Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.02.2016., 21:24   #1
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,385
Asus DSL-AC68U

Danas sam se malo namučio u uklanjanju TCom SpeedPort šrota.
Uspio sam osposobiti sve funkcije(MaxTV,Internet,VoIP) NAPOMENA:Za VoIP(TCom telefon) treba adapter
Ping se dosta popravio i stranice se mrvicu brže otvaraju.

Također sam načuo da neki bi se isto tako željeli rješiti TCom šrota pa evo ovdje mali guide da se nemučite 3 sata kao ja.Također hvala @Nikky i @nino na pomoći.

Kabeli se uštekaju u predviđene portove DSL-AC68Ua(napomena RT modeli nemaju modem te nemože se koristiti kabel od linije).

Upalite ruter i ukucate u browser 192.168.1.1
Dočeka vas login (default za Asuse je admin/admin)

Preskočite Quick Setup i napravite sljedeće za MAXTV(ako ga nemate preskočite ovaj korak)
LAN>IPTV>LAN port po želji pa Apply

http://i.imgur.com/BEOmHtr.png

Stisnite WAN>Internet Connection pa Add i ukucati sljedeće sa slike(ako nemate VDSL prebacite na ADSL mode gdje piše WAN Type) te za Account settings ukucajte svoje podatke za internet koje ste dobili od TComa također stisnuti MAC Clone(za ADSL mode postaviti VPI/VCI 0/33)

http://i.imgur.com/skMvdPL.png/


Da MAXTV i ostale usluge prorade vratite se na WAN i Add (nebrinite što je Bridge jedina opcija)
Ukucajte VLAN ID usluge koje je kolega forumaš @.Delboy dao
http://forum.pcekspert.com/showpost....51&postcount=9

Primjer
http://i.imgur.com/IfiZL45.png

Stisnuti OK da ruter primjeni.


EDIT#1

Sve i dalje radi vrhunski
Poslao sam Asusu zahtjev dali bi mogli napraviti firmware za našu regiju HR to jest da TCom HR bude uveden u Quick Setup.

EDIT#2

Korisnici koji imaju VoIP uslugu od TComa trebali bi nabaviti VoIP adapter i postaviti VLAN ID u WAN postavkama.
Nazvati 08009000 te pitati za svoje podatke VoIPa.

Pogledat ovdje za adaptere > http://www.voipsupply.com/voip-adapters
Mislim da se može jeftinije nabaviti VoIP adapter od ovih gore navedenih cijena.

EDIT#3
Ako imate problema sa slikom i zvukom na IPTV/MaxTV (ja sam imao) flashajte firmware 3.0.0.4.376_2050

EDIT#4
Cisco SPA112 2 Port Phone Adapter može sam VLAN ID taggati tako da netrebate u Asus ruteru ništa podešavati osim IPTV i Interneta i ima 2 PSTN porta
http://www.cisco.com/c/en/us/product...78-691106.html
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 30.03.2016. u 17:53.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2016., 13:32   #2
Papandopulo
Registered User
 
Papandopulo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Kvatrić, Zagreb
Postovi: 104
Hvala puno! Odličan guide.
Papandopulo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.12.2019., 18:31   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Evo naletio na interesantnu informaciju za RT-AC68U,
moguće da vrijedi za sve ove "jake" sa 19V napajanjem,

info > https://www.snbforums.com/threads/rt...-supply.26326/

ukratko, treba nabaviti bolje / jače napajanje, navode 19V 2.1A,
pogotovo ako se još nakači nešto na USB - ove.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 08:12   #4
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
EDIT#2
Nazvati 08009000 te pitati za svoje podatke VoIPa.
Da li je moguće dobiti ove podatke od T-Com-a direktno? Znam da to prije nisu davali i da se moralo kemijati da se to izvuče iz konf datoteke. Ako se može dobiti to bi bilo izvrsno.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2022., 20:27   #5
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Bok svima, imao sam do sad kombo speedport u bridge i rt-ac68u, no uletio dobar deal i nabavio s amazona dsl-ac68u za 180kn pa odlucio izbaciti speedsport skroz i ostaviti samo njega, a stari rt-ac68u ce u aimesh

uglavnom, prvo naravno stavio merlin fork za dsl verziju i onda pokucao sve postavke i radi (koristim samo internet), ali me zanimaju dvije stvari:

