Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.11.2014., 09:38   #1651
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
D verzije su starije, dok su G novije. G imaju tihi motor za AF pa se ne cuje previse, dok ove stare zuje ko lokomotive Ja imam 1.8D verziju, a probao sam i 1.8G i 1.4G, ali ne i ovaj 1.4D. Znam samo da je G verzija na 1.8 ostrija, daje bolji bokeh i opcenito mislim da je isplativija. Tesko da ta D verzija moze biti bolja od nove, G
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2014., 14:59   #1652
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
D verzije su Drive, tj koriste motor u cijelu fotoaparata.

Međutim, entry level Nikoni nemaju taj motor (D7xxx serija je prva koja ima, uz dosta stari D90), tako da je AF s tim objektivima nemoguć i moraš uzeti G model koji ima motor u objektivu.

Ja ti ne bi preporučija taj DSLR, nego nešto od mirrorless ponude jer dobiješ puno manje gabarite aparata sa sličnom kvalitetom slike, ali puno moderniji aparat bez ograničenja vezanih sa SLR tehnologiju kao što su:

- Točniji AF sa poljem pokrivanja kadra preko cijelog ekrana
- Funkcionalni i trenutačni live view
- Puno manji objektivi napravljeni baš za taj sustav (APS-C aparati generalno dobijaju slabije objektive i "pravi" objektivi od CaNikona su za FF senzore)
- Veće tražilo sa WYSIWYG prikazom

Potraži kako polovno ili novo (recimo na Mobicity bi moglo biti) Olympus E-M5 sa 12-50mm objektivom, to je odličan aparat i svestran objektiv, a sad ih se da naći za ok novce.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2014., 15:30   #1653
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Ali koliko sam skuzio, on bi ipak na kraju uzeo D7000, pa mu onda nije bitan motor za AF ako planira koristiti starije objektive.

U svakom slucaju, ako misli proci jeftinije, tvoj i Ivanov prijedlog treba uzeti u obzir. Mirrorlessi su danas dotjerani do razine DSLR-a, cesto dijele iste senzore i nema razloga ne razmatrati ih.
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2014., 16:51   #1654
bourne1
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: behind you
Postovi: 8
Nope D7000 mi je preskup.

Razmišljam o D3300 + Nikon AF-S 50mm F1.8G
To me izađe 3200 + 1600 prihvatlljivih 4800 kuna
+ moram si kupit još jednu dodatnu bateriju ili battery grip to još moram razmislit.

Sony A6000 samo tijelo je 4800 kuna + još objektiv koji?
Sa kit objektivom je 5900 kuna :S To je razlika od 1100 kuna :O
Pitanje je hoću li ja tu razliku primjetit u kvaliteti slike, mogućnostima fotića i općenito preformansama tokom fotkanja :/
+ onda još trebam barem 3 baterije :/

Kod kompaktnih fotića baterija je prekratkog vijeka.

Olympus E-M5 je još skuplji :O 6380 kuna tijelo samo :S
Sa objektivom je previše da uopče gledam a kamoli razmišljam o navedenom.

To su cijene kod nas. Ukoliko bih kupio/naručio iz vana da se uštedit vjerojatno toliko da D3300 + objektiv me dođe oko 4000 a sony A6000 oko 5000 sa objektivom. Ali to je kit objektiv tak da nebi to uzimao.

Koji objektiv recimo da uzmem uz A600?

Pa onda ću si razmislit koji bi komplet uzeo.
bourne1 je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2014., 17:25   #1655
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Koliko ti je bitna megapixelaža? D5100 je nesto stariji model, ali u njemu je isti senzor od 16 MP ko i u D7000. Ako ti D7000 moze proci, osim cijenom, onda ne vidim zasto ne bi razmislio o tom modelu.

Za sto ti tocno treba ta 50-ica? Vidim da si spomenuo putovanja i sve ostalo.
50-ica je odlicna za FF, dok bi bolji izbor za crop tijelo bila 35-ica F/1.8G, a dodje te otprilike koliko i 50-ica. Na FF uvijek koristim 50 mm, jednostavno mi ne valja na DX tijelu. Uzeo sam na par dana od frenda spomenutu 35-icu i stavio na D7000 i u setnju s oba. Moj dojam je bio da je 50 mm puni pogodak za FF, a 35 za DX.

D čojs is jors, in the end
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2014., 18:19   #1656
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor bourne1 Pregled postova
Nope D7000 mi je preskup.

Razmišljam o D3300 + Nikon AF-S 50mm F1.8G
To me izađe 3200 + 1600 prihvatlljivih 4800 kuna
+ moram si kupit još jednu dodatnu bateriju ili battery grip to još moram razmislit.

