Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.04.2005., 13:21   #1
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Isplativost OC-a???

Da se razumijemo, imam OC-an stroj i to radim iz čistog veselja, zabave i viška vremena, ali…

Uzmimo primjer AMD-a jer je malo ekstremniji. Ljudi posežu za OC-om zbog toga da uštede novce kod kupovine procesora. Kako niti sam nemam za najskuplji procesor, OC mi se čini dobar izbor. Neće proc biti dovoljno vremena kod mene da ispusti dušu. To što će raditi 3 godine umjesto 6 godina, igra malu ulogu. Za 6 godina ga mogu spremiti jedino u muzej. Imam oko sebe dosta takvih dijelova.

No za OC mi treba malko drugačiji stroj od "običnog". Zasigurno ću naći "odgovarajući" procesor ali ću za njega dati i malo više love. Nekada mogu imati sreće, premda moji primjeri ne kažu tako.

Ploča za OC zasigurno nije ECS, matsonic, PCChips ili sl. I za nju ću pljunuti nešto više love. To više obično znači duplo ili čak i više.

Sav taj trud bi bio uzaludan da na to ne gurnem i kakvu lijepu memoriju. Valja ciljati na CAS2. A to košta. Obično duplo ili malo više. Kod AMD-a jedna ADATA ne bi bila neko veselje. Corsair je pravi izbor.

Grafička kartica ne bi trebala predstavljati problem jer ću o nju OC-ati, ali ne bi bilo smisla stavljati neko smetje. Zato ću potražiti nešto bolje pa će me i to dodatno više koštati. Ne puno ali više.

I sve to nekako valja napajati. Zato JNC, MAxpower, Everpower nikako neće doći u obzir. Ono što je odgovarajuće, košta od 3 puta skuplje na više. Mislim da ima napajanja od 130 kn a prava napajanja koštaju 600+ kn.

Mrežna kartica često radi probleme. Nije da ću kupovati skuplju zbog toga. Čak su jeftine i adekvatnije ali ću morati razmišljati o tome. Problem DHCP-a je često izražen a nerijetko i potpuni gubitak veze.

Hardovi su dosta osjetljivi na previsoki OC. Dobro, sve ću prije testirati ali činjenica je da brže pucaju na OC-anom stroju. Osobito SATA modeli.

I na kraju šlag. Hlađenje. Koliko god se trudili, hlađenje cijelog tog stroja nikada nije dovoljno. Bilo da se radi o vodenom ili zračnom, predstavljati će veliki izdatak. BOX cooleri svakako neće biti pravo rješenje. Valja uzeti nešto puno jače. A to košta. Pa mali pasivci za ovo i ono, možda i za memoriju ako nema na sebi, pa treba smanjiti buku, pa pojačati protok zraka sa 12 cm ventovima, pa curenje vode po grafičkoj i sl.

Valja dodati da se u procesu učenja često spali koja komponenta. Grafička i proc su tu na udaru. Dok ću grafičku progurati pod garancijom, proc neće tako ići. A pucanje ploče pod coolerima koji se šarafe za nju? A tek svi modovi koji su potrebni? Zalemi ovo, dodaj ono, prebrikaj tu i tamo, nosi ploču na reklamaciju kada je spališ! Kupi novu jer prodavač nije bena!

I sada se zapitam da li je sve to imalo smisla? Dobro! Imam stroj koji si nikada ne bi mogao priuštiti, imam tih stroj, ali pitanje je koliko je sve to koštalo i koliko sam vremena izgubio na to. Jedino pravo zadovoljstvo je znanje koje nikako drugačije nisam mogao steći. Osim ako ne čitam ovaj forum i uspješno filtriram informacije od dezinformacija. Praksa je već druga stvar.

Nisam li ipak mogao kupiti stroj koji će raditi istu stvar ali za isto ili manje novca? Nisam li svoju OC avanturu skupo platio?
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2005., 13:33   #2
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Svrha puta nije cilj, već put je sam po sebi cilj.

