Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.03.2023., 10:03   #31
cic
Premium
 
cic's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Podravina
Postovi: 1,015
Problem sa napajanjem.. mozda

I tako je komp radio do jučer, sve super bilo, danas ga idem uključit, ne reagira.

Opet napajanje.
cic je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2023., 10:15   #32
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Probaj sa napajanja isključiti 220V~ kabal pa za par minuta priljučiti i probati uključiti PC .
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2023., 10:20   #33
cic
Premium
 
cic's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Podravina
Postovi: 1,015
Problem sa napajanjem.. mozda

Probao. Uzeo i drugi kabel.

Srećom frendu nisam vratio napajanje pa sam imao priliku opet isprobat i s njegovim radi.

Sad još ako moram i plaćat povrat linksu, lagano mi živci budu otišli.

Jel moguće da neka komponenta sjebava napajanje? Koje su šanse za to?

Zadnje izmijenjeno od: cic. 05.03.2023. u 12:03.
cic je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 20:34   #34
cako
uvik kontra
Moj komp
 
cako's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: blizu Splita
Postovi: 271
Citiraj:
Autor cic Pregled postova
Dakle moj problem je bio jer sam kao na starom napajanju, a i na većini kompova koje sam imao, spajao 20 pinova na matičnu plus ona 4 pina isto posebno na matičnu, tam blizu procesora. Sad me frend prosvijetlio da tih 20+4 idu tamo di je onaj 24 pinski utor. Ali nije bio samo to problem, pa sam evo sad naučio da onaj 2x4 pinski ide tamo di sam ja spajao ova 4 pina.
Ovo je za rubriku vjerovali ili ne ..
Osobno ne vjerujem da si uopće uspio ugurat 4-pin plastični konektor (za napajanje na ploči) u utor za napajanje CPU-a.
A ako si ga na silu i uspio ugurat , bez da si pogledao ostale konektore na napajanju onda ti je moj prijateljski savjet da odneseš kompjutor u servis dok još ima nade da ga se spasi (od tebe)

Citiraj:
Srećom frendu nisam vratio napajanje pa sam imao priliku opet isprobat i s njegovim radi.
Sad još ako moram i plaćat povrat linksu, lagano mi živci budu otišli.
Jel moguće da neka komponenta sjebava napajanje? Koje su šanse za to?
Okani se ćorava posla, i lipo kompjutor odnesi tom frendu koji ti je pomagao ili nekome tko radi i popravlja kompjutore i ima iskustva .
cako je online   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 21:07   #35
cic
Premium
 
cic's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Podravina
Postovi: 1,015
Problem sa napajanjem.. mozda

Gle nisam znalac ko ti, ali tolko retardiran nisam kak ti misliš.

Dakle novo napajanje je radilo kojih 8 dana i sad više ne reagira.

Izvadim ga van, spojim frendovo napajanje i s njegovim se komp upali.

Trebam dalje?

I btw, kaj se tiče onog 4-pina, mislio sam da je ko na starom napajanju. Dakle tam sam imao samo 20-pin napajanje koje ide na ploču, ne i ovih dodatnih 4-pina, odnosno sveukupno 24.

Imao sam posebno 4-pina koja sam spojio tam kod cpu. Možda ne znam konkretno objasnit, ali dobro znam kak je staro napajanje bilo spojeno i radilo 8 godina. Novo napajanje je za mene bilo doslovno novo jer eto više ne pratim tolko te gluposti, pa sam mislio da je sve isto ko i prije. Prevario sam se, skužio uz pomoć frenda i kolege s foruma u čemu je problem i riješio. I krepalo za 8 dana.
cic je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 21:58   #36
cako
uvik kontra
Moj komp
 
cako's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: blizu Splita
Postovi: 271
Citiraj:
Autor cic Pregled postova
Gle nisam znalac ko ti, ali tolko retardiran nisam kak ti misliš.
Dobro, to smo riješili , idemo dalje.

Jesi li ikad ranije imao problema sa oscilacijom strujnog napona u kući/stanu?
Trebao bi to provjeriti, možda ti je napon u određenim danima počeo raditi oscilacije ili sl. pizdarije.

Dalje,bilo bi dobro da frendovo napajanje staviš u PC da radi nekoliko dana da vidimo da li će i ono otkazat.
A paralelno s tim da pratiš napon na utičnici .

A ovo novo bi tribalo ispitati testerom za napajanja.
Druga opcija je da izvadiš ATX koonketor s ploče i kratko spoji zelenu i crnu žicu komadićem žice.
Ako se ne zavrti vent na napajanju nosi ga reklamirat .

Pregledaj stakleni osigurač PSU-a da li je pregorio?

Pitanjce, jesi li dobro ispuhao komp?
Još jedno "banalno" pitanjce, da li se komp koristi u pušačkom okruženju?

Ako je sve čisto, dobro ispuhano, i da je CPU hladnjak čist, pasta promijenjena bilo bi dobro sve izvadit iz kučišta i sastavit na stolu.
cako je online   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 09:04   #37
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Da bi vidio stakleni osigurač u PSU, treba ga otvoriti, a onda gubi garanciju. Ne otvaraj.
Kao što kaže kolega, spoji crnu i zelenu žicu na ATX konektoru i ako ne zavrti ventilator, nosi ga na reklamaciju.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 15:11   #38
cic
Premium
 
cic's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Podravina
Postovi: 1,015
Problem sa napajanjem.. mozda

Spojena crna i zelena kod servisera, čisto da ne bi ispalo da noob ide glumit majstora, i napajanje nije ni trznulo.

Dakle krepalo.

A da je u pitanju struja, vjerojatno bi mi krepalo i sve ostalo u sobi, ne samo napajanje. Komp se ne koristi u pušačkom okruženju. I nije ispuhan, al bome nije ni da ima previše prašine, minimalno.

Ali ajd, prije dolaska novog psu-a, ako mi links prihvati garanciju, dam si truda pa ga očistim, idem odmah.
cic je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 15:26   #39
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Ne vidim nikakvog razloga zašto ti reklamacija ne bi trebala biti odobrena. 'Pokušao sam upaliti komp, ali se nije upalio.' I gotova priča.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 16:43   #40
cako
uvik kontra
Moj komp
 
cako's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: blizu Splita
Postovi: 271
Možeš li posuditi multimetar kod nekoga i tokom narednih dana više puta (jutro,poslijepodne i večer)mjeriti napon na utičnici.
Moraš sa sigurnošću znat da li ima oscilacija i kolike su.
"Normalnim" se smatra +/- 10% . Ako imaš skokove preko 250 onda imaš problem sa HEP-om.

Citiraj:
A da je u pitanju struja, vjerojatno bi mi krepalo i sve ostalo u sobi, ne samo napajanje
Netočno
Oscilacije napona neki uređaji neće ni osjetiti dok kod nekih može doći do ozbiljnih odstupanja u radu, pa čak i kvarova.

Da li ti sad kompjutor radi sa frendovim napajanjem?
Izvadi ploču van iz kučišta ,izvadi grafu i RAM-e i sve utore dobro ispuši i kistom izbaci prašinu.
Poslije toga ploču na stol spajaj i ostavi da radi.
Ploču upali pomoću nekog komadića žice/metala, samo kratko spojiš (dotakneš) +/- (power switch) pinove.

Zadnje izmijenjeno od: cako. 07.03.2023. u 16:55.
cako je online   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 17:05   #41
cako
uvik kontra
Moj komp
 
cako's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: blizu Splita
Postovi: 271
Evo mene opet, vjerojatno sam dosadan, da li živiš u zgradi, kući ili si na selu?
cako je online   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 17:06   #42
cic
Premium
 
cic's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Podravina
Postovi: 1,015
Problem sa napajanjem.. mozda

Na selu u stanu, kakve to veze ima haha

Problem je kod frendovog napajanja kaj mi treba adapter, molex, kaj već, da bi mogao spojit grafičku. U mom kraju to nemam di kupit, eventualno se vozit 20 min, to mi se neda radi jednog adaptera.

Pakiram napajanje i nek ide u Links. Ak mi pošalju drugo i ak i to opet krepa, onda nek ide sve k vragu, kupim novu matičnu, procesor, napajanje i ram za 250€ i bok.
cic je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 17:56   #43
cako
uvik kontra
Moj komp