Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 10.12.2008., 02:00   #151
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Gabre, fakat si leechanin

Mislim po toj tvojoj logici i opcenito logici takvih ljudi svi koji kupuju novo su idioti? Mislim ok super. Tak si mozes kupit i rabljene gace. Kad operes dobro ko nove su, jel tako?

Ajmo sad bacit racunicu. Recimo dobre gace kostaju 50kn komad (ajde dobro, ja sam fino dupe i iznimka i kupujem samo najfinije gace u marks & spenceru po 100-150kn jer volim da mi se ''vitalni'' organi osjecaju 0-24 kao da su na laganom povjetarcu plaze na bora bori ), a recimo neke polovne kostaju 5kn.

Sad pazi ovo. Recimo da na godinu potrosis 10 pari gača (tak nebitno nemam pojma kolko traju).

Recimo da ce lihvar ko ti ( ) dozivjeti 80 godina.

dakle idemo nove gace: 80x10x50 je 40 000kn novaca potrosenih za zivota na gačama.
Sad idemo izracunati za polovne gače. 80x10x5 je 4000kn na gace.

Dakle ti sa polovnim gačama mozes ustedjeti 36 000kn. Taman za nekog golfa koji ce sluziti i tvoje unuke kolko je dobar i pouzdan !

ovo je dosta karakiran text sa namjerom da bude smijesan i zabavan, ali ti pokazuje tocno to sto je upitno u ovome svemu.

Polovni auto za 10 000€ i novi, pa makar i slabiji, manje opreme, itd za tu istu lovu - novi je novi. Nemas tu sto. ko novi stan, piđama, whatever.

Mislim pa ja bi se najezio na samu pomisao da sjedim na sicu di je neko prije mene prdio. Evo iskreno ti kazem. Kad se sjetim kako sam ja znao masno prdnut u njega, ono ista stvar ko i sa gačama.

Da nepricamo sto sam sve radio u tom autu, ali to sam radio sam ja i niko drugi. A ne da sad kupim auto od nekog tutleka koji je platio neku sifilisticnu striptizetu da mu radi performance na mjenjacu, dok je on bacao majmuna u nesvjest na zadnjem sicu.

a o tome sto je sve tom autu moglo biti radjeno necu ni pocinjati. Pogotovo ovi auti iz renta cara. Mislim znam ja sta bi mu ja radio, a ja sam jos kao ''normalan'', a kakvih sve bisera ima.

I tu je jos rizik ako kupujes od dilera polovnih auta da je ukraden... I ne nemoj mi reci da je ziher jer znam takvih slucajeva da se smrznes. Al stvarno da se smrznes koji se dogodili ljudima koje poznam. Nemoj mislit da je SN tablica nemoguca za krivotvoriti... A to se nazalost i tekako radi. Pa ostanes bez auta, a placas kredu.

Ovaj tekst sam malo slikovito napisao, ali nadam se da sam uspio objasniti di lezi zec. Nazalost sve napisano je istina.

Drugi par rukava je da decko kupuje auto za 5000€ i onda nemas izbora nego polovno, ali ako imas za novi auto, pa i makar za sugavog sandera, bolje to nego polovni golf uvoz iz belgije u kojem je netko prdio 5 godina i samo nebo moze znat sto je sve prosao.
Fleks je offline  
Staro 10.12.2008., 08:45   #152
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
o da, sad se sjetih da je Buljo napisao gore, " računaj na to je Kiin motor nabrijan, rađe od focusa 100ks... " no offense Buljo, ali ovo me pošteno nasmijalo.. što bi onda rekao na nove 1.2t motore od 100-ak ks, ili 1.4 turbo kompresor motor od 170ks.. itd.

kakva se ovdje pamet prosipa majko mila. Masa ovdje dijeli savjete a ni vozačke nema.
1.2 100ks
1.4 100ks
1.6 100ks

I koji od njih je nabrijan? Aj malo pogledaj kod večine proizvođača koliki je prosjek ks po 1600 ccm??
Nabrijan ne mislim da je neznamšta rađeno na njemu nego da su ga malo "oslobodili" i samim tim će mu vijek bit kraći, nebitno koliko.

A osim toga na koji fakin foru možeš uspoređivat turbo benzinac sa običnim atmosfercem?
Jel znaš za što je turbina, tj što ona sve radi?


