Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.11.2020., 20:04   #811
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Da si malo bolje pogledao fotke ispod itema, vidio bi da na trećoj imaš upute za stavljanje heatsinka na m.2 ssd. Ukratko, zalijepi se na ssd.
A zašto ne bi išao na neku matičnu? Pogldaj opet te fotke pa će ti sve biti jasnije.
Zato što M.2 slot nije iste visine na svakoj MBO.

Citiraj:
Autor PeroTNT Pregled postova
Da zalijepi se ali jel samo ljepilo drži taj heatsink ili ima žlijeb u koji sjedne pa šaraf drži ssd i time heatsink, vidiš 5. sliku after clamp press to fix it
Izgleda mi kao da heatsink zagrli SSD i onda se sve skupa učvrsti na MBO, ali nigdje ne vidim unutarnje dimenzije jer nije isto ako stavljaš na single-side ili dual-side SSD.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2020., 21:02   #812
Igi385
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 320
Ja imam taj ssd Adatin i nisam stavljao uopće taj heatsink koji se lijepi na njega. Mislim da ne smanjuje to nešto bitno temperaturu njegovu ako sam dobro shvatio. Nije nužno to staviti na njega.
Igi385 je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 10:41   #813
Hexx
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 33
Ekipa valja li Kingston A2000 ili za te novce ima boljih opcija? Treba mi jedan od 500GB, trenutno imam samo Kingston A400 250GB na koji mi stanu tri četiri igre i OS, pa sve ostalo moram na HDD..
Hexx je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 10:46   #814
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Kingston je ok, s time da je ovo starija/sporija/jeftinija verzija. Novije/brže/skuplje verzije imaju KC u imenu (KC2000, KC2500).
Ja bi ipak išao na veći kapacitet da sam na tvome mjestu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 11:07   #815
Hexx
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 33
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Kingston je ok, s time da je ovo starija/sporija/jeftinija verzija. Novije/brže/skuplje verzije imaju KC u imenu (KC2000, KC2500).
Ja bi ipak išao na veći kapacitet da sam na tvome mjestu.
Uh, dosta je velika razlika u cijeni te dvije verzije (koliko vidim najjeftniji KC na nabavi je 800kn za 500gb). Primijeti li se razlika u brzini između te dvije verzije u normalnom radu računala (ne kopiram nikakve ogromne file-ove, gaming i web browsing)?


Ma volio bih i ja više prostora, ali gledam si trenutno nešto za do 500kn max.
Hexx je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 11:51   #816
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
@Hexx
Naravno da igra taj A2000, uzmi i uživaj.
pogotovo šta su kod hvaljenog Adata XPG SX8200 Pro potiho uvalili lošiji kontroler u novijoj seriji.

Samo napomena, to je M.2 varijanta koja ti ide u slot poviše PCI-x16 (grafe).

@all
U vezi hlađenja M.2 ssd - a,
sve zavisi o situaciji u pojedinoj kištri i pojedinom ssd - u (koliko se grije), gdje se nalazi M.2 slot na mobo,

za varijante kada su komponente (čitaj čipovi) samo sa gornje strane ssd - a igra AXAGON CLR-M2 ALU > https://www.axagon.eu/en/produkty/clr-m2
a masivniji je od ranije spominjanog pa mislim da je bolja prilika.

Kome se igra / čeka iz kine ima x varijanti > https://www.aliexpress.com/wholesale...+NVMe+Heatsink
veći pasivac > https://www.aliexpress.com/item/4000492973681.html
slična konstrukcija / klon Axagona > https://www.aliexpress.com/item/1005001351876249.html
sa pwm ventom > https://www.aliexpress.com/item/4000990397781.html

Svi se valjda slažemo da temperatura komponenata igra u trajnosti i/ili radnim karakteristikama (usporavanje / throtlanje kad se pregrije), pa ovakva rješenja mogu pomoći.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 13:18   #817
Hexx
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 33
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Hexx
Naravno da igra taj A2000, uzmi i uživaj.
pogotovo šta su kod hvaljenog Adata XPG SX8200 Pro potiho uvalili lošiji kontroler u novijoj seriji.

Samo napomena, to je M.2 varijanta koja ti ide u slot poviše PCI-x16 (grafe).
Pa imam matičnu ASRock B450M Pro4 koja ima podršku za M.2 NVMe, tak da mislim da bi to trebalo raditi. Nisam nikad prije imao M.2 SSD, ali pretpostavljam ako postoji M.2 utor na matičnoj i podržava NVMe, da će raditi bez ikakvih problema?

