam išao recimo probati napraviti taj Fusion drive, još bi mislio da je to wow tehnologija bez mane kao što su je prikazali kod predstavljanja. Da me ne shvatite krivo, radi to, i radi brzo (kombinacija 120GB SSD-a i 500GB HDD-a), no ostavlja pitanja što ako nešto krepa jer to još nisu riješili....

@Forace - Imam drivere, tj. program koji omogućuje da Windowsi vide disk u Apple FS-u (HFS+)

Čim napraviš Fusion drive, FS postane nevidljiv. Objašnjenje je "Fusion drive runs on top of OSX" štogod to značilo. Imam dual boot W7 i Mavericks. Za virtualku nemam mjesta, a ni želje. Ako radim u jednom OS-u onda radim u jednom OS-u. Reboot je u nekoliko sekundi, pa mi je to bolja opcija od kilavljenja po VM.

Tu i tamo imam potrebu povući nešto s OSX diska na Win, a i koristio sam tu mogućnost za popravljanje sustava, ako mi ga veći update ubije.

Fusion Drive nema ni recovery particiju i uglavnom, jako je zajeban za ikakve popravke. Ode li jedan disk, sve ode.

Neka uzme Mac ako mu se sviđa, nema ništa loše u tome.
Ali, izbjeći Fusion Drive pod svaku cijenu. Ne znam kakva je situacija kad se razbije Fusion na pravom Macu, gdje se nalazi sustav onda i radi li to uopće.

Svaku izmjenu na sistemskim fajlovima sad moram raditi 3 puta. Prvi put na kompletnom Fusionu, onda mountati nevidljivu sistemsku particiju prvog diska, pa tamo napraviti isto, i na kraju mountati to isto od drugog diska i isto posao napraviti tamo. Divota

Da, imam mrežni NAS (2x640 u RAID1 za backup fotki, dizajna i ostalog posla), Finder ga vidi najnormalnije, spoji se s usernameom i passwordom, ali baci grešku čim treba mountati particiju. Naravno, D-Linkov app to napravi bez greške pa mi nije jasno koji je vrag OSX-u da to ne može. Windowsi bez najmanjeg problema odrade isto to.

Hackintosh bih preporučio onima koji imaju volje, vremena, želje i znanja da oko toga gube sate i dane Teško je napraviti savršen stroj. Meni je trebalo 5-6 godina da dođem do toga. Izgubljene noći bolje da ne spominjem.

Preporuka trgovine: BigBang u Sloveniji. Imaju odličan sustav osiguranja uređaja. Uz određenu doplatu (čak razumnu) daju 3 ili 5 godina kasko osiguranje na uređaj kod Allianza što se definitivno isplati.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 30.11.2013. u 21:40.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 21:36   #19
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Za profesionalnog korisnika kojemu se ne da zafrkavati sa hackintoshima, zašto ne Mac?
Pa čovjek valjda ok zarađuje od toga što radi, što mu je par sto € više za objektivno bolji stroj, pogotovo kad nema zezancije oko toga.
Uzmeš neki macbook (bilo koji) i vozi.

Sad kad smo u EU možeš i izvana.

P.S. - grafički dizajn/obrada na 15" "retina" ekranu... dooobro
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je online   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 21:46   #20
zubich
Premium
Moj komp
 
zubich's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb - zapad
Postovi: 130
Dvije rječi: mac mini...

Košta cca 5 kila a pruža jako puno... IMHO jedini proizvod sa jabukom koji nije over priced.
__________________

CPU: Intel i7 3770 (be quiet! Dark Rock 3)
MBO: ASRock z68 extreme3 gen3
RAM: 16GB (4x4) DDR3 1600mhz HyperX
GPU: GTX 960 (Gigabyte Windforce OC, 2GB)
SSD: Kingston K3 120GB
SSD: Samsung 850 EVO 512GB
PSU: be quiet! Straight Power 480W
Case: Corsair 330R (2x140 + 120 be quiet! Silent Wings 2)
Monitor: 27" Dell U2715H
Periferija: few custom keyboards and few different mouse
OS: Windows 10


Macbook Pro 13" (mid 2014)
CPU: Intel i5
RAM: 8GB
SSD: 512GB
OS: OSX Catalina
zubich je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 21:53   #21
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor zubich Pregled postova
Dvije rječi: mac mini...

