Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.02.2005., 10:13   #1
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Cudni zvukovi iz napajanja

Pod opterecenjem procesora, iz napajanja mi se cuju cudni zvukovi. Otprilike kao kada disk cita, ono pucketanje i skakanje glave, samo nesto vise frekvencije. Cujem nekoliko puckatenja, i onda se isti zuk krene ponavljati. Cak se i javi drukciji ton kad micem mis!! (upravo primjetio)

To nije zvuk koji sam ja cuo iz jeftinijih napajanja kad bi se preopteretilo, to je kao konstantno zujanje.

Sve je na stock voltazi, proc nije OC-an, a napajanje je 350W Antec Solution, staro skoro 2 godine. U njemu je svojedobno krepao 92mm fan pa sam ga ja zamjenio.

Sto se tice konfiguracije sve je navedeno u sigu.

Ima li netko nekakvu ideju o cemu se radi, ili da ja odem odma po novo napajanje?
__________________
Athlon 64 X2 4400+; Gigabyte GA-M57SLI-S4 nForce 570 SLI MBO; 2x1 GB DDR800 AData; Gigabyte 8600GTS Silent; Antec P180; Tagan 380W SuperSilent; 3x120mm FAN; 3x320 GB Seagate 7200.10; Samsung 226BW 22" LCD
numa je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2005., 13:35   #2
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Izgleda da sam malo trcao pred rudo sa gorenavedenim postom. Nakon pazljivije analize (komp raskomadan na stolu i svaka komponenta pojedinacno "saslusana"), ispostavilo se da szvukovi koje cujem dolaze is elektronike izmedju procesora i portova na zadnjoj strani ploce. Koliko se sjecam ta elektronika daje struju procesoru.

Zvukovi ne dolaze stalno sa istog mjesta nego se secu 5cm gore-dolje (ako je procesor gore, a pci slotovi dolje).

Jao... plocu taman kupio prije 2 tjedna :-(.

Izgleda da trcim na reklamacije u Ve-Mil.
__________________
Athlon 64 X2 4400+; Gigabyte GA-M57SLI-S4 nForce 570 SLI MBO; 2x1 GB DDR800 AData; Gigabyte 8600GTS Silent; Antec P180; Tagan 380W SuperSilent; 3x120mm FAN; 3x320 GB Seagate 7200.10; Samsung 226BW 22" LCD
numa je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.02.2005., 13:55   #3
LorD ClockaN
od LemilicE
Moj komp
 
LorD ClockaN's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Veli Lošinj
Postovi: 4,712
Mislim da ti to ne spada u garanciju jer se taj zvuk čuje na svakoj ploči osim što se negdje ful primjeti, a negdje ne.

Probaj neki vent tamo stavit, pa možda ohladiš i stiša se.

Probaj sa drugim napajanjem
__________________
Member Of the PC Ekspert 100+kg Demolition Squad ----------------------------- ReadTheFuckingManual
Da, to sam ja u avataru!!! Grobnik ----> 1:37.759... ko od vas može brže???
Nemam više lema!!!
LorD ClockaN je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2005., 14:03   #4
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Metoda "prst na chip" kaze da je sve hladno. Nista se ne grije.

A probat cu sa drugim napajanjem reda radi.

A za garanciju... nema sanse da ja podnosim ovo sustanje. Totalno me nervira, jasno se cuje preko suma napajanja. Ako ne nestane, a odbiju je zamjeniti netko u ve-milu ce dobiti jezikovu juhu dok se ja ne ispusem, a onda trazim nadredjenog :-).
__________________
Athlon 64 X2 4400+; Gigabyte GA-M57SLI-S4 nForce 570 SLI MBO; 2x1 GB DDR800 AData; Gigabyte 8600GTS Silent; Antec P180; Tagan 380W SuperSilent; 3x120mm FAN; 3x320 GB Seagate 7200.10; Samsung 226BW 22" LCD
numa je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2005., 22:27   #5
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Citiraj:
Originally posted by numa
Metoda "prst na chip" kaze da je sve hladno. Nista se ne grije.