A i tvoji savjeti su isto veseli, potrošit par dana, ne znam koliko kn da saznaš dal auto koji gledaš valja, pa uvijek je sigurnije uzet novi auto jer onda znaš da si neko (duže) vrijeme miran.
I koliko ljudi sjebe svoj ok auto sa lošim održavanjem, od majstora, jeftinijih dijelova, ne redovitih izmjena ulja, filtera...
Na koju foru će meni neki stručnjak sa sigurnošću reć da je auto kasnio sa redovnim servisima po 5t km to me neće brinut sljedećih par mjeseci ali što je za nekoliko god...?
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.12.2008., 10:29   #153
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
MIK je offline  
Staro 10.12.2008., 10:39   #154
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
buljo - nijedan nije nabrijan. Sve su to normalni motori. Tvornica ih je takve napravila, i kao takvi su jednako izdržljivi ko neki 1.6 od 75ks. (p.s. da, vrlo dobro znam što je turbina)
U krajnosti, da vas pitam, što je vama izdržljiv motor?

syss - kužimo se mi obadvojica o čemu pričamo, ja čisto sa ekonomske strane govorim da je rabljeno auto (provjereno) definitivno isplativije. A isto tako su ljudi u zabludi da ako kupe novo aute, onda misle da će to auto biti novo uvijek.

fleks - isuse kako ti se da trkeljati o gaćama i takvim glupostima.
bla bla bla, pričaš kao osoba koja nema pojma kako se kupuje auto.

I opet neko spominje da je boljekupit novi Sandero.. da ako si osoba kojoj je svejedno da li se vozi u Yugiću ili S klasi, osobi kojoj je bitno da se auto kotrlja cestom i to je to.
Sandero je na razini Yugića po kvaliteti materijala i izradi. prestrašno.

buljo - mislim da je par dana vremena ništa u odnsou na iznos novca koji daješ za novi auto... najlakše je otić kupit novo.

Jedino je u hrvatskoj problem što ljudi kupuju nove aute, a koji im je daleko iznad nihovih mogućnosti i potreba...


i na kraju, jedan savjet autoru, i opaska na još jednu glupost ovdje. Netko je napisao, dobro je kupiti auto na kraju 2008, pa možda dobiješ 2009. LOOOL
opet neki stručnjak za aute. i da, još netko je napisao da će na taj noačin dobiti 2-3k eura popusta. Istina je ovakva. Ako kupiš auto u 2008, dobit ćeš 100% auto godišta iz 2008, pa ne prave se auti u budućnosti pa vraćaju.. (karikirano, oznake godišta imaju više faktora),
nego, ako kupiš auto u 1 mjesecu, ili 2, u 2009, VELIKA je vjerojatnost da ćeš dobiti auto godišta 2008, no to "uglavnom" napomenu u salonu. I na takav auto možeš eventualno užicati koju stotinu kuna popusta....

trenutno je na tržištu automobila koma, prodaja užasno pada, razgovarao sam sa čovjekom iz Zubaka koji kaže da za iduću godinu predviđaju 20-30% pad prodaje automobila. Sukladno tome, malo će i cjene pasti, zato je savjet svima koji kupuju auto neka se strpe 2 mjeseca.
Gabre je offline  
Staro 10.12.2008., 11:15   #155
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
1.2 100ks
1.4 100ks
1.6 100ks

I koji od njih je nabrijan? Aj malo pogledaj kod večine proizvođača koliki je prosjek ks po 1600 ccm??
Nabrijan ne mislim da je neznamšta rađeno na njemu nego da su ga malo "oslobodili" i samim tim će mu vijek bit kraći, nebitno koliko.

A osim toga na koji fakin foru možeš uspoređivat turbo benzinac sa običnim atmosfercem?
Jel znaš za što je turbina, tj što ona sve radi?


A i tvoji savjeti su isto veseli, potrošit par dana, ne znam koliko kn da saznaš dal auto koji gledaš valja, pa uvijek je sigurnije uzet novi auto jer onda znaš da si neko (duže) vrijeme miran.
I koliko ljudi sjebe svoj ok auto sa lošim održavanjem, od majstora, jeftinijih dijelova, ne redovitih izmjena ulja, filtera...
Na koju foru će meni neki stručnjak sa sigurnošću reć da je auto kasnio sa redovnim servisima po 5t km to me neće brinut sljedećih par mjeseci ali što je za nekoliko god...?
Vijek motora neće zato biti kraći jer se motori za automobile projektiraju na minimalni radni vijek od 250 000km. Kraći vijek motor može imati jedino ako ga vozi neki sivonja koji mu vadi mast, pogotovo dok je hladan... bilo koji serijski motor će preći i više od tih projektiranih 250 000km ako vlasnik nije sivonja bez mozga i ako mu je stalo do njegovog "ulaganja".