Mislim da ću se ipak strpiti do Black Fridaya, možda uspijem uhvatiti 1TB za nekih 500-600kn s amazon.de. Ako ne, budem kupio ovaj A2000 kod nas.
Hexx je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 13:42   #818
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Da, raditi će, samo sam napomenuo u koji slot da montiraš.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 14:40   #819
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Hexx
Naravno da igra taj A2000, uzmi i uživaj.
pogotovo šta su kod hvaljenog Adata XPG SX8200 Pro potiho uvalili lošiji kontroler u novijoj seriji.
A vidiš smradove, sad sam se sjetio kada je istu stvar davno napravio Kingston s onom V300 serijom ako se sjećate. Izacili te V300 modele (u vrijeme kada je još SSD bila prestižna tehnologija) i inicijalni reviewi odlični za tu cijenu, best buy ovo ono. I nakon nekog vremena su tamo počeli trpat neki drugi kontroler ili nand, ne sjećam se više - naravno pod istim imenom.
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 15:05   #820
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Trebam 1Tb M.2 za storage. Dajte par prijedloga pa da vidim koji bude najjeftiniji za BF. Isključivo naše prodavaonice jer kupujem na firmu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 15:00   #821
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,214
Matična, iz siga mi podtzava: M.2 Socket 3 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 SATA & PCIe x4/x2/x1 SSD support)

Pa pretpostavljam da su to vise manje svi m2 ssdovi.
Mene isto zanima na sta da gledam, zamjenio bi kingstona a400 120gb na kojem je w10 sa nečim konkretnijom, do cca 600kn. Nije bas da me toliko puno briga za brzine al da nije odron, sta da jos gledam osim gore spomenutog Kingstona A2000, volio bi 1TB al prizivit cu i sa 500 ako nebude za bf u tom cjenovnom rangu. A2000 zvoni da bi ga moglo bit.
Adata XPG SX8200 Pro izbjegavat koliko sam shvatio
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 15:25   #822
cro_ryder
cyborg
Moj komp
 
cro_ryder's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: hills of SB
Postovi: 233
U sličnoj sam situaciji, kod mene v300 radi već skoro 6 godina i gledam si neki upgrade napraviti.

Od ovog što sam malo poklikao za sad su mi zanimljivi Crucial P1 i P2, već spomenuti Kingston A2000, WD Blue ili možda čak i Intel 665p (navodno dosta bolji od 660p https://www.tomshardware.com/reviews...5p-m2-nvme-ssd).
Vidjet ćemo kakva će biti ponuda idućih par tjedana, svi imaju 5 god. garancije tako da bi lako mogla cijena presuditi.
cro_ryder je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 17:28   #823
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Gledao sam da se na Amazonu nađu Cruciali po povoljnim cijenama. 1Tb sa dostavom dođe oko 100€.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 18:50   #824
Verbum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 679
Pozdrav ekipa molim za savjet.

Htio bi uzeti 2TB M.2 NVMe PCIe SSD, koliko vidim Adata SX8200 Pro više nije preporučen (zbog novog kontrolera), zanima me je li CORSAIR Force MP400 dobra kupovina za 2.200 kn?

Bitno mi je da ga mogu kupiti u HR i da ga mogu dobiti/isporučiti kroz par dana. Ne bi nikako išao ispod 2TB jer onda moram kombinirati još jedan SSD, a matična mi ima samo jedan M.2 utor.
Verbum je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 22:21   #825
Verbum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 679
Kupio danas u Protisu Adata XPG SX8200 Pro 2TB, samo da javim još uvijek dolazi sa "starim" kontrolerom SMI SM2262EN.
Pa eto vjerojatno ima još starih zaliha koga zanima

Zadnje izmijenjeno od: Verbum. 16.11.2020. u 22:28.
Verbum je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 12:43   #826
Corvin
Premium
 
Corvin's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 144
Nije mi baš jasno kako mogu tvrditi da je A2000 je blizu 8200 pro.
Kod mene nisu ni blizu.
A Kingstonov manager ne nalazi da ima novi firmware.
Nekaj tu smrdi




Corvin je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2020., 22:13   #827
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
U sekvencijalnom benchmarku nisu ni blizu, u normalnom radu će biti jako teško primijetiti razliku ukoliko se u sustavu nema barem još jedan super brzi disk sa kojeg će se često kopirati velike količine podataka.


Po meni je A2000 od 1Tb za nekih 860 kn trenutni best buy.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2020., 00:07   #828
Le0n
Groarrr
Moj komp
 
Le0n's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Pula
Postovi: 430
Zašto nitko više ne preporučuje Samsung EVO seriju (970+)? Sve ok s njima osim što su kojih 10% skuplji od ekvivalenata sličnih karakteristika?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Le0n je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2020., 00:17   #829
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,214
Citiraj:
Autor Corvin Pregled postova
Nije mi baš jasno kako mogu tvrditi da je A2000 je blizu 8200 pro.
Kod mene nisu ni blizu.
A Kingstonov manager ne nalazi da ima novi firmware.
Nekaj tu smrdi
Tvoj stari ili novi 8200 pro?

mislim meni osobno je 2000mb/s i vise nego dovoljno, pogotovo sa starog a400 sata, al. kome je bitno razlika je 50% sta nije malo, dapace.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2020., 03:40   #830
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,137
Trenutno 99% ovog foruma dovoljan je SATA 3 SSD.

