Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.12.2022., 18:18   #61
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Posao u telekomunikacijama

Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova
Čini mi se ovo kao tema u kojoj bi mogao pitati sljedeće.

Vidio sam da je A1 Hrvatska objavio nekoliko IT oglas za posao:
- Windows System Administrator (link: https://jobs.a1.com/hr/job-search/jo...44000063768406)
- Linux System Administrator (link: https://jobs.a1.com/hr/job-search/jo...44000063768368)
- Storage Engineer (link: https://jobs.a1.com/hr/job-search/jo...44000063768343)

Ima li netko iskustva, svašta čitam po netu, od dobrih, do loših i nekako zaključak je da sve to ovisi o odjelu. Pa time, ima li tko kakvih saznanja za IT odjel? Jesu li plaće u skladu tržišta, jel realno očekivat početno 15k - 18k bruto?

Trenutno radim kao Linux admin i kao storage admin. Radio sam i u A1. Kao i u svakoj firmi tamo može i ne mora biti bajno. Ovisi gdje si i s kim radiš, a najviše kakav ti je šef i koliko je sposoban.

Ovo ću reći: ako firma poput A1 ne može naći ljude preko preporuke nego se moraju oglašavati onda je nešto jako trulo u tim odjelima.

Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Apsolutno se ne slazem s vama.
Radim u A1 22 godine, i ako ko pazi na ljude, to su oni. A o beneficijama da i ne govorim.
Sestra mi radi u HT.a malo duze nego ja vamo, i svako malo dodje uplakana doma....ne treba dalje.


Sent from my SM-S908B using Tapatalk
Pitaj ljude u TCC-u kako im je

Uz to dovoljno je da odeš u menzu na 7. katu da vidiš ona ispijena lica i ljude koji natrpaju ručak u sebe za 5min jer moraju brzo natrag. Odmah ti je jasno kako se tamo radi.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2022., 18:20   #62
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Kolega, a što vi točno radite tamo? .
Moj razgovor je bio u 10.2021. ... troje tehničkih ljudi koji su držali razgovor (uključujući voditelja sistemaša) više ne radi tamo.
Ako A1 danas gasi bazne stanice koje se preklapaju (radi uštede), koliko će tek štedjeti na ljudima?
A1 ne gasi bazne, vec pojedine LTE sektore radi uštede struje. Kao sto to rade gotovo svi operateri u EU u zadnjih godinu dana. I ne bi vjerovao, ali broj prituzbi je pao (svima), ne samo nama, umjesto da se poveca kao sto smo mislili da ce biti. Pametno se odradilo.
Do ovog kompromisa je moralo doci, ne treba puno razglabati zasto, jel.
Ljudi odlaze dalje, za vece place, i to je normalno. Mogao sam i ja, ali ovdje mi je zbilja ugodno raditi. Placa u ovih 22 g nije kasnila niti jednom. Niti minute, a kamoli dan ili vise. Uz ostale benefite, i sve skupa, nemam se namjeru jos do neko vrijeme micat

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2022., 18:36   #63
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Posao u telekomunikacijama

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nije problem da ljudi fluktuiraju, recimo da idu na bolju poziciju / plaću,
problem je balkanskog managmenta, negativne selekcije, stalno "traže" ljude ali ih ne žele platiti kakao treba (kao u AT / DE primjerice), onaj jadnik na terenu ispadne kriv i za stanje na lokaciji i za muljanje i laganje koke iz prodaje (ovo da budem fin), pa onda zapošljavanje preko agencije "na markicu" sa 300% obaveza prema kompaniji i klijentima a 1% prava iz radnog odnosa, itd, itd. ...

Potpuno se slažem. Već 15god govorim da rvacka ima krizu managementa. Često mi se čini da je našim plavokošuljašima jedino bitno da voze što bolje službene aute, da peglaju službene kartice u “reprezentativne svrhe”, te da zavode i šlataju (nove) mlade djelatnice po firmi i domjencima.

Ne znaju naći ljude, ne znaju motivirati ljude, ne znaju sadržati ljude, a ne znaju niti kakvi ljudi im trebaju. Nisu u stanju razumjeti koliko je skuplje dovesti novog čovjeka nego zadržati postojećeg jer ne vide dalje od PowerBI-a, Excel tablica i pie chartova.

A prodaja često samo daje i obećaje. Jbt, tako svatko može prodavati. Da tako radiš u prostituciji ne bi ništa zaradio. Na kraju se sve prelomi preko leđa onih koji trebaju realizirati stvari. Zato imamo daleko veće fluktuacije ljudi nego što je to uobičajeno u poslovnom svijetu. Ne možeš dugo tako raditi.

Tužno. Stvarno tužno. Meni je trenutno dobro. Imao sam sreću s trenutnim poslodavcem. Nije telekom.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2022., 18:46   #64
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Prvo, više od 22 godine radi u HT-u i dolazi uplakana doma? Pa mijenjaj posao...

Drugo, statistika nije na tvojoj strani, ljudi vam odlaze, činjenica. S plaćama niste konkurentni, benificije? Koje su to benificije a da ih jedna IT firma danas ne nudi? Multisport? 30 dana GO? Božićnice u visini jedne plaće?

Drago mi je da si ti zadovoljan, ali vjerujem da si na nekoj vodećoj, menađerskoj poziciji nakon 22 godine rada. Ako nisi, mijenjaj posao...

Ako jesi, sigurno ti je bolje nego adminima i sistemašima.

