Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 04.05.2009., 21:14   #91
naram-sin
The Last Akkadian
Moj komp
 
naram-sin's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 194
Mod, sorryte na bumpu, ali biti cu zahvalan svakoj dobroj dusi koja ima savjet u vezi problema iz posta prije.

Jos jednom, thnx.
__________________


naram-sin je offline  
Staro 04.05.2009., 21:19   #92
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Obično su ljudi stavljali Thermalright rješenja na te ploče, pa vidi dal moreš kaj takvog nabaviti.
McG je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.05.2009., 21:28   #93
naram-sin
The Last Akkadian
Moj komp
 
naram-sin's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 194
Akhm, neces vjerovati, mozda, ali proletio mi je kroz glavu. Mada je fakat ogroman. I skup. I, s obzirom da je ploca za nekakav sekundarni komp, mozda malne financijski overkill. (Mislim, ploca me stajala 250 kn )

Ali, taken into consideration, 100% mi je (za sada) prvi izbor. Thnx, McG, alot.

Anyone/anything else? Znam da su se ljudovi bakchali sa kojekakvim low-profile coolerima sa eBaya za slicne situacije. Ima li nesto slicno kod nas?

Thnx.
__________________


naram-sin je offline  
Staro 04.05.2009., 21:51   #94
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Mozda ovo 1, 2 premda je naspram TR-a taj Revoltec igracka.

Postoji eventualno mogucnost modanja nekog starog CPU coolera (malo pilice i trurpije ) te eto potpuno pasivnog rjesenja za male novce ...
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline  
Staro 04.05.2009., 22:25   #95
naram-sin
The Last Akkadian
Moj komp
 
naram-sin's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 194
Uh, sve ovisi o placi/recesiji. Uglavno, thnx tebi McG i tebi dh41400, predlozili ste mi bas 2 opcije za sve mogucnosti.

Heh, piljenje zahtjeva vremena, ali nije uopce losha ideja (neki s370 cooler npr), imam jednu moddanu Epoxicu nf4. I ima 40mm vent gore na Zalmanovom NB HSu. Zaljepljen.

Thnx, rekao bih problem solved (kroz 2-3 dana).
__________________


naram-sin je offline  
Staro 06.05.2009., 09:55   #96
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Dobro provjeri da li ista smeta ventu (nekakva zica, konektor), da li je dobro ucvrscen, te na kraju da li je dobro spojen (da ne gubi kontakt negdje, posto si stavljao 3pin->2pin)...
Stavio sam nove sarafe koje drze vent, gledam kao mulac i ne kuzim gdje nakeda to zariba. Hmmm....mozda je stvarno stvar u kontaku. No, posto je 3pin na ventu, a ja sam ga bez modanja uglavio na 2pin, moguce je da tu nesto hebe....no nevjerujem. Mogu ja otkiniti zutu zicu, ali 3pin konektor je i dalje tu, a ne mogu njega "otkinit" i napraviti 2pin.....ili bih mogao ako bih ga sa nekom jako finom pilicom prepilio.....!?

Edit:

Cini mi se....i 99% sam uvjeren da je to znao novi HDD zarondat u kucistu...znaci same vibracije od hadra....hehehe...katastrofa!

Ako je do hdd-a, sta je najbolje da ga utisam u svome kucistu? Mislio sam uzeti one stvarcice koje se uglave u 5.25 kaveze, ali bi mi bila guzva tamo i mislim da bi mi temperature bili malo prevelike od hardova i optike.
Znaci trebam nesto sto ce utisati dva harda u ovome mome Aegisu......samo da nije kemijanje i da mi hardovi ne vise u zraku na nekim gumama i tako, vec da odem u trgovinu i to lijepo kupim.....a da ne kosta kao suho zlato?
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...