Za igre trenutno je nebitno dal je SSD: SATA 3 ili NVME M2 PCIE 4, jer je razlika ZANEMARIVA (2 sekunde tj 15%).


Ko živ ko mrtav dok DirectStorage postane reality , koji je trenutno novi buzzword koji ce po mom mišljenju zaživit tek kroz 6 mjeseci do godinu.

DirectStorage vecinom ce bit implementiran u novim igrama koje tek dolaze i pokojim "starim" ali relativno friškim naslovom koji bi mogao dobiti takav apdejt ako ce developeri biti motivirani OFC.


Koliko od nas radi nešto zahtjevnije od C/P u winblowzima i pokrece neku igru, a koliko ima I/O workload koji bi poprilicno opteretio NVME PCI 3/4.0 SSD !

Ko od nas na dnevnoj bazi kopira / prebacuje silne kolicine podataka da mu je toliko bitna ta brzina osim kad gledate Crystal Disk Mark i ATO SSD benchmark tool ?!


Citiraj:
What has become blatantly clear from this testing is that it doesn't matter what sort of ssd you have for gaming so long as you have an SSD of some sort.

In six of the nine games we tested there was only a two second difference in load times between an entry-level SATA SSD and the absolute fastest PCI 4.0 drive.

In percentages this was usually below a 15% performance uplift moving from the fastest to the slowest drive which is hardly worth talking about.

In the best cases like horizon zero dawn in the division two even then it doesn't really make sense to go all out on a high performance drive for gaming

I did see up to a 35 percent speed up for load times moving from entry level SATA to super fast PCI 4.0 but what we're talking about in raw numbers is the difference between waiting 21 seconds and 16 seconds.

Right now even the best ssds don't offer an instant game load experience so for many buyers i don't think it's worth paying quite a large premium to shave off just a few seconds to load times.

There's also very little difference between different SSD specifications. PCIE 4.0 vs 3.0 provides essentially no benefit in most cases especially compared to a top-end pci 3.0 drive.

QLC memory is not slower than TLC for reading game files. Having a DRAM cache is also not important for game loading.

The only specification that has some influence is whether the SSD is SATA or PCIE with sata being slightly slower, but beyond that other specs are rather meaningless for gaming.

Why don't games benefit all that much from fast ssds ? Well it seems pretty clear that storage performance is not the main bottleneck for loading today's games.

Pretty much all games up to this point are designed to be run-off hard drives which are very slow, after all the previous generation of consoles with the ps4 and xbox one both used slow mechanical drives to store games.

Today's game engines simply aren't built to make full use of fast storage and so far there's been little incentive to optimize for pcie ssds.

Instead the main limitation seems to be things like how quickly the cpu can decompress assets and how quickly it can process a level before it's ready for action, rather than how fast it can read data off storage.

YT Hardware Unboxed @ 14:49

https://youtu.be/COofLeqk_tM?t=889




Citiraj:
Microsoft to Bring DirectStorage API to Windows in 2021: Speeding Up Gaming With NVMe SSDs

Microsoft’s DirectStorage API is said to lower CPU overhead for tens of thousands of I/O operations that modern gaming systems perform, eliminate unnecessary data transformations steps,
and give game developers a finer control of the storage.
Everything in a bid to shrink load times and allow GPUs to consume data from SSDs faster and make virtual worlds richer


https://www.tomshardware.com/news/mi...-nivida-rtx-io
DX 12 je došao 7/2015-te sa Win 10 te je asynchronous compute bio glavni buzzword vezan za njega (DX 12) koji je obecavao veliki FPS gain.

Prve DX12 igre su se pojavile tek 6 do 9 mjeseci kasnije.

Koliko znam da BF V ima bolji FPS na DX 11 nego na DX 12 i to nije jedini primjer.

List of DirectX 12 games https://www.pcgamingwiki.com/wiki/Li...rectX_12_games

Kao i uvijek softver kasni za hardverom ...