Uvijek bih kupio kvalitetnije komponente čak i ako ne mislim OCati. Manje se s*anja događa sa kvalitetnim komponentama, manje vremena potrošim na podešavanje, a i ako se sranje dogodi, posljedice su redovcito blaže i lakše otklonive.
Sky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.04.2005., 14:02   #3
Vedran
Premium
 
Vedran's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Kutina
Postovi: 1,208
Citiraj:
Originally posted by Sky
manje vremena potrošim na podešavanje
pa imamo recentan primjer ploče za kojom svi sline koji pokazuje da baš i nije tako... i nije baš nužno da je sve jeftinije manje kvalitetno. zavisi od primjene.

to što rak priča ima itekako smisla, samo što je imho žalosno što je danas glavno mjerilo kvalitete postao oc.
Vedran je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2005., 14:20   #4
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127
Možda je sve navedeno gore istina...možda bi neki P4 na 3.0 na ECS ploči sa 1GB loše memorije radio isto ili čak i bolje od ovog što sad imam, a po cijeni bi bilo možda čak i dosta jeftinijie. No, pogledaj dobro upute i natpise na ambalaži od svih tih "brand" proizvoda koje imaš u računalu. Nit na mojoj Abitici piše na kutiji igdje da je za extremni OC (izuzetak su ploče sa mikroguru čipom, no ta tehnologija ne obećaje metamorfozu običnog 2500+ u 4000+ prema PR ratingu), nit na nekom brand napajanju piše da je savršeno za OC (samo uredno daje deklariranu snagu, dok jedan MS to obećava, ali prdne pri većim opterećenjima), nit jedna sapphire kartica obećava više od manlijevog radeona. Sapphire se samo usko drži atijevog referentnog dizajna, i ništa ne experimentira sa dizajnom.
Sad, fora je u tome što su računala dio modernog vremena, pa se nalaze raznorazni proizvođači koji proizvode zvučne kartice za 15kuna, ploče za 200 kuna koje imaju 8 USB, 4 firewire, 10PCI, AGP, mrežu, modem, grafiku, SATA RAID, ATA RAID....a uvijek nešto stvara probleme.
Kod brand proizvoda si siguran da kupuješ ono što piše (u 99% slučajeva), a za posljedice overkloka si upozoren, to je samo gratis mogućnost.

Ako ćemo o hladnjacima, uzmi samo koliko nagrađuješ svoje uši sa jednim zalmanom u usporedbi s nekom zujalicom koja dere na 3000rpm...i opet, izdržljivost na većim opterećenjima je samo gratis.

I na kraju...proc. Ne bih ga nikad ni namjeravao kupit da mi nije sam došetao, jednostavno došao. Uvjerenja sam da je za moje potrebe 2500+ dovoljno brz (surfanje, piskaranje i tu i tamo koja mrežna igra tipa CoD, UT, SS, te gledanje filmova...i opet, u tišini)
A priča o procesoru....kako je došao. Jednog kišnog jutra primim poziv od poznanika kak su kupili računalo, unutra je trebao biti 2500+, no piše da je neki Unknown CPU 1.8...da kao dođem to pogledat, jer su oni razočarani. i ja fino komp donesem doma, skinem hladnjak, a ono...IQYHA XP-M ...a ništa, pomislim u sebi, vlasnik hoće da mu piše 2500+, i prebacim mu svoj, oni sretni, ja još sretniji. Još me pita koliko je dužan...ništa, ništa velima ja...samo je bio neki jumper. Eto...proc sad kod mene radi na 11*200, nema potrebe za bržim postavkama.

U zaključku, overklok bi bio samo dodatna mogućnost, jer sa skupim proizvodima kupuješ prvenstveno podršku, i provjerenost. Bundle eventualno kao dodatak.
Roller je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2005., 14:42   #5
leonardo
Premium
 
leonardo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: somewhere
Postovi: 284
znaci to je bilo, vrati mi moj procesor ti mali .....

leonardo je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2005., 15:24   #6
Trek
Premium
 
Trek's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,306
ja sam poceo sistematski DOWNCLOCKAT sve laptop, komp, sve, zasto? jer razlike u normalnom radu nema, totalno mi je isto na 5x200 @1.1 V ko 10x230 @ 1.6V jer winamp i ftp mi rade isto brzo, to sto mi komponente budu hladnije a da ne govorim tise cak sam i grafulju spustio sa 380 na 270 kad se idem igrat ili kodirat il neke slicno 2 klika sve vratim na full i sretan... cak i dobar dio igara ljepo radi na smanjenim postavkama...
__________________
Biti lud ima prednosti koje razumiju samo ludjaci
FKT meber jednog dana high priest...
Trek je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2005., 18:21   #7
Bl@de
Premium
 
Bl@de's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Ispred kompa
Postovi: 1,983
uh meni se cini rak da si morti malo zalutal u ovaj dio foruma, ili ga bar nisi pratio. vec je bilo nekoliko threadova na tu temu.

dakle da pocnem iz pocetka.