Zadnje izmijenjeno od: win32. 07.05.2009. u 09:10.
win32 je offline  
Staro 16.05.2009., 12:35   #97
MPoslon
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 1
Pregrijavanje Athlona 4200 x2

Prije par dana mi se pojavio problem.
Nakon 2 min u loadu procesor se počne naglo grijat sve dok ne dosegne 100 C nakon čega matična počne pištat.
Na procu je arctic freezer 64 kojeg sam stavio prije otprilike 2 mj. i dosad sam bio super zadovoljan s njim. U loadu proc nije prelazio 55-60 čak i clockan.
Termalnu pastu sam ostavio na hladnjaku, dakle nisam stavio ništ bolje... iako imam skoro punu tubu arctic silvera 5
Probo sam vratit sve voltaže i clockove na default ali i dalje isto.
Jedina stvar koja mi pada na pamet je promijenit pastu, ali sam jedva stavio taj glupi hladnjak, čak sam bio prisiljen savinut dva kondenzatora na matičnoj, i ne da mi se ponovno prolazit kroz tu muku, pa ako je netko imao sličnih problema ili zna kako da riješim problem, bio bih jako zahvalan da mi objasni prije nego što pokušam sa mijenjanjem paste.
MPoslon je offline  
Staro 17.05.2009., 16:11   #98
migmo
trainspotter
 
migmo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 57
Bok! Imam problem i pitanje:
Instalirao sam Cooler Master TX2 na proc (am2) zajedno sa default pastom na kuleru. I sad, kuler ne paše cijelom svojom površinom na procesor. Kao da je ona "cooler mounting" plastika oko procesora pomaknuta 4-5 mm u stranu. Jednostavno mi 2-3 mm procesora ostane nepokriveno bakrenim podnožjem kulera (!!). Pokušao sam okrenuti plastiku oko proca, pa kuler, i ništa. Uvijek ista stvar.

Da li bi to bio glavni razlog za 42-45 u idleu, odnosno 2-3 veće nego sa stock?? :facepalm:

p.s. kuler se vrti na 1850 - 1950
migmo je offline  
Staro 18.05.2009., 11:42   #99
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
Tako nekako je i kod mene, par mm nepokriveno. Malo je bolje ako ga zarotiram da vent puse prema unutra ali onda s obzirom da 12cm vent na zadnjoj strani kucista vise ne izbacuje odmah taj zrak temperature budu losije. Svega, ne samo proca.

Btw, meni stoji na 900rpm i hladi posve pristojno. Jel moguce da ti je ventilacija samog kucista zapravo problem?
greg SE je offline  
Staro 18.05.2009., 19:38   #100
migmo
trainspotter
 
migmo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 57
Neznam. Evo, sad sam napravio cable management unutra uz pomoć onih malih plastičnih vezica. Temperature su ostale iste. Kučište je TT Matrix, sa dva 120mm venta (prednji i stražnji). Prednji puše unutra dok stražnji i 12-ica od Chieftec-a pušu van. Spojler CM TX-a je okrenut na vent od napajanja. Nema niti jednog kabela da stoji u zraku odnosno na putu između ventilatora.

Staro pitanje i dalje stoji, ako netko ima odgovor na njega: dakle ima li veze sa temperaturom to što procesor nije u potpunosti prekriven bazom hladnjaka.

Nova pitanjca:
Gdje trenutno u Zagrebu ima za kupit Arctic Silver 5 ili neku drugu pastu sa srebrom; a gdje pak ima brusnog papira granulacije veće od 1200? Molim ako znate dućane, jer ja danas nisam uspio pronaći. HVALA

Zadnje izmijenjeno od: McG. 18.05.2009. u 20:24.
migmo je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.05.2009., 20:15   #101
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor migmo Pregled postova
Staro pitanje i dalje stoji, ako netko ima odgovor na njega: dakle ima li veze sa temperaturom to što procesor nije u potpunosti prekriven bazom hladnjaka
Nema veze sa temperaturom. Isti hladnjak (zapravo, TX1 koji ima PWM za razliku od tvojeg, sličan procesor - malo slabiji ali je pokrivenost ista), temperature normalne i puno bolje od BOX-a, pogotovo kod većeg OC-a i višeg napona. Ovako na defoltu se skoro pa niš i ne grije.