Sony A6000 samo tijelo je 4800 kuna + još objektiv koji?
Sa kit objektivom je 5900 kuna :S To je razlika od 1100 kuna :O
Pitanje je hoću li ja tu razliku primjetit u kvaliteti slike, mogućnostima fotića i općenito preformansama tokom fotkanja :/
+ onda još trebam barem 3 baterije :/

Kod kompaktnih fotića baterija je prekratkog vijeka.

Olympus E-M5 je još skuplji :O 6380 kuna tijelo samo :S
Sa objektivom je previše da uopče gledam a kamoli razmišljam o navedenom.

To su cijene kod nas. Ukoliko bih kupio/naručio iz vana da se uštedit vjerojatno toliko da D3300 + objektiv me dođe oko 4000 a sony A6000 oko 5000 sa objektivom. Ali to je kit objektiv tak da nebi to uzimao.

Koji objektiv recimo da uzmem uz A600?

Pa onda ću si razmislit koji bi komplet uzeo.
Zaboravi cijene kod nas. Gledaj Amazon.de jedino. 713€ te košta A6000 sa 16-50mm objektivom i dostavom doma, što iznosi oko 5490 kn.
To ti je ponuda o kojoj ne bi trebao puno razmišljati. Ne znam otkud si, ali imaš A6000 za isprobati u Sony centru u Westgateu, samo im javi prije da bi došao pogledati aparat i da napune bateriju. Bio sam prošli tjedan i gledao aparat pa je baterija bila na 2-3%.
Ako ti ne treba objektiv s autofokusom, ili 16-50mm ne odgovara tvojim potrebama, imaš brdo manualnih na tržištu za nikakve novce i sve što ti treba je adapter za 2-3$ s ebaya. Brdo je i E-mount objektiva s autofokusom na tržištu, tako da ti je cijela ta priča još i najisplativija.

Kao što rekoh, pogledaj Dyxum forum, ima i informacija koliko realno baterija traje, a koliko sam vidio, traje i više od specificiranog. Ako ti treba više, imaš jeftinih zamjenskih baterija, a i jeftini Meike grip za 85$.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2014., 19:36   #1657
Mr. Nice
Premium
 
Mr. Nice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Citiraj:
Autor bourne1 Pregled postova
Ivan hvala na odgovoru ali D7000 mi je malo preskup :S
Koji objektiv bih još trebao uzeti s njim :/?

Možeš li mi molim te objasnit koja je razlika između ova dva objektiva..

http://www.m-computers.hr/nikon-af-5...011DB/product/

http://www.m-computers.hr/nikon-af-s...014DA/product/
Osnovna razlika između ta 2 objeltiva je što "G" serija ima motorić za fokusiranje u sebi, a za "D" seriju objektiva je potreban aparat koji ima motorić za fokusiranje u sebi tako da može "upogonit" i AF objektive koji nemaju motorić u sebi.

Druga i manje bitna, vjerjatno, je ta što kod "D" serije objektiva možeš ručno podešavati blendu, tj. vidljiv je prsten blende. Naravno, ukoliko aparat regulira otvor blende, onda se jedan mali switch na prstenu blende postavi u označenu poziciju (2 narančaste točkice).

Dakle, "G" - ima motorić u sebi i radi na svakom "Nikonu" (uvjetno svakom), "D" - trebaš aparat koji u sebi ima motorić za AF.

"G" serija je novija pa po mnogim recenzijama kažu da je i nešto optički bolja, ali u dosta recenzija sam pročitao da su razlike minimalne i vidljive tek kada se uspoređuju, dakle zanemarive.

Kod "D" serije postoje razlike među objektivima koji imaju slovo "D" i koji nemaju slovo "D" nakon oznake blende. Da ne kompliciram sada. Vizualno su gotovo identični.

Imao sam Nikkor 50mm 1.8 D i odličan i brz objektiv za sitne novce (500-tinjak kn). Isprobao sam ga na Nikonima D80, D90, D300, D3 i F4 (pogledaj malo F4 ) i kao da se radi o dva različita objektiva kada je na crop senzoru i na full frame senzoru ! Ne mislim na kut (mm) već na kvalitetu "crop" vs "FF". Pusti mega piksele.

Ako misliš koristiti crop tijelo, topla preporuka je da razmisliš o Nikonu 35mm 1.8 G objektivu. Koristio ga, odličan i povoljan (cca 1000 kn rabljen) a nekako praktičniji od 50-tke na cropu (IMHO).

Druga preporuka - Sigma 17-50mm f2.8 OS. Ne znam sve one oznake nepamet, ugl. ova novija sa stabilizacijom.