Košta cca 5 kila a pruža jako puno... IMHO jedini proizvod sa jabukom koji nije over priced.
Slozi NUC pa ces vidit. Cinjenica je da imaju vecu cijenu, ali meni bar imaju bolju kvalitetu od laptopa, do tipkovnica, retina ekrane necu ni spominjat. Osobno jedva cekan da vidin 27" RETINA

I naravno ka i uvik s Applom, malo su skuplji ali se opet kasnije vrati na prodaji...
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 22:25   #22
zubich
Premium
Moj komp
 
zubich's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb - zapad
Postovi: 130
ma buraz, ne moraš meni prodavat apple, ja sam prodan od kad sam ga kupio

samo činjenica je da su u ljepoj našoj mrvicu preskupi s obzirom kakve cijene imaju vani (a pogotovo u americi), ali to samo ako zanemarimo prednosti...
zubich je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 22:28   #23
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
Uvijek će biti raznih mišljenja oko te tematike, ali ja smatram da svi apple korisnici znaju zašto koriste apple. Točka. Imaju svoje itekako opravdane razloge. Naravno ne i curkice od 14 godina i iphoneom 5 u ruci, ali u get my point.

Stvar je u sitnicama, korisničkom sučelju, jednostavnošću svih featura, sitnice poput dizajna običnih ikonica, dizajna samog os-a. Ko ima neka plati.

Ali govoriti nekome tko ima i tko želi mac da si kupi hackintosh samo zato što je "glupo" imati maca nema apsolutno nikakvoga smisla. Možda jedino ljubomora što si neki to mogu svojim radom priuštiti dok drugi nemogu pa se naravno iščuđavaju zašto bi netko uopće kupio maca. To je po meni glupo.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 23:01   #24
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Možda su me neki krivo shvatili..koliko sam ja upućen u stvar i koliko imam iskustva (iako priznajem da ga sa OSx om općenito nemam pretjerano puno) ako se kupe provjereni djelovi hardwarea i pomno se isplanira kupovina nikakvih problema oko kompatiblinosti neće biti i sve će raditi identično kao i na Macu..tako da ako se želi uštediti dobar dio love hackintosh nije uopće loše rješenje...ali, ako čovjek ima lovu za Mac i želi ga koristiti u profesionalne svrhe neka si kupi Mac i gotova priča
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2013., 00:48   #25
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor hedgehog Pregled postova
Možda su me neki krivo shvatili..koliko sam ja upućen u stvar i koliko imam iskustva (iako priznajem da ga sa OSx om općenito nemam pretjerano puno) ako se kupe provjereni djelovi hardwarea i pomno se isplanira kupovina nikakvih problema oko kompatiblinosti neće biti i sve će raditi identično kao i na Macu..tako da ako se želi uštediti dobar dio love hackintosh nije uopće loše rješenje...ali, ako čovjek ima lovu za Mac i želi ga koristiti u profesionalne svrhe neka si kupi Mac i gotova priča
Da, ali mozda prilikom sljedeceg updata ubijes sustav. Nego na stranu tu, ja mac gledan i sve Apple proizvode kao proizvode koji drze cijenu (i drze). A sta se dobije, dobije se fensy sucelje (nista specijalno bolje, koristim Mavericks i W7 paralelno), sve popakirano u fensy kuciste koje pritom ima veci premium feel. Sve to uvecano za cijenu servisa, marketinga i premium feela. Da li se isti PC moze dobit za manje love, moze. Da li je lipo vidit jabuku 27" na stolu s jednim kabelom, JE

Druga stvar je sta je kod nas skuplje, jebiga manje trziste manja konkurencija bla bla, point is ko ima para uzima (ako mu srcu drago), ko nema slini (opet ako mu srcu drago).
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2013., 07:47   #26
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Ako misliš kupiti Mac, svakako bih ti savjetovao da ga kupiš vani jer su cijene kod nas nestvarne. Sad kad smo u EU, možeš ga naručiti iz bilo koje zemlje bez dodatnih troškova. Apple ionako ima worldwide garanciju pa ga možeš reklamirati kod nas u slučaju problema.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2013., 11:24   #27
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Da, ali mozda prilikom sljedeceg updata ubijes sustav. Nego na stranu tu, ja mac gledan i sve Apple proizvode kao proizvode koji drze cijenu (i drze).
Ne znam baš da drže cijenu - kada kupovnu i prodajnu cijenu za neki period pretvoriš u postotke, sve je to isto sr.nje. Mac od 15k za 3g vrijedi 5k (1/3 cijene). Ekvivalentan PC je 10k, za 3 godine 3.5k (opet oko 1/3 cijene). Zapravo kad pogledaš, na macu si popušio 10k kuna, na PC-u 6.5k.