1. da li u ovim postavkama (slike ovdje na linku da ne trpam previse u temu) treba jos sto "fajn tjunat"?
2. vidim da mi max rate 97mbit (give or take) ali brzina se naravno synca na manje i daje 67-68mbit kako je i stari setup davao. E sad, otkad su "otvoreni profili" da li mogu kako doci do tih ostalih 25-30mbit?
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2022., 23:58   #6
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,385
Citiraj:
Autor vacs Pregled postova
Bok svima, imao sam do sad kombo speedport u bridge i rt-ac68u, no uletio dobar deal i nabavio s amazona dsl-ac68u za 180kn pa odlucio izbaciti speedsport skroz i ostaviti samo njega, a stari rt-ac68u ce u aimesh

uglavnom, prvo naravno stavio merlin fork za dsl verziju i onda pokucao sve postavke i radi (koristim samo internet), ali me zanimaju dvije stvari:

1. da li u ovim postavkama (slike ovdje na linku da ne trpam previse u temu) treba jos sto "fajn tjunat"?
2. vidim da mi max rate 97mbit (give or take) ali brzina se naravno synca na manje i daje 67-68mbit kako je i stari setup davao. E sad, otkad su "otvoreni profili" da li mogu kako doci do tih ostalih 25-30mbit?
Asus DSL-AC68U ima MediaTek modem koji je u rangu SpeedPortova koji koriste Intel VRX modeme.
Pričalo se da DSL-AC68U se grije i ostali performance problemi(kod korištenja VPNa) ali iskreno koristio sam ga 6+ godina ugl. ništa od toga se nije dešavalo što bi te trebalo zabrinjavat.
8MB Flash / 64MB DDR2 RAM for xDSL / Modem with Mediatek MT7510 Chipset (650mhz)

MaxRate neznači ama baš ništa,to je odokativna kalkulacija od strane modema.
Actual rate je ono što imaš.
Za provjeriti dali imaš otvoreni profil pod DSL Logom mora ti G.INP biti upaljen/enablean znači ne INP value nego G.INP.

Defaultni SNR na HTu je 6.1 sve što je 8.1 i više kod Synca ukazuje na FR profil (Fault Resist) te je zaključana brzina radi trenutnog stanja parice ili nestabilnosti.

Jedino što možeš pokušat ako nemaš FR profil aktivan je da vidiš hoće li ti DSLAM dopustiti da spuštaš SNR.
HTovi Huawei DSLAMi dopuštaju minimalni SNR 3.5 a ispod toga pada Sync.
Ja recimo gađam 4.0 za max Downrate od 92Mbit a errora nema osim tu i tamo koji 100injak FEC sve ispod 3.7 mi samo vrti i vrti FEC errore tako da sam na ostavio na 4.0
https://i.imgur.com/TPR8enw.jpg

Ako ti veza nije full stabilna bez CRC/ES/SES errora kao kod mene nepreporučam ti da se igraš sa spuštanjem SNRa.

Najbolji modemi po performansi i stabilnosti su Broadcomi a iza toga su MediaTek i Inteli s tim da Inteli su bugoviti i znaju nekada radili probleme sa stabilnošću(VRX/GRX).

Također budi oprezan sa Gnuton Merlin Forkom (https://github.com/gnuton/asuswrt-merlin.ng) nije to baš tako super kako se priča jer sam probao na svom DSL-AX82U i nisam baš bio zadovoljan pa sam ga vratio nazad na stock FW na kojem radi vrhunski.