Mislim da je ovo i bez paste, zadnji puta dok sam mijenjao nisam imao pastu pa je onda na staroj (ako je nešta ostalo na CPU-u) ili je nema uopće.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline  
Staro 19.05.2009., 13:27   #102
migmo
trainspotter
 
migmo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 57
Na CPU nisam nanio ništa a na bazi je bilo nešto u sivoj boji.
Slika temperatura
Slika iznutrica
Hladnjak mogu čist malo rotirati dok je zakačen na proc, milimetar dva, lijevo desno. Nije baš jako stegnut.
Jel zna itko gdje ima dućan (neka kemoboja il nešt) u ZG, sa super finim brusnim papirom, iznad 1200? Uspio sam naći do 1200. A i molim vas preporučite mi neku dobru pastu za hladnjak ak znate, iz linksa npr ili bilo koje druge trgovine. Čitao sam da su paste sa srebrom najbolje. Ima kakva novija (provjerena) tehnologija u pastama? Uzeo bih AS5 ali je nisam uspio naći. Planiram ošmirglati bazu i proc, tak da može neka pasta koja dobro radi na ošmirglanim površinama.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 19.05.2009. u 13:56.
migmo je offline  
Staro 20.05.2009., 19:31   #103
mister92
Premium
 
mister92's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 223
Zalman cooler problem

Pozz imam zalmana kojeg vidite pod moj komp, i pise da je za sve moguce sockete, pa sad mi je cudno ne pokrije mi 100% povrsinu proca, na kutevima ostane malo ne pokriveno, pa me to brine jel to normalno il, i sto se tice mog proca do 70 stupnjeva ide, a kad s rukom primim cooler onako je mlak nije uopce vruc, pa sad neznam, sve sam super stavio i sve je na svom mjestu
mister92 je offline  
Staro 20.05.2009., 19:43   #104
SnakePriest
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb,Rudeš
Postovi: 197
takva je stvar i kod mog arctic freezera ali sve normalno radi....mozda pastu nisi dobro razmazao??i da mozda maticna ne pokazuje tocne temperature???
SnakePriest je offline  
Staro 20.05.2009., 19:48   #105
mister92
Premium
 
mister92's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 223
mozda ne pokazuje dobro, sve je slozeno kak treba i pasta i sve
mister92 je offline  
Staro 20.05.2009., 22:29   #106
SnakePriest
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb,Rudeš
Postovi: 197
jesi flashao BIOS verziju koja podrzava 7750+ procesor??
SnakePriest je offline  
Staro 20.05.2009., 23:53   #107
mister92
Premium
 
mister92's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 223
zadnji bios je gore
mister92 je offline  
Staro 21.05.2009., 01:30   #108
SnakePriest
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb,Rudeš
Postovi: 197
probaj staviti stock kuler pa vidi...ako ti pokazuje isto 70 stupnjeva onda BIOS sere
SnakePriest je offline  
Staro 21.05.2009., 02:34   #109
mister92
Premium
 
mister92's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 223
Mislim da cu ostaviti ovako kako je neda mi se sad mjenjat hehe, ma valjda sere ako cooler nije uopce vruc, a legao je savrseno, iako me jos uvijek brine zasto nije preko cijele povrsine proca, dok 9500 ili 9700 zalman je preko cijele