Go figure. Ali ako ti služi za posao i kroz 3g zaradi 10x svoju cijenu, zaboli te uvo.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2013., 12:13   #28
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Nisam ljubitelj branda, ali ako je nešto, kupio bih macbook zbog kvalitete izrade. Strašno je na što većina današnjih laptopa liči iznutra, dok je macbook apoteka. Unibody kućište vs plastično kućište u 2-3 sloja plastike je nemjerljivo bolje rješenje.

Imao sam hackintosh davnih dana, OS je lijep i brz, nakon privikavanja se sve može raditi ekvivalentnom brzinom ako je korisnik došao s win. Drugi par rukavica je raspoloživost aplikacija, no zato postoji bootcamp.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2013., 12:53   #29
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor wnbeeeE Pregled postova
Sam si napisao da to nije prvi OS kojem se to dogodilo, što ne znači da se takve stvari neće ispraviti ali to je jedina stvar koju si ti napisao kad malo bolje pogledaš.
Nikada necu prestat biti fasciniran kolicinom selektivne amnezije u faktualnim medijima koji ostavljaju pismeni trag - kada pogledas thread od pocetka, ti pricas da je OS X savrsen, a Mavericks jos malo bolje od toga.

Da ti ne duljim dalje, pomoci cu ti s jednim memom napravljenim bas za ovu prigodu:



Nista drugo nije sporno.

Citiraj:
Iskreno ja to nisam primjetio u svome poslu, tako da to nisam ni spomenuo, ali evo, dobro da ti jesi.
Sve pet. Ponavljam, "tvoj posao" je mikroskopski segment sire price. I tada tvoj nastup, sto je gotovo nemoguce kod Apple korisnika, mora biti baziran na cinjenicama, ne na emociji koja je bazirana na nedostatku istih.

Citiraj:
Ja pišem na osnovu svoga osobnog iskustva i mogu sigurno reći da je rad na macu sa poslovne strane daleko lakši preko maca.
Sto je jos jedna notorna laz. I to to dobro znas Bobo.

Razlog tome je sto, mogu ti sigurno reci, "rad na Macu s poslovne strane nije daleko laksi preko Maca" (moram priznati, pokusavajuci te citirati, dozivljavam razne paradokse u shvatjanju semantike, no pusti sad to...)

- nikada nisi na Macu pokusao nista ozbiljnije nego instalirati piratski Photoshop
- nikada na Mac nisi pokusao integrirati na mrezu (evo ti Ivana gore s elementarnim problemom, a ne zelim dalje od toga jer ce ispasti smijesno)
- nikada nisi Mac pokusa administrirati u ozbiljnom okruzenju

Daleko od toga da se ne moze, ali vjeruj mi, ne, ne samo da nije lakse, nego je za red velicine kompliciranije od Windows pa cak i ostalog *nix (prvenstveno Linux) okruzenja.

http://i41.tinypic.com/30cn19x.jpg

Obrati paznju na broj klijenata u donjem lijevom kutu. To su sve Apple racunala. O problemima s kojima se susrecem svakodnevno bih mogao pisati od Poncija do Pilata, tako da nije "samo jedan koji sam gore naveo". Seriously.

Citiraj:
Dakle, s razlogom je skuplji i s razlogom je cjenjeniji u grafičkom i web dizajnu.
I tu je osnovni problem koji je de facto standard u ovakvoj sprehi.

Ti mislis da je Mac aksiomatski superturbokul i "s razlogom skuplji". Ono sto ne kuzis, jer ocito nemas iskustva ili znanja, je da nije skuplji s razlogom, i daleko je od "boljeg" (ne znam s cime ga usporedjujes, ali dobro).

