Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.01.2024., 12:49   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
komp blokira / stane |xpenology|

složio sam od starog kompa xpenology (asus h87 pro, i5-4570, 4gb ram, zalman zm600 napajanje). unutra je 13 diskova (6 x 3.5" + 7x2.5").

komp stane, doslovno. ne ugasi se, ne restarta se, samo stane. toliko stane da niti ne reagira na fizički reset botun, barem ne reagira odmah nego nakon 10tak sekundi skuži da sam ga stisnuo pa se cijeli komp ugasi-upali, ne napravi običan reset. ako ne reagiram, stoji tako zamrznut, ne pokušava se restartat, ne pišti, nula.

to mi na windowsima nije nikad radio, ali sad više nemam windowse.
jedino šta je drugačije je sata kontroler zaturen u pci slot - ali nije ni do njega jer je godinama bio zaturen u c2d mašinu koja se s njim uredno vrtila.

obzirom na platformu, gore je jun 1.04b loader sa v6.2 ds918+ softverom, kao optimalni za tako staru platformu.

neka ideja? mislio sam da je do napajanja, ali nije nešto posebno opterećen niti nije topao previše, to je potrošnja u rangu 100njak vati, vrtio je rx580 ranije tako da mu ovo ne bi trebalo biti problem.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2024., 12:56   #2
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Zavrti memtest na dan dva pa vidi dal' će proći. Ako prođe onda treba tražiti dalje.
Cuky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.01.2024., 13:11   #3
bambi56x
Premium
Moj komp
 
bambi56x's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 316
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
komp stane, doslovno. ne ugasi se, ne restarta se, samo stane. toliko stane da niti ne reagira na fizički reset botun, barem ne reagira odmah nego nakon 10tak sekundi skuži da sam ga stisnuo pa se cijeli komp ugasi-upali, ne napravi običan reset. ako ne reagiram, stoji tako zamrznut, ne pokušava se restartat, ne pišti, nula.

Kad se susretnem s podebljanim, 99% je storage ili RAM neispravan. Probaj vidit i kablove, i diskove što kažu. Možda je opcija dić Windowse i vidit jel se ponavlja, da se eliminira software...


Sad razmišljam, 13 diskova i staro napajanje...ovisi o diskovima, ali trebaju dosta i sa 5V linije. Je li ti opcija i to promijeniti/dodati još jedno napajanje da raspodijeliš opterećenje?

Zadnje izmijenjeno od: bambi56x. 07.01.2024. u 13:21.
bambi56x je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2024., 13:22   #4
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
za sad sam onda zamijenio slotove za ram, i dodao još jednu pločicu da bude dual channel , pa je sad unutra 2 x 4gb.

pustim do navečer, u pravilu mi se do sada srušio bilokad između 5 minuta - 3 sata.

ako opet umre ću pustit memtest i onda se javim

Citiraj:
Autor bambi56x Pregled postova


Sad razmišljam, 13 diskova i staro napajanje...ovisi o diskovima, ali trebaju dosta i sa 5V linije. Je li ti opcija i to promijeniti/dodati još jedno napajanje da raspodijeliš opterećenje?
nije. em nemam ništa te snage, em fizički unutra ne stane više ništa. 5V ovdje ide možda 50W (i to AKO - 7x3W za male diskiće i još toliko za logiku 3.5" diskova). imao sam 6 x 2.5" diskova u kompu koji se napajao sa 19V 65W ciglom i cijeli komp je vukao oko 25-30W.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 07.01.2024. u 15:05. Razlog: spojeni postovi
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2024., 13:33   #5
bambi56x
Premium
Moj komp
 
bambi56x's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 316
Ovisi o građi napajanja koliko može dat na 5V, imaš još i matičnu kojoj treba 5V, periferija je sve na 5V, kontroleri itd., što veće opterećenje, veći pad napona na cijeloj liniji...To je samo ovak razmišljanje, većinu snage oni vuku iz 12V. Najviše mi je tu zbog starosti napajanja (ako je istog godišta kao ostatak konfe). Vrijedi isprobat ako ostale stvari ne rješe problem, i relativno je brzo.
No vjerujem da je u onom prvom dijelu odgovor (storage sistem/ RAM). Sretno u svakom slučaju.
bambi56x je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2024., 14:50   #6
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
napajanje je cca iz tog razdoblja, ne mogu se baš sjetit, imam taj komp jedno 7-8 godina.



sad sam se vratio iz đira s đukelom i ovo se još nije srušilo. čini se da mu se nije sviđao ram.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2024., 15:30   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ako se ponovi, probaj deaktivirati (jedan po jedan) onaj C state sleep,
kreni od "najdubljeg" .... da ne može zaspati previše ...

isto pronjuškaj Xpnology + ACPI ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na