Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.08.2016., 18:33   #331
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,387
Ovo napravi.

Citiraj:
1) Run the Registry Editor (regedit.exe)

2) Navigate to Registry Key: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci

3) Set the "Start" value to 0 (zero)

4) Navigate to Registry Key: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Pciide

5) Set the "Start" value to 0 (zero)

6) Shut down

7) Start up again, but before Windows boots go into the BIOS configuration screens and change the disk mode to "AHCI". Save the new BIOS configuration and restart so that Windows boots.

When Windows starts, it will detect the change, load new disk drivers, and do one more reboot to start up with them.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2016., 18:36   #332
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,408
napravio ovo maloprije i proradilo, to je kao za win 10


Citiraj:
Start REGEDIT and look for this line :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\StartOverride

Change the 0 DWORD value from 3 to 0.

Reboot, and change your SATA controller to AHCI in BIOS. Now let it boot into safe mode, WIN 10 will install required drivers for AHCI.

Now with a normal boot you will boot into Windows with AHCI drivers.
nino nema više msahci foldera u regeditu u win 10, sad je ''storahci''
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2016., 19:13   #333
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,387
Isti k...., drugo pakiranje.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2016., 16:11   #334
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Pošto je domy zatvorio thread sa raspravama o SSDu, evo da skrenem pažnju budućim (a i sadašnjim korisnicima SSD diskova) koji još uvijek imaju dubioze odnosno nedoumice u razlikama između MLC i TLC čipova, naravno, izuzevši SAMSUNG koji je kralj po pitanju performansi:

http://www.anandtech.com/show/10674/...-ssd-review/10

Ukratko; fu.. the TLC or 3D TLC !!!

Ponosni sam vlasnik TRANSCEND SSD 370S (2x 128 GB, 1x 256 GB, plaćeni 128 GB 336 Kn, 256 GB 633 Kn), koji brišu pod sa svim TLC pogonima za sada (usprkos tome kaj su spojeni na SATA2 konekciju, a pogotovo kada ih se optereti tj. kada su zapunjeni sa podacima ), a da ne pričam o trajnosti odnosno o TBWu.
Ovo pogotovo vrijedi za za INTEL (540, 540s, 5400, 5400s) te TOSHIBA i SANDISK odrone za koje ni Bog Otac ne može predvidjeti njihovo trajanje bez obzira na 5 god gare.

Dakle, ukratko, uštekajte +60 Kn za MLC čipove (po disku), -50 MB/S je gubitak u brzini koji ni jedan prosječni korisnik neće osjetiti, te mirno spavajte.

Svjestan sam da ovaj post može zvučati kao plaćeni oglas, ali nije tako, ne plaća me nijedan proizvođač diskova, govorim isključivo iz vlastitog iskustva.
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2016., 16:26   #335
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
Pošto je domy zatvorio thread sa raspravama o SSDu, evo da skrenem pažnju budućim (a i sadašnjim korisnicima SSD diskova) koji još uvijek imaju dubioze odnosno nedoumice u razlikama između MLC i TLC čipova, naravno, izuzevši SAMSUNG koji je kralj po pitanju performansi:

http://www.anandtech.com/show/10674/...-ssd-review/10

Ukratko; fu.. the TLC or 3D TLC !!!

Ponosni sam vlasnik TRANSCEND SSD 370S (2x 128 GB, 1x 256 GB, plaćeni 128 GB 336 Kn, 256 GB 633 Kn), koji brišu pod sa svim TLC pogonima za sada (usprkos tome kaj su spojeni na SATA2 konekciju, a pogotovo kada ih se optereti tj. kada su zapunjeni sa podacima ), a da ne pričam o trajnosti odnosno o TBWu.
Ovo pogotovo vrijedi za za INTEL (540, 540s, 5400, 5400s) te TOSHIBA i SANDISK odrone za koje ni Bog Otac ne može predvidjeti njihovo trajanje bez obzira na 5 god gare.

Dakle, ukratko, uštekajte +60 Kn za MLC čipove (po disku), -50 MB/S je gubitak u brzini koji ni jedan prosječni korisnik neće osjetiti, te mirno spavajte.