A probat cu sa drugim napajanjem reda radi.

A za garanciju... nema sanse da ja podnosim ovo sustanje. Totalno me nervira, jasno se cuje preko suma napajanja. Ako ne nestane, a odbiju je zamjeniti netko u ve-milu ce dobiti jezikovu juhu dok se ja ne ispusem, a onda trazim nadredjenog :-).
u wc mulju ti ne pali jezikova juha. Vidim da imaš ''dost teško'' napajanje. To več pali.
Fleks je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2005., 22:49   #6
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Citiraj:
Originally posted by Fleks
u wc mulju ti ne pali jezikova juha. Vidim da imaš ''dost teško'' napajanje. To več pali.
:-) Govoreci o napajanjima, kako si ti zadovoljan sa Fortron SuperSilent 350W napajanjem? Bas mi se jucer slucajno otvorila prilika da se prakticki zamjenim, moje rabljeno za novo gorenavedeno. Sizim na bucna napajanja, ovo moje je dosta tiho ali ipak su to dva ventilatora...
__________________
Athlon 64 X2 4400+; Gigabyte GA-M57SLI-S4 nForce 570 SLI MBO; 2x1 GB DDR800 AData; Gigabyte 8600GTS Silent; Antec P180; Tagan 380W SuperSilent; 3x120mm FAN; 3x320 GB Seagate 7200.10; Samsung 226BW 22" LCD
numa je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2005., 22:59   #7
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Citiraj:
Originally posted by numa
:-) Govoreci o napajanjima, kako si ti zadovoljan sa Fortron SuperSilent 350W napajanjem? Bas mi se jucer slucajno otvorila prilika da se prakticki zamjenim, moje rabljeno za novo gorenavedeno. Sizim na bucna napajanja, ovo moje je dosta tiho ali ipak su to dva ventilatora...
A čuj ja čujem ledice u mišu, ali definitivno najtiše kaj se mene tiče. Pitaj skya on ih je sve preslušo. Ak ti je i to glasno zamjeniš vent. Zapravo kaj če ti uopče vent vani je -5c.

Šalim se UBER TIHI i UBER TIHO.
Fleks je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2005., 12:46   #8
Vedran
Premium
 
Vedran's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Kutina
Postovi: 1,208
taj zvuk ti najvjerojatnije dolazi iz prigušnica... prigušnice su ti, laički rečeno, feritni prsteni s namotima žice oko njih (premda bi ti to trebao znati ) i dio su jedinice za regulaciju napona (kao i mosfeti i kondenzatori)... u zadnje vrijeme sam naletio na dosta takvih slučajeva... jel ploča nova?
Vedran je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2005., 22:37   #9
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Citiraj:
Originally posted by VedranP
taj zvuk ti najvjerojatnije dolazi iz prigušnica... prigušnice su ti, laički rečeno, feritni prsteni s namotima žice oko njih (premda bi ti to trebao znati ) i dio su jedinice za regulaciju napona (kao i mosfeti i kondenzatori)... u zadnje vrijeme sam naletio na dosta takvih slučajeva... jel ploča nova?
Toliko elektrotehnike znam :-). Iako mi nije bas jasno kako fizicki one mogu proizvoditi zvuk...

Ploca je brand new. Kupio prosli tjedan. Zvukovi poceli prekjucer.
__________________
Athlon 64 X2 4400+; Gigabyte GA-M57SLI-S4 nForce 570 SLI MBO; 2x1 GB DDR800 AData; Gigabyte 8600GTS Silent; Antec P180; Tagan 380W SuperSilent; 3x120mm FAN; 3x320 GB Seagate 7200.10; Samsung 226BW 22" LCD
numa je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2005., 17:45   #10
Vedran
Premium
 