Citiraj:
No za OC mi treba malko drugačiji stroj od "običnog". Zasigurno ću naći "odgovarajući" procesor ali ću za njega dati i malo više love. Nekada mogu imati sreće, premda moji primjeri ne kažu tako.
hm pa i ne treba. ak se jetimo evo nedavnih promjera sa 2500+ (jos dok su bili otkljucani a i noviji) bartonom kojeg se bez beda dalo dici na 3200+ sto je cist ok OC.

Citiraj:
Ploča za OC zasigurno nije ECS, matsonic, PCChips ili sl. I za nju ću pljunuti nešto više love. To više obično znači duplo ili čak i više.
pa da i ne klokam ECS nebi nikad vidio u mom kompu. ja osobno plocu smatram temeljem kompa, pa stoga necu kucu gradit na klimavim temljima neg cu ih napravit da budu sto bolji. tak je i sa kompom, pa tako na ploci nikad ne stedim jel ak ona steka, stekat ce sve.

Citiraj:
Sav taj trud bi bio uzaludan da na to ne gurnem i kakvu lijepu memoriju. Valja ciljati na CAS2. A to košta. Obično duplo ili malo više. Kod AMD-a jedna ADATA ne bi bila neko veselje. Corsair je pravi izbor.
eh ne mora znacit. ja svima ionako govorim da vise od 200 mhz u prvom dual channelu (939) stvarno ne treba nikom jel se razlika uopce ne vidi. a za to je dovoljana i najjeftinija mema recimo super talent. jos pogotovo kad se uzmu u obzir djeljitelji FSB/Mem clocka onda se mozes igrat koliko oces.


Citiraj:
Grafička kartica ne bi trebala predstavljati problem jer ću o nju OC-ati, ali ne bi bilo smisla stavljati neko smetje. Zato ću potražiti nešto bolje pa će me i to dodatno više koštati. Ne puno ali više.
graficke klokat pa bas i nema prevec smisla. davat dodatne pare zato sto ide GPU 10+ MHZ stvarno ne mislim davat a ni nitko na ovom forumu. Dok je modanje grafi sasvim druga stvar. s time da se ovdje opet radi o jeftinijm stvarima koje se modaju u daleko skuplje i tekako se isplati ( 6800 LE ak se ne varam i srodne) ustalom pretezn se ne kupuje srot grafe jel se svi ionako igramo a za to trebaju mrcine.

Citiraj:
I sve to nekako valja napajati. Zato JNC, MAxpower, Everpower nikako neće doći u obzir. Ono što je odgovarajuće, košta od 3 puta skuplje na više. Mislim da ima napajanja od 130 kn a prava napajanja koštaju 600+ kn.
po mom misljenju ionako kad kupujes komp bi bilo bolje uzest sto kvalitetnije napajanje jos ak se uzimaju jace grafe (6800 serija) skoro pa je preporuceno za bolji rad. uostalom kompovi ce ionako trosit sve vise i vise struje pa je to recimo ulogu u buducnost jer ga neces kasnije trebat kupovat.

Citiraj:
I na kraju šlag. Hlađenje. Koliko god se trudili, hlađenje cijelog tog stroja nikada nije dovoljno. Bilo da se radi o vodenom ili zračnom, predstavljati će veliki izdatak. BOX cooleri svakako neće biti pravo rješenje. Valja uzeti nešto puno jače. A to košta. Pa mali pasivci za ovo i ono, možda i za memoriju ako nema na sebi, pa treba smanjiti buku, pa pojačati protok zraka sa 12 cm ventovima, pa curenje vode po grafičkoj i sl.
cuj opet se bolji kuler preporuca, mozes samo dobiti, dakle tisi komp bolje hladjenje a opet ne treba pretjerivati. neki kuler do 200 kn po meni je uvrh glave a i moze se napraviti neki solidni OC. ja imam vodeno samo iz razloga kaj zelim tisi, hladniji komp a ktome sam to radio sebi jos iz gusta i jos zato kaj ga mogu napravit.