Edit: zaboravio sam rec da je na 1.45v i na 3.7Ghz XD

Zadnje izmijenjeno od: mister92. 21.05.2009. u 02:45.
mister92 je offline  
Staro 21.05.2009., 18:03   #110
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Eto i moj bleki očito nekaj zajebava jer komp se počel gasit (za sad u igri - LotRO). Znači komp odjedanput se restarta (ak je i volan ukopan u komp onda on malo poludi pa zacukava ispod stola ) al neće dignut komp. Nakon ručnog gašenja (5sec-pwr-btn) i paljenja javlja neku grešku (ne, nisam zapamtil )) i nudi bios i nastavak s defaltnim postavkama biosa. U kompu kablovi nisu posloženi (samo svezani zajedno), stranica otvorena, napred 120 prema dva diska, uguran 120 između optike i Scythe-a (samo za ove prilike testiranja) da puše dodatno na CPU kuler, Scythe puše iza van. Eto tolko da vidite o čem se dela.
Nadalje, puknul Vantaže i malo podebljal opcije da opteretim GPU i stavil 3x testove. Pustim ga da odradi i komp se ne ruši. Opet idem igrat i sruši se. Spustim proc na njegovih 2.6 i radi dva dana da bi danas ujutro opet restartal. Vadim Scythe van, vadim NB kuler van, sve očistim fino i sad ide pasta. Jedno pitanje: Na nekoliko reviewa savjet je bil da se stavi pasta (MX-2 u mojem slučaju) u količini jednog zrna graška na sredinu proca, hladnjak se prilepi i razmaže fino po cijeloj površini. Ja probal tak prije, maknul hladnjak i stvarno lepo razmaže i tak montiram 'kilere' već neko vreme. Opaska i savjeti dobro došli...
Sad pustim Orthos i Everers na 2.6GHz veli 42°C za jednu i 48°C za drugu jezgru nakon 2h. Na 3.0GHz (1.350V) su temperature jedna 58°C, a druga 64°C nakon 1,5h. To su max temp kolko sam primijetil. Ne čini mi se alarmantno al nije ni tak malo. Opet s druge strane pitanje je i kolko se more vjerovat Everestu al eto tek da se vidi razlika. Mine rev.B je mlak i cijevi su tople u loadu, ne peče. Posle isprobavam igru pa javim dal sve fercera, al bi volio koji dobar komentar na problem gašenja, temperature il koji savjet. Fala.
I ispričavam se na dugom tekstu al volim biti detaljan u opisivanju da se sve uzme u obzir.
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline  
Staro 21.05.2009., 18:46   #111
maggotass
Premium
Moj komp
 
maggotass's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Varaždin
Postovi: 111
Od kad sam stavil novi proc chipset mi se zagrijava na 70 stupnjeva u loadu (prema Everestu) iako je možda još i više jer je tak vrući kaj nebrem prst držati gore duže od 3 sekunde. Dal bi pomogel neki vent da stavim na bočnu stranicu?
maggotass je offline  
Staro 21.05.2009., 19:13   #112
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor migmo Pregled postova
Na CPU nisam nanio ništa a na bazi je bilo nešto u sivoj boji.
Slika temperatura
Slika iznutrica
Hladnjak mogu čist malo rotirati dok je zakačen na proc, milimetar dva, lijevo desno. Nije baš jako stegnut.
Jel zna itko gdje ima dućan (neka kemoboja il nešt) u ZG, sa super finim brusnim papirom, iznad 1200? Uspio sam naći do 1200. A i molim vas preporučite mi neku dobru pastu za hladnjak ak znate, iz linksa npr ili bilo koje druge trgovine. Čitao sam da su paste sa srebrom najbolje. Ima kakva novija (provjerena) tehnologija u pastama? Uzeo bih AS5 ali je nisam uspio naći. Planiram ošmirglati bazu i proc, tak da može neka pasta koja dobro radi na ošmirglanim površinama.
To sivo na bazi je termalna pasta. Čisto dovoljna i kupovinom nove budeš teško dobio neke ogromne razlike. Nije problem niti u tome što možeš rotirati hladnjak. Moj je već popustio od stalnog skidanja/vraćanja pa ne paničarim. Mislim da se pomiče puno više od par mm u stranu.

Ne vidim razlog zašto šmirglat. Meni je otisak na CPU-u odličan. Kakav je kod tebe ? Ako se super razmazala pasta (ono, da je četverokut paste na CPU-u ostao), onda buš dobil 1-2°C ako i toliko, a možeš puno više zaje*at stvar.
Pasta, koja god. Ceramique ili duplo skuplja AS5. Mada opet ponavljam, stavljao sam doma sve i svašta i razlike su bile 1-2°C, ako i toliko (u početku dok se ne razmaže pasta).
Kod tebe primjećujem 2 stvari - hladnjak je okrenut tako kako je (bolje ga ne možeš stavit), ventilator vuče pretpostavljam poprilično topao zrak sa chipseta i sa stražnje strane grafičke kartice. Ako se dobro sjećam, serija 2900 se jako zagrijavala. I da, ja sam namjerno stavio S&M za dizanje temperature, ali moraš biti svjestan da je to prokleto najgori program za opterećenje AMD CPU-a i da niti jedan drugi program ili igra, neće niti prismrditi tim temperaturama.