Svjestan sam da ovaj post može zvučati kao plaćeni oglas, ali nije tako, ne plaća me nijedan proizvođač diskova, govorim isključivo iz vlastitog iskustva.

ne kuzim intel, on je svoju 535 seriju koja je bila super pouzdana, odlucio zamjenit sa tim TLC sranjima, sa serijom 540 wtf
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2016., 21:02   #336
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Intel 535 ima zastario kontroler (SANDFORCE, koji se više vjerojatno ne proizvodi), koji nije nužno loš (koristi ga KINGSTON V300, te još neki modeli drugih proizvođača).
No, u svijetu gdje svaka kompanija želi "maksimizirati profit" (čitaj zaraditi čim više para, pa makar potencijalnim kupcima uvalili proizvod niže vrijednosti po čim većoj cijeni), tako stoje stvari.

Kontroler sam po sebi je važan, ali za trajnost i performanse SSDa puno važniji je NAND, tj. dali je SLC(koji btw. običan smrtnik nemre platit), MLC ili TLC(sa svim njegovim varijacijama).

Moje osobno mišljenje je da razlika od 50(pa čak i 100) MB/s čitanja ili pisanja kao i broj IOPSa prosječnom korisniku igraju manje važnu ulogu u odnosu na trajnost (koja je sa MLC čipovima definitivno veća nego sa TLC), bez obzira na garu koju daju proizvođači.
Na kraju, neki od danas najbržih(consumer) diskova su bazirani na MLC čipovima(osim prije spomenutog SAMSUNGa koji je po tom pitanju klasa za sebe, ali je isto tako povezan sa "premium" cijenom).
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2016., 09:50   #337
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
Ovo pogotovo vrijedi za za INTEL (540, 540s, 5400, 5400s) te TOSHIBA i SANDISK odrone za koje ni Bog Otac ne može predvidjeti njihovo trajanje bez obzira na 5 god gare.
Problem s TLC-om je bio problem u ranim danima kad su garancije bile mizerih godinu dvije, s dobrim razlogom.
Čar petgodišnje gare je u tome da ti disk crkne nakon tri/četri godine i fino ti ga zamijene za novi i bolji i možda čak veći.
Jedini problem je gubitak podataka eventualni :-)
To definitivno jedino MLC može riješiti. Zato MLC i samo MLC ide u enterprise riješenja.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2016., 10:18   #338
virty
Ronon Dex
Moj komp
 
virty's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: DS9
Postovi: 1,582
Dok su garancije tipa 3+ godine, uopce se ne zamaram jel TLC ili MLC.
Cisto jer na SSD-u drzim "manje bitne" stvari tipa OS, programe i igre.
Ionako radim redovito image "C" diska pa nema panike.
A kao sta kolega kopija kaze, ako crkne u garantnom roku, vjerojatno cu dobit bolji/veci model
__________________
virty je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2016., 19:31   #339
Kinez
Premium
Moj komp
 
Kinez's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Split
Postovi: 111
Evo samo da se nadovežem u vezi crkavanja neki dan mi crkao Intel 520 serija od 120 GB, garanciju ima 5 g., a on je odapeo nakon 2. Stvarno iznenada, nije davao nikakve znakove da ce krepat.
Bio mirnijeg sna nego da je garancija bila 2 godine, kao sto je bila u mnogih ostalih modela koji su se tada nudili.
__________________

[Opteron 165 + TT 120]***[TwinMos 4x512 MB CL2]***[DFI NF4 LanParty]***[ATI HD4850]
[Hitachi 1TB HDD]***[Seasonic S12G-650G Gold 650W]***[Razer Lycosa]***[NZXT Beta Black Metal Edition, SCYTHE Kaze Master II KM05-BK]***[Samsung 22" B2230]

Kinez je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2016., 21:31   #340
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
kopija

