Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.12.2020., 13:30   #1
n30n
Premium
Moj komp
 
n30n's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 359
WiFi i Zigbee

Pozdrav, slažem u stanu smart home koji se oslanja na wifi i zigbee mreže pa kako su na istoj frekvenciji počinje veselje.
Što se tiče zigbee-a više manje sam riješio (bar mislim), skenirao sam stan wifi analyzerom i kanal koji mi je najčišći sam postavio za zigbee zato što će se on malo teže probijat nego wifi.

Što se tiče wifia trenutno je tu tcomov speedport plus router koji nije dovoljno dobar. Stan je oko 80m2 i ne hvatam najudaljenije uređaje. Još jedna stvar je zanimljiva, a ta je da će na kraju ukupno biti možda oko 30-40 wifi uređaja. Trenutno je spojeno oko 20-ak i čini mi se da to ne radi baš najbolje.

Planirao sam staviti tcomov router u bridge mode i postaviti oko centra stana jedan AP koji bi mi hendlao cijeli wifi. Bilo bi dobro da ima i 5GHz pa da prebaci odma uređaje koji podržavaju da malo rasteretim 2.4 a i zigbee.
Uređajima ne bi dodjeljivao statičke IP nego bi ih im preko DHCP reservationa rezervirao IP. Može li tcomov router obavljat tu funkciju ili je bolje da to radi AP?
Može preporuka za neki AP po ovim specifikacijama? Je li ovako nešto dovoljno? Što jeftinije to bolje naravno, ali najbitnija mi je pouzdanost i stabilnost.

Ako imate još neke tips 'n tricks slobodno napišite
n30n je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 14:16   #2
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Ne kupuj unifi ako ćeš imati samo jedan ili dva ap-a. Kompliciras si život iako je to vrhunska oprema.

Radje uzmi neki mikrotik za standalone.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.12.2020., 14:49   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
A da "okreneš pilu naopako" ?

Speedšrot Internet konekciju prebaciti u Bridge mode + iza staviti pošteni dual band WiFi router,
u susjednim temama ima preporuka, npr. TP-Link C7.

I sad još važnije, mnogi dobri routeri pa i spomenuti C7 ima guest WiFi mrežu koja može na Internet ali ne i na lokalnu mrežu.
Zakačiš te smart igračke na tu guest mrežu, radi a ne može upasti u normalnu mrežu.
Ne vjerujem tim igračkama niti koliko je crno ispod nokta
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 15:19   #4
n30n
Premium
Moj komp
 
n30n's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 359
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Ne kupuj unifi ako ćeš imati samo jedan ili dva ap-a. Kompliciras si život iako je to vrhunska oprema.

Radje uzmi neki mikrotik za standalone.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Zašto je komplikacija? Nisu user-friendly?

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
A da "okreneš pilu naopako" ?

Speedšrot Internet konekciju prebaciti u Bridge mode + iza staviti pošteni dual band WiFi router,
u susjednim temama ima preporuka, npr. TP-Link C7.

I sad još važnije, mnogi dobri routeri pa i spomenuti C7 ima guest WiFi mrežu koja može na Internet ali ne i na lokalnu mrežu.
Zakačiš te smart igračke na tu guest mrežu, radi a ne može upasti u normalnu mrežu.
Ne vjerujem tim igračkama niti koliko je crno ispod nokta
Ček koja je razlika ako iza bridge tcoma stavim router ili ako stavim AP?
Svede li se to na isto ili jedno od to dvoje ni ne može postojati?
Te smart igračke mi i trebaju na lokalnoj mreži, one zapravo uopće ni ne trebaju na internet. Ideja je da ne idu na nikakve cloudove od proizvođača i da nisam ovisan ni o čemu
n30n je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 15:36   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Poanta custom routera je šta staviš bitno kvalitetniji (po mogućnostima, opcijama, dometu) od default Speedšrota (pogodi zašto ga tako zovemo).
Naravno da ti uvijek možeš dodati / staviti AP i time samo poboljšati WiFi dio.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 15:57   #6
n30n
Premium
Moj komp
 
n30n's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 359
Ok, to razumijem i ima mi smisla. Sad je samo pitanje u kojoj situaciji se odlučiti za router, a u kojoj je dovoljan i AP.
Misliš da je u mojoj situaciji dovoljan AP? Sve funkcije koje mi trebaju imam na speedšrotu, jedino što on treba hendlat je 30-40 dhcp reservationsa i ono što je žicom spojeno (maxtv uglavnom).
Može li AP raditi dhcp reservation?
n30n je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 16:00   #7
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Citiraj:
Autor n30n Pregled postova
Pozdrav, slažem u stanu smart home koji se oslanja na wifi i zigbee mreže pa kako su na istoj frekvenciji počinje veselje.

Što se tiče zigbee-a više manje sam riješio (bar mislim), skenirao sam stan wifi analyzerom i kanal koji mi je najčišći sam postavio za zigbee zato što će se on malo teže probijat nego wifi.



Što se tiče wifia trenutno je tu tcomov speedport plus router koji nije dovoljno dobar. Stan je oko 80m2 i ne hvatam najudaljenije uređaje. Još jedna stvar je zanimljiva, a ta je da će na kraju ukupno biti možda oko 30-40 wifi uređaja. Trenutno je spojeno oko 20-ak i čini mi se da to ne radi baš najbolje.