Vedran's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Kutina
Postovi: 1,208
Citiraj:
Originally posted by numa
Toliko elektrotehnike znam :-). Iako mi nije bas jasno kako fizicki one mogu proizvoditi zvuk...
i ja sam dosta razmišljao o tome, i jedino mi je rezonancija pala na pamet, a i to je dosta nategnuto... u zadnjih 6 mjeseci sam vidio na dosta foruma da ljudi imaju slične probleme s raznoraznim pločama, ali bez neke pravilnosti, nije da svi primjerci određene ploče proizvode taj zvuk... rješenja: neki ljudi su spomenuli da su zaustavili taj zvuk nanošenjem izolacione smole na prigušnice (ne znam točno kako se to sredstvo zove, ali uglavnom bijela masa, možeš ju vidjeti na komponentama unutar napajanja, koliko mi se čini baš je stavljaju na prigušnice), e sad da li si spreman to raditi - to je na tebi... i druga stvar što mi je pala na pamet je stavljanje 'gumenog rukava' ( neznam kako bi to drugačije nazvao) na prigušnicu, vidi attach... imam i zabilježen dotični zvuk u mp3 formatu samo je prevelik (500k) da ga postam tu, šalji mi mail na pm pa da usporediš sa svojim...

Zadnje izmijenjeno od: Vedran. 24.07.2006. u 21:04.
Vedran je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.02.2005., 17:58   #11
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Da, vidio sam te gumene stvarcice na nekim plocama. Uvjek sam se pitao koji je to bog :-). Znas li mogda gdje bi se takvo nesto moglo naci?


Znas kako smjesno cijela stvar izgleda?! Nemogu nositi maticnu na reklamaciju jer stara mora nesto raditi na kompu, a rok joj je pred nosom. A ja, npr. kad gledam sliku u ACD See-u, zuji dok se ucitava, i zuji dok ja scrollam. Savrseno je tih kad ja nista ne radim :-)
__________________
Athlon 64 X2 4400+; Gigabyte GA-M57SLI-S4 nForce 570 SLI MBO; 2x1 GB DDR800 AData; Gigabyte 8600GTS Silent; Antec P180; Tagan 380W SuperSilent; 3x120mm FAN; 3x320 GB Seagate 7200.10; Samsung 226BW 22" LCD
numa je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2005., 20:27   #12
Vedran
Premium
 
Vedran's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Kutina
Postovi: 1,208
ne, stvarno ne znam di bi mogao nabavit tako nešto... mislim da ti jedino preostaje improvizacija... ili da drmneš to nekom s ploče

dakle, tebi zuji prilikom intenzivne uporabe proca... to je najčešći slučaj, u par navrata sam vidio da jednostavno non-stop zuji (samo mijenja frekvenciju pri 'težim' poslovima), a nekima zuji samo prilikom korištenja usb-a... probaj ubost neki flash stick da vidiš...

p.s. poslano ti je...
Vedran je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2005., 09:12   #13
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Evo promjenio sam napajanje, ista stvar. Otvorila mi se zgodna prilika da utopim kog 350W Anteca, dodam nesto i kupio sam si Tagan 380W. Zvuk je isti.

Na memory stickove ne trza. Samo na opterecenje procesora.

Presulusao samo onu fajlu, da to je to, iako moram priznati meni je malo manje iritantan zvuk od onoga

Izgleda da idem na lov na gumene rukave
__________________
Athlon 64 X2 4400+; Gigabyte GA-M57SLI-S4 nForce 570 SLI MBO; 2x1 GB DDR800 AData; Gigabyte 8600GTS Silent; Antec P180; Tagan 380W SuperSilent; 3x120mm FAN; 3x320 GB Seagate 7200.10; Samsung 226BW 22" LCD
numa je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2005., 13:20   #14
Vedran
Premium
 
Vedran's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Kutina
Postovi: 1,208
manje ti je iritantno jer je ovo snimano iz neposredne blizine... palo mi je još nešto napamet, probaj sa isključivanjem raznoraznih kontrolera na ploči, dakle zvuk, floppy i sekundarni ide kontroler, eventualno raid ili štoveć imaš... dakle digni minimalnu konfiguraciju... sretno
Vedran je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na