Koristio ju na Nikonu D300 i po meni definitivno best buy. Oštrija od oba Tamrona 17-50 2.8(iz prakse), kvalitetnija izrada, vrlo povoljna cijena. F2.8 i stabilizacija - vrlo dobro dođu. Brz fokus i na D300 nije bilo problema kod slabog svjetla. Nova oko 2700 kn (bila je jedno vrijeme 2400), dakle rabljena max 2ooo kn. Prčaju o "mušićavosti" Sigme, ali ja nisam imao tih problema. Odličan allorounder objektiv. Kažu, da su 18-2xx za po svuda, ali imam Sigmu 18-250 OS Macro i dok sam imao 17-50 2.8, zaboravio sam na 18-250.

OK, da ne duljim ... a dalo bi se o tome ...

Ali preporuka iznad svih gore - razmisli još jednom o FF tijelu !



EDIT:

sad sam skužil da sam preskočio stranicu i da su ti sve objasnili

BTW, imah D3200 u rukama... i ... razmisli možda o 5100 ili 7000, iako bi moj izbor bio D300 koji se nađe u dobrom stanju za 2000kn a ima 14-bit raw pa se da izbući malo više u obradi. Ja koristim samo raw i Adobe LR.
D300 je "stariji" model, ali je AF iz D3 ako ti je to bitno, i napravljen je kao tenk i odličan aparat.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Mr. Nice. 15.11.2014. u 19:49.
Mr. Nice je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2014., 21:39   #1658
bourne1
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: behind you
Postovi: 8
Hvala vam svim na savjetima prije svega.

Mr. Nice full frame mi jednostavno ne treba. Vjerojatno 1k eura samo za body.
Razmišljao sam uzet rabljeni ali iz više razloga jednostavno nebi.
(lako bi mi netko mogao prodat muda pod bubrege, oštečen senzor ili nešto, nisam još nikad imao DSLR i ni sam ne znam što bih sve trebao provjerit prilikom kupnje rabljenog)

Staklo bi već mogao uzet u obzir rabljeno. Opalim par fotki i vidim imali kakvih nepravilnosti na fotkama.

Aski ma nije mi važan broj mpx...
Ali D3300 novi ima 3 godine garanciju

http://www.edigital.hr/dslr_fotoapar...&partner=10001

Većina ima po dvije
Što se tiče objektiva zar nije 50mm AF-S 1.8G bolji za "bokeh"

https://www.youtube.com/watch?v=7vDIQw_WxZY
vs
https://www.youtube.com/watch?v=MZiwizm4TuA
vs
https://www.youtube.com/watch?v=MZiwizm4TuA ovaj je u biti najbolji ali to je za pro.

Tak da po tome 50mm AF-S 1.8G mi je najbolji izbor ako sam dobro skužio.
Nema veze kaj je tijelo nije FF.

:O Sad tek vidim D610 je najjeftiniji ff i koša skoro 1700 eura.
To mi ne treba

Moram još malo pogledat taj mirrorless segment ali nekako me više DSLR privlači.
Da i ja uživam u onom specifičnom zvuku pri okidanju fotki
bourne1 je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2014., 22:08   #1659
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
50mm je preveliki zoom,laicki opisano. Ja sam na d5100 probao oba i uzeo 35mm. Na 50mm nemas bas mogucnosti udaljit se unatrag kad god zelis pogotovo u prostorijama. 35mm ima malo slabiji bokeh ali malo a bolji je za svakodnevnicu.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2014., 22:30   #1660
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor bourne1 Pregled postova
Hvala vam svim na savjetima prije svega.

Mr. Nice full frame mi jednostavno ne treba. Vjerojatno 1k eura samo za body.
Razmišljao sam uzet rabljeni ali iz više razloga jednostavno nebi.
(lako bi mi netko mogao prodat muda pod bubrege, oštečen senzor ili nešto, nisam još nikad imao DSLR i ni sam ne znam što bih sve trebao provjerit prilikom kupnje rabljenog)

Staklo bi već mogao uzet u obzir rabljeno. Opalim par fotki i vidim imali kakvih nepravilnosti na fotkama.

Aski ma nije mi važan broj mpx...
Ali D3300 novi ima 3 godine garanciju

http://www.edigital.hr/dslr_fotoapar...&partner=10001

Većina ima po dvije
Što se tiče objektiva zar nije 50mm AF-S 1.8G bolji za "bokeh"

https://www.youtube.com/watch?v=7vDIQw_WxZY
vs
https://www.youtube.com/watch?v=MZiwizm4TuA
vs
https://www.youtube.com/watch?v=MZiwizm4TuA ovaj je u biti najbolji ali to je za pro.