Planirao sam staviti tcomov router u bridge mode i postaviti oko centra stana jedan AP koji bi mi hendlao cijeli wifi. Bilo bi dobro da ima i 5GHz pa da prebaci odma uređaje koji podržavaju da malo rasteretim 2.4 a i zigbee.

Uređajima ne bi dodjeljivao statičke IP nego bi ih im preko DHCP reservationa rezervirao IP. Može li tcomov router obavljat tu funkciju ili je bolje da to radi AP?

Može preporuka za neki AP po ovim specifikacijama? Je li ovako nešto dovoljno? Što jeftinije to bolje naravno, ali najbitnija mi je pouzdanost i stabilnost.



Ako imate još neke tips 'n tricks slobodno napišite

Gledaj radje ap-ac-lr, isti je model ali bolji range ima. Razlika u 100njak kuna ako se ne varam.

Dobra ti je kombinacija za fix ip adrese pi hole ili adguard dhcp server.
Dobra opcija je mikrotik preko kojeg vrtis dhcp + unifi za wifi
Ili najskuplja opcija unifi gateway
Ali mikrotik i unifi radi jako dobro i imas dosta fleksibilnosti
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 07:52   #8
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Da se mene pita ljudima doma treba nešto što se jednostavno postavlja, da radi i traje. Unifi za postavljanje i kasniji management očekuje centralnu konzolu. Da može i bez njega ali unifi je primarno to što je zbog centralnog kontrolera.

Ja NIKAD NIKAD ne bih mogao preporučiti raspberry za ništa doma osim ako ne želiš da ti postane to hobi. Pa malo Backup kartice, pa malo recovery, pa krepa SD, pa se zblesa jer je corrupted nešto. Užas. Bio sam tamo, vrtio unifi, routing, VPN na njemu, užas. Krepa baš kad se digneš i moraš nešto raditi a ono ne radi. Rpi 4 + boot na ssd, čudo, moja preporuka.

Ako bi išao na usg + ap + kontroler na recimo synoogyu ili cloud key moja preporuka za unifi. Pandan tome je UniFi Dream Machine, isto moja preporuka.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: mann. 13.12.2020. u 08:14.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 12:38   #9
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,063
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Da se mene pita ljudima doma treba nešto što se jednostavno postavlja, da radi i traje. Unifi za postavljanje i kasniji management očekuje centralnu konzolu. Da može i bez njega ali unifi je primarno to što je zbog centralnog kontrolera.
Što to fali UniFi Lite da radi samostalno i traje bez centralne konzole?
Pitam jer imam dva komada koji rade samostalno (bez konzole) vec mjesecima, pa da znam kakva me iznenadjenja ocekuju.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 12:43   #10
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Što to fali UniFi Lite da radi samostalno i traje bez centralne konzole?
Pitam jer imam dva komada koji rade samostalno (bez konzole) vec mjesecima, pa da znam kakva me iznenadjenja ocekuju.
Apsolutno ništa. Unifi je odličan. Kao problematičan ističem raspberry koji vrti bitne sisteme.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2020., 13:03   #11
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,209
Ali Ri4 sa ssdom je top?
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 14:28   #12
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Ali Ri4 sa ssdom je top?
Naspram onog s sd-om? Naravno. Kad se sjetim našeg eksperimenta u firmi sa 3 RPI na sd-u dobijem žuč. Network boot ok ali sd card. Užas.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 14:31   #13
n30n
Premium
Moj komp
 
n30n's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 359
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Apsolutno ništa. Unifi je odličan. Kao problematičan ističem raspberry koji vrti bitne sisteme.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Imam RPI 4 + SSD na kojem se vrti Home Assistant.
Znači može se zaključiti da bi jedan UniFi AP AC LITE bez centralnog kontrolera bio sasvim dobra opcija da ga se jednom postavi i da radi do daljnjega.
Koristio bi se u normalnom kućanstvu i kad bi se jednom postavio ne bi bilo nikakvog kasnijeg managmenta i prtljanja po mreži
n30n je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 14:36   #14
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,209
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Naspram onog s sd-om? Naravno. Kad se sjetim našeg eksperimenta u firmi sa 3 RPI na sd-u dobijem žuč. Network boot ok ali sd card. Užas.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Citiraj:
Autor n30n Pregled postova
Imam RPI 4 + SSD na kojem se vrti Home Assistant.
Znači može se zaključiti da bi jedan UniFi AP AC LITE bez centralnog kontrolera bio sasvim dobra opcija da ga se jednom postavi i da radi do daljnjega.
Koristio bi se u normalnom kućanstvu i kad bi se jednom postavio ne bi bilo nikakvog kasnijeg managmenta i prtljanja po mreži
Bas zato pitam, mislim se složit Home Assistant, al necu nesto nestabilno... Znači RPI4+SSD sa adapterom iz one teme bi trebalo biti stabilno? Ako ce to. isto bit nestabilno složit cu sve na kompu s windozama, koje su stabilne.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 14:42   #15
n30n
Premium
Moj komp
 
n30n's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 359
Možemo nastaviti u temi od HASS-a da ne spammamo ode ali da. Ja to sad imam ali sa nekim drugim kineskim adapterom i radi mi super ali ne baš 100% (tamo sam napisao što se događa, da se ne ponavljam) dok čekam adapter sa chipsetom koji je kao dobar.
U međuvremenu bi vjerojatno trebao izaći još koji update od RPI a i od HASS-a pa se nadam da će kroz par mjeseci to postat prilično pouzdano
n30n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na