Citiraj:
Valja dodati da se u procesu učenja često spali koja komponenta. Grafička i proc su tu na udaru. Dok ću grafičku progurati pod garancijom, proc neće tako ići. A pucanje ploče pod coolerima koji se šarafe za nju? A tek svi modovi koji su potrebni? Zalemi ovo, dodaj ono, prebrikaj tu i tamo, nosi ploču na reklamaciju kada je spališ! Kupi novu jer prodavač nije bena!
ak se sve dobro i pedantno napravi nece biti nikad problema a ak se fusa sve bu otislo u kvragu. isto vrijedi i za najjeftinije coolere.


zakljucak je sljedeci. OC se itekako isplati zapravo to je samo dodatni bonus koji dobijemo sto smo kupili kvalitetne komponente.

sad pravi zakljucak, mi svi OC-amo zato sto nam je to gust i spada u neku vrstu hobija nista drugo. ista stvar je ko da se bavim modelarstovim i izradjujem makete i koji ce mi vrag za tu maketu onda mlazni motor( ima stvarno frikova, a opet takvi smo i mi samo u drugacijim stvarima :-)) kad ce avion prozujit pored mene i vidjet cu da samo par sekundi i molit boga da sleti neostecen. dakle radimo to zato sto to volimo iako zaistva vecini tak jak komp ne treba ali opet zato sto nam se to svidja to i radimo.

nadam se da nisam nista propustio

svima
__________________

Intel i5 4670k
ASrock Z87 Extreme 3
2x8 Gb Kingston blu
MSI Rx 580x 4 GB
OCZ SSD Vertex 4 - 128 GB
Samsung T166 500 GB 7200 okr/min 16 MB HD501LJ
Samsung F1 1 TB 7200 okr/min 32 MB HD103UJ
Dell S2522HG
Chieftec DX-01BD-V, Corsair 520W CMPSU-520HXEU

Bl@de je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2005., 18:51   #8
Jozo
act of God
 
Jozo's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagorski Bregi
Postovi: 452
Unknown CPU 1.8... ajme majko sreće u tebe.
__________________
Pretty fucking dumb but smarter than most of you.
Jozo je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2005., 19:07   #9
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Ma OC je zakon.
Volim onaj osjećaj, ono svjež komp, pa ono kolko ćemo ga dignut..
Dobar osjećaj, sve što kuca na nekoj frekvenciji mi je neopisiv gušt dizati...Izvlačiti maksimum.

Ja nekad na svom kompu pretjeram, pa zna biti i pomalo nestabilnosti (proc mi je radio tjedan dana na 2550 mhz, i komp se rušio u prosjeku svakih sat vremena, al nema veze, ja sam bio sretan što mi je CPUid rekao da je to 3860+ ).

Al inače, šta sam od grafičke napravio, čim sam je u komp stavio, čuo sam, "overclockaj me, overclockaj me,overclockaj me..."
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2005., 21:21   #10
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,332
Re: Isplativost OC-a???

Ja sam nakon ovog posta odmah spustio sve na najnize postavke

Citiraj:
Originally posted by RAK
Da se razumijemo, imam OC-an stroj i to radim iz čistog veselja, zabave i viška vremena, ali…

LAcy je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 12.04.2005., 21:37   #11
Darth Revan
Premium
Moj komp
 
Darth Revan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Ireland
Postovi: 1,565
kao prvo, puno ljudi OC-a stroj premda to uopce nemoraju, ja sam mogao kupiti najnormalniji komp, neku jeftinu memoriju, ali nisam, ne zato sto nisam htio nego zato sto sam htio najbolje da overclockiram i vidim sta mogu s tim dostici, kada covjek kupi athlon 64 gigu rama i neku 6800Gt/Ultra karticu on to uopce ne mora OC-at jer mu sve leti godinu dvije, a nakon toga se oc i ne isplati jer su tu vec nove tehnologije nove generacije procesra i grafickih, te njegova konfa ne moze normalno vrtiti to, pa je ionako vrijeme za kupnju novih. mi moramo oc-at da bi dostigli nesto sto puno njih nece, probiti neke rekorde, jer je covjeku uvijek vazno da se dokaze u necemu, ne postoje zato VapoChill hladjenja na -110C OC-je skup sport ali je gust!
Darth Revan je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2005., 22:07   #12
masni
Premium
 
masni's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: Zagreb,Travno
Postovi: 2,110
Citiraj:
Originally posted by Bl@de
uh meni se cini rak da si morti malo zalutal u ovaj dio foruma, ili ga bar nisi pratio. vec je bilo nekoliko threadova na tu temu.