Šta nas ceka (koliko bolje ubrzanje) sa DirectStoragom i tempom njegove impelmentacije na PC te buducim portovima sa novoizašlih konzola to ce se tek vidjeti.
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 22.11.2020. u 19:21.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 17:27   #831
DSA
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 257
Ovo je “stari” bolji controller?

https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...6ce5d14843.jpg

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 23.11.2020. u 17:50. Razlog: prevelika slika
DSA je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 17:31   #832
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Jup

Meni kingstonov manager niti ne prepoznaje adata 8200pro... Netko je spominjao da s njim mogu updejtati fw, ako sam dobro shvatio
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 17:58   #833
noda
teh masta
Moj komp
 
noda's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 215
Kak si mislio ažurirati adata disk s kingstonovim softverom?

To je bilo govora za update A2000 fw-a.
noda je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 18:05   #834
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Jup, nisam shvatio, my bad. Nekako sad to vise nema smisla:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=3455237
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 19:35   #835
DSA
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 257
Znaci ima jos na lagerima starih kontrolera. Moj je sa ComputerUniverse danas dosao
DSA je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 21:08   #836
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Ima ih i kod nas, navodno u Protisa ima zaliha... Ja sam svog narucio u eKupi - cijena je bila predobra za propustiti, sutra bi trebao stici.
Bas me zanima sto cu dobiti, pretpostavljam novi kontroler Iako realno, performanse su jako slicne, tako bar govore interneti...

Citiraj:
...this is a non-issue in my opinion. When we had the switch from E12 to E12S there was a very obvious physical change and usually a downgrade in DRAM capacity, but the two controllers are still identical.
The SM2262 -> SM2262EN was also effectively just a change in write-throughs (bypass firmware for faster writes) but also slightly higher clocks, although these vary on SM2262EN drives by 25 MHz or so.
It's not a matter of "better" but rather different trade-offs, however it's clear from the linked review that these pass-through writes are still present, and to say a SM2262 with that change is "SM2262G"
but different than "SM2262EN" with the same changes is playing semantics. If there are other actual changes, beyond possibly firmware (we do see differences even between S11 Pro and SX8200 Pro),
I'll discover them, but it is not anticipated to be significant...

Change in DRAM is a different discussion but generally irrelevant. Usually the move to DDR4 and especially LPDDR4 is done for efficiency's sake (power consumption), supply, cost, etc.
I don't think it's been tested directly (although I know Sean at TH has poked into it) but it's also essentially a non-issue here.

As I posted above the EX950 also has the "G" in reviews and this includes newer ones, e.g. on TPU's firmware article. This is also true of SMI's SATA controllers (SM2258/XT -> SM2258G/H, "G" on HP's S700/S700 Pro).
Historically SMI has used "EN" for its DRAM-equipped SKUs but with some exceptions...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 22:53   #837
PeroTNT
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Imam matičnu ploču Asrock X370 Taichi za koju stoji:
-1 Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4 & SATA3)
-1 M.2 (PCIe Gen2 x4)

To znači da u jednom utoru recimo Adata SX8200Pro ili Samsung 970Evo bi radili u fullspeedu 3500mb/s dok u drugom smanjenom brzinom 2000mb/s + opterećenje chipseta u slučaju zauzeća drugog ne-ultra M2?
PeroTNT je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 09:27   #838
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Tako je. Računaj na max. cca 1600-1800MB/s na PCIe Gen2 sučelju (na stranici prije imaš benchmark mojeg A2000 na x4 PCIe Gen2 kartici/slotu)
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 09:33   #839
PeroTNT
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
OK, a što je s tim da prvi brži utor ide direktno na procesor dok sekundarni sporiji utor preko chipseta, ima li to negativnih strana osim manje brzine? Da ne bi bilo veliko opterećenje chipseta pa temperatura throttling ili sl, x570 ploče imaju aktivnu hladilicu na chipsetu upravo zbog gen4 i pcie4.0 koliko znam
PeroTNT je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 10:15   #840
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor PeroTNT Pregled postova
OK, a što je s tim da prvi brži utor ide direktno na procesor dok sekundarni sporiji utor preko chipseta, ima li to negativnih strana osim manje brzine? Da ne bi bilo veliko opterećenje chipseta pa temperatura throttling ili sl, x570 ploče imaju aktivnu hladilicu na chipsetu upravo zbog gen4 i pcie4.0 koliko znam

Msm da će ti prije throttlat SSD nego chipset... a i ovako imam dojam da ne misliš zapisivat na SSD max brzinom pola sata?


Kažem, pogledaj moj benchmark na prošloj strani pa prosudi sam. Iskreno, u RL svakodnevnom radu to vjerojatno nikad nećeš ni primjetit. Kao što vjerojatno ne bi ni primjetio razliku između dobrog SATA SSD-a i nvme PCIe SSD-a, osim ako odjednom kopiraš 10 ili više mkv video datoteka.... ili nešto slično tome

Zadnje izmijenjeno od: JC Denton. 24.11.2020. u 10:21.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na