A vjerujem da su temperature posljedica toplog zraka sa chipseta i grafe. IMHO.

Citiraj:
Autor mikey_rs Pregled postova
Posle isprobavam igru pa javim dal sve fercera, al bi volio koji dobar komentar na problem gašenja, temperature il koji savjet. Fala.
I ispričavam se na dugom tekstu al volim biti detaljan u opisivanju da se sve uzme u obzir.
Ovako, my guess jest chipset da se malo pregrijava. Došlo je ljeto (a bit će još gore), a koliko vidim temperature svega su ti normalne, ali izgleda da chipset trpi previsoke temp. Iako veliš da si ga očistio, ništa te ne košta staviti kakav 80mm vent pored njega, pa barem da vidiš jel to-to ili nešta drugo. Sljedeće što bih rekao jest MOSFET-i kraj CPU-a. Ako nije NB, onda bih taj vent postavio iznad MOSFET-a

Nisi napisao temperature za grafu, pa pretpostavljam da je to u granicama normale ? Neke temp do 70-80°C nije ništa strašnog kada je vani +30°C.

Što se tiče zrna riže po sredini CPU-a (ili nečeg drugog), tako ja radim oduvijek i ako se fino razmaže (sad jel to GMO riža ili obična ), problema nema .
Citiraj:
Autor maggotass Pregled postova
Od kad sam stavil novi proc chipset mi se zagrijava na 70 stupnjeva u loadu (prema Everestu) iako je možda još i više jer je tak vrući kaj nebrem prst držati gore duže od 3 sekunde. Dal bi pomogel neki vent da stavim na bočnu stranicu?
Malo ti je bedasto pitanje. Jel bi tebi klima pomogla kad je vani +40°C da ti se stavi u sobu ? Naravno da bi ventilator pomogao.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline  
Staro 22.05.2009., 12:44   #113
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Ovako, my guess jest chipset da se malo pregrijava. Došlo je ljeto (a bit će još gore), a koliko vidim temperature svega su ti normalne, ali izgleda da chipset trpi previsoke temp. Iako veliš da si ga očistio, ništa te ne košta staviti kakav 80mm vent pored njega, pa barem da vidiš jel to-to ili nešta drugo. Sljedeće što bih rekao jest MOSFET-i kraj CPU-a. Ako nije NB, onda bih taj vent postavio iznad MOSFET-a

Nisi napisao temperature za grafu, pa pretpostavljam da je to u granicama normale ? Neke temp do 70-80°C nije ništa strašnog kada je vani +30°C.

Što se tiče zrna riže po sredini CPU-a (ili nečeg drugog), tako ja radim oduvijek i ako se fino razmaže (sad jel to GMO riža ili obična ), problema nema .
A jesi maher, nema kaj. Da GMO.

Da, grafa je oko 70°C (73 max) tak da me to baš ne zabrinjava. Još me samo zanima kak je temeratura kad se makne ovaj 120 vent koji sam nagural pa ak nije neka razlika budem ga usmjeril tam di je potrebnije, a i moram maknut i zvezat sve te kablove da to izgleda prohodnije i urednije. I meni je palo na pamet da taj pasivnjak na NB-u ne dela svoj posel pogotovo kad ga vidim kao neki isprdak pokraj Mine-a. Poigram se pa javim zapažanja i dojmove.
Hvala na savjetima Vuco.

Update: Komp se opet restartal i ja odma skuril dva prsta (jedan na NB-u drugi na SB-u ) da provjerim kakve su temperature na HS-u. Promenil sam pastu i na SB-u sad (zadnji put mi se nije dalo vadit matičnu) pa budem videl kak se sad ponaša. Kablovi su malo dovedeni u red i stavil sam 120-icu da puše na matičnu - trebalo bi biti malo hladnije i prozračnije al budemo vidli dal bude to dosta. Hebeno je kaj v Šibeniku nemaš di kupit dobar vent, sve se svodi na vulgaris-sve-po-12-kuna ventilatore.
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."