dakle da pocnem iz pocetka.



hm pa i ne treba. ak se jetimo evo nedavnih promjera sa 2500+ (jos dok su bili otkljucani a i noviji) bartonom kojeg se bez beda dalo dici na 3200+ sto je cist ok OC.



pa da i ne klokam ECS nebi nikad vidio u mom kompu. ja osobno plocu smatram temeljem kompa, pa stoga necu kucu gradit na klimavim temljima neg cu ih napravit da budu sto bolji. tak je i sa kompom, pa tako na ploci nikad ne stedim jel ak ona steka, stekat ce sve.



eh ne mora znacit. ja svima ionako govorim da vise od 200 mhz u prvom dual channelu (939) stvarno ne treba nikom jel se razlika uopce ne vidi. a za to je dovoljana i najjeftinija mema recimo super talent. jos pogotovo kad se uzmu u obzir djeljitelji FSB/Mem clocka onda se mozes igrat koliko oces.




graficke klokat pa bas i nema prevec smisla. davat dodatne pare zato sto ide GPU 10+ MHZ stvarno ne mislim davat a ni nitko na ovom forumu. Dok je modanje grafi sasvim druga stvar. s time da se ovdje opet radi o jeftinijm stvarima koje se modaju u daleko skuplje i tekako se isplati ( 6800 LE ak se ne varam i srodne) ustalom pretezn se ne kupuje srot grafe jel se svi ionako igramo a za to trebaju mrcine.



po mom misljenju ionako kad kupujes komp bi bilo bolje uzest sto kvalitetnije napajanje jos ak se uzimaju jace grafe (6800 serija) skoro pa je preporuceno za bolji rad. uostalom kompovi ce ionako trosit sve vise i vise struje pa je to recimo ulogu u buducnost jer ga neces kasnije trebat kupovat.



cuj opet se bolji kuler preporuca, mozes samo dobiti, dakle tisi komp bolje hladjenje a opet ne treba pretjerivati. neki kuler do 200 kn po meni je uvrh glave a i moze se napraviti neki solidni OC. ja imam vodeno samo iz razloga kaj zelim tisi, hladniji komp a ktome sam to radio sebi jos iz gusta i jos zato kaj ga mogu napravit.



ak se sve dobro i pedantno napravi nece biti nikad problema a ak se fusa sve bu otislo u kvragu. isto vrijedi i za najjeftinije coolere.


zakljucak je sljedeci. OC se itekako isplati zapravo to je samo dodatni bonus koji dobijemo sto smo kupili kvalitetne komponente.

sad pravi zakljucak, mi svi OC-amo zato sto nam je to gust i spada u neku vrstu hobija nista drugo. ista stvar je ko da se bavim modelarstovim i izradjujem makete i koji ce mi vrag za tu maketu onda mlazni motor( ima stvarno frikova, a opet takvi smo i mi samo u drugacijim stvarima :-)) kad ce avion prozujit pored mene i vidjet cu da samo par sekundi i molit boga da sleti neostecen. dakle radimo to zato sto to volimo iako zaistva vecini tak jak komp ne treba ali opet zato sto nam se to svidja to i radimo.

nadam se da nisam nista propustio

svima
evo blade, svaka cast na ovakvom razmisljanju, u potpunosti se slazem sa tobom i dijelimo identicno misljenje...

evo samo da ja kazem par...

kada sam ja kupovao komp (znaci prije skoro 2 godine), nisam imao pojma sta je to overclock (moram priznati, Lord me navuko na njega )...a sta sam kupio, intela 2.4b, asus p4c800, 256mb corsaira, r9500pro i antecovu kantu...i zasto sam ja onda kupio takve komponente kada upoce nisam niti pomisljao na OC...???:confused:

znaci naglasak je bio na kvaliteti i vrhunskim dijelovima, a to sto sam ja kasnije (kada sam upoznao malo OC) zamijenio 2.4b za 2.4c (mala nadoplata), r9500 za r9800se (isto mala nadoplata) i kupio jos 256mb corsaira, to je druga stvar...

eto...
masni je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2005., 22:09   #13
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431