EDIT: Otkud vam informacija da je u KIA-i Cee'd stari mazdin motor? KOje su to gluposti? U Cee'du je NOVI HYUNDAIJEV MOTOR sa varijabilnim upravljanjem ventilima(ne znam jesu li samo usisini ventili varijabilno upravljani ili i ispušni, no to nije bitno), a sva Hyundaijeva tehnika vuče korijene od Mitsubishija. 1,4l motor ima 109KS i max. moment od 137Nm na visokih 5000 o/min, ali je momentna karakteristika izrazito položena tj. veliki postotak momenta je raspoloživ u relativno niskom području okretaja. Sam motor je u vožnji izraziro elastičan i vrlo sličnog osjećaja u vožnji kao i stariji 1.6l benzinci (citiram poznanika koji je testirao i30 s 1.4 motorom: U vožnji ne primjećujem razliku u odnosu na moju Mazdu 323F sa 1.6 motorom od 100KS (inače, mislim da je to isti motor koji je u Focusu) )

Zadnje izmijenjeno od: JC Denton. 10.12.2008. u 11:26.
JC Denton je offline  
Staro 10.12.2008., 11:16   #156
subtex
Premium
 
subtex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 328
Isplati se kupovat rabljen auto ali nikako u salonima, treba bit s tobom netko ko se razumije jako dobro u automobile i rabljene aute kupovat od prvog vlasnika.
Moj susjed nedavno uzeo Hondu Accord, 2006 godina, 21 tisuća eura, 2,2 dizel, sa 52 tisuće, održavan u ovlaštenom servisu, sve tip-top, milina auto

Dok recimo sestrin dečko uzeo Mazdu 3, novu, platio 155 tisuća kuna. I ta Mazda je fenomenalan auto, nema prigovora, ali da biram Hondu bi uzeo bez razmišljanja
__________________
Abit AB9 Pro \\ INTEL E6300 1.86Ghz & CoolerMaster Gemini II + 2X Xsilence RedWing 120mm \\ G.E.I.L PC26400CL5 2GB \\ Sapphire 3870 TOXIC 512mb
Seagate Barracuda 320GB 16mb SATA2 + 2x WD 500Gb, 16mb,SATA2 \\ DVD-RW SAMSUNG SH-W163A SATA & LITEON SHM-165S6S SATA
LCD Asus PW201 20,1" \\ Antec P160 Aluminium \\ Enermax Liberty 500W \\ MX518 + func 1030\\ Potenciometar ZALMAN ZM-MFC1 plus, sreberni 5.25"
subtex je offline  
Staro 10.12.2008., 11:32   #157
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
buljo - nijedan nije nabrijan. Sve su to normalni motori. Tvornica ih je takve napravila, i kao takvi su jednako izdržljivi ko neki 1.6 od 75ks.
Znači isto je 1.0 100ks i 1.6 100ks, pa za koji qurac ne ugrađuju umjesto 1.6 1.0 mašine? Koliko je meni poznato JEFTINIJE je napravit auto zapremine 1000 kubika od 1600 kubika.


Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
syss - kužimo se mi obadvojica o čemu pričamo, ja čisto sa ekonomske strane govorim da je rabljeno auto (provjereno) definitivno isplativije. A isto tako su ljudi u zabludi da ako kupe novo aute, onda misle da će to auto biti novo uvijek.
O ćem ti pričaš, koja nebuloza rofl
Nego jel znaš kad su Forda pitali koji je najbolji auto što je odgovorio?



Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
i na kraju, jedan savjet autoru, i opaska na još jednu glupost ovdje. Netko je napisao, dobro je kupiti auto na kraju 2008, pa možda dobiješ 2009. LOOOL
opet neki stručnjak za aute. i da, još netko je napisao da će na taj noačin dobiti 2-3k eura popusta. Istina je ovakva. Ako kupiš auto u 2008, dobit ćeš 100% auto godišta iz 2008, pa ne prave se auti u budućnosti pa vraćaju.. (karikirano, oznake godišta imaju više faktora),
nego, ako kupiš auto u 1 mjesecu, ili 2, u 2009, VELIKA je vjerojatnost da ćeš dobiti auto godišta 2008, no to "uglavnom" napomenu u salonu. I na takav auto možeš eventualno užicati koju stotinu kuna popusta....
Aj se malo raspitaj prije nego što počenš pričat nešto što očito ne znaš.