Zadnje izmijenjeno od: mikey_rs. 24.05.2009. u 10:53.
mikey_rs je offline  
Staro 24.05.2009., 17:20   #114
migmo
trainspotter
 
migmo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 57
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
To sivo na bazi je termalna pasta. Čisto dovoljna i kupovinom nove budeš teško dobio neke ogromne razlike. Nije problem niti u tome što možeš rotirati hladnjak. Moj je već popustio od stalnog skidanja/vraćanja pa ne paničarim. Mislim da se pomiče puno više od par mm u stranu.

Ne vidim razlog zašto šmirglat. Meni je otisak na CPU-u odličan. Kakav je kod tebe ? Ako se super razmazala pasta (ono, da je četverokut paste na CPU-u ostao), onda buš dobil 1-2°C ako i toliko, a možeš puno više zaje*at stvar.
Pasta, koja god. Ceramique ili duplo skuplja AS5. Mada opet ponavljam, stavljao sam doma sve i svašta i razlike su bile 1-2°C, ako i toliko (u početku dok se ne razmaže pasta).
Kod tebe primjećujem 2 stvari - hladnjak je okrenut tako kako je (bolje ga ne možeš stavit), ventilator vuče pretpostavljam poprilično topao zrak sa chipseta i sa stražnje strane grafičke kartice. Ako se dobro sjećam, serija 2900 se jako zagrijavala. I da, ja sam namjerno stavio S&M za dizanje temperature, ali moraš biti svjestan da je to prokleto najgori program za opterećenje AMD CPU-a i da niti jedan drugi program ili igra, neće niti prismrditi tim temperaturama.

A vjerujem da su temperature posljedica toplog zraka sa chipseta i grafe. IMHO.
HAMA 450mm bočna haubica:

Firefox - HAMA
Firefox + HAMA
Idle + HAMA
S&M + HAMA

U ZG-u nema nigdje za kupiti paste u rangu AC5 niti brusnog papira finijeg od 1200.
migmo je offline  
Staro 24.05.2009., 19:45   #115
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor win32 Pregled postova
Edit:

Cini mi se....i 99% sam uvjeren da je to znao novi HDD zarondat u kucistu...znaci same vibracije od hadra....hehehe...katastrofa!

Ako je do hdd-a, sta je najbolje da ga utisam u svome kucistu? Mislio sam uzeti one stvarcice koje se uglave u 5.25 kaveze, ali bi mi bila guzva tamo i mislim da bi mi temperature bili malo prevelike od hardova i optike.
Znaci trebam nesto sto ce utisati dva harda u ovome mome Aegisu......samo da nije kemijanje i da mi hardovi ne vise u zraku na nekim gumama i tako, vec da odem u trgovinu i to lijepo kupim.....a da ne kosta kao suho zlato?
Tek sad vidio tvoj post

Da, zaboravio sam ti reci ... kada eliminiras sve izvore buke, uvijek ostane HDD kao najglasnija komponenta

Sto se tice HDD silencera, cini mi se da je najisplativija "Guma iz gaća (TM)" metoda.



@svi koji imaju problema s hladjenjem :

Velika paznja se MORA posvetiti protoku zraka unutar case-a.
  • Ovo znaci (pogotovo za ljeto) minimalno 1 120mm/1000 RPM vent kao upuh (ili 2 na ~500), te 1 120mm/1000 RPM za ispuh (ili opet 2 na 500).

  • Preporuka: brzi (npr. ~1500 RPM) ventovi s regulacijom brzine preko potenciometra (~700-800 RPM @5V).

  • Dobro slozeno/"zadihtano" hladjenje ima bolje rezultate od otvorene bocne stranice, jer ako imamo dobar raspored case ventova biti ce dobar protok (kod otvorene bocne zrak prakticki stoji na mjestu).

  • Dobro/uredno slozeni kablovi unutar kucista, odstranjena prasina, te micanje onih standardnih plasticnih a.k.a. 20kn Dust filtera (masovno ubijanje protoka) uvelike pomaze u ostvarivanju boljeg protoka.