Za ostale Tweakove pogledaj ovdje prva dva posta
https://www.hwupgrade.it/forum/showthread.php?t=2760329
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 14.10.2022. u 10:51.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2022., 17:26   #7
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
hvala na savjetima, poriktao sam i prema uputama sa talijanskog foruma...e sad kod mene nigdje ne pise G.INP ali spustanje SNR radi, no na svim imam CRC-a:

6db: cca 100
5db: cca 250
4db: cca 500
3db: cca 600

to je periodu 12h, svaki -1db mi nosi +2mbit

Zadnje izmijenjeno od: vacs. 17.10.2022. u 17:37.
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2022., 17:41   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Bolje forsirati nešto viši SNR, istina nešto gubiš na brzini ali je zato stabilnija veza.

Info > http://forum.pcekspert.com/showpost....67&postcount=1
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 17.10.2022., 21:57   #9
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,385
Citiraj:
Autor vacs Pregled postova
hvala na savjetima, poriktao sam i prema uputama sa talijanskog foruma...e sad kod mene nigdje ne pise G.INP ali spustanje SNR radi, no na svim imam CRC-a:

6db: cca 100
5db: cca 250
4db: cca 500
3db: cca 600

to je periodu 12h, svaki -1db mi nosi +2mbit
Radije nemoj onda.
Ako na defaultnom 6db imaš CRC - ove negdje imaš problem sa kabelom tipa loš spoj / korozija / zafrljeno.
Nađi gdje se spaja tvoj UTP / Telefonski kabel na ISP kabel, lipo prereži par cm na ISP kabelu i svome i prekrimpaj kako spada pa se tek onda igraj sa spuštanjem SNR.

Ponavljam i oped ću.
U 99,999999% slučajeva problem je uvijek na korisnikovoj strani.
ISP tehničari su stalno u žurbi da odrade dnevnu kvotu i stalno im voditelji prigovaraju pa se ne žele mučiti sa traženjem problema već ti napucaju FR profil idu dalje jer to im je 2 klika na tabletu.


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Bolje forsirati nešto viši SNR, istina nešto gubiš na brzini ali je zato stabilnija veza.

Info > http://forum.pcekspert.com/showpost....67&postcount=1
Vrlo stari post i dosta toga je netočno za današnje doba.
Post bi trebalo updateat sa novim aktualnim informacijama.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 17.10.2022. u 23:05.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2022., 23:10   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Info nije toliko netočan nego su danas brojke malo drugačije jer se mali broj grešaka tolerira, postoji automatika (u nadi da dobro radi) koja mijenja parametre linije, ..... sve kako bi se izmuzao max. a sve bez ulaganja / održavanja ....
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.10.2022., 15:36   #11
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
da li je moguce da zbog Gnuton FW imam poveci broj CRC-a? iskljucio sam Stability Adjustment da on sam synca kako mu pase i synca na 6.2db, tako je syncao i na speedportu ali je imao 10ak CRC-a dok sad trenutno ima 1400 CRC (daleko vise nego onaj dan)

linija u kuci mi je prakticki nova, prije tri godine novi kabel od razvodne i nova uticnica, ali selo kakvo je linija ide od centrale sa kuce na kucu, tko zna kod koga od susjeda krece problem
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2022., 19:58   #12
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,385
Citiraj:
Autor vacs Pregled postova
da li je moguce da zbog Gnuton FW imam poveci broj CRC-a? iskljucio sam Stability Adjustment da on sam synca kako mu pase i synca na 6.2db, tako je syncao i na speedportu ali je imao 10ak CRC-a dok sad trenutno ima 1400 CRC (daleko vise nego onaj dan)

linija u kuci mi je prakticki nova, prije tri godine novi kabel od razvodne i nova uticnica, ali selo kakvo je linija ide od centrale sa kuce na kucu, tko zna kod koga od susjeda krece problem
Ako radi bolje na Gnutonu prebaci ga na to jer meni je jako smetalo što nisam mogao AiMesh dignut preko WiFia.

A ovo sa paricom je najgora moguća situacija kad ide sa susjedove kuće na kuću.


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2022., 23:49   #13
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
A nisam probavao stock fw, stavio sam odmah Gnuton pa da sad ne idem reflash i ispocetka sve postavljati, ali cisto sumnjam da mi on krivac za greske
vacs je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na