Ali ne može sve biti loše, da budemo na čisto. Ima zadovoljnih i nezadovoljnih ljudi uvijek. Ako je više nezadovoljnih, to je problem. Ja još nisam pričao s zadovoljnim iz A1.

Da ne ostane sve rekla-kazala, ženi je u firmu došao gospodin s više od 20 godina iskustva u A1, rekao je najgora IT firma trenutno u RH (pričao s njim na božićnoj fešti 02.12.).
Ne da se od tamo
Vezu je uspomene i kolege , mama i tata su nam cijeli zivot radili u HT.a, a ona je još i samohrana majka, nije imala hrabrosti dati otkaz i traziti drugi posao, pa je unatoc svemu, ostala.

Ja sam kao vjecna crna ovca u obitelji, zavrsio u A1, doduse davno davno radio nesto kratko i u HT.a
Radim vrlo specifičan posao (u tehnici), došao sam maksimalno koliko mogu Nema tu managera, a i ne bi htio takvu poziciju jer bi onda morao svako malo u ZG, puno vise sastanaka nego sada, i bio bi vise vezan za ured. Radim posao koji volim. vrlo cesto na terenu, vise manje sam sebi "izmišljam" posao, sefovi su mi uvik bili prije svega prijatelji pa tek onda kolege. Ne znam, mozda se nama u regiji poklopilo
O ostalim beneficijama radje ne bi, ne znam koliko mogu o tome ovako javno pričati, no ne zalim se
Da li ih imaju ostale IT firme? Vjerovatno da.



Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: jucca. 23.12.2022. u 19:55.
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2022., 19:10   #65
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Ni HT ni A1 nisu odavno hrvatske firme, niti je jedna išta bolja od druge. Kad iz centrale dođe depeša da treba stegnuti remen, lokalni sociopati dobe svoje KPI-eve koje je potrebno ostvarit. Rezultat obično bude kadrovska i tehnološka pustoš nakon nekoliko godina, ako i toliko. Naravno, ti isti mijenjaju tada poziciju/firmu tako da ih rezultat rada u pravilu ne sustigne (Car je nakon svog "carevanja" u HT-u otišao u Kombis). U pravilu se stvar ponavlja ciklički ... ako netko misli da će biti bolje.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2022., 19:46   #66
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444
VIPNET/A1 nije nikad ni bila HR firma, a kamoli drzavna

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2022., 21:17   #67
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
VIPNET/A1 nije nikad ni bila HR firma, a kamoli drzavna
Uh uh. Ako stvarno radiš u VIPu 22 godine onda bi trebao znati bolje o firmi u kojoj si ostavio toliko života. VIPnet je dobio ime po tri osnivača društva:

Večernji list
Ingra
Poštanska banka

Osnovani su 1998., a 01.07.1999. su počeli s komercijanim radom i počeli rušiti pljačkaške cijene HT-a uz (puno) bolju kvalitetu usluge. Tada sam i ja postao korisnik i ostao do dan danas bez prekida u odnosu. Osnivači se danas ne vole hvaliti da su osnivači te mreže jer su puno prerano prodali svoje udjele A1 Mobilkomu

Dakle VIPnet je bio 'rvacka tvrtka... u početku.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2022., 21:36   #68
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
O čovječe, nisam očekivao ovakav rasplet. Da će mi trebati određena minutaža za pročitati sve. Već sam u blagdanskom modu pa mi nije do većih rasprava, nekako ste mi potvrdili što sam i pročitao na internetu. Čuo sam da su u HTu bolje plaće, ali da tamo nije ni približno ugodno kao u A1. U međuvremenu sam se aplicirao, i dali mi termin za interview sljedeći tjedan. Što se tiče Combisa, da, imam poznanike koji su tamo, žali bože. Navodno je super u Mind Solution-u (na radničkoj firma koja radi za amerikance, kao imaju fakat brutalne plaće i uvjete, ali minus je rad samo u popodnevnoj smjeni i rad blagdanom, jer kao onda nije blagdan u americi, pa oni rade, samo te plate taj dan više).

E da, kažem im ja da su im oglasi dosta široki, na što oni kažu da ustvari traže za middle, senior i expert pozicije, no da im nije bilo praktično objaviti 9 oglasa. Reko', ajde neka... pitao sam još da li se u windowsu očekuje rad sa administracijom OS-a, rekli su samo virtualizacijski deplojment, internu administraciju radi drugi odjel (nešto kao support odjel koji instalirava laptope, računala), kao, ovo je sistemaški dio, da je odjel doživio određeno restrukturiranje od gore prema dolje, da je postavljeno novo vodstvo i da u tom novom okruženju koje se stvara kao imati će mjesta za napredak, edukacije, jer su ekspert pozicije prazne. Ima kao 4-5 levela, ekspert je četvrti (prezadnji), a ne mogu se sjetit kak se zove peti, najviši.
__________________
MC

Zadnje izmijenjeno od: Sa_Stilom. 23.12.2022. u 21:49.
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2022., 21:40   #69
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Znam samo da je iz A1 u zadnjih 2 godine puno ljudi otišlo, barem u odjelu s kojim mi surađujemo. Dio otišao u HT a ostatak u Telemach. Početkom ove godine su imali nekakve velike reorganizacije, spajali odjele, odvajali odjele i u svemu tome izgubili dosta kvalitetnih zaposlenika. Tamo bih išao raditi samo ako nigdje drugo ne bi mogao naći posao .
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote