Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.10.2020., 13:15   #151
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ja ti mogu reći iz prve ruke, jer sam i sam u kupnji stana ovih dana.

Cijene ne samo da nisu pale, već se stanovi i dalje prodaju kao vruće kestenje. Apsolutno se ništa nije promjenilo, i dalje se dobar stan mora kapariti u roku sat dva, jer neće dočekati drugi dan u oglasu.
I dalje se ne prodaju stanovi koji imaju neki problem ili prenapuhanu cijenu i to je to. Pala je cijena onih štakornjaka iz centra koje više nitko neće kupiti i to je to.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2020., 13:16   #152
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Čisto za info.

2017. sam išao gledati stan, novogradnja (zgrada je gotova bila 2019.) - cijena 1250EUR (nisam kupio stan jer je zgrada bila 95% rasprodana) - bilo mi je žao.

2018. sam išao gledati stan, nova zgrada, ista kao i ova iz 2017. samo pararelna s tom, rezervirao stan po 1450 EUR (na kraju toga kupio).

Kolega rezervirao stan 2019. stan do mene 1650EUR (isti stan, isti kat, 9 mjeseci razlike).

Tako da, ja sam čekao stan od 2016. da cijene padnu i nikako. Na kraju riskirao , išao po cijeni 1450EUR i na kraju dobro prošao, srećom.
Svi, ali svi su mi srali da je to previše, da će cijene pasti itd. I na kraju odlučio ne čekati i sretan sam zbog toga.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.10.2020., 14:11   #153
SrKi
Premium
Moj komp
 
SrKi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 829
Citiraj:
Autor HCS Pregled postova
Nitko ne ocekuje pad cijena u ovoj godini, tako da trenutni podaci zaista nisu bitni. Takoder, radi li se o trazenim ili prodajnim cijenama, koliki je dio avansa koji nitko ne vidi? Trziste nekretnina zadnje reagira na negativne (ili pozitivne) ekonomske ucinke, po mojoj nekakvoj procjeni to cemo vidjeti krajem iduce i pocetkom 2022. Jasno nece biti pad od 30%, ipak je HR previse centralizirana i ekonomski nepismen narod ce uvijek vidjeti nekretnine kao najbolju investiciju.
Za posljedicu zadnje navedenog a i masovnog dijeljenja socijalističkih nekretnina za tadasnju sumu od 0 novaca, HR jos uvijek ima vrlo visok postotak stanovnistva, koje ima svoju nekretninu, sto u razvijenijim drzavama nije slucaj, niti potreba. No dobro, tu vec zalazimo dublje u sferu socioekonomskih pokazatelja zemalja u tranzicji, zasto je to tako.
Nema to veze s ekonomskom nepismenošći. Svatko tko je u mogućnosti kupiti nekretninu treba to uraditi. Omjer rente i cijene nekretnina je naprosto loš za rentu. Rentaju jedino ljudi koji nisu kreditno sposobni, svi ostali kupunju. Ja bi prvi kupio još jedan stan da sam u mogućnosti i dao ga u rentu. Vratio bi 80% vrijednosti stana do prenzije kroz kiriju, a ostane mi stan za crne dane ili ostavštinu.

Stan koji rentaš za cca 500 eura mjesečno možeš kupiti na 30 godina s mjesečnim anuitetom od cca 650 eura (naglasak na cca, ovisi o nekoliko faktora, ali da generaliziramo radi rasprave). Ne vidim razlog zašto iznajmljivati ako financijski možeš kupiti. Da je renta 300, a kreda 650 mjesečno onda ima smisla iznajmiti.

Naravno, moguće je da će se sve promijeniti jednog dana ako se uvede porez na neto imovinu (kojeg nema u gotovo svim zemljama EU, koliko sam samo u Francuskoj ima, možda još negdje, nemam pojma).

Realno je očekivati da će dugoročno rasti standard u Hrvatskoj, tako da ne vidim razloga zašto bi cijene padale, pogotovo na primamljivim lokacijama.
SrKi je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2020., 00:24   #154
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Čisto za info.

2017. sam išao gledati stan, novogradnja (zgrada je gotova bila 2019.) - cijena 1250EUR (nisam kupio stan jer je zgrada bila 95% rasprodana) - bilo mi je žao.

2018. sam išao gledati stan, nova zgrada, ista kao i ova iz 2017. samo pararelna s tom, rezervirao stan po 1450 EUR (na kraju toga kupio).

Kolega rezervirao stan 2019. stan do mene 1650EUR (isti stan, isti kat, 9 mjeseci razlike).

Tako da, ja sam čekao stan od 2016. da cijene padnu i nikako. Na kraju riskirao , išao po cijeni 1450EUR i na kraju dobro prošao, srećom.
Svi, ali svi su mi srali da je to previše, da će cijene pasti itd. I na kraju odlučio ne čekati i sretan sam zbog toga.
nema tu padanja cijena u ovoj situaciji kad imas masu ljudi "nase" generacije koji sada kupuju stanove, a ponuda je rijetka za kvalitetnu gradnju na dobroj poziciji. Pogotovo sto se sada blizimo vise monetarnoj uniji sa EU, izjednacavanjem zakona, (imaginarnim pokusajem) smanjenja korupcije, cijene nasih nekretnina ce biti sve privlacnije strancima kao sto je trenutno npr. Istra i Kvarner za Austrijance i Nijemce koji su poceli masovno kupovati zemlju i kuce.

Tako da si dobro odlucio kad si uzeo stan.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2020., 18:35   #155
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Citiraj:
Autor HCS Pregled postova
Nitko ne ocekuje pad cijena u ovoj godini, tako da trenutni podaci zaista nisu bitni.
Prvi argument je bio da peddleri nekretnina guraju svoj story, sad se dogodio switch narativa malo....dobro.

Izgleda da nisi pratio temu otpočetka kad tvrdiš da niko nije ocekivao pad nekretnina ovdje.

Jel stvarno ima ljudi koji očekuju i pad slijedeće godine?



Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ja ti mogu reći iz prve ruke, jer sam i sam u kupnji stana ovih dana.
Normalno. A gradko/pionir(upućeniji znaju ko je iza tih 6 firmi na istoj adresi) sa kojima dosta radimo radimo grade kao da sutra ne postoji. Upravo od njih sam dobio info TADA(kada su ljudi tu tvrdili da treba čekati jesen za pad cijena) da nikakvog pada cijena nekretnina neće biti niti na jesen niti na zimu. Dapače sad će se dogoditi da će posljedično poskupljenju novih nekretnina porasti potražnja za polovnima....a.svi znamo kaj to znači.

Zadnje izmijenjeno od: SympForTheDevil. 10.10.2020. u 18:45.
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2020., 20:49   #156
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
da ne otvaram novu temu, pitanje bi moglo spasti ovdje.. uzimati stambeni u eurima ili kunama? pitao sam osobnog bankara u pbz-u i kaže da ne smije odgovorit na to pitanje.. moje neko razmišljanje je da je bolje uzet u eruima ga uvodimo kroz koju godinu
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2020., 21:04   #157
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Moras malo vise detalja izbaciti ako zelis neku konstruktivnu raspravu/prijedlog. Na koliko godina, kolike su razlike u kamati, kako se mijenja kamata fixna/promjenjiva...

U suprotnom koji god odgovor dobijes ne treba uzimati za ozbiljno. Isto tako, svoju guzicu riskiras, a ljudi se vole praviti pametni s tudjom lovom. Govorim ti to jer se ljudi olako zaletavaju u kupnju 'svog' stana iz ovih ili onih razloga. Danas je mozda isplativije uzeti kredu, prije 10 godina nije bilo. Sto ce biti za 10 godina nitko ne zna, a kamo li za 30.

Generalno, ako banka trazi vecu kamatu za nesto, to znaci da im je to veci rizik. Kuna bi vjerojatno mogla jos past, ali mozda nece. Vidi kolika ti je razlika u anuitetima (u kunama) za isti kredit i vidi koliko se tecaj treba promijeniti da dodjes na isto. I onda sam odluci oces li se kockati s Eurom ili s Kunom.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2020., 21:04   #158
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
da ne otvaram novu temu, pitanje bi moglo spasti ovdje.. uzimati stambeni u eurima ili kunama? pitao sam osobnog bankara u pbz-u i kaže da ne smije odgovorit na to pitanje.. moje neko razmišljanje je da je bolje uzet u eruima ga uvodimo kroz koju godinu

Kredit uzimaš u valuti u kojoj ti je plaća... Naučio na teži način sa CHF koji mi je uvalila ZABA iako smo tad tražili u EUR.
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2020., 21:08   #159
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
37k eura na 15 godina (da mi rata bude cca 2k kuna).. a čuj, plaća mi je u kunama kao i 99% hrvata.. mislim da se na tako "mali" kredit neću sjebat bez obzira na EUR ili kune.. bez hipoteke kredit uzimam, kredit u ratama (ne anuiteti), pbz banka, moram vidit jel promjenjiva ili 5g fiksna ostatak promjenjiva, neću APN jer ne znam gdje ću bit sljedećih 5g
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2020., 21:14   #160
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
37k eura na 15 godina.. a čuj, plaća mi je u kunama kao i 99% hrvata.. mislim da se na tako "mali" kredit neću sjebat bez obzira na EUR ili kune.. bez hipoteke kredit uzimam
Jesu to fikse kamate ili promjenjive? Promjenjiva kamata moze ici do zakonske zatezne kamate koja je mislim 10-11%, tako nesto su meni rekli. Naravno, to se nije dogodilo u vremenu kojeg se ja sjecam al ne treba izbaciti iz jednadzbe.

Koliki ti je anuitet u kunama za kunu, a koliki za euro. Pitam u kunama jer ne znam po kojem tecaju banka obracunava kad ti skida 100E anuiteta.

Ocu rec ovo.

Ako ti je rata u eurima 100kn, a u kunama 105kn. onda ti je to omjer od 105/100=1.05, odnosno ako ti euro naraste sa 7.5 na 7.5*1.05=7.875 onda si do tada jos u plusu. Ali kazem ti, tu ti u izracun ulazi jos po kojem tecaju banka racuna, i koliko bi se mogla promjenjiva kamata promijeniti. Ovo s promjenom kamatom si jos malo istrazi jer je vjerojatno bilo tu nekih zakonskih izmjena nakon ovog sa CHF pa je mozda to drugacije regulirano, a ja sam se raspitivao zadnje prije 10godina.
hash je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.10.2020., 22:18   #161
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
37k eura na 15 godina (da mi rata bude cca 2k kuna).. a čuj, plaća mi je u kunama kao i 99% hrvata.. mislim da se na tako "mali" kredit neću sjebat bez obzira na EUR ili kune.. bez hipoteke kredit uzimam, kredit u ratama (ne anuiteti), pbz banka, moram vidit jel promjenjiva ili 5g fiksna ostatak promjenjiva, neću APN jer ne znam gdje ću bit sljedećih 5g
ja bi uzeo u eurima jer ce tecaj kamate biti vezan uz eurozonu i mozes se nekako ravnati prema njima kako ce biti. Kunski kamata ce biti visa jer smo "nestabilni" ali onda ti ogranice kredit. a 2023 ionako ce ti preracunavati kune u eure (7.53kn za 1EUR) jer tada uvodimo euro. Nemoj samo otici u jednu banku i traziti kredit, prodji doslovno od jedne do druge i kazes ovdje su mi ponudili ovu ponudu, da li mozete vi bolje i tako prodji dvije - tri jace banke u HR.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2020., 22:24   #162
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor HCS Pregled postova
Nitko ne ocekuje pad cijena u ovoj godini, tako da trenutni podaci zaista nisu bitni. Takoder, radi li se o trazenim ili prodajnim cijenama, koliki je dio avansa koji nitko ne vidi? Trziste nekretnina zadnje reagira na negativne (ili pozitivne) ekonomske ucinke, po mojoj nekakvoj procjeni to cemo vidjeti krajem iduce i pocetkom 2022. Jasno nece biti pad od 30%, ipak je HR previse centralizirana i ekonomski nepismen narod ce uvijek vidjeti nekretnine kao najbolju investiciju.
Za posljedicu zadnje navedenog a i masovnog dijeljenja socijalističkih nekretnina za tadasnju sumu od 0 novaca, HR jos uvijek ima vrlo visok postotak stanovnistva, koje ima svoju nekretninu, sto u razvijenijim drzavama nije slucaj, niti potreba. No dobro, tu vec zalazimo dublje u sferu socioekonomskih pokazatelja zemalja u tranzicji, zasto je to tako.
Pad se očekuje jer je nemoguće da toliki pad BDP-a ne dira cijene stanova čija je prodaja većinom ovisna o financiranju putem kredita.
Xenon je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2020., 22:26   #163
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
da ne otvaram novu temu, pitanje bi moglo spasti ovdje.. uzimati stambeni u eurima ili kunama? pitao sam osobnog bankara u pbz-u i kaže da ne smije odgovorit na to pitanje.. moje neko razmišljanje je da je bolje uzet u eruima ga uvodimo kroz koju godinu
Bankar ti više ne smije savjetovat koju ćeš uzet valutu i zaduživanje po kojem tržištu. Ako je kredit duži od 5 godina onda EUR budući da smo na korak od eurozone.
Xenon je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 17:07   #164
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Mene su učili da se kredit diže u valuti u kojoj primaš plaću. A kamate su danas iste za oba kredita, i kunski i €. A kad bude preračunavanje, bit će preračunavanje i jednoga i drugoga po istom koeficijentu.

E sad, moje znanje o ekonomiji je mizerno, ali sam se vodio ovim gore kada sam dizao kredu. Danas su predani papiri za APN. Sad čekanje



I da, obiđite više banaka, pa čak i ista banka kod drugih bankara. Sve igra ulogu i puno ovisi o raspoloženosti bankara.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 17:16   #165
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Neke banke imaju manje kamate za eure, jedino Erste je imala manje kamate za kunske.
Također uzeo u kunama.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 08:20   #166
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp
 
Immortalis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 842
Pitanje s druge strane, kad smo se vec dotaknuli toga... štednja u kunama ili eurima?
Nagodinu mi istece stednja, koju sam otvorio u kunama zbog vece kamate, pa cu vjerojatno prebacit taj novac u novu stednju...
Immortalis je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 08:44   #167
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor Immortalis Pregled postova
Pitanje s druge strane, kad smo se vec dotaknuli toga... štednja u kunama ili eurima?
Nagodinu mi istece stednja, koju sam otvorio u kunama zbog vece kamate, pa cu vjerojatno prebacit taj novac u novu stednju...

Mali OT, valjda nam nece zamjeriti 🙄
Bas sam se zatekao u preseljenju djecijih stednji iz pbz-a u hpb. Kamate su mizerne, nikad manje.
Konkretno djecija stednja "Kockica" 1% uz tendenciju da ce i ona ici ispod 1% (po rijecima osobnog bankara)
Sve ostalo je 0,4-0,6% ... sto se tice hpb-a.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 14.10.2020. u 08:52.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 08:52   #168
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp
 
Immortalis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 842
To je katastrofa... ja sam 2016. "ubo" 2.5% i to je bila najvisa kamata tad
Immortalis je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 09:06   #169
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Padaju vec godinama kamate na stednju, toliko su mizerne da je po meni samo upitno kad ce postat negativne.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 09:09   #170
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Kamate na štednju su odavno mizerija. Čak je poticaj države za stambenu štednju pao na još mizernijih 35kn (0,7%) na godišnju uplatu od 5.000kn. Nekada je taj iznos bio 750kn (15%) na 5.000kn.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 09:12   #171
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Offtopic - klasicna orocena stednja se vise nikako ne isplati.
Meni upravo istice zadnje orocenje (HPB Motiv Plus ugovoren 2017. - 2.3% ukljucujuci premiju)

Niskorizicne alternative ovisno o roku/preferenacama su obveznicki fondovi odnosno neki treci stup.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 09:20   #172
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
I dalje OT 😜
Ma i oni su sad rizicni.
Imam 3 fonda, bili su mi u yebenom minusu. 2 su se oporavila, al ivaj dionicki sumnjam da ce skoro. Korona ih satrala.
Cekam da budem u pozitivnoj nuli i vadim sve van.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 09:24   #173
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Samo buy the dip
Uz dokupe u Q2 - sve se zeleni (ZB Trend ima najvise zasluga)

Nego, ako uskoro donesu sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s USA - neki dividendni ETF i mozak na pasu.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 09:30   #174
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
@dodatak na temu valute kredita
Ne znam kak je danas, ali 2018. se vise isplatil stambeni kredit u EUR, fix 3%/5god pa fix 4%/10god, ali ucesce sjeda na glavnicu u drugom periodu. Na kraju je u EUR ispalo nekih 3.5% povoljnije (nije bas zanemarivo, na rok od 15god).

Neovisno o valuti, danas se uvijeti stambenih kredita cine povoljnijima, uskoro krecem u izvidnicu refinanciranja.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 09:39   #175
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
@dodatak na temu valute kredita
Ne znam kak je danas, ali 2018. se vise isplatil stambeni kredit u EUR, fix 3%/5god pa fix 4%/10god, ali ucesce sjeda na glavnicu u drugom periodu. Na kraju je u EUR ispalo nekih 3.5% povoljnije (nije bas zanemarivo, na rok od 15god).

Neovisno o valuti, danas se uvijeti stambenih kredita cine povoljnijima, uskoro krecem u izvidnicu refinanciranja.
Kud i kamo su povoljniji. Ja digao u hpb po 2.9%, a nedugo nakon toga erste u firmi ponudio po 2,6%
Probao se cjenkati u Pbz kod kojih sam bio 25godina pa me otpilili ko budalu. Sad me vuku za rukav ... Reko yebite se sad

@akoj
Joj to mi je pretakanje iz supljeg u prazno jer ne raspolazem nekim velikim ciframa, nit bi imao muda i čuku.
Probati cu navuci za jos jednu nekretninu i renta mama. A na djeciju stednju uz trajni nalog nek kapa pomalo njima za fax ili sto god drugo
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 10:20   #176
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,479
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
I dalje OT 😜
Ma i oni su sad rizicni.
Imam 3 fonda, bili su mi u yebenom minusu. 2 su se oporavila, al ivaj dionicki sumnjam da ce skoro. Korona ih satrala.
Cekam da budem u pozitivnoj nuli i vadim sve van.
Zato ne stavljati u dionički.
U pojedinim godinama povijesni prinosi izgledaju dobro, ali kad padaju, onda padaju ozbiljno. Po meni isključivo obveznički, nećeš se obogatiti, ali će odraditi 2-4% godišnje i sačuvati novce.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 11:50   #177
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp
 
Immortalis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 842
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Kamate na štednju su odavno mizerija. Čak je poticaj države za stambenu štednju pao na još mizernijih 35kn (0,7%) na godišnju uplatu od 5.000kn. Nekada je taj iznos bio 750kn (15%) na 5.000kn.
35 kn... pa stednja mi uzme 50 kn godisnje za "vođenje računa"

Pokupovat nove grafe s tim parama i majnat
Immortalis je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 12:31   #178
Feyd
hungry, for a little more
 
Feyd's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Kamate na štednju su odavno mizerija. Čak je poticaj države za stambenu štednju pao na još mizernijih 35kn (0,7%) na godišnju uplatu od 5.000kn. Nekada je taj iznos bio 750kn (15%) na 5.000kn.
Ja se sjećam, a nisam toliko star, da je bilo i 1250 kn godišnje.
Feyd je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 13:04   #179
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Možda, ne sjećam se više što znači da je to moralo biti u prethistorijsko doba. Ono, dok je Bog hodao po Zemlji.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 13:18   #180
C128
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 202
Pred 20 godina imao sam financijskog šefa pred penziju koji je pričao:
Imao sam dvojicu kolega, jedan je cijeli život štedio i nije ništa uštedio, a drugi je cijeli život bio u kreditu i sad ima dva stana.
Prvo jednosobni, otplatiš, prodaš, digneš novi kredit, pa dvosobni…

Cijena novih nekretnina, kao i automobila dugoročno ne može ići dolje jer su propisi na sve i svašta sve stroži, ljudski rad skuplji…
Eventualno kada krenu masovno 3d printati kuće ili roboti zidati ili neki treći tehnološki napredak može nešto pojeftiniti.
C128 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na