Tak da po tome 50mm AF-S 1.8G mi je najbolji izbor ako sam dobro skužio.
Nema veze kaj je tijelo nije FF.

:O Sad tek vidim D610 je najjeftiniji ff i koša skoro 1700 eura.
To mi ne treba

Moram još malo pogledat taj mirrorless segment ali nekako me više DSLR privlači.
Da i ja uživam u onom specifičnom zvuku pri okidanju fotki
Meni se čini da sad trolaš već polako. Htio bi DSLR, ali ne znaš ništa o njima u tolikoj mjeri da ne možeš ni prepoznati pokvarenog od ispravnog?

Kupovina rabljenog objektiva je daleko od okidanja par fotki i pregleda na ekranu aparata.

Bokeh je bolji na objektivima s više listića blende, no što ti uopće planiraš fotkati da ti je bokeh bitan? 50mm objektiv na APS-C senzoru daje ekvivalent objektivu od 75 mm na full frame. 35mm je onda 52.5mm. Oba su beskorisna na APS-C senzoru. 20 i 28mm već prolaze kao dobar prime objektiv.

Najjeftiniji full frame aparat je Sony A7, 1300€ s objektivom.
DSLR te privlači zbog....?

Zvuka? Sorry, ali smiješan si.
https://www.youtube.com/watch?v=34y8hZQwxEQ

Uzmi si par mjeseci vremena da prođeš neku knjigu osnova fotografije i skužiš što te zanima, pa ćeš onda i znati kakva ti oprema treba za to. Inače ćeš baciti novce bezveze, prodavati i kupovati drugo.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 00:04   #1661
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Citiraj:
Autor bourne1 Pregled postova
Moram još malo pogledat taj mirrorless segment ali nekako me više DSLR privlači.
Da i ja uživam u onom specifičnom zvuku pri okidanju fotki
E ak je sam do zvuka uzmi si entry level canona ili nikona, iako ćeš ih vjerojatno brzo preć.

A sad na stranu sa ostalim: veliš gledao si youtube videe e pa mogu ti reć da su djelomično u pravu (šta se tiče kit objektiva).

Ako znaš što tražiš možeš se dobro provuć i sa kitom.

Primjerice ja sam si nedavno (uvjetno rečeno) uzeo Canona EOS 70D sa 18-135 objetivom u kitu.

Prolazi sasvim solidno na reviewovima . Objektiv meni (zasad) taman po mjeri .


Prva stvar (koja ti je već savjetovana): ako već ne znaš nauči osnove fotografije (da znaš što želiš) i druga stvar probaj u ruci prije aparat ili pogledaj review sa funkcijama na netu.

Kod DSLR.a (pogotovo Cann vs Nikon) svako vodi svoju poiltiku oko kontrola i općenito što se može što ne, druga stvar je što je svaki tabor bolji u jednom segmentu (mislim da je Nikon sa out of the box slikom, dok Canon vodi na videu).

Još jedna sitnica: ako već nabavljaš u današnje doba DSLR - razmotri opciju da ima na sebi touch screen te razmotri opciju treba li se ekran moć rotirat.


Što ti hoću reć ukratko? Vidi što se nudi - za početak će ti i kit objektiv bit dobar. Prevedeno: možda da investiraš sad u tijelo + kit objektiv pa onda (kad se malo upoznaš sa aparatom) nabavi si objektiv za vlastite potrebe.

Bez isprobavanja teško da će te itko moć savjetovat što će ti od objektiva odgovarat i na kojem tijelu.


I još jedna stvar imaš koliko 3 tabora Nikon, Canon i Sony. Za sonya pojma nemam šta se tiče nikona i canona imaju 3 segmenta cijena i tu bi ti preporučio isto kao i ivan idi u sredinu znači 5xxx nemoj ić na 3xxx.


p.s. Iz ovih tvojih opisa bojim se da bi se mogao razočarat kad si nabaviš SLR.

Eh da i nemoj zanemariti trošak bljeskalice ... iako možda ti neće trebat ovisi šta misliš fotografirat. Ova šta dolazi na SLR.u obično ima ograničene mogućnosti .