Ono sto je cinjenica jest da ako ti je tako savrsen u mikroprici koju vrtis, jednako bi ti bilo dobro Wintel PC racunalo. Ako mislis da nije - you are doing it wrong.

Tu samo pricam o prakticnosti softverskog dijela. Pokusaj uvodjenja sistemske integracije Apple racunala u Hrvatskoj je jednostavno ili nemoguca ili samoubilacka misija. Bas me zanima mozes li od distributera dobiti 3/3/3 jamstvo, garanciju response timea i slicne divote. Koje su bitne ako se bavis ozbiljnim poslom. No to bi trebao znati...

Citiraj:
Mislim da imam pravo napisati svoje mišljenje na osnovu svoga iskustva. To ne spriječava tebe da napišeš svoja i u normalnom tonu disclaimas moja ako su netočna, i sam si napisao da nisu
I tu se 100% slazem. Tvoje misljenje u tvojem svijetu. Da si tako poceo, nastavio i zavrsio pricu, vjerojatno se ne bih ni javio.

Ali ti pricas o nekoj savrsenosti, pretencioznosti i skupoci s pokricem. Toga N-E-M-A. I bok.

Meni se jako svidja Air. Stvarno je sjajno racunalo. Za izdrkavanje. Bio bih lazljivo mucko djubre kada bih ti rekao da ne bih volio imati jedan pod miskom, ako bih se stigao pred nekim izdrkavati s njime (nemam prijenosno racunalo uopce, ali pricam hipotetski).

No to onda treba predstaviti tako. Kao pretenciozno racunalo za pomodare. I to je sasvim OK, osobno nemam nista protiv toga, kao niti protiv pedera, srba, Fleksa ili bilo koga drugoga. No da se ne ponavljam ali jos jednom istaknem - ne pricamo o tome, nego o cinjenicama.

Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
@1v@an - koliko ja vidim tebe muči cross OS kompaktibilnost. Osobno nemam niti hacintosh niti stvarni mac ali po logici: neće li jedan lokalni FTP server riješiti taj problem što OS nativno ne podržava neki file system? Kad si rekao da ne možeš mountat NAS sa raidom to misliš na neki hardwerski typa synologya ili ?
Ovo sto on ima je feature, a ne bug, hehe.

Znas koliko puta se dogodi da imas Windows share u kojeg se iz nejasnog razloga vise ne mozes logirati, jer autentifikacija biva odbivena i samo ti pomaze restart? Kao elementarni primjer... I sto sad, trebao bih dizati neki FTP (koji ima jako malo veze s klasicnim shareom, valjda to ne moramo posebno isticati) jer je moj (?) problem sto racunalo ne radi ono sto se od njega ocekuje, svaki put?

Citiraj:
Mislim u pitanju su dvije "različite" platforme, za očekivat je probleme između njih. Osobno: android mobitel nekad ima normalni pristup admin sheru na windowsima nekad nema šanse ... onak razloga je milijun -rješenje- drugi put - uštekam mob i prebacim šta trebam.
U pitanju je to trebali ti nesto za posao ili izdrkavanje, nista drugo.

Kao sto imas ekipu koja licka aute, imas ekipu koja licka racunala. Ako ti auto treba za prijevoz, sto mu je osnovna namjena, onda ces znati sto i kako biras - da *radi*. Ako ti treba za pokazivanje, onda ces prestekavati mob i prebacivati sto treba. Sto je nepotrebni workaround kojeg si ti i ja mozemo priustiti "za po doma". Ali njemu nema mjesta u poslu.

Citiraj:
I za kraj osobno mišljenje: MAC se koristi obično u poslovne svrhe i zbog svoje pouzdanosti OS.a kao takvoga, a to u prijevodu znači da će radit jednako i nakon nekog vremena.
Kada cemo o hvalibabama, imam racunalo (i to workstation!) sa Windowsima 2000 koji je instaliran 2001. godine. I do sada radi pouzdano jednako kao i nakon prve instalacije.

Ponata price bi trebala biti da je ta moja Netvista i Windowsi 2000 jedino iskoristivo racunalo za poslovne svrhe? Moram li dalje elaborirati besmislenost ovakve izjave?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2013., 13:18   #30
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Bubba, užitak je čitati tvoje postove.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na