Da, kolega, djelomično ste u pravu, naime: u enterprise riješenja ide eMLC (enterprise) koji za razliku od običnog ima garantirani povećani broj ciklusa pisanja/brisanja u NAND (MLC između 3000 i 10000 ciklusa, eMLC do 30000 ciklusa, KINGSTON E100, Toshiba eMLC NAND (30,000 P/E cycles),Total Bytes Written (TBW): 100GB – 1241TB=11 DWPD, MTBF 10 000 000 hrs.) što naravno provocira visoku cijenu proizvodnje koja je širokoj masi korisnika (consumer) neprihvatljiva.
Evo još nekih enterprise SSD diskova:
Hitachi SSD400M (400GB, Intel EW29AA31AA1 controller, Intel 25nm eMLC NAND, 6.0Gb/s SAS)
PureSi Kage S1 (200GB, SandForce SF-2500 controller, Toshiba 24nm eMLC NAND, 6.0Gb/s SATA)

Tu su još i SLC diskovi (100 000 ili više P/E cycles, najpoznatiji predstavnik INTEL X25-E) koji su danas postali endemska vrsta, odnosno postoje kao OEM što će reći širokim masama su gotovo pa nedostupni i to ne samo zbog cijene koja je najblaže rečeno astronomska.
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2018., 13:54   #341
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,756
Citiraj:
Autor killuminati Pregled postova
Da, optimize/defragment. Znam da sam sigurno podesio c: na off, nakon updatea 1803 je sve bilo on, bitno da svugdje laju kak W10 zna upravljat SSD-ovima.
Optimize na Win7 pa nadalje znači pokretanje TRIM-a na SSD-ovima.

Iliti, preporučljivo je ostaviti uključeno osim ako ne koristite tool od proizvođača SSD-a da ručno pokrenete TRIM bar jednom mjesečno.

Meni se ne da paziti na to pa ostavim automatski.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2018., 14:44   #342
killuminati
Premium
Moj komp
 
killuminati's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 349
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Optimize na Win7 pa nadalje znači pokretanje TRIM-a na SSD-ovima.

Iliti, preporučljivo je ostaviti uključeno osim ako ne koristite tool od proizvođača SSD-a da ručno pokrenete TRIM bar jednom mjesečno.

Meni se ne da paziti na to pa ostavim automatski.
Nije tako jednostavno, MS je potvrdio defragmentiranje SSD-ova u određenim situacijama by design, dakle ne trimanje i ta tema se provlači već dugo.

Osobno uvijek odznačim SSD s automatic maintenance, recimo na 1709 sam odznačio, nakon updatea na 1803 je opet bio označen, a kad sam pokrenuo naredbu u PowerShellu, vidi se jasno da je bio triman i zatim defragmentiran, krasno. Ima štiva po netu koja se tiču upravo te problematike.

Vidi se storage optimizer successfully completed re-trim on (C pa zatim storage optimizer successfully completed defragmentation on (C

Eventualno se može dodati scheduled task TRIM-SSD u Task Scheduleru uz micanje SSD-a iz automatic maintenance ili koristit magician ili kaj već, tako je najsigurnije.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk
killuminati je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2018., 15:02   #343
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,756
Nemrem vjerovati da su sjebali I to...

EDIT: Scott Hanselman je napisao nekaj o tome:
https://www.hanselman.com/blog/TheRe...ntYourSSD.aspx

Citiraj:
Actually Scott and Vadim are both wrong. Storage Optimizer will defrag an SSD once a month if volume snapshots are enabled. This is by design and necessary due to slow volsnap copy on write performance on fragmented SSD volumes. It’s also somewhat of a misconception that fragmentation is not a problem on SSDs. If an SSD gets too fragmented you can hit maximum file fragmentation (when the metadata can’t represent any more file fragments) which will result in errors when you try to write/extend a file. Furthermore, more file fragments means more metadata to process while reading/writing a file, which can lead to slower performance.
As far as Retrim is concerned, this command should run on the schedule specified in the dfrgui UI. Retrim is necessary because of the way TRIM is processed in the file systems. Due to the varying performance of hardware responding to TRIM, TRIM is processed asynchronously by the file system. When a file is deleted or space is otherwise freed, the file system queues the trim request to be processed. To limit the peek resource usage this queue may only grow to a maximum number of trim requests. If the queue is of max size, incoming TRIM requests may be dropped. This is okay because we will periodically come through and do a Retrim with Storage Optimizer. The Retrim is done at a granularity that should avoid hitting the maximum TRIM request queue size where TRIMs are dropped.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS


Zadnje izmijenjeno od: Mario92. 02.06.2018. u 15:08.
Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2018., 15:17   #344
killuminati
Premium
Moj komp
 
killuminati's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 349
Koga zanima, u Windows PowerShellu može pokrenuti naredbu.