I za kraj: DSLR priča obično samo počinje sa tijelom i jednim objektivom... onda se nadograđuje ali naravno sve ovisi što fotografiraš i koliki je ajmo reć raspon svjetlosnih uvjeta u kojima fotografiraš .
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 01:04   #1662
Mr. Nice
Premium
 
Mr. Nice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Ne trebam FF moze reci samo netko tko nije koristio FF i obradjivao raw ! Za cijenu novog D3300 se na Bolhi nade rabljeni D700 a to nema smisla usporedivati.
Mislim da je lakse kupiti poluispravan rabljeni objektiv nego tijelo. Za tijelo mozes provjeriti br okidanja, za objektiv ne.
Znam za 2 primjera kada su objektivi radili polovicno. Malo prekida flat kabel i malo steka mehanizam blende. Sto se tice senzora, zatvori blendu i slikaj nebo da vidis ima li smeca ili fleka na senzoru. Ocekivani vijek shutera na semi pro i pro tijelima je veci od kikiriki klase. I to nesto govori. Googlaj da sad ne tipkam na mob.

A osnovno pitanje je : sto mislis fotkati ?

Ako zelis lijep bokeh onda baci pogled na Meyer Optik Gorlitz 200mm f4, Jupiter 37a (te imam), ili Tair 11A, Pentacon 135mm ali ne onaj sa 6 listica ...

Nemoj brkati bokeh i DOF i ozmi u obzir dof na cropu i dof na ff senzoru kod iste blende.
Jos jedan + za ff senzor.
__________________
Mr. Nice je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 02:18   #1663
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
A i ako mislis snimati,zakretni ekran je odlican feature.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 04:15   #1664
bourne1
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: behind you
Postovi: 8
:O

Čini se da nisam bio dovoljno jasan. Pokušat ću ukoliko mi vrijme dopusti opisat sad detaljno jer čini se da se nisam bio dovoljno izjasnio.

U prvom postu sam napisao da slikam "isključivo za svoju dušu".
Znači ja sam amater, fotkanje mi je hobi. Nije mi to posao kao vama ili nisam napredni amater/entuzijasta koji nastoji postat profesionalac i živjet od fotografiranja.

Hipotetski zamislite da radite kao external m&f consultant radi čega puno putujete.
Završite s poslom, ovisno gdje ste i gdje vam je sljedeće odredište imate do sljedećeg leta pola dana (ukoliko ste sretni cijeli dan).
Slobodno vrijeme provodite kako je vama drago.
Ja se želim opustit otić u šetnju gradom i fotkat koliko god stignem. Malo point & shot malo se igram sa postavkama malo panorama malo AF and burst što nađem zanimljivo.
Ne zanimaju me lokalni običaji/hrana/kultura i tipične turističke atrakcije jer nemam vremena za čekat u redu. A ovisno gdje ste i koje je doba godine negdje treba čekat po nekoliko sati samo da nešto vidite ili uđete u muzej. Zanimljivije mi je prošetat se gradom i uživat u arhitekturi. Jel ovo što opisujem street photography?

1. Treba mi fotić koji ima što dužu autonomiju i još jedna rezervna baterija. (kod DSLR-a) Jer ne mislim se vraćat u hotel i punit bateriju. Napisao sam u prvom postu da sam na G9 imao čak 5 baterija jer ~200 fotki se jako brzo ispuca.
2. Da je relativno lagan i kompaktan (zato bi vjerojatno išao na dodatnu bateriju a ne battery grip)
3. Ja se ne zgražam ako je tjelo fotića od plastike kao profesionalci s youtuba koji to uredno stavljaju pod minus.
4. Neki superzoom mi ne treba iako neki to preporučuju pod travel photography. Rađe idem na DSLR radi autonomije i fotkanja po noći. Lako kasnije ukoliko vidim potrebu kupim neki zoom objektiv.
5. Završite sa poslom popodne (14-15 do 18h). Imate let u 05:30 ujutro sljedeći dan već.
Otiđete u hotel spremite se, istuširate, jedete. Ukoliko je potrebno pripremite se za sljedećeg klijenta. Sad imate ono slobodno vrijeme(kojeg je jako malo). Svatko to iskorsiti na svoj način. Ja se hoću opustit. Bezbrižna šetnja gradom i fotkanje će me opustit. Tako se često usred noći šećem gradom (01:00 i 02:00 sati po noći dok se ne otiđem odjavit u hotel i put do aerodroma). Spavam u avionu. i treba mi veći otvor blende. Zato sam prvo uzeo onaj 1.4 pa sam kasnije uzeo jeftiniji 1.8.
6. Niti fotkma niti ću fotkat u raw formatu. Niti imam monitor za pro obradu fotki. Ono malo što se igram u PS dovoljan mi je jpeg.
7. Samim time ne treba mi ništa extra jer te fotke nemaju komercijalnu niti će imat komercijalnu upotrebu.
8. Okidam iz ruke jer fotke su za mene i ne treba mi stativ kako nebi slučajno ispalo blury.
9. Ne cropam 100% fotke da gledam koliko ima šuma.
10. Da znam da bi ff i neki bolji fotići lakše dišu na nekim većim iso postavkama.
11.Ali gle čuda nije mi važno ako fotka ima nešto šuma jer je za mene.
12. Shvaćam ja da mi hočete preporučit najbolje ali ono što vam pokušavam reći meni nije važno ukoliko vidim malo šuma na nekoj večernjoj fotki. Meni je važno da uslikam ono što sam htio sebi za gušt bez obzira koliko pogrešaka pritom činim. Naučit ću se bolje s vremenom ali nikad neću imat potrebu za DS4 jer ja nisam profesionalac koji traži besprijekornu kvalitetu fotke. Ja ću moć živjet s tim šumom ili kojim već nedostatkom.
13. Treba mi oštar objektiv s dobrim "bokeh" da lako izoliram neki objekt ukoliko želim sa fokusom. Sa g9 to bilo bzvz i onda obično bi u PS dodao malo blura ali to nije bilo uvijek najbolje ako fotka nije imala određenu dubinu.. Valjda sam dobro skužio taj bokeh.