A što se popusta tiče dal da ti pošaljem račun koliki sam ja popust dobio ove godine kad sam kupovao auto iz 2007?????? Ili ćeš i dalje tvrdit da se radi o par stotina kuna

Inače datum proizvodnje je može iščitat iz broja šasije, a nazovi Audi i reci da hoćeš kupit auto 26.12.2008 i reci im da želiš da ti bude datum proizvodnje 2009 pa nam reci što će ti odgovorit.



2 JC Denton

Znači onda je bolje kupit 1.0 motor sa 100ks nego 1.6 sa 100ks? Isto će trajat? Teško, bez obzira kako se zove, a o ganjanju kad je hladan o tom neću ni pričat.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline  
Staro 10.12.2008., 11:35   #158
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
zapremina 2.0L; 240KS što je 120KS po 1.0L volumena (remek dijelo od motora)

Ako je motor identičan a različite snage naravno da je jačem smanjen vijek trajanja jer su i veća opterećenja.
-->
Vijek motora ne ovisi samo o zapremini nego i od kojih je materijala napravljen.
Npr. Honda S2000 -->zapremina 2.0L; 240KS što je 120KS po 1.0L volumena (remek dijelo od motora)

Ako je motor identičan a različite snage naravno da je jačem smanjen vijek trajanja jer su i veća opterećenja.
MIK je offline  
Staro 10.12.2008., 11:38   #159
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor ECHO Pregled postova
Istog sam mišljenja da je bolje kupiti godišnjaka sa boljom opremom i jačim motorom za manje "krznaša" nego novo-nije garancija da neče ili nemože biti problema u samom startu.Danas auti izlaze s trake ko đaci iz škole tako da je kvaliteta upitna??? fura se na kvantitetu.
Treba dobro razmisliti i staviti na papir +/- u odnosu novo iz salona(slabiji motor i oprema) i 1-godišnjake s obzirom na uloženo/dobiveno(jači motor i bolja oprema i cca 10/15 tis.km na satu(motor se još nije dobro ni ulaufo).
U principu nije istina ovo podebljano...da, fura se na kvantitetu..ali uz relativno visoku kvalitetu. Razmisli malo. Danas se napravi hrpa automobila koji su daleko slozeniji od onih koji su se radili nekada (elektronika, klima, ABS, ESP i razne druge "pizdarije") i tvornica daje garanciju na ispravnost 2,3,5 ili cak 7 godina. A nekad se izradjivalo daleko manje automobila dnevno, bili su daleko manje slozeni (cista mehanika, od elektrike/elektronike eventualno svjetla) a tvornicka garancija je garantirala da je auto ispravan kad ga preuzmes tj. da ce prvi put upaliti... malo kasnije su bolji proizvodjaci davali garancije od 1-3 mjeseca i to je to... a dalje kako ti se posreci

Pa zar mislis da su proizvodjaci toliko glupi da bi davali garanciju na nesto za sto misle da ce se u velikoj mjeri kvariti? Danasnji auti se i ne kvare kao nekada, samo sto je nekada bilo lakse kvar otkloniti jer su auti bili jednostavniji... nekada preci sa novim autom 15k km bez da moras pogledati ulje, prestelati ili nesto promijeniti - to je bila velika rijetkost... danas vecina vozi bez nekih problema puno duze...

Duge garancije su nas malo razmazile i mnogi su zaboravili da je tesko napraviti da se pokvari samo par automobila od 1000.
JC Denton je offline  
Staro 10.12.2008., 11:41   #160
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Ako je motor identičan a različite snage naravno da je jačem smanjen vijek trajanja jer su i veća opterećenja.
A kad je rijec o serijskim motorima, ako se starom motoru podize snaga na neki nacin (elektronika, novi sustav ventila, turbo itd.) onda se vitalni dijelovi motora preprojektiraju u skladu s novim uvjetima u motoru (veci broj okretaja, veci tlakovi itd.)... iz razloga da se odrzi trajnost motora.
JC Denton je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.12.2008., 11:41   #161
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791