  • Nemojte koristiti iskljucivo napajanje kao ispuh (jako se grije, pogotovo preko ljeta).
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline  
Staro 25.05.2009., 18:07   #116
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor mikey_rs Pregled postova
Update: Komp se opet restartal i ja odma skuril dva prsta (jedan na NB-u drugi na SB-u ) da provjerim kakve su temperature na HS-u. Promenil sam pastu i na SB-u sad (zadnji put mi se nije dalo vadit matičnu) pa budem videl kak se sad ponaša. Kablovi su malo dovedeni u red i stavil sam 120-icu da puše na matičnu - trebalo bi biti malo hladnije i prozračnije al budemo vidli dal bude to dosta. Hebeno je kaj v Šibeniku nemaš di kupit dobar vent, sve se svodi na vulgaris-sve-po-12-kuna ventilatore.
Očito je NB-u i SB-u prevruće. Ja primjerice imam 80mm Sharkoon na 5V na chipsetu (Nvidia 6100, integriran GPU; heatsink je original, neki aluminijski tanak ~1cm) i radi odlično, zimi i ljeti. Komp radi stabilno, pod OC-em (HTT na 240, CPU na 2400Mhz, sve ostalo defolt kao i naponi).
Citiraj:
Autor migmo Pregled postova
HAMA 450mm bočna haubica:

Firefox - HAMA
Firefox + HAMA
Idle + HAMA
S&M + HAMA

U ZG-u nema nigdje za kupiti paste u rangu AC5 niti brusnog papira finijeg od 1200.
Iskreno, kad ovo vidim, ne mogu vjerovati da netko ima tako sređeno hlađenje. Sredi kablove, postavi ventilatore na kritična mjesta, zatvori kućište i iskoristi vent za sebe .
Ja inače nemam grafu (koristim integriranu), ali da netko ne bi rekao da je u tome problem, već mjesec dana mi je u kompu HD4850 i naravno, temperature ostalih komponenti su minimalno porasle, ali sve je to daleko od nekih visokih temp. A imam 2x80mm@ 5V na ispuhu iza, jedan 80mm na "automatici" (nekih 800-1000rpma) ispred diska (baš ispred diska, ne nabijen na prednju masku) te jedan 80mm koji visi pored NB-a (preko nekih vezica) i iznad grafe.
Ne izgleda baš prelijepo (najprije zbog ovog visećeg), ali komp radi ko zmaj. Kućište mi je ionako u rupi u stolu.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline  
Staro 26.05.2009., 00:24   #117
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Prevelika temp. na Gigabyte MA78G-DS3H NB-u

Evo slike pa vidite sami....mislim da mi komp gori....ne bi to tak smijelo

inace bio org giga hladnjak,skinuo ga ocistio metnuo novu pastu i zalmana al opet isto

FRipper je offline  
Staro 26.05.2009., 09:25   #118
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Za tu maticnu treba imat jaaako dobar protok zraka u case-u (savjeti u gornjem postu).

Na drugom kompu imam 120mm (5V) na bocnoj koja direktno pirka po tom NB-u ... pomaze dosta.
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline  
Staro 26.05.2009., 12:27   #119
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Imam TT Armor LCS kučište, na vrhu mi je 80mm koji upuhuje zrak unutra, a odozada kod hdd-ova jos jedan 80mm koji ispuhuje i ispod dolje kod proca je 120mm koji isto ispuhuje, sada pošto imam katanu 3 ona na neki nacin puse po nb-u...

stvarno ne znam kako da bolje napravim hladjenje, evo slike kako to sada izgleda

FRipper je offline  
Staro 26.05.2009., 12:41   #120
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Trebao bi ubaciti neki vent da ti puse direktno po NB-u (ili na bocnoj stranici ili na NB nakacit nekako).

Bitno je da tjera zrak pokraj njega.

Meni je sredjeno kao sto sam rekao sa bocnim 120mm, jos jednim 120mm sprijeda (Scythe Kama-Bay) plus jos jedan 92mm usis koji piri po diskovima.

Na ispuhu je 92mm + 120mm od Seasonica.

Konfa je downclockana i namjenjena kao HTPC.


Kod sebe uzmi u obzir da ti imas dodatnu grafu, daleko jaci (topliji) proc i jedan disk vise.

EDIT:

Ti kablovi takodjer ne pomazu u hladjenju, a i ta grafa ne izbacuje vruci zrak nego ga samo mijesa unutar case-a
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na