Znači ja ne fotkam macro, vjenčanja, portrete, životinjski svijet, sportske događaje, obiteljske, modne.
Eventualno uslikam neku panoramu neki landscape ponegdje.
Arhitektura i street life & shape dok se šećem.

Nadam se da sam vam uspio približit što fotkam.
Tako sam došao po svojem skromnom znanju o fotografiji do onog izbora.
Što vi korisite ili bi koristili za takvo fotkanje?

Moguće da sam pogriješio ali zoom nebi kao prime lens, macro mi uopće ne treba, fish eye mi je fora ali ne kao prime možda u budućnosti. Telephoto mi isto ne treba.

Moja logika je bila sljedeća.

Za slikat portrete se koristi 50mm ili 75mm. Modeli su statični. Ja slikam ulicu i sve na njoj. Sve je statično pa mi treba isto 50mm. Usto mogu slikat i ljude na ulici bez da im ulazim u osobni prostor. Također neću ispast stalker jer radi veće žarišne duljine lakše nekoga fotkam ukoliko mi se učini zanimljiv. Tako nekako sam došao do zaključka i našao AF-S 50mm F1.8G

Ivan
Na zvuk sam mislio jer ja prelazim sa G9 a on nema takav zvuk.
Šta bih trolao?

Bruno
Video snimam jako malo i radi toga mi ne treba zaokretni ekran ali hvala na prijedlogu.

Nadam se da sam sad sve pojasnio.
bourne1 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 08:30   #1665
Hrvoje xyz
lepi
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 922
ZA tebe je po ovom napisanom nesto iz nikon d5xxx / canon d6xx serije.
Necu ti reci sto ti ja preporucam, to moras sam za sebe istraziti sto je tebi bitnije, samo cu ti reci da imam zakretni ekran u foticu a evo 7 mjeseci, dosad sam ga jedno 2 puta koristio iz POTREBE. Nebitna stavka.

Moj savjet je samo - ne kupuj kit objektiv.Glupo bi biloda se razocaras odmah na pocetku, jel
Malo ti je budet uzak da kupis allround objektiv i najnoviju seriju tih fotica koje sam gore napisao, al za pocetak po napisanom, ce ti biti dosta i fotic i neki 35mm 1.8 prime.
I sam ga uskoro kupujem, al cijene su tak, nemale, bar za 1.8g model..
(naravno pricam o novim stvarima, polovno iz neprovjernih ruku me ne zanima).

Ja imam dslr evo sad kolko, 7 mjeseci, i svaki put kad ga upalim mi izmami neki smjesak na usta, to ti je ko poor men`s Porsche
al sam zato i utuko dosta novaca u njega , rezervna baterija, torba, statis,16gb class 10 kartica, nakupi se..

Zadnje izmijenjeno od: Hrvoje xyz. 16.11.2014. u 08:43.
Hrvoje xyz je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 10:22   #1666
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Sad je sve jasnije. Za tebe nije DSLR po ovom nego high end kompakt.



Sve što si naveo kao stvari koje ti ne trebaju su zapravo razlozi zbpg kojih se i kupuje DSLR. (6, 7, 8, 9, 11, 12).



Sony RX serija su aparati za tebe. RX1R ti je preko 2000€, pa njega zaboravi, ali RX10 i RX100 III su ti već po cijeni prihvatljivi. Isprobaj ih, po ovom što pišeš, to je upravo ono što ti treba.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 10:35   #1667
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Ma kakav DSLR high end kompakt i uživat ćeš baš iz razloga što ti većina fetura dslr.a ne treba te misliš stat sa investicijama.

