Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.10.2017., 10:47   #1
drfan
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Osijek
Postovi: 4
Threadripper server

Pozdrav svima, imam par dilema u vezi slaganja servera s threadripper (AMD 1950x) procesorom i diskovima. Radi se o serveru koji treba služiti za high performance koji ima virtualizaciju za 5+ virtualki. Kako svaka treba koristiti puno diska i procesora najradije bih imao gore navedeni procesor i NVME diskove, za svaku virtualku po jedan.

Ono šta me muči:
-kako spojiti toliko nvme diskova (m2) na desktop matičnu, vidio sam solucije da neke imaju 3 m2 interfacea i onda dodatne PCIe kartice u koje se ubodu diskovi, postoji li tu ikakav problem sa softwareom kao npr VMware esxi?
-ako sam u pravu svaki od diskova će koristiti 8 PCIe lanesa, u slučaju npr 5 diskova koje koristi svaka virtualka, svaki od njih može raditi full brzinom bez smetanja koje bi bilo u slučaju SATA interfacea kod običnog SSD-a, ako netko zna samo bih ovo htio potvrditi!?
-ima li tko kakvu konkertnu matičnu za preporučiti?

Hvala unaprijed svima na sugestijama (p.s. Intelovi procesori ne dolaze u obzir)
drfan je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2017., 11:12   #2
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Možeš iskombinirati npr. ASUS Prime X399-A ploču i pet PCI-E x4 NVME adaptera. Threadripper raspolaže sa 60 PCI-E 3.0 staza tako da nemaš brige oko propusnosti M.2 diskova.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.10.2017., 11:46   #3
drfan
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Osijek
Postovi: 4
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Možeš iskombinirati npr. ASUS Prime X399-A ploču i pet PCI-E x4 NVME adaptera. Threadripper raspolaže sa 60 PCI-E 3.0 staza tako da nemaš brige oko propusnosti M.2 diskova.
Super, hvala na odgovoru. Ono šta sam dobio za ponudu je druga Asusova matična - ASUS ROG Zenith extreme X399, s TR4. E sad na službenoj stranici vidim samo jedan m2, pa nisam siguran da toliko diskova mogu spojiti...
drfan je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2017., 12:03   #4
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Zenith ploča nativno podržava tri M.2 diska. Jedan je ispod hladnjaka za čipset, a dva su u sklopu DIMM.2 adaptera.

Prime X399-A ploča pak ima samo dva M.2 utora. Ispod hladnjaka za čipset i pokraj DIMM-ova.

Neovisno o tome, na svim X399 pločama možeš koristiti više M.2 diskova.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2017., 12:19   #5
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Relevantno https://youtu.be/9CoAyjzJWfw

Sent from my LG-H870 using Tapatalk
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2017., 15:10   #6
drfan
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Osijek
Postovi: 4
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Zenith ploča nativno podržava tri M.2 diska. Jedan je ispod hladnjaka za čipset, a dva su u sklopu DIMM.2 adaptera.

Prime X399-A ploča pak ima samo dva M.2 utora. Ispod hladnjaka za čipset i pokraj DIMM-ova.

Neovisno o tome, na svim X399 pločama možeš koristiti više M.2 diskova.
ok, pretpostavljam da to radim s PCIe karticama na koje stavljam m2 diskove?
drfan je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2017., 15:20   #7
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Demantiro si se u prvoj rečenici ovog što te muči. Desktop matična u serveru? Consumer SSD diskovi u serveru?
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2017., 15:40   #8
drfan
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Osijek
Postovi: 4
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Demantiro si se u prvoj rečenici ovog što te muči. Desktop matična u serveru? Consumer SSD diskovi u serveru?
Ne radi se o produkcijskom serveru, već recimo dev serveru koji mora biti podijeljen u virtualke, zato sam tako nazvao. Trebam high performance procesor s što više jezgri i nvme diskove zbog brzine, ne trebam ecc memoriju niti ista drugo (xeon procesori i slicno je sve nepotrebno).
drfan je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2017., 15:45   #9
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor drfan Pregled postova
ok, pretpostavljam da to radim s PCIe karticama na koje stavljam m2 diskove?
Da, pomoću PCI-E NVMe adaptera.
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Demantiro si se u prvoj rečenici ovog što te muči. Desktop matična u serveru? Consumer SSD diskovi u serveru?
Nažalost, X399 TR4 desktop workstation ploča (zasad) nema na vidiku, pa je ovo kaj se trenutno nudi najjeftinija Threadripper opcija.

Serverska opcija su mu punokrvni EPYC (16C/32T EPYC 7351P za 750$ ili 24C/48T EPYC 7401P za 1.075$) i pripadajuće ploče.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na