Code:
Get-EventLog -LogName Application -Source "microsoft-windows-defrag" | sort timegenerated -desc | fl timegenerated, message
Ovako izgleda kod mene, nakon 1803 updatea na ryzenu, drugo računalo na intelu nema takav zapis, moram provjerit s čime točno ima veze, možda sa system restore.


Citiraj:
Message : The storage optimizer successfully completed retrim on (C: )

Message : The storage optimizer successfully completed defragmentation on (C: )
Kako god, ima dosta oprečnih mišljenja, od nepotrebnog trošenja ćelija do toga da bi filesystem metadata bez defragmentiranja mogao dosegnuti maksimalnu fragmentaciju, što opet donosi nove probleme. No kako god, dok bi došlo do toga, isteklo je jamstvo na SSD-u ili je ispucan TBW, a cijene SSD-ova su u padu, pa nije neki big deal.


EDIT: to na što se referira Hanselman je iz ovog članka - http://www.outsidethebox.ms/why-wind...#_Toc352763197


EDIT #2: kako tim konglomeratima, da ne kažem monopolistima, nije za vjerovati, bolje se držat ručnog trimanja bez defragmentiranja, IMHO naravno.

Zadnje izmijenjeno od: killuminati. 02.06.2018. u 15:24.
killuminati je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2018., 18:00   #345
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Sad sam zbunjen Imam u Magicianu auto optimize, sad dal da to isključim pa kad se sjetim stisnem optimize ili kaj? Di provjeriti dal mi je ssd defragmentiran ikad?
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2018., 18:01   #346
Keyser Söze
Rent-a-maniac
Moj komp
 
Keyser Söze's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Našice / Slavonski Brod
Postovi: 747
moglo bi se sastaviti neki tutorial ili nesto tako za nove i postojece korisnike, sve vise ljudi prelazi na ssdove a ne znaju se njima sluziti ispravno (myself included)
__________________
ubija me ova recesija...jedem pljesnivi sir, pijem neka stara vina i vozim auto bez krova...
Keyser Söze je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2018., 18:38   #347
killuminati
Premium
Moj komp
 
killuminati's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 349
Citiraj:
Autor Max_Damage Pregled postova
Sad sam zbunjen Imam u Magicianu auto optimize, sad dal da to isključim pa kad se sjetim stisnem optimize ili kaj? Di provjeriti dal mi je ssd defragmentiran ikad?
Možda samo pušem na hladno, ako je uključen SSD optimization, možda Win samo šalje TRIM naredbu, možda ne. Vidi se u mom prethodnom postu da je na mom SSD-u odrađen i TRIM i defragment. Pa sam ga odznačio u Defragment and optimize drives.

Magician optimization je vezan za Win optimization, pa bih ga osobno isključio, odnosno odznačio samo SSD. Vidi u Magicianu je li TRIM uključen, alternativa je sljedeća:

CMD (run as admin)

Code:
fsutil behavior query DisableDeleteNotify
Ako su nule kao dolje, sve ok.

Citiraj:
NTFS DisableDeleteNotify = 0 (Disabled)
ReFS DisableDeleteNotify = 0 (Disabled)
Ako nisu, nego su jedinice (1) opet u CMD (run as admin) ukucaj ovo.