Kako bi se reklo za te novce teško da ćeš nać dslr i objektiv sa karakteristikama koje moze izvuć high end kompakt, baš iz razloga što ne zahtijevaš neke specifičnosti DSLR (poput raw.a, različitih objektiva itd.).
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 10:48   #1668
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
To je to. Da sam u toj situaciji RX10 bih uzeo. Zeiss objektiv je na njemu što si na DSLR-u ne može svatko priuštiti. Plus, blenda je fiksna. Za usporedbu pogledaš koliko košta neki Canon L ili odgovarajući Nikon objektiv i sve ti je jasno.

24-200mm f/2.8 (8,8 - 73,3mm) dobiješ na njemu dok recimo Canonov 24-105mm f/4 L objektiv košta kao cijeli RX10.

Pročitaj par reviewa i isprobaj aparat ako ga negdje imaju.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 12:18   #1669
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Imam Nikon D5300 i kitu 18-55 VR2.
Kamera je odlična. Raw only i onda to procesiram u lightroomu.
Baterija nenadjebiva (vratim se doma sa 500+ fotki i baterijom na 3 crtice iako sam više puta pregledavao sve slike).

Ono što me malo kopka je naravno veličina. Razmišljam se da li bi mi bilo pametno prodati ga i kupiti Sony a6000?
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 13:06   #1670
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Isti problem imam i ja sa A77, veličina. Jučer bio u Skradu, s ruksakom punim opreme (tijelo, grip, 3 objektiva, stativ, klopa, cuga, nešto rezervne obleke).
Izdahnuo sam skoro na usponu od špilje nazad prema željezničkoj stanici.

Već duže razmišljam da se prebacim na A6000 ili A7, ali sprječava me nekoliko stvari.

Morao bih postojeću opremu kompletno rasprodati jer ništa nije kompatibilno i to sve dati za smiješno male novce.

Za aparat pod garancijom, u savršenom stanju, s originalnim gripom, originalnom baterijom, 16-50mm f/2.8 SSM objektivom, dakle kompletom otpornim na vremenske uvjete s najnovijom tehnologijom ne mogu dobiti 1000€ koliko tražim (cijena novog u inozemstvu je 1500€)
Uz to još imam nekoliko vrhunskih objektiva (10-20mm, 50mm, 100mm, 70-210mm), 2 originalna flasha s GN43. Isto ne mogu ništa za njih dobiti ovdje (ni blizu cijenama rabljenih vani čak).

Na kraju mi se najviše isplati ostati na trenutnom, pa s vremenom samo zamijeniti tijelo ako bude potrebe.

Kupaca za rabljenu foto opremu je kod nas jako malo. Nekako ide još low end i high end oprema, ali srednja prema višoj, nikako.

Prednost je tvoja što imaš samo aparat s objektivom, pa ćeš ih lakše prodati, no morat ćeš dati bezobrazno nisku cijenu, a onda još doplatiti za A6000.

Kao i sve ostalo, najviše ga se isplati kupiti ako trenutno nemaš ništa. Što više imaš trenutne opreme na drugom sustavu, isplativost je sve manja i manja.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 16.11.2014. u 13:12.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 13:19   #1671
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Brinu me obektivi. Recimo za D5300 sam mislio nadoplatit 2.300 kn za novog Tamrona 70-300 dok mislim da za te pare ne mogu dobiti niš dobroga za e-mount bez adaptora. 55-300 me izadje 1800 kn ali ne sviđa mi se princip rada, spor AF i najvažnije oštrina jer volim cropati slike.

Zanimljivo mi je kako kod Nikona pljuckaju po kit objektivima, dok iste na Sony-u E mount hvale.
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 13:27   #1672
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Bar su bolji od Canonovih

O Nikonu 70-300 nisi razmisljao? Znam da je skuplji, ali do 200 mm je odlican. Tesko da je taj Tamron bolji.
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 13:36   #1673
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Zaboravi E-mount za teleobjektive, bar zasad.

Za full frame e-mount imaš odličan i skup 70-200, a adapteri za AF objektive ti na A6000 nemaju smisla jer ti onda ne radi svih 179 AF točaka, pa AF tracking koji je jedan od glavnih značajki, ne radi kako treba.

Sony nije reciklirao postojeće objektive, nego su za e-mount rađeni iz ničeg. Posebno su zanimljivi full frame e-mount objektivi. Ako pogledaš koliki je senzor u toj maloj rupi na aparatu, zapitaš se kako su uopće uspjeli napraviti objektiv koji će ga dovoljno dobro pokriti. Trenutno zato ni nema nešto puno objektiva od Sigme, Tamrona i sl. za e-mount. A i teško je nadmašiti Sonyeve.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 13:48   #1674
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Citiraj:
Autor aski Pregled postova
Bar su bolji od Canonovih

O Nikonu 70-300 nisi razmisljao? Znam da je skuplji, ali do 200 mm je odlican. Tesko da je taj Tamron bolji.
Jesam, ali nemaju ga tamo di kupujem i teško da bi bio ispod 3. Tamron ima bolji VC i dovoljno je oštar do 270 mm i tek na 300 pada po reviewima korisnika. Mnogi smatraju da je u rangu nikonovog.
Tako da mi je izbor ili 55-300 nikon koji je dosta loš ili 500 kn više za Tamrona ako se odlučim dalje ulagati u Nikona. 750 grama + body


Iskreno stvari koje mi se ne sviđaju na ovom nikonu su:

OVF - premali, mračan.
auto iso tek u menijima (na ovo poludim) što nisu mogli staviti ispod Iso 100 - auto iso.
AF assistant - opet u menijima, hoću gumb!
Neupotrebljivi liveview

Ali kvaliteta slika, izrada, grip... Sve 5

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Zaboravi E-mount za teleobjektive, bar zasad.
Znači onaj 55-200 kit kojeg pakiraju uz 16-50 ne valja? (naprema gore spomenutom tamronu)
Onda to rješava dilemu, pošto mi je teleobjektiv must have....
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2014., 14:04   #1675
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Sve ovisi za što ti treba. Na 210mm je f/6.3
Ja telca koristim za portrete (svadbe i ostali eventi, koncerti), pa mi je bitno da što više svjetla ulazi i na tih 210.

Ako koristiš telce po danu, vani, onda ti paše.
Pogledaj na Dyxum forum za detalje, ima korisnika tog objektiva, fotke i mišljenja, pa možeš i pitati za detalje ako te više zanima.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2014., 01:34   #1676
bourne1
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: behind you
Postovi: 8
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
To je to. Da sam u toj situaciji RX10 bih uzeo. Zeiss objektiv je na njemu što si na DSLR-u ne može svatko priuštiti. Plus, blenda je fiksna. Za usporedbu pogledaš koliko košta neki Canon L ili odgovarajući Nikon objektiv i sve ti je jasno.

24-200mm f/2.8 (8,8 - 73,3mm) dobiješ na njemu dok recimo Canonov 24-105mm f/4 L objektiv košta kao cijeli RX10.

Pročitaj par reviewa i isprobaj aparat ako ga negdje imaju.
Ivan hvala na preporuci!
Vidio sam dovoljno video uradaka i pročitao dovoljno o navedenom aparatu da zaključim da ga definitivno uzimam. Malo je pricey i više od onog što sam planirao ali vjerujem da će vrijedit.

Samo da se nađem negdje u prilici da ga isprobam da vidim jel mi grip odgovoara i jel dobro sjeda u ruci i uzimam ga.
bourne1 je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2014., 10:12   #1677
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor bourne1 Pregled postova

Olympus E-M5 je još skuplji :O 6380 kuna tijelo samo :S
Sa objektivom je previše da uopče gledam a kamoli razmišljam o navedenom.
Ako si ok s naruđbom izvana nedavno sam vidio da je u UK možeš dobiti E-M5 body za 355 funti tj nekih 3400kn + 150kn dostave....
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2014., 19:56   #1678
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Ako ima zaintersiranih, od sutra kad dodjem doma i kad kutije i ostatak budlea spojim s objektivima, u prodaju krece nekoliko komada.

Nikon 18-105 mm,
Tokina 11-16 mm,
Tamron 17-50 mm i mozda Tamron 90 mm.

Svi su mazeni i pazeni, te uredni. Tokina ima jednu malu ogrebotinu kod prstena za AF. Za 17-50 mm moram provjeriti koliko traje garancija. Ako je 2 godine, onda jos ima manje od godinu dana garancije.

Iduce sto vjerojatno kupujem je Sigma 35 mm F/1.4. Pa je to jedino sto moze doci u obzir u slucaju zamjene. Iako je Mar valjda jedini koji je ima
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2014., 12:54   #1679
Elder
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Krapina
Postovi: 168
Isprika na smetnji,

Ako kome treba Nikon 70-200 f/2.8 VR oslicno stanje stakla cista vise informacija moze u pm. Cijena 5800
Elder je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2014., 15:30   #1680
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Prodaju stavljajte u za to predviđeno mjesto.
spawn je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na