Code:
fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0
Povijest defragmentiranja svih diskova možeš vidjeti u Windows PowerShellu, kako sam gore napisao, sljedećom naredbom, vidiš sve po datumu;

Code:
Get-EventLog -LogName Application -Source "microsoft-windows-defrag" | sort timegenerated -desc | fl timegenerated, message
Ostalo nemaš kaj, TRIM naredbu šalje Win svaki put kad obrišeš neki file.
killuminati je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2018., 18:43   #348
nickross
Budget gamer
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 892
Meni je trim u Samsung Magicianu uključen a zadnji put windows kaže da je prije mjesec dana napravljen trim...postavljeno automatski tjedno
nickross je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2018., 21:40   #349
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Hvala!
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2018., 12:37   #350
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Ukucal u powershell ovu gore naredbu i vidim da mi na C: napravi retrim i onda "The storage optimizer successfully completed shrink estimation on (C Jel to normalno da napravi shrink? guglam uzalud

Zadnje izmijenjeno od: Max_Damage. 03.06.2018. u 12:53.
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 18:01   #351
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
Evo kako je kolega imao problem sa sporošću SSD-a odnosno visokim random access timeom, stavit ćemo rješenje i ovdje.

Citiraj:
Autor Babaloo Pregled postova
Našao rješenje!

jučer sam s frendom u sitne sate raspravljao o ovome problemu i poslao mi je jedan registy file da ubacim u sustav koji se odnosi na stare SATA kontrolere.

Naime, radi se o patchu koji gasi power management tako da ''link'' ostane aktivan cijelo vrijeme umjesto da se isključuje svakih par milisekundi. nekad to nije bilo problem sa mehaničkim diskovima jer im je access time bio manji od vremena koje je trebalo da se sata link ponovo uspostavi. sad kod ssd-a je to veliki problem i mora se ugasiti.

Evo pa tko želi neka isproba, meni je ne samo riješilo problem nego i značajno povećalo preformanse na oba SSD-a, a danas ću ga isprobati na još nekim SSD-ovima sa starijim kontrolerima i Windowsima 10

Nadam se da sam još kome pomogao, javite vaše rezultate
Attached Files
File Type: zip Add_AHCI_Link_Power_Management_HIPM-DIPM.zip‎ (635 byte, 266 views)
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 18:46   #352
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,940
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Evo kako je kolega imao problem sa sporošću SSD-a odnosno visokim random access timeom, stavit ćemo rješenje i ovdje.
Za koji OS, 86/64bit?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 20:13   #353
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
Isti key postoji i na Win 7 i na Win 10, vjerojatno i na Win 8.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 20:29   #354
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,905
prvi put cujem za ovo. kako to ako je toliki perf impact ?
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 21:23   #355
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
I ja isto, tko zna, možda je vezano i za SATA driver, trebalo bi usporediti verzije.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 22:56   #356
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 758
I ima li ovo veze i na novim (recimo Z390) plocama, ili samo starije?
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2019., 09:58   #357
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,905
nista ne javljte jeste probali? jel ima utjecaja? koja je definicija "stari SATA kontroler"? jel recimo moj Z68 spada u to ili pricamo u puno starijim?
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2019., 12:11   #358
2XO
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Osijek-Zagreb
Postovi: 324
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Evo kako je kolega imao problem sa sporošću SSD-a odnosno visokim random access timeom, stavit ćemo rješenje i ovdje.
Ako može malo više info, koliki random access time se smatra visokim za ssd?
2XO je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2019., 16:11   #359
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
nista ne javljte jeste probali? jel ima utjecaja? koja je definicija "stari SATA kontroler"? jel recimo moj Z68 spada u to ili pricamo u puno starijim?
Probao sam i nema skoro nikakve razlike, nijanse su u pitanju. Dobio sam 0.01 ms na RAT-u, nešto malo u sequential read/write i neke silne opcije za SSD u power managementu. Prije bih rekao da je to zbog toga što sam prvi test radio s dosta otvorenih aplikacija, a drugi nakon reboota. Nakon upgradea Win 10 na novi build, sve se vratilo na default i ne diram više jer nema potrebe.

Kod mene Samsung 840 Pro super radi na Z68, nema potrebe ništa dirati.

Citiraj:
Autor 2XO Pregled postova
Ako može malo više info, koliki random access time se smatra visokim za ssd?
Relativan pojam, nekome je i 0.1 ms sporo, ali recimo da se većina SSD-ova vrti oko te vrijednosti ili niže. RAT od 0.2 ms već daje duplo manje IOPS-a.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2019., 16:13   #360
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,905
daklem da ne gubim vrijeme...
hvala ti na reportu i info-u.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na